Kozmetikçi Dükkanı Açmak- Karlılık ve Maliyetler

Gün geçmiyor ki yeni çıkan bir kozmetik ürünü önce ”Yeni Çıkanlar” sonra da ”Çok Satanlar” reyonunda yerini almasın. Bir istatistik yapılsa herhalde kozmetik ürünleri en çok yenilenen ürünlerin başında yer alır. Bunun en büyük nedeni hiç şüphesiz artan kadın nüfusu ile eşdeğer olarak yükselen talep oranları. Belli bir yaştan sonra -istisnalar hariç- her kadın makyaj yapmaya başlar. Hani söz konusu takı bile olsa ”ben yüzük takmıyorum, parmağımı acıtıyor ya da küpe takmaya alışamadım bir türlü” tarzı cümleler kurulabiliyor. Ancak mevzu bahis makyaj ise orada tüm kadınlar ortak bir noktada buluşuyor. Makyaj ve alışveriş gibi her kadınının olmazsa olmazının merkezinde yer alan kozmetik dükkanları da bu işten karlı çıkmaya devam ediyor.

BU ARADA ŞUNLARI DA YENİ SEKMEDE AÇABİLİRSİNİZ:

Kaş; Kirpik; Sakal Serumu Üretip Satmak Cidden Sanıldığı Kadar Karlı Bir İş Mi?

Evde Güzellik Serumu Üretip Satmak

Bitkisel Ürün Tedarikçisi Bulmak-Bitkisel Ürün Tedarikçi Numaraları

cosmetic photo

Sektöre yeni girecek olanlar ve halihazırda sektörün tam göbeğinde yer alanlar! En başta yeni çıkan kozmetik ürünlerin takibini sürdürmelisiniz! Nasıl ki bir yazar, yeni çıkan kitapları, dergileri takip ediyor, ”bakalım neler yazmışlar” diyorsa, siz de yeni çıkan her makyaj malzemesini araştırmalı ve ”bakalım neler çıkarmışlar’ demelisiniz. Yeni çıkan ürünleri kadınsanız kendi üzerinizde, erkekseniz eşinize dostunuza denetmek suretiyle birebir tatbik etmelisiniz. Esnaf ağzı ne der? ”Yemediğim şeyi satmıyorum.” Siz de ”sürmediğim ruju, kullanmadığım göz kalemini satmıyorum” diyebilmelisiniz.

Peki en yeni kozmetik ürünleri neler? Neler kapış kapana gidiyor bu sıralar? Çok değil, sadece birkaç yıldır doğal olana rağbet bu sektörde de kendini gösterdi. Tamamen bitkisel ürünlerin bir araya getirilmesiyle üretilen makyaj malzemeleri fazlasıyla satılıyor. Bu malzemeler biraz daha pahalı olsa da kaş yapayım derken göz çıkartmıyor. Yani cildi güzelleştireyim derken zamanla cildin çökmesine neden olmuyor. Siz de ”organik kozmetik” alanına yönelebilir ve kazancınıza kazanç ekleyebilirsiniz.

Bilmediğimiz, bilmediğimiz, adını duyduğumuz, duysak da bir şey anlamadığımız birçok kimyasal madde, birçok sektörde olduğu gibi kozmetik alanında da kullanılıyor. Hatta en fazla kimyasal / sentetik ürünün kullanıldığı alanlardan biri kozmetik diyebiliriz. Kimyanın ucuz, hızlı ve her açıdan işe yarar olması, belli başlı ürünlerin imalatında ve korunmasında bu kadar sık tercih edilmesinin biricik nedeni. Ancak kozmetik dükkanı açmak isteyenler, sattıkları her ürünün ne içerdiğini bilmek zorunda.

Başta paraben olmak üzere makyaj malzemelerinin birçoğun ”keskin” ve bir hayli zararlı olan çok çeşitli kimyasal bileşenler var. Bunların en yıkıcı etkisi ise kansere doğrudan ya da dolaylı olarak etki edebiliyor olmaları. Her yıl çok sayıda kanser ilacı çıksa da  yepyeni tedavi yöntemleri geliştirilse de kanser sayısının katlanarak artması, günlük hayatta kullandığımız, yediğimiz, içtiğimiz ürünlerin içerisinde ”eser miktarda” kanserojen madde içermesinden olabilir mi? Gözü kazançtan başka bir şey görmeyen firmalar ”birazcık kanserden bir şey olmaz” diye mi düşünüyor? Yoksa hiçbir şey düşünmeden, gelişine üretip gelişine satışlar mı gerçekleştiriyor?

Ne olursa olsun milletin sağlığıyla oynamak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Neyse ki sağlıklı yaşam kapsamında ciddi bir aydınlanma ve bilinçlenme söz konusu. Bu da firmaların geri adım atmasının, artık çok daha ”organik” ürünler imal etmesinin itici kuvveti oldu. Olmaya da devam edecek gibi görünüyor.

cosmetic photo

Kozmetik İşi Neden Kimyasaldan Arındırmalı?

Kadınların daha genç, daha sağlıklı, daha genç görünmek için kullandığı envai çeşit makyaj malzemelerinin tam da kullanım amacına ters olarak ciltte ağır tahribata yol açması da büyük bir ironi örneği olsa gerek. Susatan su içmek gibi bir şey bu. Siz cildinizdeki lekeleri kapatmak için bir krem alıyorsunuz, krem cildinizde bambaşka koyulukta lekeler çıkarıyor.

Bu tür handikapların önüne geçmek adına kozmetik işi ”mümkün olduğunca” değil ”tamamıyla” kimyasaldan arındırılmalı. Çünkü söz konusu sentetik olduğunda azı çoğu olmaz. Hangi sentetiğin kimin cildine ya da doğrudan doğruya DNA’sına zarar vereceğini kestiremezsiniz. Kiminin kimyası kimyasallara karşı dayanıklı iken, kimisi ani bir kimyasal reaksiyonla onulmaz hastalıkların pençesine düşebilir.

Yine de yüzde yüz doğal ve organik kozmetik ürünlerine geçmek uzun yıllar daha mümkün olmayacak gibi görünüyor. Zira üretiminde tamamen organik içerikli ürünlerin kullanıldığı makyaj malzemeleri diğerlerine oranla çok daha pahalı. Sadece pahalı ürünler satan bir mağaza dükkanı açmak ise öyle ya da böyle daha az satış yapmak anlamına gelecek. Bu tür ürünlerin satışı dükkanda değil ancak internet sitelerinde yapılabilir.

Kozmetik Dükkanı Açmak İflas Ettirir Mi?

Şu an en güvenli kabul edilen, hakkında emin olunan belli başlı sektörler bile alarm seviyesine geçti. Bunda dünyayı etkisi altına alan salgının payı büyük olsa da, çarkları giderek daha ağır dönen sistemin genel olarak yalpalamasının da etkisi fazla. Hal böyle olunca akla gelen herhangi bir iş fikrinin devamında ”iflas eder miyim” kaygısı da geliyor.

Kozmetik dükkanları özellikle İstanbul ve diğer büyük şehirlerde sürekli yenisi açılan dükkanların başında geliyor. Ancak yenisi açılırken, sektör buna müsait olduğu için mi açılıyor yoksa başka bir yerde ya da belki de aynı caddede bir başka kozmetik dükkanı kapandığı için mi açılıyor? İşte bu soruya vereceğimiz doğru yanıt iflas ihtimalinin derecesini de belirler.

Her işte zirveye çıkmak ihtimali kadar iflas bayrağını çekme riski de bulunuyor. Maalesef ki günümüzde ikinci ihtimal daha yüksek. Ancak bu riski en aza indirgemek, iktisadi belalardan kendimizi ve dükkanımızı uzak tutmak da bizim elimizde. En azından yarı yarıya. İflas ihtimalini yüzde yirmilerin altına düşürmek için sağlam bir plan yapmalı, adım adım ilerlemeli, duygularla değil mantıkla hareket etmeliyiz. Stratejik davranmak, hele ki böyle bir dönemse son derece kritik bir öneme sahip. Dükkan nerede açılacak, kaç kişi çalışacak, kaç saat açık kalacak, hangi ürünler satılacak, ürünlerin çoğu yerli mi ithal mi olacak gibi onlarca soruya net cevaplar verdikten sonra teoriden pratiğe geçiş yapmalısınız. Ani verilen kararların ışığında eyleme dökülen fikirler, aynı hızda son bulabilirler.

cosmetic photo

Kozmetik İşinde Batmaktan Nasıl Kurtulunur?

Öncelikli olarak sektöre hakim olmak adına, piyasadaki yerli yabancı tüm ürünler hakkında malumatınız olmalı. Bu bilgiler de kulaktan dolma değil gerekirse bilakis uygulanarak, görerek öğrenilmeli. Hani bir esnaf sözü vardır. Ben kendim kullanmayacağım şeyi satmam şeklinde. Siz bunu gerçek hayata dökün ve pratikte uygulayın. Yalnızca sizin ya da hayatınızdaki kadının kullanmasını isteyeceğiniz nitelikte makyaj malzemeleri, kremler ve parfümler satın.

Batmaktan kurtulmak için ithal değil yerli ürünlere ağırlık vermenizi öneririz. Bu sayede maliyetleri en az yarı yarıya düşürmüş olursunuz.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus dükkanın konumu olacaktır. Mümkün olduğunca tabela değeri olan, yüzü caddeye dönük ya da meydana yakın bir yerde dükkan kiralamaya bakın. Ara sokaklarda terzi ya da berber değilseniz iş yapmanız çok da mümkün değil.

Hiçbir iş kolu yoktur ki; iş fikirleri dendiği zaman o sektörde çalışmak isteyen girişimciler aç kalsın… Otel, restoran, teknoloji, eğlence, vs. vs. aklınıza gelebilecek her bir iş fikri, eğer başarılı bir girişimciyseniz size mutlaka güzel paralar kazandıracaktır. Tabii burada sizin girişimcilik beceriniz dışında; çalışmaya başladığınız sektörün bulunduğunuz şehirdeki piyasası, diğer sektörlere kıyasla dünya çapındaki değişim hızı gibi faktörler de etkili olacaktır. Misal; kitap ve yayıncılık sektöründe çalışan bir girişimciyseniz ayak uydurmanız gereken hız; teknoloji mağazası, bilgisayar satışı, vs. sektörde çalışan bir girişimciye göre gerçekten komik kalacaktır…:)

Tüyo: Ya yeter ya; gerçekten bıktım. Şu allahın cezası dükkanları açarken illa bayilik almak zorunda değilsiniz. Gidin kendinize adamakıllı bir marka kurun. Marka yaratmak işi sandığınız kadar büyük sermayeler isteyen bir iş değil. Yapacağınız sosyal medya hesaplarına az biraz para harcamak ve işinizle alaklı düzgün içerik üretmek. Bu kadar, cidden sadece bu kadar…

İşte kozmetik sektörü; ancak ve ancak en hızlı girişimcilerin ayakta kalabileceği bir seçenektir. diğer iş fikirleri ile kıyaslandığında kozmetikçilik öyle bir iş alanıdır ki; bu yıl en çok satan ve en moda olan ürün, büyük ihtimalle bir sene sonrasında, hatta belki daha kısa süre sonra unutulup gidecek ve çok az sayıda satış yaptıracaktır. Bu durumun sebeplerine inecek olursak; popüler kültürün ve medya öğelerinin yarattığı psikolojik etki sonucu insanlarda oluşan çabuk bıkma, sürekli değiştirme ve sürekli tüketme alışkanlığından başka bir şeyle karşılaşmayız evet… Ama değerli dostlar; bizim bu yazıdaki görevimiz size; “olması gereken” değil, “içinde bulunduğumuz” şartlar doğrultusunda kozmetik işi yapmanın püf noktalarını anlatmaktır…

Evden Organik Şampuan Yapıp Satmak başlıklı makalemiz ile bakımlarına düşkün hanımlarınıza tamamen organik ürünler satabilir, onların kendi ciltlerini doğal yollarla beslemesine önayak olurken, kendiniz de evden dahi dışarı çıkmadan ek gelir elde etmiş olursunuz.

Kozmetik dükkanı nerede açılır?

Bütün iş fikirlerini okuyup tartıp da “Kozmetikçi olmak istiyorum.” diyen birinin göz önünde bulundurması gereken ilk etken, hedef kitlesidir. Geçmiş yıllara göre biraz daha yükselen hayat standartları sayesinde, en basit ve en sade ürünler olsa bile artık herkes kozmetikle haşir neşir olmaktadır. Bu yüzden eğer satış yapma imkanı olan bir yerde dükkan açarsanız büyük ihtimalle asgari düzeyde de olsa satış yaparsınız. Ama bu kozmetik ürünlerini ne kadar çeşitlendirirseniz ve ne kadar spesifik hale getirirseniz; hedef kitleniz de o kadar yüksek gelirli kesime doğru kayacaktır. Yani; profesyonel anlamda başlayıp da kozmetik alanında uzmanlaşmak isteyen biriyseniz, dükkanınızın konumunun da ilçenin veya şehrin gelir ortalamasının yüksek olduğu kesimlerde olması, biraz daha gerçekçi bir yaklaşım olacaktır. Bu bünye zamanında öğle yemeğinde 2 liraya tavuk döner yiyenleri de gördü; fiyatı 2.300 TL olan bir çantayı “Neden o kadar ucuz?” diye garipseyenleri de gördü… Bu yüzden dediğim etkeni hafife almayın arkadaşlar…:)

Şu İş İlgini Çekebilir:  Erkek Kuaförü mü Yoksa Kadın Kuaförü mü Açmalı?

Evden organik krem yapıp satmak başlıklı yazımızı okuduktan sonra bakım ürünü yapmak ve satmak için illa bir dükkana ihtiyacınız olmadığını, tamamen ev ortamında evdeki malzemelerle krem yaparak gelir kaynağı elde edebileceğinizi öğreneceksiniz. O kremleri kullanan hanımların da gönlünü alacağınız kesin.

Kozmetik dükkanı açtıktan sonra satışları nasıl arttırabilirim? Nasıl dikkat çekebilirim?

Eğer bir franchising (bayiilik) fırsatı bulduysanız bu başlığa göz atmanıza lüzum yoktur. Çünkü zaten size bayiilik veren firmanın prestijiyle iş yapmaya başlayacaksınız ve geri kalan her şey sizin çalışkanlığınıza, girişimcilik becerilerinize bağlıdır.

Yok sıfırdan kendiniz başlıyorsanız; işte o zaman meşakkatli bir süreç sizi bekliyor demektir. Sadece kozmetik dükkanı açmayı düşünenler için değil; marka yaratma amacıyla yola çıkan ve sektörü ne olursa olsun tüm girişimciler için geçerli olan bir kural vardır: İnsanlar ülke çapında tanınan diğer saygın markalarda bulamadığı bazı şeyleri sizde bulmalı… Şöyle ki; siz daha bir haftalık kozmetikçiyken ve kendi sokağınızın esnafıyla bile henüz doğru düzgün tanışmamışken büyük firmalar ile tıpa tıp aynı politikayı izlemeye kalkarsanız; kepenk indirmeniz uzun sürmeyecektir. İndirimler; yöresel ürünler, yüz yüze ve bire bir iletişimler, insanı gerçekten tahrik edecek çeşitli kampanyalar; bunlar ülke, belki de dünya çapında tanınan ve tamamen kurumsallaşmış firmaların zayıf kaldığı alanlardır. İnsanların dikkatini çekinceye kadar ve insanlar arkadaşlarına “Aaaa bak bizim orada x kozmetik diye bir yer var, mutlaka bir gün beraber gidelim.” şeklinde konuşmalar yapıncaya kadar sizin en hızlı güç toplayabileceğiniz alanlar bunlardır.

Kozmetik Satış Temsilcisi Olmak başlıklı makalemiz dükkan açmaya gücü yetmeyen ancak bu sektörde kariyer yapmak isteyen erkek ve kadın okurlarımızı aynı oranda ilgilendiriyor. Bu yazımızı okuduktan sonra kozmetik satış temsilcisi olmaya karar verebilir ve akabinde sektörün içinde pişerek kendi kozmetikçi dükkanınızı açabilirsiniz.

Açılış evresini atlattıktan sonra nelere dikkat etmeliyim?

Yazının başında dediğim gibi; kozmetik sektöründen söz ediyorsak, neredeyse her gün yeni bir trendin yayılmasına alışık olmalısınız. Kozmetik ürünleri konusunda bilgili olmalı ve bu bilgiyi dükkanınıza yansıtabilmelisiniz. Eğer kozmetik konusunda önceden bir bilginiz ve tecrübeniz yoksa ama para kazanacağınızı düşündüğünüz için bu işe başlamayı düşünüyorsanız; şimdiden günde birkaç saat kozmetik hakkında haberleri, ürünleri, dünya markalarını okumaya başlasanız iyi edersiniz.

En önemlisini ise tekrar söylüyorum; modadan ve popüler kültürden en ufak bir nefret etme eğiliminiz varsa, uzak durun… Değişim hızına ayak uyduramazsınız..:)

Son olarak; işleri rayına oturttuysanız ve kısıtlı bir kitle de olsa insanların sizin dükkanınızı tavsiye etmesini sağladıysanız, şimdi sıra istikrarlı bir şekilde sermaye büyütmeye ve sektörde uzmanlaşmaya gelmiş demektir. Kendinizi geliştirmekle beraber elemanlarınızın da kozmetik konusunda tecrübelenmeye ve satış becerilerini arttırmalarına odaklanmalarını sağlayın.

Oje, en çok tüketilen kozmetik ürünlerin başında geliyor.

Kozmetikçi Dükkanı Açmak Karlı Mıdır?

Gözümüz kapalı evet derdik ancak kazın ayağı artık öyle. Bundan bir on yıl önce kadar salt kendi bulduğunuz isimle bir kozmetikçi dükkanı açıp sektör içinde rahatlıkla bir ivme yakalayabilirdiniz. Ancak artık durum çok daha farklı. Özellikle kozmetikçi sektörü içinde yıldızı bir anda parlayan uluslar arası arenada isminden söz ettiren iki – üç marka tekelleşmeye doğru hızlı adımlarla yola çıkıyor.

Ancak siz de kozmetikçi bayilikleri alarak bu büyük markaların arasında kendinize yer bulabilir ve var olabilirsiniz. Ayrıca tekelleşmenin olduğu bir sektörde pusuda beklerken sizin kozunuz “maliyet” olacaktır. Tekelleşen bir marka illa ki karlılığını acımasızca ve agresif şekilde arttırmak ve sektörde kendisiyle rekabet edebilecek oyuncularınn yokluğunu değerlendirmek ister. Bu noktada sizin yapmanız gereken böylesi anları beklemek.

Piyasada ucuza son derece organik ve kaliteli ürünlerle giriş yaparsanız insanların zihninde butik bir marka olarak yer edinebilirsiniz. Kadın zihni bu konuda daha fazla yere sahiptir. Yani onların zihninde tek bir kategoride daha fazla markaya yer var.

Bu türden kozmetikçi dükkanlarıyla başa çıkmanız gerekmekte. Bu başa çıkma yöntemlerini de alt başlığımızda bulabilirsiniz.

Söz konusu kozmetik oldu mu hanımları durdurmak bir hayli zor!

Büyük Kozmetikçi Dükkanlarıyla Başa Çıkma Yolları

  • Öncelikli olarak fiyat konusunda mümkün olduğunca indirim yapma yoluna gitmelisiniz. Bunun dışında hanımları şaşırtacak, görür görmez satın alma isteği uyandıracak atılımlarda bulunmalı ve özgün fikirlerle donatılmış kampanyalar düzenlemelisiniz. Bir oje alana bir aseton bedava gibi ilk başta herkesin aklına gelebilecek kampanyalar düzenlemeyi ihmal etmeyin sakın.
  • Bunun dışında sektör buna müsait ederse kesinlikle bu büyük firmaların çatısı altına girmeyi deneyin. Bayilik almak ile o markanın isim taşıyıcısı olacaksınız. Böylece tekelleşme yoluna giden bu çetin ve zor sektörde sıfırdan isim üretmek ve o ismi yaymak gibi bir zor bir yola girmeden, halihazırda var olan bir ismin izinden giderek, daha en başta çokça para kazanma yolunu, kendi önünüze açmış olacaksınız.
  • Bunların dışında çalışan personellerinize kati surette dikkat edin. Ne çok fazla ciddi olmalılar ne de çok fazla lakaytlar. Hanımların dilinden de anlamayı bilmeliler, satış teknikleri konusunda da kendilerine özgü bir grafikleri olmalı.

Kadınlar Şu Sıra Hangi Ürünleri Satın Almak İstiyor?

Değişen dünya ve zaman ile birlikte kadınların kozmetik ürünlerine olan bakış açısı da değişiyor. Özellikle o dönemin modasını tamamlayacak olan ürün seçimleri çok daha revaçta olmaktadır. Çok satan ürünlerin başında peeling etkili tonikler yer alıyor. Arındırıcı bir etkiye sahip olan bu tonikler cildin çok daha parlak ve canlı görünmesi için ideal standartlara sahip. Kendi bakımını evde, çok daha masrafsız yapmak isteyenler günlük terapilerini peeling etkili tonikler ve kremlerle yapabilir. Aynı zamanda yaşlanmaya bağlı kırışıkların giderilmesi ve önlenmesi açısından da son derece yararlı olduğu için kadınların bir numaralı tercihi olmaya devam ediyor.

Peeling etkili maskeler de şu sıralar kadınların satın almak istedikleri bir diğer seçenektir. Göz hariç yüzün tamamına uygulanan maskeler 15 – 20 dakika boyunca bekletildikten sonra soyularak çıkarılıyor. Sivilce, akne ve siyah nokta problemi bulunan kadınlar günlük olarak bu maskeyi uyguladıkları takdirde çok daha genç ve canlı bir cilt yapısına sahip oluyorlar.

Uyku maskeleri de Amerika ve Avrupa ülkelerinden sonra Türkiye’de her yaştan kadının alışveriş sepetlerine eklediği bir diğer üründür. Hem dudaklar hem de yüz için olan çeşitleri mevcuttur. Uyumadan önce sürüldüğü takdirde uyku boyunca terapi uygulanmasını sağlar. Hem canlandırıcı hem de nemlendirici etkiye sahip olan uyku maskeleri birçok farklı markanın piyasaya sürdüğü yeni ürünlerdir.

Son beş yıl içerisinde öne çıkan bir diğer kozmetik ürünü ise makyaj temizleme losyonlarıdır. Özellikle ağır makyajların çok daha kısa sürede çıkarılmasını sağlayan bu losyonlar sağlıklı ve organik içerikleriyle de dikkat çekiyor. Aynı zamanda uzun süre yüzde kalan makyajın ciltte yarattığı tahribat bilindiği için sağlıklı kullanımlar için de idealdir.

Şampuanlardaki çeşitlilik de 2020 yılı itibariyle hiç olmadığı kadar reyonları dolduruyor. Özellikle hiçbir kimyasal içermeyen, dolgunlaştırıcı ve kepek önleyici etkilere sahip olan bu şampuanlar da kozmetik ürünlerinin ek reyonlarında alıcıların tercihine sunuluyor. İçerisinde biotin ve kolajen gibi saçları onaran bileşenler de yer almaktadır.

Butik Kozmetikçi Instagram Hesabı Büyütmek İçin Gerekenler

Instagram sadece bir sosyal medya hesabı değil birçok farklı mağazanın reklam ve halkla ilişkiler ihtiyaçlarını karşılayan son derece geniş olanaklara sahip bir platform. Butik kozmetikçi dükkanlarını Instagram’a taşıyanlar, bu sosyal mecrayı verimli bir şekilde kullanarak hesaplarını büyütebilir ve çok daha fazla sayıdaki müşteri kitlesine hitap edebilir. Bunun için yapılması gerekenler harfiyen uygulamakta fayda var.

  • Marka Yüzü Seçmek: Güzel bir kadın bulunup onunla anlaşmaya varılarak yüz modeli yapılabilir. Satışa çıkarılan ürünlerin bu güzel kadının yüzünde yarattığı etkiler çok daha çarpıcı olacaktır. Ruj, far, nemlendirici ve diğer tüm ürünlerin uygulandığı yüz modeli, fotoğraf ve videolar aracılığıyla alıcı kitleye sunulabilir.
  • Reklam ve Mizahi Paylaşımlar: Toplamda sadece üç – dört bin liralık bir reklam masrafıyla hesabınızı çok daha yüksek noktalara çıkarabilirsiniz. Bunun dışında viral yayılım hızına sahip mizahi paylaşımlar da Instagram bir ortamda olumlu olarak dikkat çekecektir. Bu da daha fazla takipçi yani potansiyel müşteri demektir.
  • Sansasyonel Paylaşımlar: Tamamen yaratıcılığınızı kullanarak sansasyonel paylaşımlar yapabilir, hesabınızın bir anda binlerce kişi tarafından takip edilmesini sağlayabilirsiniz. Bu noktada kadın bedenini ve yüzünü estetize ederek kullanabilirsiniz.

Takipte kalın dostlar; yepyeni iş fikirleri ile karşınıza çıkmaya ve size özgün fikirler sunmaya devam edeceğiz.

Yorum yapın