Kredi Almak Mı Yoksa Aileden Para Almak Mı?

Son yılların akıllara kazınan en zor sorularından biri ‘’Kredi mi alalım? Yoksa aileden para mı alalım?’’. Yılan hikayesine dönmüş bir sorunun cevabını bulmak zor ancak biraz mantıklı düşünüp biraz da hayal dünyamızı geniş tutarsak bu sorunun cevabını kolaylıkla bulabiliyoruz aslında. Krediler ya da ailelerden alınan paralar hepsi de bir ihtiyaç etrafında dönüp duruyor. Peki, bizler ne yapalım? Eğer sizde benim gibi para bulmak zorundaysanız biraz oturup düşünelim, hatta buyurun birlikte beynimizdekileri dökelim…

Karşımızda Dört Şık Var!

Evet, kredi almak mı yoksa aileden para almak mı soruna verebileceğimiz 4 cevap var:

  1. Kredi almak,
  2. Aileden para almak,
  3. İhtiyaçtan vazgeçmek,
  4. Birikim yaparak ihtiyacı ertelemek.

Her şıkkı tek tek incelersek para almak için herkes kendine uygun olan yolu seçecektir.

kredi almak mı aileden para istemek mi (7)

 

Kredi Almak Ne Kadar Doğru?

Bugün bankalar yüksek faiz oranlarıymış, kredi notlarıymış şunlarmış bunlarmış derken kredi çekmek için önünüze kocaman bir liste dizecektir. Kredi çekmek için bir işinizin olması, emekliliğinizin olması gibi çeşitli isteklerinin yanında sizden farklı farklı belgelerde isterler. E tabi bu kadar isteğin içerisinde hepsini yerine getirmek de kolay değildir. Eğer kredi çekme şıkkını seçmişseniz bankaların sunduğu kriterlere uyup, istenilen belgeleri toplayıp, bugün 5 bin TL olarak çektiğiniz parayı yarın 5.500 TL olarak ödemeye başlayabilirsiniz. Tabi her gecikmede üzerine eklenecek faizleri de unutmayın. Bir de maaşınızdan yapılacak olan kesintileri. Unutmadan bankalardan gelen telefonlarda sizi sık boğaz edebilir.

kredi almak mı aileden para istemek mi (4)

Aileniz Yeterince Zengin Mi?

Ailenizden para almayı düşünüyorsunuz ve gıcır gıcır bir araba alma hayaliniz var. Peki, aileniz düşündüğünüz kadar zengin mi? Ya da ailenizden aldığınız parayı gerçekten ödeyecek misiniz? Eğer ödeyecekseniz sorun yok ama aileler bankalar gibi faiz vermezler, sizi telefonla aramazlar, kriter olarak karşınıza onlarca kağıdı koyup imzalatmazlar. Ama bilmeniz gereken biri durum var. Aileniz orta gelirli ya da düşük gelirli ise sadece sizin istediğiniz olsun diye gidip faiz üstüne faiz yiyen bankalardan kredi çekebilir ya da kendi ihtiyaçlarından kısıp size ekleyebilir. Aile olduğunuzu düşünüyorsanız bu canınızı yakacaktır.

kredi almak mı aileden para istemek mi (1)

Gerçekten İhtiyacınız Var Mı?

Kredi almak mı aileden para istemek mi? Bu soruyu düşünmeden önce gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını düşündünüz mü? Elinizde bir araba var yenisi olsa güzel olur, hatta süper olur değil mi? Havalı mı havalı hızlı mı hızlı bir arabaya binmek için faiz havuzuna atlamak ya da aileden borç alıp aileyi sıkıntıya sokmak… Zor bir durum ama aklınız o arabada değil mi? İhtiyaç dediğiniz şey nedir? Ayaklarınızı yerden kesen bir arabanız var. Önemli olan arabanızın birkaç üst modelde olması değil ki! Sizin ihtiyacınız arabanızla bir yerden bir yere gidebilmek.

kredi almak mı aileden para istemek mi (2)

Biriktirme Yöntemi İle Emekliliğinizde Eviniz Olur Mu?

Para biriktirmek elbette ki önemli. Hele bir de gelecekteki isteklerinizin artacağını düşünerek para biriktiriyorsanız para birikiminden vazgeçmemeniz gerekir. Ancak kocaman bir ev parası da her gün 10 kuruş atmakla birikmeyebilir. Erkenden ev bark sahibi olmak için ya daha çok çalışacaksınız ya da küçük ihtiyaçlarınızdan artırıp büyük ihtiyacınızı alacaksınız.

kredi almak mı aileden para istemek mi (6)

Sonuç 

Aslında mantıklı değil mi? Bir insanın biraz fazla çalışması, gerektiğinde dışarıda kahve içmek yerine evinde çay içmesi ya da yüksek markalı kıyafetler yerine biraz daha aşağı marka giymesi? Bence hiçte zor değil. Ninelerimizin, dedelerimizin hayatlarını düşünürsek para aslanın ağzında değil bildiğiniz midesinde geziyordu. Hele ki o savaş yıllarından sonra evsiz barksız kalan insanların ellerine geçen ufacık paralar bugün kocaman holdinglerin, şirketlerin açılmasını sağladı. Bizlerde biraz biriktirsek kısa sürede nakit paramızla kimseyi zorlamadan, bankaları aşındırmadan istediklerimizi alabiliriz. Bankadan para almak mı yoksa akrabadan para almak mı sorusunun cevabı biraz daha çalışıp kendi kendine bir şeyler almak…

Yorum yapın