Kuru temizleme dükkanı açmak

Kuru temizleme, iş sektöründe en çok kazanç getirildiği düşünülen ve düşük sermaye ile bile açılabilen iş kollarından olduğu için birçok girişimci tarafından düşünülmektedir. Kuru temizleme dükkanı açmak için çok fazla sermayeye ihtiyaç duymamanız bu iş kolunu tercih etmede en büyük etkenlerden biridir. Diğer sebebi çalışan nüfusun artmasıyla kuru temizlemeye olan ihtiyacın artmasıdır.

cleaning photo

Kumaş cinslerindeki çeşitlilikte kuru temizleme ihtiyacını doğurmuştur. Kuru temizleme dükkanı için alınacak malzemelerde çok pahalı değildir. Yalnız bu iş için kumaşların özelliklerini iyi tanımak gerekir. Hangi kumaş için hangi leke çıkarıcı kullanılır ve nasıl kumaşa uygulanır bunu iyi bilmek gerekir. Sanıldığı gibi buda basit bir şey değildir. Her meslekte olduğu gibi bu işte bazı incelikler vardır ve bu incelikleri iyi analize etmek gerekir. İşinizde sevilen ve aranan bir işletme olmak istiyorsanız bu konuda bilgi ve tecrübe sahibi olmanız gerekiyor. İnsanlar en sevdiği kıyafetlerini size emanet edecek ve bu hizmetten de en iyi şekilde yararlanmak isteyecektir. Bunun için bu işte kendinizi geliştirmeniz ve kumaşlar ve cinsleri temizleme şekiller ve bunun gibi konularda bilgi sahibi olmanız gerekir.

Kuru Temizlemeci Açmak İçin Gerekenler

Kuru temizleme işi için temizlemede kullanılacak bazı ürünler ve malzemeler vardır. Bunlar çok fazla olmamakla birlikte daha iyi sonuçlar elde etmek için kendinizde yeni ürünleri takip edebilir, araştırabilir ve buna göre malzeme listenize ekleyebilirsiniz. İlk etapta temel olarak elbise askı aparatı, kuru temizleme için pres ütü, Leke çıkarma makinası ve tam otomatik kuru temizleme makinası ve temel leke çıkarmak için ürünler en lazım olanlarıdır. Kendi zekanızı da kullanarak araştırarak yeni ürünlerde ekleyebilirsiniz. Bu size bu alanda farklılık katar ve işletmeler içerisinde kalite açısından fark oluşturabilirsiniz. Tüm bunları kullanmak için bilgi sahibi de olmak gerekir.

Kuru Temizleme Dükkanı Açmak Para Kazandırır mı?

Kuru temizleme işi birçok yönden avantaj sağlayabilirsiniz. Yani bu işte kendinizi kanıtlarsanız ve işinizde en iyisi olmak için çabalarsanız, müşteri memnuniyetini de sağlarsanız çok güzel paralar kazanabilirsiniz. Kuru temizleme ihtiyacı için özellikle işletmeyi açtığınız yer çok önemlidir. Özellikle zengin semtlerin veya iş kollarının olduğu çalışan kesimin olduğu yerlerde işletmenizi açarsanız çok daha kolay müşteri potansiyeline sahip olabilirsiniz. İş yerinizi burada açtıktan sonra bundan sonrası sizin becerinize ve zekanıza kalmış bir şeydir. Müşteri kazansanız dahi sürekli müşteri potansiyeli oluşturmak tamamen size bağlıdır. Bunun için işinizde en iyisi olmak için çalışmanız ve müşterilerinize en iyi hizmeti verebilmek için kendinizi bu alanda daha çok yetiştirmeniz gerekir.

Kuru temizleme dükkanlarında bulunan özel ütü

Kuru Temizlemeci Açmak İçin Gereken Sermaye ?

Kuru temizleme işi açmak istiyorsanız öncelikle belli miktar sermayeniz olması gereklidir. Bu sermaye öyle sizi sarsacak kadar çok büyük bir mebla değildir. Saydığımız malzemeleri alacak kadar sermayeniz ve dükkan açmak için gereken belli miktar paranız olması yeterlidir. Sonrasında dükkanınızı gerekli ruhsatı aldıktan sonra açabilirsiniz. Diğer iş kollarından en büyük farkı düşük sermaye ile açılabilmesidir. Bunun için kuru temizleme işi tercih edilebilecek en risksiz iş kollarından biri olarak düşünülebilir. Eğer belli bir sermayeniz ve bu iş için bilginiz ve tecrübeniz var ise siz de kuru temizleme dükkanı açabilirsiniz. Sonrasında işi büyütmek ve aranılan biri olmak tamamen size bağlıdır.

Kuru Temizlemeci Açtım İşler mi?

Kuru temizleme işi için dükkanızı açtınız. “İş yapar mı?” diye kendinize sorduğunuzda bu size bağlı. Eğer işinizi özveriyle yapıyor ve bu alanda en iyisi olmak için çabalıyorsanız işleyeceğinden emin olabilirsiniz. İş kolları arttıkça ve çalışan nüfusa özellikle bayan da eklenince kuru temizleme işlerine daha çok ihtiyaç duyuldu. Çünkü çalışan insanlar giydikleri kıyafetler ile iş yerinde her zaman temiz ve tertipli olmak ister.  Bunun için kıyafetin temiz olması çok önemli. Özellikle gününün çoğunu işyerinde geçirenler birçok insanla iç içe olacağı için kıyafetine daha çok özen göstermek zorundadır. Gün boyu giydiği kıyafetlerinin temizleme işini de genelde kuru temizlemecilere yaptırırlar. Bunun için alanınızda iyiyseniz ve müşterilerinizin kıyafetlerini en iyi olacak şekilde temizleyip gönderirseniz müşteriniz sizden memnun kalacak ve böylece daimi müşteriler de kazanacaksınız.

Kuru temizleme işleminden sonra gömlekler

Kuru Temizleme Dükkanlarının Sosyal Hayattaki Önemi

Öncelikli olarak bekar erkekler için son derece hayat kurtarıcı, gün kurtarıcı ve imaj kurtarıcıdır kuru temizleme dükkanları! Bu kadar çok kurtarma eylemini ve disiplinin elinde tutmasının temel nedeni, hiç kuşku yok ki hızlı ve net bir şekilde hem yıkama hem ütüleme işlemlerini yapmış olmalarıdır. Bir öğrenci olsun, farklı bir şehre çalışmaya gelen genç bir adam olsun; özellikle gömlek ve ceket giymek zorunda kalanlar, kuru temizleme dükkanlarının hizmetlerinden faydalanmaktadır.

 

Sadece öğrenciler ve bekar erkekler için değildir kuru temizleme dükkanları. Uzmanların ve kumaştan az çok anlayan herkesin bildiği üzere, evde, ev ortamında ve ev imkanlarıyla özellikle takım elbiseleri yıkamak ve ütülemek kalıcı zararlara ve hasarlara yol açabilmektedir. Ev ortamlarına uygun üretilmiş çamaşır makinelerinin çoğu takım elbiseye müsait değildir. Bu nedenle kuru temizleme dükkanlarının her kumaş için ayrı bir disiplinle çalıştırılan özel makineleri, daha güvenli ve emin bir yol olacaktır. Ceket ütüsü ise başlı başına bir külfettir. Ev hanımlarımız ne kadar yetkin olursa olsun ceket ütüleme konusunda başarısız olmaktadır. Bu nedenle toplumun her kesiminin ihtiyacı olan bir yerdir kuru temizleme dükkanı.

İstanbul’da bir kuru temizlemeci dükkanı

Kuru Temizleme Dükkanlarının Dezavantajlı Yönleri Nelerdir?

Yoğun çalışma saatleri. Buna ek olarak ayakta çalışmak zorunluluğu. Bu nedenle sizin de dikkatinizi çektiyse kuru temizlemeci dükkanlarının hep eş dostu, çoluk çocuğu ya da hanımlarını yardımcı olarak çalıştırdıklarını görürüz. Bu tür dükkanlarda adeta oturup bir çay içmek, işe bir on dakika mola vermek son derece lükstür. Sürekli olarak yeni giysiler gelir. Yıkatılmak ya da ütülenmek üzere. Bu dur durak bilmeyen tempoda çalışmak, teslim günlerine ve saatlerine kadar giysileri yetiştirmeye çalışmak bazen son derece yorucu olabilmektedir.

 

Yüksek dozda buhara ve kimyasal ilaca maruz kalmak: Yüksek basınçlı ütülerin buharlarına maruz kalmak, özellikle geniz ve solunum yollarında geçici tıkanıklıklarına yol açabilmektedir. Hele bir de o dükkan yeteri kadar havalandırılmıyorsa! Vah ki ne vah! Aynı zamanda kimi inatçı lekeleri çıkarmak için de sadece kuru temizlemecilerin kullandığı kimyasal ilaçlar ve temizleyiciler vardır. Bu temizleyiciler de yüksek oranda kimyasal ihtiva ettiğinden dolayı, son derece zorlayıcı etkilere yol açabilmektedir. Bunun için eldiven ve ağızlık gibi önleyici aparatlar ve aksesuarlar kullanmanız önemle rica olunur. Hem kendi sağlığınız hem de müşterilerinizin sağlığı için. Ayrıca kullanılan ilaçların toz ya da sıvı halde giysilerin üstünde kalmamasına da ekstradan özen göstermeniz elzemdir.

 

Son olarak müşteri memnuniyetini sağlamanın son derece güç olduğu bir sektördür kuru temizlemecilik. Öyle ki bazı lekeler asla çıkmaz. Çıkmasının imkansız olduğu kimi lekeleri müşteriler de sizin kadar biliyor olsa da yine de itirazlar yükselir, hoşnutsuzluklar çoğalır. Yine kimi durumlarda bazı ceketler ve takımlar son derece eskidir ve ne kadar yıkanıp ütülense de eski ışıltısını taşıyamazlar. Yine de bu, müşteri memnuniyetini elde etmenizin son derece zor olduğu gerçeğini değiştirmez.

Kuru Temizleme Dükkanlarının Geleceği Var mı?

Teknoloji bu hızla gelişirse bir 50 yıl sonra kuru temizleme dükkanlarının sonu gelebilir. Zira otomatik çamaşır makineleri, her lekeyi çözme noktasına gelmektedir. Aynı şekilde sadece yıkama değil ütüleme işlemlerini de bizzat çamaşır makineleri üstlenmektedir. Makinelere kirli ve buruşuk şekilde atılan çamaşırları temiz ve ütülü bir şekilde almanızı sağlayacak makineler giderek yaygınlaşmaktadır. Aynı şekilde takım elbiseler için özel programlı çamaşır makineleri de üretilmeye başlanmıştır.

Yine de zenginler ve uğraşmak istemeyenler için kuru temizleme dükkanları, önümüzdeki yıllarda da aktif olarak hizmet vermeye devam edecektir. Bu kadar yoğunlukta olmasa da.

Konumuzla ilgilenen sevgili parlak fikirler okurları, ek olarak Perde Yıkama Dükkânı Açmak İsteyenlere… adlı makalemize de göz gezdirebilirler.

“Kuru temizleme dükkanı açmak” üzerine bir yorum

  1. Kuru temizleme işi maliyetsiz ve rahat bir işmiş gibi gözükse de arka planda çok yorucu ve yoğun efor gerektiren bir iştir. Şüphesiz bu durum girişimciler için yanıltıcı olabiliyor. Kuru temizleme işine girişmeden evvel aman sıkı araştırmalara yönelin.

    Cevapla

Yorum yapın