Kozmetik Ürünleri Satılan E-Ticaret Sitesi Kurmak

Herkese merhaba. Bu sayımızda yine kazanç oranları çok yüksek olan bir iş fikri ile karşınızdayız. Birçoğumuzun bizzat tanıklık ettiği gibi kozmetik ürünleri satan dükkanlar her zaman dolup taşar ya da en azından içerisinde her zaman dört – beş müşteri bulunur. Kadın alıcıların ayakta tuttuğu bu sektör, her geçen gün büyüyerek bugünkü son şeklini almıştır.

Farklı renkte oje denemek, yeni bir ruj ile farklı bir makyaj tekniği uygulamak ya da göz kalemi bitmiş olan kadınlar bu dükkanlara gelerek uzun uzun ürünleri inceliyor. Bu yazımızda ise sanal bir gezinti ve satın alma imkanı sunan e-ticaret sitesi kurmanın incelikleri üzerine tüyolar vereceğiz. Aynı zamanda bu iş kolu ile ilgili sıklıkla merak edilen hususlar hakkında da dilimiz döndüğünce bilgiler vereceğiz.

Kozmetikçi Dükkanı Açmaktan Farkları Ne Olacaktır?

Bir kozmetikçi dükkanı ile e-ticaret sitesi arasında dağlar kadar fark olacaktır. Bu farklardan ilki ise eğer işinizi düzgün yapar ve belli başlı kurallara riayet ederseniz kazanç oranı ile açıklanabilir. Artık diğer sektörlerde olduğu gibi kozmetik alanındaki alışverişlerin yörüngesi de sanal mağazalara kaydı. İnsanlar hem güvenli hem de pratik alışverişlerin keyiflerini evlerinde, ofislerinde, yolculuklarında ve boş zamanlarında bulundukları yerlerden çıkarabiliyor. Bununla birlikte internetten alışveriş yapmak her zaman için daha ekonomiktir.

Siz de kozmetik ürünleri satan bir e-ticaret sitesi açacaksınız belli başlı ürünlerde yüzde kırklara, ellilere varan indirimler yapmalı ve aynı zamanda çeşitli kampanyalar düzenleyerek müşterilerin sizi tercih etmelerini sağlamalısınız. Bu kampanyaları sitenizin ana sayfasında büyük harflerle yazarak dikkat çekici boyutlara taşımalısınız. İnsanlar ne alırsa alsın kalitesinden, markasından önce fiyatlarına bakar. Siz de bu detayı atlamayarak ne kadar ekonomik, ne kadar hesaplı olduğunuzu birçok farklı noktada belirtmelisiniz.

E-ticaret sitesinin dükkan açmaktan diğer farkı kataloglardaki ürünlerin çok daha fazla çeşitliliğe sahip olmasıdır. Deponuzda ve stoklarda bulundurduğunuz ürünleri anında kargoya vermeye hazır olacak bir sistem kurmanız yeterli olacaktır. Aynı zamanda normalde satmakta olduğunuz anca stokta erimiş olan ürünler için ‘istek listesine ekle’ gibi seçenekleri de ürünlerin altındaki kısma ekleyebilirsiniz. ‘Fiyat düşünce haber ver‘ seçeneği de avantajlı bir alışverişin peşinde olan müstakbel alıcıların ilgisini çekecek bir diğer detay olarak sitenizde mutlaka bulunmalı.

Dükkan ile e-ticaret sitesi arasındaki belki de en büyük fark ürünlerin müşterilere sunulma biçimidir. Dükkanlarda ürünleri eline alıp inceleyebilen ve onlarla birebir temas kurabilen müşteriler sitenizde sadece görseller ile karşılaşacaktır. O nedenle mümkün mertebe tek bir ürünün birden çok açıyla çekilmiş fotoğrafını kategorilerinizde tutmalısınız. Profesyonel bir fotoğrafçı ile çalışarak albenisi yüksek ve kaliteli çekimlerle alıcıları ürünleri satın alma yolunda ikna edebilirsiniz.

Kozmetik dükkanı ile ilgili daha fazla bilgi almak ve mukayese yaparak iki farklı iş kolu arasında seçim yapmak isteyenler buradaki yazımızı da okuyabilirler :Kozmetikçi dükkanı açmak isteyenlere

E -Ticaret Sitesi Açmanın Maliyetleri Nelerdir?

Öncelikli olarak hangi markanın ürünlerini satışa çıkaracağınıza karar vermelisiniz. Söz konusu kozmetik ürünleri ise ucuz – tek kullanımlık / ortalama – genelde tercih edilen / lüks ve süper lüks gibi fiyatları belirleyen temel ayrımlar mevcuttur. Siz tam olarak hangi kesime hangi ürünlerle hitap edeceğinize karar verdikten sonra yavaş yavaş maliyetin genel tablosu da ortaya çıkacaktır.

Şu İş İlgini Çekebilir:  SAĞLIK TURİZMİ YAPMAK İSTİYORUM DİYENLERE

Bununla birlikte günümüzde artık e-ticaret siteleri çok daha uygun fiyatlarla ve çok daha donanımlı bir şekilde yapılıyor. Sitenizin mümkün olduğunca kolay ve kullanışlı olmasına dikkat edin. Bazı müşteriler sitenizi karışık bulursa ve sipariş aşamasında tek bir zorluk ile karşılaşırlarsa hemen başka bir alternatif siteye geçiş yapabilir. Bunun önüne geçmek için her şeyin açık, direktiflerin net ve ürünlerin görünebilir olmasına dikkat edin. Kozmetik ürünleri sitesi açmanın maliyeti 20 bin lira da olabilir 50 bin de. Bu rakamlar, sermayenizin ne kadar ve bu işteki vizyonunuzun nasıl olduğuna bağlı olarak değişecektir.

Bu İş Karlı Mı?

İşin maliyetini merak etmek kadar kar oranını da düşünmek en doğal hakkınız. Türkiye, diğer ülkelerde olduğu gibi kadınların kozmetik ürünlere rağbet oranının çok yüksek olduğu bir ülkedir. Kadınların satın almaktan en çok hoşlandığı ürünlerin başında ruj, oje, nemlendirici ve krem gibi seçenekler geliyor.

Bu iş son derece yüksek oranlarda kar var eden işlerden biridir. Hemen hemen hiçbir koşuldan etkilenmez ve açık – kapalı sezonu yoktur. Yılın on iki ayı, 365 günü kadınlar bu tür ürünleri günlük hayatlarında kullanmaya devam ettiği için satışların genelinde herhangi bir azalma görülmez. Siz de kartlarınızı doğru oynar, müşteri tabanınızı çok kısa bir süre içerisinde muhkem hale getirirseniz hayalinizdeki kazanç oranlarına hedeflediğiniz tarihlerde ulaşabilirsiniz.

El Yapımı Kozmetik Ürünleri Satmak Daha mı Mantıklı?

Tamamen evde ve kendi imkanlarınızla üretebileceğiniz kozmetik ürünleri satmak çok daha mantıklı ve makul olacaktır. Kadınların çoğunluğu artık tamamen doğal, katkısız ve organik olarak adlandırılabilecek kozmetik ürünlerine yönelmiş durumda. Eğer evde seri üretime geçerseniz maliyeti yüzde yetmiş – seksen oranında azaltabilirsiniz. Hem üreticiler hem de alıcılar tanıdık markaların ürünlerine fahiş fiyatlar ödemek istemiyor. Siz de bu durumu lehinize çevirerek el yapımı kozmetik çeşitlerine start verebilirsiniz. Tamamen size özel, sizin buluşunuz olan yepyeni ürünlerle de sektöre hızlı bir giriş yapmanız mümkün.

Bu İş İçin Nerelere Reklam Verilebilir?

Sanal mağazacıklıkta işlerin reklamı da sanal alanlarda yapılmalıdır. Bunun için iki büyük seçenek var. Biri Google… Google’a reklam vererek e-ticaret sitenizin üst sıralarda yer almasını ve çok daha görünür olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için bir kerelik ya da aylık olarak makul oranlarda ödeme yapmanız yeterli olacaktır. Değerlendirebileceğiniz diğer alan ise milyonlarca insanın sürekli olarak kullandığı Instagram’dır. Instagram artık sadece sosyal medya olarak değil her türlü reklam ve ticari faaliyetin yürütüldüğü bir alandır.

Instagram’a reklam vererek yeni açılmış e-ticaret sitenizin özellikle kadınlar tarafından duyulmasını sağlayabilirsiniz. Bu ise satış rakamlarınızı otomatik olarak olumlu manada etkileyecektir.

Organik Kozmetik Ürünler Kategorisi Açmak Mümkün mü?

Sitenizin ana sayfasında birçok farklı kategori başlığı açmanız mümkün. Bu başlıklardan bir diğeri ise ‘Organik Kozmetik Ürünler‘ olarak alıcıların beğenisine sunulabilir. Sadece beslenmede değil kozmetik alanında da organik olana yönelen çoğunluğun ilgisini çekmek ve onların piyasadaki ihtiyaçlarına bu şekilde cevap vermek sitenizi bir adım öne taşıyacaktır.

Yorum yapın