Kuruyemiş Şirketleri Hisseleri Ne Zaman Yükselir?

Kuruyemiş gibi gıdalar zor günlerin yiyeceğidir. Protein ve diğer kaliteli minerallerin hızlı alınabilmesini sağlarlar. Bu sebepten dolayı kuruyemiş hisseleri kötü günde yükselir. Kıtlık, salgın, kuralık öncesinde insanların aklına kuruyemiş stoklamak gelir. Bu da kuruyemiş firmalarının karlarına ani bir katkıda bulunur.

Ancak borsada işler bu yukarıdaki kadar düz mantık ilerlemiyor. Mesela salgın günlerinde olduğumuz şu zamanların meşhur yabancı “kuruyemiş de satan dev gıda şirketi hisse senetlerinin uzun vadeli grafiklerine” göz atalım.

Gıda üreticilerinin hisseleri diğer şirketlerin aksine pandeminin ilk günlerinde tepetaklak olmadılar. Aksine önemli kısmı artışa bile geçti. Büyük gıda üreticilerinin 5 yıllık grafiklerine bakarsanız bu duruma şahit olabilirsiniz.

Kaynak: Google Finance
Kaynak: Google Finance

Yerli borsalarda da benzeri grafiklere sahip kuruyemiş-gıda alanına odaklanmış hisselere rastlayabilirsiniz. Ancak yerli borsalara bakmanızı pek önermem. Çok fazla şişirilmiş hisseler var. Yanlış kanaate varabilirsiniz.

Sonuç olarak kuruyemiş hisselerinin yükselişi şu zamanlara denk geliyor diyebiliriz:

  • Salgın sonrası
  • Kıtlık zamanları
  • Parasal sıkılaşma dönemleri
  • Büyük ülke MB faizleri yükseldiğinde
  • Büyük savaşlar sırasında

Ancak bu dönemlerde yükseliş garanti değil elbette. Tek bir değişkene bakarak yatırım kararı verilmez. İnsanların beklentileri, diğer emtilara bakış açısı, kaygıları, mevsimler, banka morgage kredilerinin tahsil edilebilirliği gibi yüzlerce sinyali daha değerlendirmeniz gerekecektir. Tek bir veriye bakarak kanaat oluşturmanız sakıncalı olacaktır.

Türk yatırımcısının en çok kaybettiği husus da bu noktada oluyor. Tek bir veriye bakarak hareket ediyor. Mesela “Amerika 3,5 trilyon dolar basıp piyasaya sürdü, dolar bolluğu var diyor“. Kardeşim evet Amerika dolar bastı ama bir bak bakalım hangi dönemde bastı ve kime hangi şartlar altında o doları dağıtıyor. Günün sonunda o dolarlar senin benim cebine girebilecek mi girecek ise ne kadarı girebilecek? Bu sorulara cevap vermiyor dahası sorgulamıyor. Sonrasında ise spekülatörlerin de olaya müdahele etmesi ile hezimete uğruyor.

 

 

Yorum yapın