Kredi Notu Nasıl Hangi Faktörlere Göre Belirlenir?

Kredi notu çok fazla değişkenden etkilenen, kişiye özel olan bir değerdir. Bunun oluşması için tek bir parametreden yararlanılması söz konusu değildir. Aslında kısaca, kişinin banka ile olan ilişkilerinde ödeme tarihlerine ne kadar uygun hareket edilip edilmediğini dikkate alarak kişiyi notlandırır. Banka ile işlem yapmamak bu devirde mümkün değildir. Bankada mevduat hesabı oluşturduğunuzda, kredi kartı kullandığınızda ya da kredi çektiğinizde bir kredi puanınız meydana gelir. Hesap hareketlerinizdeki sizin ödemeleriniz, hesaba giren çıkan para miktarı da puanınızı oluşturmaya dahil olan parametrelerdir. Bankada işlem yaptıkça bu kredi notunuzu değişkenlik gösterecektir. İyi ise hep iyi, kötü ise hep kötü kalması gibi bir durum söz konusu değildir. Son ödeme tarihine ettiğiniz biata göre bu puan artar ya da azalır. Bu kredi notu ortalama 3 ayda bir banka tarafında güncellenir. Ayrıca bu not her banka nazarında değişik değerlendirilir. Kimi banka daha yüksek olmasını bekler iken kimisi için notunuz cüzi krediler için yeterli sayılabilir.

Bankalardan kredi talep ettiğinizde banka her şeyden önce kredi notunuzu inceleyecektir. Banka’dan alabileceğiniz kredi miktarını dahi bu kredi puanı belirler. Puanınızın düşük olduğu takdirde kredi almanızda o kadar zorlaşacak veya imkansız hale gelecektir.

Parlak Fikirler ekibi olarak “kredi notu neye göre belirlenir?” Sorusunun cevabı için detaylı bir çalışmaya koyulduk ve sizlere yardımcı olması için bu yazıyı siz değerli okuyucularımıza sunduk..

Öncelikle ana konuya geçmeden önce kredi notunuzu öğrenmek için hangi methodları izlemeniz gerektiğini yazacağız. Kredi Kayıt Bürosu adlı kurumda kredi notunuz hesaplanır ve bankalara bu kurum kredi notunuzu servis eder.

Findeks adlı uygulamadan kredi notunuzu öğrenebilirsiniz ancak bu işlem ücrete tabiidir. Buradan kredi notunuzu öğrenmek için kredi kartınızdan ya da banka kartınızdan işlem yapmadan önce ücret ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca bu uygulamanın web sitesinde toplu paket satışları da mevcuttur.

Bir başka yol ise artık devlet işlerinin dijitale aktarılmasıyla oldukça kullanımı fazlalaşan  e-devlet uygulamasından kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Buradan kredi notunuzu hesaplamak için öncelikle bir e devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Bunu ilk başta ücretsiz olarak PTT’den elde edebilirsiniz. E devlet şifresini asla kimse ile paylaşmayın ve şifre size özel tahmin edilmesi zor bir şifre olmalıdır. E devlet sistemine giriş yaptıktan sonra karşınıza arama çubuğu çıkacaktır. Bu arama çubuğuna ‘’risk raporu’’ yazın arama tuşuna basın. Daha sonra size bir link gelecektir. Bu linke tıkladıktan sonra kredi notu başvuru ekranı önünüze gelecektir. Buradaki gerekli bilgileri doldurduktan sonra kullandığınız e devlet sistemine kayıtlı cep telefonu numaranıza bir kod gelecektir. Bu kodu gerekli yere yazdıktan sonra kredi notunuzu görüntüleyebilirsiniz. Bu işlemi e devlet üzerinden ayda 1 defaya mahsus hiçbir ücret ödemeden gerçekleştirebilirsiniz.

GSM operatörleriyle de kredi notunuzu öğrenmeniz mümkündür. Bu işlem oldukça basittir. Tek bir SMS ile gerçekleştirebilirsiniz. Cep telefonunuzun mesaj kısmına önce ‘’ TC KİMLİK NUMARANIZI’’ daha sonra bir boşluk bırakın, ardından  ‘’DOĞUM YILINIZI’’ yazın. Bu mesajı 1122’ye gönderdikten sonra kredi notunuz size mesaj olarak gelecektir. Bu işlem ücretlidir. GSM operatörünüz faturanıza, faturalı değilseniz de bakiyenizden bu işlemin ücretini tahsil edecektir. Tüm GSM operatörlerinden bu işlemi ücreti karşılığında gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemin ücreti 9 TL’dir.

Banka aracılığı ile de Kredi Notunuzu öğrenmeniz elbette mümkündür. Her bankadan bir çok farklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bankaların internet sitelerine girdiğinizde bu işlemi yapacağınız alana tıkladığınızda ücret karşılığında öğrenebilirsiniz. Müşterisi olduğunuz bankanın müşteri temsilcisine başvurarak da kredi notunuzu öğrenmeniz mümkündür. Bu işlem en basit ve en kolayıdır. Bu işlem bazı bankalarda ücretli olarak, bazı bankalarda ise ücretsiz olarak gerçekleşmektedir.

UYARI: KREDİ NOTUNUZU ÖĞRENİRKEN GÜVENİLİR YERDEN YAPMAYA ÖZEN GÖSTERİNİZ..!

Kredi Notu Belirlenirken Hangi Faktörlere bakılır?

Yıllar içerisindeki kredi kartı ödemeleriniz

Bunları düzenli yapıp yapmadığınız kredi notunuzun belirlenmesi aşamasında önem arz etmektedir. Borçlarınızı öderken mesela ne kadarlık bir gecikme yaşandığı ne kadarlık eski dönemlerden kalma bakiye olduğu gibi hususlar önem arz etmektedir. 

 Kredi kullanımınız ne derece fazla olduğu

Eğer geçmişte kredi kullanmış ve bunları sağ salim ödemiş iseniz bu takdirde bu durum kredi notunuza olumlu yansıyacaktır. Kredi kullanımınız fazla ve birçoğunu da sürüncemeyele ödemiş iseniz ters etki yaratacaktır bu durum kredi notunuzun belirlenmesi noktasında

Mevcut Pozitif ve Negatiflerinizin durumu

Hesabınızda pozitif varlıklar yok veya borçlarınızdan daha az ise bu durum kredi notunuza derhal negatif bir etki ile yansıyacaktır. O sebeple hesabınızda pozitif bakiye bulunmasına 

İkamet edilen evin mülkiyet durumu ve üzerinize kayıtlı taşınırların durumu

Oturduğunuz ev size ait değil ise kredi notunuz daha düşük çıkacaktır. Yine mesela üzerinize kayıtlı bir araç bulunması durumunda çok daha avantajlı olacağınızı söylemek isterim.

Hukuki takip sayısı

Normalde kişisel verilerin gizliliği gereği kimse sizin hukuki takibinizden haberdar olamaz siz istemediğiniz, rıza göstermediğiniz veya başkaca hukuka uygunluk sebepleri yok ise tabii ki. Ancak söz konusu olan kamu gücüyle donatılmış ve ruhsat verilmiş yetkili bir banka olunca bu takiplerin kayıt altında tutulması yasaya aykırı olmamaktadır. Eğer kredi kartı borcunuzdan dolayı bir veyahut birden fazla kez icraya verilmiş iseniz bu durum çok kötü şekilde notunuza yansıyacaktır.

Meslek, yaş, öğrenim durumu, aylık gelir gibi kişisel bilgiler

Bir doktor ile asgari ücretli bir işçinin kredi skoru elbette eşit olmayacaktır. Çünkü bir doktorun maaşı çok daha yüksek olacağı için otomatikman notu da yükselecektir.

Çek ve senet miktarı ve sayısı

Herhangi bir banka kanalıyla düzenlenmiş, tanzim edilmiş çekleriniz ve senetleriniz var ise ve bunlar banka hesabınızdaki bakiye yeterli olduğu için ödenebiliyor ise herşey dört dörtlük olacaktır sizin için. Ancak eğer ki yetersiz olduğundan dolayı bu çek ödenemez ve karşılıksız çıkar ise işte o vakit eski skorunuza elveda diyebilirsiniz.

Kredi Notumun belirlenirken yüksek çıkmasını nasıl sağlarım? 

Kredi notu hem iyiye hem de kötüye evrilebilmektedir. Bu sizin performansınıza bağlı olarak değişmektedir. Kredi notunuzu düzeltmek sizin elinizdedir. Borçlarınızın son ödeme tarihlerini kaçırmamak çok çok önemlidir. Geri kalan her şey kredi notunuza  bunun yarısı kadar etki edemez. Kullandığınız kredi kartının asgarilerini dahi zamanında ödemek kredi notunuzu yükseltmenize yardımcı olacaktır. Borçlarınızın miktarını azalttıkça da kredi notunuz yükselecektir. Kısacası aktif bir şekilde kredi kartı kullanmanız gerekmektedir. Bu kredi kartının ödeme tarihlerine de uymanız kaçınılmazdır.

Ödemelerinizi yapılandırma imkanına sahip olduğunuzda hatırlatmak istiyoruz. Borcunuzu bankaya talepte bulunarak yapılandırabilirsiniz. Bu şekilde kendinize ve bütçenize uyan bir şekilde ödeme planı ortaya çıkarırsınız. Bu şekilde borcunuzu kapatmaya yönelik olumlu bir adım atmış olursunuz ve kredi notunuza bu durum olumlu katkıda bulunacaktır.

Kredi kartınızın son ödeme tarihlerine dair akıllı telefonlarınıza hatırlatıcı koyun. Bu şekilde son ödeme tarihlerini kaçırmanız gibi durum söz konusu olmayacaktır.

Borcunuz yok ancak Kredi Notunuz Düşük mü hesaplanıyor ?

Böyle durumda yapacağınız şey çok basit. Kredi kartı sahibi değilseniz kredi kartı başvurusunda bulunup bir kredi kartı sahibi olmalısınız. Daha sonra harcamalarınızı bu kredi kartından yapıp borçlarınızı zamanında ödeyin ki puanınız yükselsin. Eğer ki borcum yok puanım yükselir diye bekleyenlerdenseniz yanılıyorsunuz. Kredi harcamalarınızı zamanında ödeyip ödememenizle ilgili kredi notunun belirlendiğini söylemiştik. Bu durumun çözümü de bu kadar basittir. Bu şekilde dediklerimizi uygulayarak 2 3 ay da kredi notunuz yükselecektir.

Satılık Butik Otel-Aylık 24 000 TL net kar
Satılık Butik Otel-Aylık 24 000 TL net kar
Description : Günlük ortalama 800 TL dolaylarında ne karı olan yaz kış iş yapan butik otel satılıktır. 1 milyon ve üstü sermayesi olup İlgilenenler Whatsapp'tan 08502550290 nolu hatta yazsın. Net konumu, detaylı kar bilgisi ile son fiyatı sadece ciddi alıcılara açıklanacaktır.
Satılık GES tarlası-aylık 64 000 TL kar
Satılık GES tarlası-aylık 64 000 TL kar
Description : Niğde, Nevşehir bölgesinde satılık 1 Mv enerji kapasiteli güneş tarlası (Güneş enerjisi santrali). Anlaşması var. Aylık 64 000 TL net kar. Fiyatı 6 000 000 TL Detaylar için Whatsapp'tan 08502550290'a yazınız.
Aylık 12k net kar-İstanbul’da-devren kiralık dükkan
Aylık 12k net kar-İstanbul’da-devren kiralık dükkan
Description : Günlük ortalama 400 TL dolaylarında ne karı olan dükkan devren kiralıktır. İlgilenenler Whatsapp'tan 08502550290 nolu hatta yazsın. Sektörü yeme içme, gıda sektörüdür. Net konumu, detaylı kar ve iş bilgisi ile fiyatı sadece ciddi alıcılara açıklanacaktır.
İstanbul’da aylık 35 000 net karlı dükkan devren kiralık
İstanbul’da aylık 35 000 net karlı dükkan devren kiralık
Description : Günlük ortalama 1200 TL dolaylarında ne karı olan dükkan devren kiralıktır. İlgilenenler Whatsapp'tan 08502550290 nolu hatta yazsın. Sektörü yeme içme, gıda sektörüdür. Net konumu, detaylı kar ve iş bilgisi ile fiyatı sadece ciddi alıcılara açıklanacaktır.
İstanbul’da günlük 5k cirolu dükkan devren kiralıktır
İstanbul’da günlük 5k cirolu dükkan devren kiralıktır
Description : Günlük 5000 TL dolaylarında cirosu olan dükkan devren kiralıktır. İlgilenenler Whatsapp'tan 08502550290 nolu hatta yazsın. Sektörü aksesuar, hediyelik eşya, takı sektörüdür. Net konumu, detaylı kar ve iş bilgisi ile fiyatı sadece ciddi alıcılara açıklanacaktır.
Günlük 1000 TL net karlı dükkan devren kiralık
Günlük 1000 TL net karlı dükkan devren kiralık
Description : Günlük 1000 TL dolaylarında net karı olan dükkan devren kiralıktır. İlgilenenler Whatsapp'tan 08502550290'dan yazsın. Sektörü kahcevilik sektörüdür. Konumu, detaylı net kar bilgisi ile fiyatı sadece ciddi alıcılara açıklanacaktır. Not: İstanbul'dadır.
Devren kiralık 120 k cirolu dükkan
Devren kiralık 120 k cirolu dükkan
Description : Günlük 3-4 000 TL cirosu olan ve bu cironun önemli kısmı net kar olan dükkan kiralıktır. İlgilenenler Whatsapp'tan 08502550290'dan yazsın. Dükkanın türü, konumu, detaylı net kar bilgisi ile fiyatı sadece ciddi alıcılara açıklanacaktır.
Yuva arayan İzmir’li bir yavru kedi
5,0 rating
Yuva arayan İzmir’li bir yavru kedi
Description : Sağlıklı, aşıları yapılmış, ailesini arayan ve sahiplenilmek, sahiplenmek isteyen minik yavrumuz yuva arıyor ilgilenenler 0850 255 0290 numaralı telefona Whatsapp'tan yazabilir. İzmir Selçuk'taki veterinerden ücretsizce alabilir. Not: Resimler gerçektir.
Client Review : Tatlı ve son derece oyuncu ve de köpek gibi sadık
Client Rating :
5,0 rating
"Parlakfikirler" sizlere girişimcilik, iş kurma ve de gelir elde etme sürecinde destek olmak için durmaksızın yazıyor. Ayrıca işinizi büyütmek, satışlarınızı arttırmak, Google'da zirvelere tırmanmak için bize soru sorabilirsiniz. İletişim için: mehmetgorunmez1@gmail.com adresine mail at.

Yorum yap

Lüften yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz