Küresel Bir İş Adamı Olmak

Bir iş adamı olmak. İş bitirici sıfatlarının yanına, iş bağlamak, iş kesmek gibi deyimleri de harfiyen yerine getirerek içine dalmış olduğu sektörde adını altın harflerle ve akılda kalıcı imajlarla pekiştirmek. Şüphesiz ki hayvanlar aleminde orman kanunlarında nasıl güçlü olan önce hayatta sonra ayakta kalırsa, biz de iş piyasası içinde kıyasıya bir mücadele içindeyizdir.

Bizim insanlık yasalarımız en az vahşi doğa kanunları kadar sert ve acımasızdır. Ancak tek kural herhalde ölüm yoktur. Onun dışında yenik düşen, düşük sinyaller veren, zayıf olan herkes er ya da geç kendini sektörün dışında bulur. Önceden yine merhametliydi. Bunu kısa bir bakkal meseliyle açıklayalım.

Ben küçükken Çorlu’da yaşıyordum. Çocukluğum Trakya’nın önce giderek ilçe, sonra şehir özentisine benzeyen kasabasında. O zamanlar bakkal kültürü vardı. Tek bir tane bile süper market yoktu civarımızda. Ve aklımda kalan son merhamet kırıntısı, iyi niyet kırıntısı o bakkallarda kalmıştır. Bir bakkalda olmayan şey, o bakkalın işaretiyle diğer bakkallara yönlendirilirdi. Bizde yok ama az ilerideki bakkalda bulabilirsin.

Çünkü dosttular. Birbirlerine önerecek kadar da kardeşçe bir rekabet içindeydiler. Hal böyle olunca da şimdiki sektörün birçok acımasız koşulu o zamanlarda esamesi okunmayacak kadar yoktu. Peki ya şimdiki sektör nasıl. Sektörün dişlileri nasıl dönüyor? İçeri doğru ve merhametli yoksa dışa dönük ve saldırgan mı? Önce bu sorunun yanıtını arayalım daha sonra neden küreselleşmemiz gerektiğini iş bazında, işte onu açıklamaya girişelim.

Sektör içinde yer etmek isteyen bir iş adamı oturuşuna kalkışına bile dikkat etmelidir. Her hareketi kendinden emin, her tavrı iş bitirici olmalıdır. Küresel sektörün içinde başarılı bir iş adamı olmak istiyorsanız cahil gibi görünmekten vazgeçmeli ve lacileri çekmekle kalmayıp üstünüzdeki takım elbisesini taşıyacak adamlıkta ve mertlikte olmayı da bilmelisiniz. Bu açıdan baktığımızda bu görseldeki arkadaş tam bir iş adamıdır. Güven vermesi ve kendinden emin olması da cabası.

Küresel İş Kurmanın Şeytani Yöntemleri para kazanmanın da küresel iş kurmanın da tüm şeytani yöntemlerini bilmek istiyorsanız yazımıza tıklayabilirsiniz. Ekmek ister aslanın ağzında ister midesinde olsun, asıl yöntem ekmek aslana ulaşmadan önce ona ulaşmaktır. Bu nedenle kavga dövüş devri, akıl oyunları geçerlidir. Bu akıl oyunlarının ne olduğunu bilmek isteyen tüm parlak fikirler okurlarına yazımızı bırakıyoruz.

Küresel Sektörün Özellikleri 

Küresel sektörün acımasız olduğunu söylemiştik. Yapacağınız taktiksel ya da matematiksel bir hata hem başınızı küresel bazda hukuk mercileriyle başınıza sokmanıza neden olacaktır hem de inanılmaz bir hızla sektörün dışında kalırsınız. İflas eden insanların konuşmalarına baktığınızda hemen hemen hepsi aynı şeyi söyler. ”Nasıl battığımı anlayamadım, idrak edemedim. İflas sürecinin farkında bile değildim.

Bu nedenle küresel sektör hız ve kusursuz vaat eden ve bunları beceremeyenleri asla affetmeyen üvey anne gibidir. Şefkati para, tarzı kazanmak üzerine odaklıdır. Öz anneniz sizi başarılı olsanız olmasanız da, eve para getirseniz de getirmeseniz de sever. Ancak üvey anne olan küresel sektörde tutunmak ve daim olmak istiyorsanız mükemmel olmaya yakın olmalısınız.

Bir İş Adamı Neden Küresel Olmalıdır? 

Ağlamayana meme yok sözünü bilirsiniz. Genelde bebekler için söylenir. Ya da bir şeyin farkında olmak zorunda kalanlar için. Bu nedenle küresel olmayanlara da para yok arkadaşlar. O yazımızın henüz başında anlattığımız bakkal amcalar artık tarihe karıştı. Artık yeni dönem bakkal olmak istiyorsanız sizde olmayanı başkasına yönlendiremezsiniz.

”Ah stokta vardı ama yeni bitti. Ama dilerseniz yarın getirtebiliriz.” İşte küresel bir iş adamının esnaf ağzı böyle olmalıdır. Kimseyi ama kimseyi düşünmeyen bencillikler çağındayız. Hele ki iş dünyasında kimsenin göz yaşlarına inanmamak gerek. Gün gelir sizden borç alan bir dost, başka gün gelir sizin en ihtiyaç sahibi olduğunuz anda size sırt çevirebilir.

Bir iş adamı küresel olmalıdır çünkü canlı ve geniş pazarda artık dost yoktur. Rakipler ve düşmanlar vardır. Böyle biraz ağır ve sert konuşuyormuşuz gibi duruyor ama size gerçekleri anlatmakla mükellefiz. Bu nedenle sizi sahaya hazırlıyoruz. Yalan yanlış toz pembe bilgiler yerine tam gerçekleri anlatıyoruz ki ileride karşılaştığınızda veya başınıza geldiğinde şaşırıp kalmayın.

Küresel iş dünyasını bir futbol topu kıvamında görüyoruz burada. Top dönüyor ülkeler birbirinin üstünden yuvarlanıyor. Artık her yer birbirine bir karış kadar uzak. Resimde dikkati çeken bir diğer ayrıntı ise topun hep paranın üstünde yuvarlanması. İşte küresel iş dünyasının sihri ve güzelliği de tam olarak burada yatıyor.

Küresel Bir İş Adamı Olmak İçin Gerekenler Nelerdir? 

  • Birden fazla ülkede gayrimenkul / şirket payı sahibi olmak: Yapılacak en teknik ve fiziki iş budur. Bu hamle ile birlikte tüm soyut hamlelerden sıyrılıp somut adımlar atmış olursunuz. Küresel demek dünyayı kapsayan demek ise birden fazla ülkede gayrimenkul ya da şirket payı sahip olmak yapılacak en mantıklı hamlelerden birisidir.

İş Kurarken Neden Küresel Dünya İle Uyumlu Olunmalı? zamanında sorduğumuz önemli sorulardan biri daha. İş kurarken neden küresel dünya ile uyumlu olmalıyız? Çünkü artık bu tekne, yerel pazarda yürümüyor. Sadece kapının önündeki insanlara satış yapmak dükkanın kirasını ödemeye bile yetmiyor. Geniş düşünmeli ve her daim daha fazlasını istemeli. Bu aç gözlülük değil, bu devam etmek isteyen adamın hayat öpücüğünü kazançla kendi kendine vermesi demek.

 

  • Birden fazla ülkeden vatandaşlık almak: Bunu yapan birçok iş adamı var. Dolayısıyla siz de yapabilirsiniz. Zaten şirket adına mali gücünüz arttıkça, sizin onlarla iş yapmasını isteyen ülkeler de olacaktır. Bu açıdan yavaş yavaş ününüz ve mali gücünüz arttıkça birden fazla ülkeden vatandaşlık almak da hiç olmadığı kadar kolay olacaktır. İşe yarar olması da cabası.

 

İşte küresel dünyanın kısa bir portresi. Herkes farklı ülkeden, farklı dilden konuşuyor. Ama yapılan iş ortak. Edinilen amaç ortak: Birlikte kazanmak! Küresel iş dünyasının duvarları yıkması ile birlikte kim nereden olursa olsun eşit kazanma şansı var.

  • Birden fazla dil bilmek: Birden fazla dil bilmek, birçok işi vakit kaybetmeden hızlıca bağlamak demektir. İngilizce konuştuğunuzu düşünelim. Bu İngilizce sayesinde bu dili bilmeyen rakiplerinize oranla çok daha hızlı şekilde iletişim kurarsınız. Ayrıca hem iş hem de özel bazda ilişkileri kuvvetlendireceği için de geçerlidir bu kural.

 

  • Tek bir kültüre bağlı kalmamak: Tek bir kültüre bağlı kalırsanız kendi kendinizi lokal sınırlarda mahkum etmiş olursunuz. Tek bir kültüre bağlı kalmak uzun vadede kalabalıklara değil seçili kişilere satış yapmak demektir. Bu da kendi müşteri kitlenizi kendi imkanlarınızı kullanmayarak daraltmak ve pazar payında az söz sahibi olmak demektir. Bundan itinayla kaçının. Çoklu kültür çoklu para demektir her zaman için.

 

  • Göçebe yaşam tarzının modern versiyonunu yaşamak: Oturduğunuz yerden değil sık sık seyahat ederek küresel bir iş adamı olabilirsiniz. Bu nedenle otobüsleri terk edip uçaklara binme zamanı geldi de geçiyor bile diyebiliriz. Sık sık yer ve mekan değiştirecek, farklı farklı ülkelerde takılacaksınız. Hem iş gereği hem tatil.

 

Bununla birlikte son olarak milyoner olmak da küresel iş adamı olmanın hem gerekliliği hem de güzel sonucudur.

Yorum yapın