Kredi Danışma Şirketleri Güvenilir Mi?

Söz konusu kredi çekmek ve bankalar oldu mu, herkes iki kat daha şüpheci ve meraklı oluyor. Sonuçta, tamamen sayısal veriler, küsuratlı rakamlar, kesirli ifadeler söz konusu. Hal böyle olunca krediye acilen ihtiyaç duyanların aklında zalim bir soru zuhur ediyor:

Kredi Danışma Şirketleri Cidden Güvenli mi? 

Yoksa hangi kredi danışma şirketinin güvenli olduğunu öğrenmek için başka bir şirkete mi danışmalıyız? Kredi danışma şirketlerinin güvenliğini sorgulama şirketi gibi. Hayır, tabi ki de. İş o kadar teferruatlı, şüpheyi paranoyaya dönüştürecek kadar derin bir mevzu değil. Öncelikli olarak kredi danışma şirketlerinin tam olarak ne iş yaptığını, müşterilerine hangi konularda nasıl yardımcı olduğunu öğrenelim. Zira insan bilmediği şeyler karşısında daha kuşkulu olur.

Bu arada acil cep telefonuna ihtiyacınız var ama bütçeniz buna uygun değilse, pandemi ile birlikte telefon fiyatları da uçmuş durumdayken üstelik, kredi ile cep telefonu satın almanın inceliklerini alttaki yazımızı okuyabilirsiniz.

KREDİ İLE CEP TELEFONU SATIN ALMAK

Kredi Danışma Şirketleri Ne İş Yapar? 

Kredi çekmek istiyorsunuz ve bankaların ‘çok açıkmış ve açıklayıcı imiş gibi görünen’ fakat ‘çok kapalı ve açıklayıcı olmaktan çok uzak” yazılarını okudukça beyniniz sulanıyor, kafanız karışıyor ve kredi çekmekten vazgeçme noktasına geliyorsunuz.Ya da müşteri temsilcilerine bağlanmayı beklerken hangi bankayı ne için aradığınızı unutacak kadar çok zaman geçiyor ve konudan uzaklaşıyorsunuz. Ya da hangi bankaya giderseniz gidin ret cevabı alıyor / yüksek faizli krediler ile karşılaşıyorsunuz.

Bu saydığımız ihtimaller maalesef yüksek ihtimaller. Her 3 okurumuzdan biri yaşamıştır bunlardan en az birini. İşte kredi danışma şirketleri tam da bu noktada devreye giriyor. Herkes matematik dehası olmadığı ve bankaların karışık – kuşku uyandıran hesaplamaları karşısında zaten karışık olan kafası biraz daha karışmış olan müşterileri en doğru ve en bilinçli şekilde yönlendirmek için.

Bir kredi danışma şirketi ile ilk görüşmenizde size birtakım sorular yöneltir. Krediyi ne için çekmek istiyorsunuz? Aylık geliriniz ve gideriniz ne kadar? Borcunuz var mı? Maaşınız ne kadar vesaire. Sizinle ilgili sayısal verileri önündeki ekrana işledikten sonra sizin için en uygun bankaları listelemeye başlıyor. Bankalar arasında mukayese yaparak önce ”kredi çekmenizin mümkün olmadığı” bankaları eliyor. Sonra ‘bu bankadan kredi çekmemeniz hayrınıza olur’ ibaresi koyduğu bankaları eliyor. Geriye kalıyor ‘kredi çekmenizin mümkün olacağı’ bankalar.

Şu İş İlgini Çekebilir:  KREDİ İLE CEP TELEFONU SATIN ALMAK

Burada kredi danışmanı size çoklu seçenekler sunuyor. Kredi çekmenizin imkanlar dahilinde olduğu bankaların (anlayabileceğiniz şekilde) artılarını ve eksilerini bir bir anlatıyor. Size en mantıklı öneriyi / önerileri gerekçeleriyle birlikte aktarıyor.

Bunun dışında bankaların kredi çekmek için talep ettiği bilgileri doğru bir şekilde doldurmanıza da yardımcı oluyorlar. Sadece bankamatik sırasında beklerken bile insanların çoğunun garip bir ”tutulma – savsaklama – becerememe” türbülansına girdiklerini hepimiz görüyoruz. Bu nedenle bankaların verdikleri kredi başvuru formunu kaç kişinin eksik ya da hatalı doldurduğunu tahmin etmek güç değil.

Hulasa kredi danışma şirketlerinin yaptıkları işler bunlar. Eğer acil krediye ihtiyacınız varsa ve bu kadar seçenek arasında bocalıyor iseniz bir kredi danışma şirketi ile ortak hareket edebilirsiniz.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Çıkarmak Mümkün Mü? 

Sicili bozuk olan kişilere kız ve iş verilmediği gibi (genelde) – kredi de verilmiyor. En azından yasal yollarla bu böyle. Bu nedenle, bu kişiler de ister istemez tefecilere borçlanmak zorunda kalıyor. Suç, suçu doğuruyor bir yerde. Geçmişte işlenen bir suç, başka bir suçun (tefeciliğin) işlenmesine katkı sağlıyor. Bizden size tavsiye, asla ve kat’a tefecilere borçlanmayın. Elinizi kaptırdınız mı kolunuzu da gözden çıkardınız demektir.

Parlak Fikirler olarak bu platformda tefeciler ile ilgili birçok yazı yazdık. Tefecilerden ve ”kan emicilerden” kurtulmanın iktisadi yollarını anlattığımız yazıyı okuyarak belli başlı konularda aydınlanabilirsiniz.

Tefecilerden ve Kan Emicilerden Hızlıca Kurtaracak 4 İş Fikri

Her Kredi Danışma Şirketine Güvenilir Mi? 

Nasıl ki dünyadaki ‘her‘ insana güvenmiyor isek ‘her‘ kuruma da güvenmemiz mümkün değil. Bazı kredi danışma şirketleri, belli başlı bankalarla ortak çalışıyor. Siz ister ev, ister araba, ister tatil kredisi çekmek isteyin. Çekmek istediğiniz miktar ne olursa olsun size X bankasına yönlendiriyor. Bu, tıpkı dünya genelinde olan doktor – ilaç firması ortaklığına benziyor. Birçok kez ortaya çıktığı üzere doktor, bir ilaç firması ile anlaşıyor ve muayeneye gelen hastalara – isterse turp gibi olsun o hasta – anlaştığı firmanın ilacını reçeteye yazıyor. Ya da ”şiddetle tavsiye ediyor.’ İşte kredi danışma şirketlerinin bazıları da bu şekilde hareket ediyor. Kurumlar kazanırken olan yine yurdum insanına oluyor. Bu nedenle önceliğiniz, kendinize / aklınıza danışmak olsun.

Yorum yapın