Kütüphane Açmak İsteyenlere

Merhaba sevgili parlak fikirler okurları. Bu yazımızda kütüphane ile ilgili bilmek istediğiniz her şeyi hem sosyo kültürel hem de ekonomik açıdan değerlendireceğiz. Bununla birlikte kütüphanelerin toplumsal yararları nelerdir? Bu soruya ne cevap vereceğimizi de birlikte okuyup karar vereceğiz.

book photo

Öncelikle bir toplumun, bir memleketin ne kadar medeni seviyeye ulaştığını kültürel hesaplardan dem vurarak çıkarabilirsiniz. Bunun için o ülke sınırları içerisinde kaç kütüphane ve kitap olduğunu da ifade edebiliriz. Sadece devlet kütüphanelerimizde 6 milyondan fazla kitap olduğunu biliyoruz.

Bununla birlikte özel kütüphanelerde de yine milyonları deviren bir kitap sayısı var. Yine teorik bir bilgiyle umutlanacak olursak Türkiye Avrupa sınırları içerisinde ve dünyada en fazla kitap basılan ülkelerden biri. Ancak bu noktada dikkatinizi çekmek istediğim bir nüans var. Basılan kitapların yarısından çoğu okunulacak ya da kültürel seviyede fark yaratacak eserler oldukları için değil bilakis tamamen ticari bir mal olarak görüldükleri için basılıyorlar. Ülkemizde kitap denilince eser değil ürün tanımlaması yapmak daha makul ve mantıklı olabilir.

Peki okumamamıza rağmen neden bu kadar çok kitap basılıyor? Milan Kundera’nın kültürel çöplük olarak nitelendirdiği bu olgu, maalesef ülkemizde de vuku buldu. Kitaplar, birer kültürel temsilci değil tecimsel birer ürün olarak raflarda yerini alıyor. Yani etiketi olan bir kitap ile bir tava arasında tecimsel ve içeriksel olarak hiçbir fark söz konusu değil.

Peki tüm bunların ışığında kütüphane açmak ve bu işten para kazanmak mümkün mü? Elbette mümkün. Şimdi sizi önce kütüphane açmanın riskli yanları sonra ise kütüphane açarken dikkat edilecek hususlar konusunda aydınlatacağımız iki an başlıkla baş başa bırakalım. Hazır iseniz başlayalım sevgili parlak fikirler okurları.

Eski bir deyiş vardır. Bir kütüphane bin hapishane kapatır diye. Bu sözün doğruluğunu burada bırakmamız gerekiyor. Çünkü kitaplardan öğrenilecek meseller, o sayfalar aracılığıyla tanışılacak karakterler, bize durumları ve hikayeleri anlatan kelimeler, bizim her adımda biraz daha olgunlaşmamızı ve hayata farklı yönlerden bakmamızı sağlar. Bu nedenle bir kitap insanın kafasındaki hapishaneleri kapatır. Onlara sonsuz bulutlar ve kuşların özgürlüğünü verir. Şimdiden iyi okumalar.

Kitap Okumak Neden Daha Zengin, Zeki Ve Zehir Gibi Olmamızı Sağlar? adlı makalemizi de zamanında kitap kurtları ya da kitap meraklıları için yazmıştık. Çünkü bilimsel işaretler de sosyolojik bulgular da kitap okumanın insanları daha zeki daha zengin ve daha zehir gibi olmasını sağlar. Kütüphanelerin yararını göz etmeden önce kitaplarla ilgili bilgileri ve yararlara değinmemizde fayda var.

Kütüphane Açmanın Riskli Yanları Nelerdir? 

Söz konusu bizim memleket olunda kütüphane açmanın riskli yanlarını da konuşmak zorundayız. Bu riskli yanlardan en büyüğü de kapatma riskidir elbet. Sadece kütüphaneler değil açılan kitapçılar bile kapanma eşiğine geliyor. Çoğu da kapanıyor. Daha önce Kadıköy ve Beşiktaş gibi stratejik yerlerde bile şubeleri olan Ada kitapçılığın kapandığına tanıklık ettik. Kitap okuma oranları yükselse de artık insanlar aynı tip magazinel kitapları okuyor.

Bu da kütüphanedeki kitapların okunması, kütüphanelere üyelik kartı verilmesi ve kitapların kiraya verilmesi gibi açıkların kapanmasına neden olabiliyor.

Okuyan bir toplum olsak da hep aynı tip kitaplar okuyoruz. Çok satanlar kitapları bunlar! Oys kütüphane dediğimiz mekanlar her açıdan her yönden kitapları elinde bulundurmalı. Buna zaten daha sonraki konu başlığımızda değineceğiz.

Kütüphane açmanın riskli yanlarından biri de başarısız olunup kapanması durumunda kitapların elde kalacak olmasıdır. O kitapların yeniden elden çıkarılması ise epey zor olacaktır. Zira dediğimiz kitaplar her ne kadar tecimsel bir ürün muamelesi görse de söz konusu satın almak olunca işler değişiyor.

İnsanlar kötüydü ben de kitapları sevdim diyen Cemil Meriç’in izinden gitmek isteyenler için kütüphaneler birer sığınaktır. Sadece kütüphane açmak isteyenler değil kitapları sevenler ve aradıkları kitapları bir türlü bulamayanlar son ve ilk adresleri olarak şehir kütüphanelerini seçerler. Kütüphaneler kendi içlerinde ikiye ayrılıyor. Biri devlet biri özel kütüphaneler. Devlet kütüphanelerinden genelde kitap kiralamak mümkündür.

Oradaki kitaplar daha müstesna ve daha değerlidir zira. Bir baskısı kalmış ya da tek nüsha kalmış kitaplardır.

Kitap Kafe Açmak İsteyenlere Süper Tavsiyeler adlı yazımız da yine kitap üzerinden iş yapmak isteyen genç ve yaratıcı girişimci arkadaşlara gelsin. Kitap ile bir şeyleri birleştirmek, mesela bir kahve keyfi ile o kahve içilirken okunacak kitabı da satış unsuru olarak raflarda bulundurmak çifte kazanç olacaktır. İnsan bazen evde bunalır sıkılır. Bir kahve içmek ister. Kahve her ne kadar likit bir şey olsa da kuru kuru gitmez. Orada da kitaplar devreye girecektir.

book photo

Kütüphane Açarken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir? 

Açacağınız kütüphanenin merkezi bir yerde olması gerekiyor. Bir meydanda ya da işlek bir cadde üzerinde kütüphane işletmek ve ben buradayım diyen bir yapıya sahip olmak özel kütüphanenizin özelliği olmalıdır.

Bilindiği üzere kütüphaneler sessiz olmak zorundadır. Bu nedenle özel kütüphanelerin bazılarının duvarları yalıtım ile kapladığını ve müşterilerine tam bir sessizlik verdiğini de söyleyelim.

Bununla birlikte kesinlikle kütüphanecilerle çalışmanız gerekiyor. Yani bu işin okulundan mezun olan insanlarla çalışmanız gerekiyor. Kütüphaneci demek kitapları tasnif etmek ve arşiv işinden anlamak demek. Kütüphanelerde binlerce kitap olacağı için bu işi uzmanına bırakmakta fayda var. Nice kütüphane arşiv işini halledemediği için batıyor.

Var görünen kitap yok oluyor. Yok görünen kitap bir yerlerden çıkıyor.

Ayrıca kütüphanenizde araştırma konularına dahil olacak geniş ölçekli hemen hemen her konuda malumat ihtiva eden kitapları kütüphanenizde bulundurmalısınız. Kütüphanenizde ne kadar fazla sayıda ve türde kitap olursa o kadar çok müşteri çekeceksiniz demektir.

İnternette E-Kitap Yazıp Delicesine Para Kazanmak bir başka kitapla ilgili iş de elbette ki yazarlıktır. Birileri yazar birileri okur arada da bu işi işletme devresine sokan aracılar kazanır. Peki kitaplar sadece kütüphanelerde olacak kadar hep cismani midir? Hayır. Arşivlenecek değerde olan ve dijital ortamda biriktirilebilecek kitaplar e-kitaplar olarak karşımıza çıkıyor. Delicesine para kazanmak isteyen ve kitaplarla haşır neşir olmaya devam etmek isteyen parlak fikirler okurlarımıza bu makaleyi bırakıyoruz.

Kütüphane Açmak İçin Gerekenler 

Gerekli izinleri bağlı bulunduğunuz valilikten almanız gerek. Bunun dışında bu izinler birkaç gün içinde tamamen rahat ve pratik bir şekilde alabilirsiniz.

Bunun dışında kütüphanede bulunduracağız kitapların tam listesini oluşturmalısınız. Onların hepsini ayrı ayrı kategorize etmeli ve sınıflandırmalısınız. Bilimsel kitaplar şuraya, sosyolojik kitaplar buraya gibi.

Bunun dışında her kütüphane bölümünde departman başına iki kütüphaneci bir arşivci bulundurmanız gerekiyor. Tabi kitapları sağlam ve muhkem bir şekilde tutmak ve sergilemek için de metrelerce raf inşa etmelisiniz.

Kütüphaneleri illa büyük bir şekilde oluşturmanız gerekmiyor. Ayrıca özel kütüphaneci kimliğiyle çeşitli okullarda ve iş yerlerinde de kütüphaneler kurabilirsiniz. Bu hem iç mimar hem de kütüphaneci işi. İki işi aynı koldan yürütmek ise size ekstradan para kazandıracaktır.

Kitaplar canımızdır. Umarım daha çok okunur, daha çok devlet ve özel kütüphanelerimiz mevcut olur. İyi okumalar.

“Kütüphane Açmak İsteyenlere” üzerine 5 yorum

  1. Merhaba ben kitap ve kütüphane hastası bir kutuphaneciyim nasıl büyük çaplı ful gençlere hitap eden kütüphane alabilirim sponsor bulabilirmiyim 05423e877ellidokuz

    Cevapla
  2. Merhaba kitap okumayı çok seviyorum bulunduğum yerde kütüphane yok öğrenci çok böle bile yapmak hayalim.

    Cevapla
  3. Merhabalar aklımda çok ilginç ve denenmemiş en azından günümüzde ve ülkemizde denenmediğinden emin olduğum bir proje mevcut ilgilenen sermayedarlar bu yazıyı okurlarsa bana ulaşabilirler 5554400yedi92

    Cevapla

Yorum yapın