Kredi Kartı Borcundan Kurtulmak İçin Yapılabilecek 5 Tilkilik

Kredi kartları günümüz alışveriş alternatifleri arasında ilk sırada yer almakta. Artık nakit akışının azaldığı bu dönemlerde, taksitlendirme seçeneğinden dolayı daha çok tercih edilen kredi kartları birçok alanda ilk sırada. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin hemen hemen hepsi nakit alıma kapandı bile. Mal sektörünün yanı sıra, hizmet sektöründe de kapalı hesap diye bilinen yöntemle kredi kartsız işlem yapılmamakta. Alışveriş bu kadar keyifli olunca ne taksit sayısını takip edebiliyoruz, nede biriken borçları. Hesap kesim tarihi gelip çattığında karşılaştığımız manzara ise içler acısı.

kredi kart3

Aslında kredi kartı kullanımı bana göre belli limitlerle sınırlı kalmalı. Örneğin limiti 1.000 TL’yi geçmeyen bir kredi kartı kısır döngüye girse de sonunda kişinin bütçesine büyük zararlar vermez. Belki standart harcamalarınızı kısmadan 3 ayda üstesinden gelebileceğiniz bir borcunuz olmuş olabilir sadece. Kısır döngü tanımına değinecek olursak, kredi kartı kullanımı açısından halkın yarattığı bir tanımdır ve iki anlama gelir. Kredi kartını ilk elimize aldığımızda sıcak para bizi cezbeder ve sanki bedava harcıyormuşuz gibi tatlı gelir. Ama o son ödeme günü uyarısı mesajını alınca bu tatlı rüyadan uyanır gerekli ödemeleri yaparız. İlk kısır döngü olayımız bir kredi kartı ve asgari tutarda nakit paradan oluşmakta. Ödeme günü gelir kredi kartına asgari tutarda ödeme yapılır ve kredi kartı ay atlar, iki gün sonra yatırılan tutar tekrar harcanır. Aslında borç azalmaz, gecikme faizini önlemek için ve bankalara karşı zor durumda kalmamak adına bir para girdisi çıktısı yapılır sadece.

İkinci kısır döngü tanımız ise aslında yine aynı mantıktadır. Bu sefer de birden çok kredi kartı, ardı ardına farklı hesap kesim tarihleri ve sırayla birinden çekip diğerine, diğerinden çekip öbürüne para yatırma işlemi. Ne yazık ki bunlar kalıcı çözümler değil. Eninde sonunda en başta tatlı tatlı harcanan o bedava para, en sonunda tatlı tatlı ödenecek. Yaptığımız sadece o sonu ertelemek. Size bu yazımızda kredi kartı borcundan kurtulmak için yapılabilecek 5 tilkilik adı altında tavsiyelerde bulunacağız, fakat sonuç her sorumluluk sahibi insanın da bildiği gibi, borcunuzu planlı harcamalar ve sağlıklı gelir gider dengesiyle, bütçenize büyük zararlar vermeden ödemeniz gerektiğidir. Şimdi tavsiyelerimize bir göz atalım.

kredi kart 2

  1. Bankanızla görüşün! Kredi kartı batağına saplandığınız kara günlerinizde bankanızla görüşün ve anlaşma yoluna gidin. Faiz oranlarınızı düşürmeleri için ve ya borcunuz da taksitlendirme yapmaları için uzlaşmacı bir tavırla dil dökün. Şayet yüksek faiz altındaysanız ödediğiniz borçlar sadece faiz oranıdır. Anaparanız olduğu gibi beklemektedir. Buda sizin bir arpa boyu kadar yol alamamanız demektir. Ayrıca küçük bir bilgi, kredi kartı ödemelerinizi hesap kesim tarihine en yakın zamanda yapmaya çalışın. Bir ay süreniz olduğunu düşünüp son ana kadar bekletmeyin çünkü her geçen gün faiz aleyhinize işliyor. Bunu unutmayın.
  2. Kredi başvurusunda bulunun! Bu yazımızda hiç para ödemeden kredi kartı borçlarınızdan kurtulacağınız tavsiyeler duymak istiyorsunuz fakat öyle bir tavsiye yok. Aslında onun yerine mantıklı ve işe yarar çözümler önermeye çalışıyoruz. Bunlardan bir tanesi ve en güvendiğimiz çözüm, kredi başvurusunda bulunun. Tüketici kredisi ve ya ihtiyaç kredisi gibi çeşitli bankaların birbirinden farklı faiz oranlarıyla sunduğu krediler var. Mesela kartlarınızın borç toplamı kadar tüketici kredisi çekebilirsiniz. Öncelikli amacınız kredi kartı borcundan kurtulmak olduğu için krediyi çekip kartlarınızı sıfırlayın. Sonra uzun ve ya kısa vade de (önerimiz 12 ay) uygun faiz oranlarıyla ufak ufak öder kurtulursunuz. Yalnız bilmeniz gereken bir husus var ki daha önce kredi kartı borcu nedeniyle kara listeye düşmüşseniz tüketici kredisi almanız pek mümkün olmayabilir. Yine de bankanızla görüşmenizde fayda var.
  3. Gelir gider dengesi oluşturun! Kendinize bir defter edinin ve gelir gider tablosu çizin. Aslında bu tüm hayatınız boyunca kullanabileceğiniz iyi bir yöntem. Başlangıç için kâğıt üzerinde yapılan planlara uymak zor olsa da bu alışkanlığı edindikten sonra birikim bile yapabilirsiniz. Zorunlu harcamalarınızı ve keyfi harcamalarınızı birbirinden ayırın. Hedefiniz kredi kartları borçlarınızdan kurtulmak olsun. Bu uğurda harcamalarınızı birbirinden ayırdıktan sonra ikinci adımınız kemer sıkma politikası olmalı. Ailenizin de desteği ve çalışmalarıyla üstesinden gelebilirsiniz. Amacınıza ulaşmak için biraz cefa çekmelisiniz. Ama sonuçta büyük bir yükten kurtulmak var. Dişinizi sıkmaya değer!
  4. Ek iş bulmaya çalışın! Muhakkak edindiğiniz meslek dışında yapmaktan keyif aldığınız bir iş ve ya bir yeteneğiniz vardır. Bu yeteneğinizi, merakınızı paraya çevirin. Sizi yormayacak, internet üzerinden ya da sizi yormak bir yana dursun dinlendirecek bir hobiyi paraya çevirin. Mesela danışmanlık hizmeti verebileceğiniz bir alan bulun kendinize. Belki mesleğiniz ile ilgili (tabi bunda mesleğinizin ne olduğu da önemli) danışmanlık hizmeti verebilirsiniz ki bu sektör şuanda inanılmaz derecede yükselmekte, çok iyi de bir gelir kapısı aralamakta. Akmasa da damlar sözünü unutmayın derim.
  5. Size son olarak verebileceğimiz tavsiye, yukarıda ki dört tavsiyeden sonuç alamadıysanız, bankalar kredi başvurunuzu onaylamadıysa, kemer sıkarak sadece kredi kartına ihtiyaç duymadan kendinizi döndüre biliyorsanız son bir önerimiz var. Fakat ikinci öneri kadar güvenmiyoruz buna. Çevrenizden yardım isteyin. Muhakkak bir eşiniz, dostunuz, durumu iyi olan ve sizi seven bir tanıdığınız vardır. Acelesi olmayan birinden borç para alın. Faiz derdi yok, ödeme günü derdi yok, halden anlar, dert dinler bir aile dostu belki de sizi sonuca ulaştıracak bir çözüm yolu olabilir. Belli mi olur. Dileriz kimse geçim sıkıntısının dağ gibi büyüdüğü bu dünyada borç batağında yitip gitmez.
  6. Avukatınızla görüşün. Hukukçular illa ki bir imkan ve mantıklı yol, yöntem bulurlar. Onlara güvenebilirsiniz. Piyasadaki ne yaptığı belirsiz taklacılara ve dolandırıcılara itibar etmeyiniz. Ayrıca bankayı dolandırmak aklınızın ucundan bile geçmesin. Kredi kartı borcunu ödememek diye bir şey yoktur. Bu borcu hukuka uygun şekilde geç ve ucuz maliyetle ödemek diye bir şey vardır.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Kredi kartı borcumu kapatmak istiyorum

Yorum yapın