Kpss ile iyi bir yere yerleşip memur olma saçmalığı

Kpss ile memur olmayı ümit eden, iyi bir kuruma girmeyi düşünen dostlarıma çok önemli uyarılar, ikazlar içermektedir yazımız. Sadece beynindeki bazı görünmez zincirleri kırmak isteyenlerin ve kafasında tereddütler olanların okumasını önerdiğimiz bir yazıdır.

Sevgili parlakfikirler okurlarım; bu yazıyı yine fevkalade efkarlı ve duygusal bir ruh hali ile yazıyorum; bakın başlığı öyle bir seçtim ki şu anda ülkedeki arayış içinde olan, çaresiz, zorda kalmış, çırpınan, aile ve çevre baskısı ile ne yapacağını şaşırmış ve araştırma içerine girmiş genç dostlarım için kaleme aldım.

Ben öyle herkes için yazmıyorum bu yazıyı; zira insanların hepsinden ümidim yok, büyük ihtimalle hiçbir zaman olmayacak da…

Geleceğimizi oluşturacak, en parlak ve en düşünen, yaratıcı, en mücadeleci beyinlere bu mesajımı ulaştırmak istiyorum… Geriye kalanlar bu makalemdekileri üzerine alınmasın lütfen.

Sevgili kpss peşinde ömrünü ve yıllarını geçiren dostum. Gel buraya ve sana acı ve su götürmez gerçekleri açıklayayım: ÇOK YÜKSEK İHTİMALLE BOŞA KÜREK ÇEKİYORSUN…

Hele ki Google’da kpss ile ilgili araştırma yaptığına göre sen de bu sınava girdiğinde ne olacağını, ne elde edeceğini, mutlu olup olmayacağını bilmiyorsun.

Şüphe ve tereddüt halindesin her dakika…

İşte o beyninin içinde halen varlığını sürdüren “özgün ve bütünsel bakış açısıyla sorgulama yeteneğine haiz olan parçası var ya“; işte o parçanın söylediklerine kulak ver.

Kpss denilen sınav için bu kadar çalışmaya gerek yok. Zira söz konusu sınav sana gelecekte birçok şeyi vaat etmiyor, etmeyecek de…

Nedir bunlar:

1) Bol para vaat etmiyor

Memur olup da zengin olmayı, iyi bir evde oturmayı, dünyayı gezmeyi, bol bol seyehat etmeyi, kaliteli bir arbaya binmeyi hayal eden varsa bilin ki o kişi hayallerini yüksek ihtimalle gerçekleştiremeyecektir..

Sen bir memursan sevgili kardeşim; maaşın eğer ki müsteşar falan değilsen ölene kadar %99 ihtimalle asgari ücretin 2.5-3 katını geçmeyecek…

Hele ki Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkede memursan bu durum hep böyle kalacak…

2) Özgürce dolaşım hakkını vermiyor!

Güya yeşil pasaport veriyorlar. Neymiş efendim birçok ülkeye sıradan pasaportluların yanında vizesiz rahatça giriş çıkış yapılabilecekmiş…

Sevgili kardeşim, kanma bu türden vaatlere, yalanlara, hikayelere, masallara…

Toz tanesi kadar bilinçli olsan bu türden tıraşlara itibar etmemen için gerekli zihinsel kudrete sahip olmuş olacaksın.

Seni ezdiğimi, karaladığımı, küçümsediğimi falan sakın düşünme lakin; sen kim 2500 lira maaş ile dünyayı hele ki Avrupa ülkelerini seyehat etmek kim!!

Uçak parasını çıkışamazsın sevgili kardeşim, boşu boşuna o yeşil pasaporta bakma, o seni kurtarmaz, uçuramaz, o sadece bir yem! Oltaya konmuş solucan…

3) Gelecek muallakta

Gelecekte bir elinde muzlu alkollü kokteyl diğer elinde güzel bir kızın/erkeğin vücüdunda, fevkaladenin de fevkinde bir yeşillikte, turkuaz maviliğinde sahil kasabasında takılacaksın değil mi?

Kalbini kırmak istemem ancak avucunu yalarsın, ancak rüyanda görürsün sevgili kardeşim…

Yukarıdaki hayalin %5’ini bile gerçekleştirmeyeceksin yüksek ihtimalle. Zira sen bu hayalleri kurarken memurluk gibi yorucu bir mesleği icra edenlerin 50’li yaşlardan sonra hayattan bıkması, ve ev/araç kredileri ile boğuşması gerçeğini görmezden geliyorsun…

4) Mutluluk vaat etmiyor

Tüm günün, koskocaman ve temelleri yüzyıllar öncesinde atılmış olan devlet denilen, ekonomik/iktisadi sistem denilen çarkların kusursuzca işlemesi için, sorunsuzca çalışıp dönmesi için heba olup gidecek.

Peki bu sistem sence insanlığa gerekli güveni, rahatlığı, konforu, mutluluğu veriyor mu yoksa savaşı, zenginlerin bekasını, kıtlığı ve gelir adaletsizliğini mi bizlere armağan ediyor?

Ben solcu değilim sevgili dostum, ben; tıpkı bu ülkenin %99’u gibi, tıpkı yüksek ihtimalle senin de mensubu olduğun gibi müslüman ve Türk etknik kökene mensup bir aileden geliyorum. Amacım burada fanatik basmakalıp hazır ideolojilerin tarafgirliğini yapmak ve kendi kendimi iyi, entel insan gösterip tatmin olmak değil. Hepsinin, tüm bu ideolojilerin ta kafasına leylek olup patır patır dışkılayayım…:)

5) Sana ve senin olası çocuklarına geçek bir huzur, garanti, mutluluk vaat etmiyor

Sen kendini bile zor kurtarırken bir de çocukların mı garanti altında olacak? Yıllarca gece gündüz verdiğin eforların karşılığında çok ama çok yüksek ihtimalle çocuklarına lanet olası bir gecekondu bozması semtte sıradanın da sıradanı, vasadında vasadı bir apartman dairesinden başka bir şey bırakamayacaksın ki eğer birden fazla çocuğun varsa yüksek ihtimalle arkandan miras kavgası yapacaklar… İzale-i şuyu(ortaklığın giderilmesi) davası ile senin o bir avuç malını ucuzdan zengin birine satıp(kaptırıp) kısa sürede tüm birikimin olan o tek daireyi de yiyecekler.

—————————

Beni nasıl gördüğün, göreceğin affedersin kıçımın sağ kenarı kadar umrumda değil sevgili okurum.

Umrumda olan tek şey senin gibi azıcık gelecek ümidi olan dostlarımın biz nebze olsun “aydınlanmış” pardon bu kelimeden nefret ediyorum daha güzel açıklayayım: “azıcık da olsa gerçeklerin farkında hale gelmiş“, bilinçli hale gelmesidir.

Biz senin Facebook’unda her Allah’ın günü gördüğün ana akım medyadan türeme siyasi haberler paylaşıp vatan kurtardığını zanneden, kendi kendini tatmin eden Rıfkı amcadan biraz daha farklıyız… Eğer burada kendimizi sevdirmek, iyi insan göstermek, prim yapmak, senden çıkar sağlamak derdinde olsa idik o basmakalıp, birileri tarafından oluşturulup servis edilmiş ideolojilerin fanatikliğini öyle bir yapardık ki Rıfkı amca yanımızda bakakalırdı :)) Diz çöküp özür dilemek zorunda kalırdı:))

Amacım sana ve senin gibi bir nebze olsun araştırma yeteneğine haiz dostlarıma o Matrix’deki kırmızı hapı yedirmek ve gerçek dünyanın perdelerini bir nebze olsun aralamaktır. He buradakileri zaten tamamiyle biliyorsan da ya da bütünüyle farkındaysan da senden ricam lütfen bunu düzgün, parlak insanlar ile paylaş ki onlar da bazı şeylerin farkında olsun ve heba olmaktan kurtulsunlar.

Son olarak diyeceğim odur ki; tüm gününüzü kpss, iyi bir memur olmak, iyi bir beyaz yakalı köle olmak gibi esaret fikirleri ile harcayacağınıza çağımıza uygun yaratıcı fikirlere harcayın. Bırakın artık şu devletten bir şey ummayı, o size bir şey veremez, şu güne kadar verdiklerini de gördük…

Yeteneğinize göre bir yabancı dil öğrenin ve de teknoloji denilen şu mereti daha iyi kullanmaya odaklanın…

Tekonoloji ve internet sayesinde henüz keşfedilmemiş kıtaları keşfedebilir ve yeni türden bir Kristof Kolomb olabilirsiniz.

Not: Tavsiyemi ve önerimi sona sakladım ki daha bir yazıyı sonuna kadar okumayı bile beceremeyen ukala, kibirli adilere bir ilham vermiş, bir fikir ya da ipucu vermiş olmayayım. Zaten emin olun böylelerinin devri kapanıyor, yeni bir dünya, yeni bir çağ açılıyor ve bu çağ nispeten yaratıcı, uyumlu, yardımsever iyi insanların çağı olacaktır.

Saygılarımızla
Parlakfikirler

“Kpss ile iyi bir yere yerleşip memur olma saçmalığı” üzerine bir yorum

  1. Çok güzel bir yazı kardeş bende bu aralar bu kpss bunalıminda yim başka şeyler yapmak istiyorum ama bir türlü netleştiremedim . Yardımcı olur musun.

    Cevapla

Yorum yapın