Kredi Kartınız Çalındığında Yapılabilecek En Etkili 4 Müdahele

Hayat başlıca bir alışverişten ibaret. Varlığımızı sürdürebilmek için sürekli tüketmek zorundayız. Kredi kartı ise günümüzün en önemli tüketim araçlarından biri. 2016 Türkiyesin’de kredi kartı kullanmayan bir birey kalmamıştır bizce. Bu kredi kartını kullanabilmek kadar muhafaza edebilmekte önemli. Daha önceki yazılarımızdan birinde kredi kartı kopyalanmasına değinmiştik. Bu konumuz ise tamamen kredi kartınızın çalınmasıyla ilgili olacak. Yani bariz bir hırsızlıkla veya dalgınlıkla yüz yüzeyiz Allah korusun!

İlla çalınmasına gerek yok, dediğimiz gibi dalgın olduğumuz bir ana gelirde ya cüzdanımızı kaybedersek? Cüzdanımızı kaybettiğimiz ya da düşürdüğümüz durumlarda bizim için risk taşımakta. Üstelik bizim suçumuz. Cüzdanımızı bulan insanlar her zaman iyi niyetli olmayabilir ve başımıza sandığımızdan çok daha büyük işler açılabilir. Böyle bir durumda nakit paramız, kimlik kartımız, diğer değerli eşyalarımız da kayba uğrayacak ama limitleri ve ifade ettikleri açısından kredi kartlarımız kadar önemli olanı yoktur herhalde. Bunun için alınması gereken sabit ve güzel bir örnekle başlayalım. Mesela kredi kartlarımızın hepsini, cüzdanımıza sıkıştırmak bizce doğru değil. Eğer planlı harcama yapabilen bir bireyseniz yanınıza işinizi görecek bir kredi kartı almanızı öneririz. Hem sabit bir karttan harcama yaptığınız için takibi kolay olur, hem de bahsettiğimiz konuyla burun buruna gelirseniz sadece bir kartınızın üzerinden işlem yapmanız gerekir. Neyse ki böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız yapmanız gerekenleri biliyoruz. Öncelikle paniklemeyin. Cüzdanınızın sizde olmadığını anladığınız anda, gün boyu bulunduğunuz yerleri düşünün. Konuştuğunuz insanları anımsayın. Cüzdanınızı düşürmüş olabileceğiniz gibi, çalınmışta olabilir. Hızlıca ihtimalleri değerlendirip hemen faaliyete geçin.

Kredi kartınızın çalınması ve ya kaybolması durumuna değinmeden önce kimlik kartı hırsızlığı da günümüzün önemli suçlarından oldu. Özellikle mülteci kampına dönen ülkemizde kimliğinizi kaybettiğiniz takdirde (bence kredi kartından daha önemli) hemen karakola kayıp ilanı verin. Savcılığa dilekçe yazın, yeni kimlik kartınız için biraz uğraşacaksınız ama aksatmayın. Kimliğinize sahip çıkın!

Zaman Kaybetmeyin!

Böyle talihsiz durumlarda asla harekete geçmek için zaman kaybetmeyin. Aklınıza ilk gelen “ama şifrem var” olmasın çünkü şifreniz sizi korumaya yetmeyebilir. Peki, yapabileceğiniz en etkili 4 yol nedir?

Bankaya bildirin!

Evet, kartınızın çalındığına emin olduğunuz an derhal bankanıza gidin. Gitmek dediysek telefon üzerinden kayıp ve çalıntı ihbarında bulunabilirsiniz. Bu zaman kazanmanızı sağlayacaktır. İlk işinizin bu olması kartınızdan harcama yapılıp yapılmadığını kontrol ettirip, kartı bloke etmeniz için. Eğer cüzdanınızı düşürdüyseniz ve kötü niyetli insanların eline geçmediyse şanslı sayılırsınız. Telefon kulağınızdayken en yakın karakola yürüyün.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Kredi Kartı Alırken Kredi Notu Önemli Mi?

En yakın polis karakoluna gidip durumunuzu anlatın

hem de en ince ayrıntısına kadar. Olayın gerçekleştiğini düşündüğünüz yerleri bildirin, cüzdanınızın sizde olmadığını ne zaman fark ettiğinizi söyleyin ve çalınan cüzdanınızın içindeki bilgileri yine en ince ayrıntısına kadar tutanağa yazdırın. Bankanızla görüştüğünüzü ve cumhuriyet savcılığına suç duyurusun da bulunmak istediğinizi belirtin. Siz bankanızla görüşmüş olsanız bile, ilgili departmanın polis memuru da bankayla irtibata geçecek ve yasal olarak işlem başlatacak.

Eğer harcama yapıldıysa

Bankanız bununla ilgili bir bilgi verdiyse sizde bu bilgiyi polislerle paylaşın ve en son nereden, hangi semtten, mağazadan ve ya ATM üzerinden, saat kaçta harcama yapılmış, bölgede mobese vb. kamera görüntüleri var mı bunun araştırmasına girin. Kötü bir durum olsa da küçük bir miktarda harcama yapılması iyi bile olabilir. Hırsıza daha kolay ulaşırsınız. Ayrıca unutmayın ki kayıp ve çalıntı ihbarını girdikten sonra yapılan harcamalardan kısmen bankada sorumlu oluyor. Yani kayıp ve çalıntı ihbarını verdikten sonra herhangi bir harcama yapılırsa onu ödemekle yükümlü değilsiniz.

Cumhuriyet savcılığına olayı ayrıntılı anlatan dilekçe yazın.

Bu durum cüzdanınızı kaybettiğinizde de geçerli ama daha çok çalınması durumunda ciddiye alınacağınızı düşünüyorum. Bir bilenden yardım alarak savcılığa dilekçe yazın. Umarım böyle bir durumla karşılaşmazsınız ama artık karşılaşırsanız ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Çünkü bizi okuyorsunuz.

Yorum yapın