Kredi kartı kullanmak gerçekten karlı mı?

Hepimizin ceplerinde en az 2’şer tane olan bu kartları kullanmak gerçekten akıl karı mı? Bu yazımızda bunu irdelemek ve hesaplamak istiyorum sizlere.

ÖNEMLİ İPUCU: Kredi çekmek her ne kadar masraflı, zararlı olsa da en nihayetinde hayatınızda karşınıza çıkabilecek nadir denk gelen iş fırsatları için gereken sermayenin bulunabilmesi adına mantıklı olabilir. Yani aileden zengin olmadığınız halde ihtiyacınız olacak nakit paranın hızlıca temin edebilmesi adına kredi kartı kullanmak makul olabilir. Ancak elbette bu dengeyi tutturabilmek mesele. Birçok insan

İnsanoğlu bankalar icat edilmeden evvel tefecilere, faizle borç veren mafyatik kılıklı adamlara itibar etmek durumundaydı. Nitekim bu durum acı da olsa bu tip adamlar, insanlığın başından beri, fahişelik nasıl var olduysa yaşamaya devam ettiler. Zira insanların bunlara ihtiyacı vardı. Bunun en büyük sebebi birçoğumuzun kendi ayakları üzerinde durarak, kimseye eyvallah çekmeyerek yaşama yeteneğinin bulunmayışındadır. Evet, nasıl ki insanlığın en az yarısının IQ’sunun 50 civarı olduğu gerçeği doğruysa, ezici bir çoğunluğunun da tefeciler ya da benzeri tipler olmadan yaşayamayacağı doğrudur.

Kredi kartı kullanan sıradan insan profiline baktığımızda; bunların birçoğunun, ceplerinde eğer kumbara oluşturabilme imkanları olsaydı, zaten kartla yapacağı harcamaları, kendilerinin çok rahat yapabilecekleri ortadadır.

Peki neden halen kartlarsız yaşama imkanımız varken kart kullanıyoruz?

Bak değerli okur. İyi dinle… Psikolojiden az çok anlayanlar bilir, “sabır ve dirayet“‘in insanlar için faydalı olmasına rağmen zor olduğu için nasıl tercih edilmediğini…

Yani anlayacağınız insanlar maymun gibidir. Evrim karşıtları beni çiğ çiğ yiyebilir bunu dediğim gibi ama beğenmiyorsanız çekin gidin kardeşim bu siteden. Ben işimi sadece ona buna yaranmak için yapmıyorum, kendimi rahatlatmak için yazıyorum dedim defalarca daha önce. O sebeple bu blogda ezberbozan, kalıpları aşan, kabul edilmek istenmeyen gerçekler sizi beklemektedir. Ben başkalarının ortaya sunduğu tezleri papağan gibi yinelemeyeceğim hiçbir zaman.

Neyse konu dağıldı, ne diyorduk. İnsanlar maymun gibidir; öyle ki önlerine koyduğunuz muzun daha az olacağını bile bile daha erken almak kaydıyla buna razı olur. Yani sabretmek neredeyse her zaman daha karlı olsa da bunu yapmak istemezler. İşte kredi kartları da aynen insanlığın önüne daha erkenden konulan az miktar muzdur. Eğer biz sabredip kendi paramızı kendimiz yönetme yeteneğine sahip olabilseydik daha fazla muzu alacaktık. Evet sabredecktik, her canımız istediğinde muz alamaycaktık belkide. Ancak totalde kazanan taraf olacaktık.

Yıl 2015, Türkiye’de kredi kartı kullanımı Avrupa ikincisi olmuş durumda. Öyle ki gayrisafi yurtiçi hasılası yani serveti bizden 10-15 kat fazla olan ülkeleri bile geçmişiz, listenin tepesinde en ala kapitalistler yer alıyor. Türkiye nasıl burada diyecek olursanız onu bana değil kendinize sorun. Alın aşağıdaki resmi yakala!

Diyeceğim o ki arkadaşlar ülke olarak nedendir bilinmez borçlanmaya, ona buna gebe kalmaya pek meraklıyız. Eşşekler gibi çalışıyoruz ama bir o kadar da borçlanıyoruz. İşte buna gerçek Dünya diyorlar. İhtiyacımızın çok üstünde muza talep ettik. Şimdi ise tablolar ortada. Her yıl 800 milyar dolar ihracat yapıyoruz diyorlar. Bunun en az %30’u borç ödemeye gidiyor. İşin ilginci o süperötesi gelişkin Avrupa ülkelerinde de durum daha beter. Heriflerin trliyonlarca dolar senelik yurtiçi hasılatları var onlar da borca çalışıyor. Belgem mi nerede? Al ulan Allahsız, belgenin kralını getiriyorum önüne. Wikipediden alınan veriler ışığında Dünya’nın en borçlu ülkesini sizlere takdim ediyorum. Bilin bakalım kimmiş?

Yanlış tahmin, Zimbabve diyenler yanıldı. Karşınızdaaa listenin en tepesine kazık gibi oturmuş olan ve yıllardır koltuğu kimselere kaptırmayan namı diğer ABD(evet Amerika Birleşik Devletleri). Listenin devamı ise şöyle…

Evet, devamında da Dünya’nın G8 diye nitelendirdiği büyük abiler geliyor. Bunun da ardından gelenlere de siz bakın la. Her şeyi devletten beklemeyin. Yaz google amcaya kocaman veriler çıkar karşına.

Sonuç olarak kartla ya da başka şekilde borçlanmak.

Beyler, bu tablolar bizlere yine acı bir gerçeği sunuyor. Ancak yine anlayana. Maymunluktan uzaklaşmış olanlara.

Bu veriler örtülü olarak hatta ne örtülüsü doğrudan doğruya diyor ki

“Eğer biz size borç para vermezsek siz koca bir hiçsiniz”

Dünya’nın en az borçlu ülkelerinden birisi bugün Zimbabve’dir. Eğer kapitalizmin ezelden sahipleri sizlere kendi kurdukları düzenin anahtarları olan “paradan” minik parça “ödünç” vermezse, siz de medeniyet namına olan, popüler olanların namına avcunuzu yalarsınız.

O sebeple kredi kartı borcunda zirve yapmış bir ülke olan Türkiye, ne acıdır ki iyiye gidiyor bu tablolara göre. Bozuk ya da sağlam olan bugünki düzenin ezelden sahiplere yaranmak adına iyiye gidiyor demek ki…

Yorum yapın