Lastikçi Dükkanı Açmak İsteyenlere-Kar marjı ve maliyeti nedir?

Sizde alacağınız arabanın hayalini kuruyor musunuz? Modelini ya da rengini seçtiniz mi? Eminim hayatınızda sıkça olmasa da bir araba aldığınızı hayal etmişsinizdir. Hatta çoğunuz iş, güç sahibi olduktan sonra hemen bir araba almış olabilirsiniz.

DENEMEYE DEĞER REKLAM FİKRİ:  Şu lastikçi dükkanlarında lastik tamir hizmetini acil olacak şekilde yapabilir ve mesela gece vakti açık olduğunuzda sadece gece saatlerinde belirli bölgede gözükecek şekilde reklam verebilirsiniz. Bu sayede nöbetçi lastikçi olarak durduğunuz gece kar edebilirsiniz. İlerleyen süreçte bu nöbet işinizi çıraklarınıza yaptırabilirsiniz. Gerçekten de  denemeye değer!

tyre photo

TÜYO: Bu işin uluslarası pazarlamacılığını yapabilirsiniz. Lastik fiyatları petrol fiyatlarına bağlı olarak çok hızlı değişmektedir. Bu dalgalanmalardan kendinize pay çıkartabilirsiniz. Düşükteyken bolca stoklayıp sonradan piyasaya sürerek ciddi karlar edebilirsiniz. Özellikle Çin üretimi kaliteli lastiklerde bunu yapmak çok daha kolay!

Ehliyetinizi aldığınız günden itibaren bir araba almanız gerektiğini düşünmüşseniz bilin ki sizin gibi milyonlarca insan da aynı şeyi düşünüyor. Bu kadar insanın isteklerine yetişmek ise ister istemez kolay olmuyor. Çünkü insanlar yeni araba markalarını almak için büyük bir gayretle çalışıyorlar. Bununla da kalmayıp araçlarının parçalarını yeniliyorlar.

Her arabayı araba yapan bir unsur olan tekerlekler ise ayağımızı yerden kessin yeter diyen insanların dahi önem verdiği parçalardan. E bu parçalar her arabada 4 tane bulunuyor hatta yazlık, kışlık diye de ayrılıyor. Her 10 dakikada bir araç satıldığını düşünürseniz araç lastiklerinin satışını da varın siz hesaplayın. Lastikçi dükkanı açma işi ise tam da bu sırada devreye girecek kazançlı alanlardan biri oluyor. İnsanlar bu kadar araba alırken sizin araba alanların ihtiyaçlarına yönelik işlere girmeniz kazanmanız demek.

Oto Lastikçi Dükkanı Açsam iş yapar mı?

Oto lastikleri en az otomobiller kadar satışı yüksek parçalardan biri olduğu için bu girenlerin elleri boş dönecekleri bir alan olarak görünmüyor. Özellikle de arabalara ilgisi olanlar varsa ya da büyük düşüncelerle yola çıkanlar varsa ileride büyük bir oto lastiği üreticisi olarak da çalışmalara devam edilebilir. Oto lastiği dediğimiz parçanın yanında bugün pek çok otomobil aksesuarı ve parçası da tüketicilere sunuluyor. Hele ki benzin bitiğinde yana döne benzinci arayan vatandaşların olduğu bir ülkede yaşıyorsak emin olun ki sizin de kapınızı çalacaklar demektir. Dükkanınızı birazda işlek bir yere konumlarsanız değmeyin keyfinize.

tyre photo

Otomobil Lastiği Alım Satımı İşi Kurmak İçin Gerekenler

Otomobil lastiği alım ve satım işine girmeyi kafaya koyduysanız ve ben bu işi yaparım diyorsanız ilk olarak kendinize uygun bir isim bulmanız gerekir. İsminiz hem yapacağınız işi hem de sizi yansıtacak bir isim olmalı ve müşterilerinizin sizi kolaylıkla bulmasını sağlamalı.

Otomobil lastiği alım satımı dediğimiz anda bu işi yapabilmek için öncelikle bir firma ile anlaşmanız ve lastikleri almanız gerekir. Lastikleri alırken mümkün olduğunca farklı araçlara hitap eden ve kış-yaz lastiği gibi ayrımlara girebilen bir ürün portföyüne sahip olmanız gerekir. Yani size gelen her araç mutlaka lastiğini bulabilmeli. Bir de alacağınız lastiklerin markalarına da dikkat etmelisiniz. Çünkü tüketiciler kaliteliyi de kalitesizi de biliyor.

Otomobil lastiklerimizi aldıktan sonra yapacağımız işlerin başında kendimize bu lastikleri satacak yer bulmak geliyor. Otomobil lastiği alım satımı işi kurmak için seçeceğiniz yerin hem lastikçinin az bulunduğu hem de lastiğe gerçekten ihtiyacın olduğu yerler olmasına dikkat etmelisiniz. Genellikle sanayi bölgelerinin tercih edilmesi ile birlikte şehir dışına çıkış yolunda da oldukça iyi iş görebilir. Hatta köylere yakın yerlerde traktör tekerleği satışı bile yapabilirsiniz.

Otomobil lastiği alım satımı için yerinizi bulduktan sonra bu iş için gerekli olan izinleri de almalısınız. Bu izinlerle birlikte dükkanınızda lastik değişimlerini yapabilecek ustalara da ihtiyaç olacaktır. Çünkü lastiği alan insan her zaman aracının lastiğini kendi kendine değiştiremez. Araç lastiklerinizle birlikte insanların ilgisini çekebilecek otomobil aksesuarları da dükkanınızda satılacak diğer ürünler arasında yerini alırsa ek kazanç elde edersiniz. Lastikleriniz için müşterilerinize garanti sunmanız ve keyifli bir bekleme odası hazırlamanız da kazançlarınıza pozitif olarak yansıyacaktır.

Araba Lastiği Alıp Satmak, Montaj Yapmak İçin Kaç Kişiye ve Ne Kadar Paraya İhtiyacım Var-Maliyeti nedir?

Araba lastiği alıp satmak için genel olarak 100.000 ve üzeri bir birikime ihtiyacınız olacaktır. Ancak bu rakam şehrinize, satmak istediğiniz ürünlerin kalitesine, tutacağınız dükkana ve çeşitli harcamalara göre değişecektir. Montaj işinde ise eğer siz bu işten anlıyorsanız bir kişi yeterli. Ancak anlamıyorsanız ilk etapta iki kişi ile başlayabilirsiniz.

Ancak bu maliyeti düşürmek için çıkma lastiklerle ve işi bizzat yürüterek başlamak ve sanayi sitelerindeki arka safhalarda yer alan daha makul fiyata kiralanabilir yerleri tutmak sizi maddi yönden rahatlatacaktır.

Lasitkçi dükkanı kar marjı ne kadar?

Genelde bu işin içine çıkma lastikler de girdiği için kar marjları hakkına net bir veri sağlayamıyoruz. Ancak piyasadaki sıfır lastikleri incelersek toptan fiyatı ile perakende fiyatı arasında en az %20’lik bir fark olacağını söyleyebiliriz. Ancak kar marjının güneydoğu asya ülkelerinde ucuz işçilik ile üretilen imalathanelerinden temin edilen lastik markalarında çok daha yüksek olacağı aşikardır.

Bu noktada kar marjını yükselteyim derken hukuki problemlerle uğraşmamak için gereken önlemleri almakta fayda var. Zira bu ucuza merdiven altı tesislerde üretilen lastiklerin birçoğunun fren sırasında yeterli sürtünmeyi sağlayamama neticesinde kazalara davetiye çıkarabileceğini de unutmamak gerekli. Ölümlü ya da yaralamalı trafik kazalarının birçoğunun kalitesiz ve mevsimle uyumlu olmayan lastikler nedeniyle kaynaklandığını akılda bulundurup bu gibi durumlarda yüksek maddi tazminat davalarıyla uğraşmamak için belirli standardın üzerinde kaliteye sahip lastikleri kullanmak yerinde olacaktır.

“Lastikçi Dükkanı Açmak İsteyenlere-Kar marjı ve maliyeti nedir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın