Letgo ve Facebook Gibi Mecralarda El Yapımı ve 2. El Ürünler Satmak

Letgo gibi her çeşit ürünün en ucuzdan en pahalıya doğru sıralandığı ve alıcılara çok yönlü seçenekler sunması sebebiyle her geçen daha fazla tık alan sitelerin sayısı her geçen gün artıyor. Artık yaşlı mekanı dense de Facebook’ta da sessiz ve derinden ama deli gibi satışlar yapan kişiler mevcut. Siz de direkt satış sitelerinden el emeği göz nuru ürünlerinizi alıcılarla buluşturabilir ve -ne kazanırsam kardır- anlayışıyla harçlığınızı çıkarabilirsiniz. Facebook gibi mecralarda ise salt imajını satışa çıkaranlardan olmayıp canlı para akışı sağlayacak gerçek satışlar yapmanız mümkün.

selling  photo
paraları cd room’dan çıkartmak olsa keşke

İnternet’in her şeyi imkanlar dünyasında tuttuğu insanları alıcı – satıcı olarak karşı karşıya getirdiği dünyada, şansını denememeniz için hiçbir neden yok. Yeter ki elinizde gerçekten satın alınmaya değer bir şeyler olsun.

2. El Ürünlere Olan Talep Çok Arttı?

2. el ürünlere olan talebin artması zengin, orta sınıf (kaldıysa tabi) ve yoksul kesim için başka başka açıklamalarla izah edilebilir. Öncelikli olarak yoksul kesimin genelde elzem olan ürünleri satın alırken 2.el ürünleri tercih etmesinden başka bir şansı kalmadı. Öğrenciler, işsizler ordusu vs. hepsi evlerin dayayıp döşerken bile ikinci el mobilyacıların yolunu tutuyor. Onların talepleri ”burası daha ucuz” kıyaslamasına bile imkan tanımıyor. Onların alışverişleri ”anca buradan alabiliyoruz” çıkarımıyla sabit.

Orta kesim ise tıpkı içinde bulunduğu sosyal statü gibi her şeyi ortalayarak ilerliyor. Bir ürünün lüks versiyonunu satın aldıysa bir diğer ürününün (ister istemez) ikinci elini satın almak zorunda kalıyor. Ya da mobilya, kıyafet gibi elzem ihtiyaçlarını sıfır alırken, takı ve aksesuar gibi butik ürünlerin 2. eline yönelerek ekonomide denge politikası izliyor.

Zenginler içinse her zaman her şeyde olduğu gibi 2. el ürünler bir zevk ve beğeni meselesi. Örneğin evlerini biraz daha ”rustik” bir şekilde dekore etmek istediklerinde parlak ve lüks bir biblo satın almaktansa el yapımı ve 2. el bibloları tercih ediyorlar. Sırf onların bu merakı için farklı birçok üründe ”eskitme” modası oluşturuldu. Ama yine de hiç eskitme ile gerçekten eski olan bir olur mu diyerek bu tarz sitelerden alışveriş yapabiliyorlar.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Vapurda Portakal Suyu ve Tost Satmak

Sonuç olarak herkesin nedeni farklı olsa da 2. el pazarı hiç olmadığı kadar hareketli zamanlar yaşıyor. Bu daha ne kadar böyle gider bilinmez. Ama aklınızda internet üzerinden el emeği ürünlerinizi satışa çıkarmak gibi bir fikir varsa, şimdi tam sırası.

Sıfır Ürünlerde Vergi Çok Mu Yüksek?

Sıfır ürünlere getirilen vergiler geçtiğimiz yıllara oranla çok fazla. Hani bazı sokak röportajlarında artık klişe olan ve kulağa çok beylik gelen ”yakında nefes alma vergisi de koyacaklar” lakırdısı en azından birtakım ürünler için geçerli. Ki bu ürünlerin nefes almadığı da ortada. Hele ki bazı ürünlere getirilen vergiler öyle çok üst üste biniyor ki vergisi, kendisi kadar ayrı bir ürün ediyor. Bu işin artık iyice çığrından çıktığını düşünen alıcıların 2. el ürünlere olan ”zorunlu” ilgisi de en yüksek seviyesine ulaşıyor böylece.

Sadece Yakın Bölgeyi Hedefleyerek İnternetten Satış Yapmak Neden Akıllıca? 

Sadece yakın bölgeyi hedefleyerek internetten satış yapmak iki yönden akıllıca. Değişim ve iade gibi talepler söz konusu olduğunda çok fazla sorun yaşamadan alıcıların bu tür talepleri tere yağından kıl çeker gibi yerine getirilebiliyor. Mesafe ne kadar kısaysa her çeşit risk de bir o kadar azalıyor. İşin bir de kargo boyutu var. Müstakbel alıcıların birçoğu kargosunu kendisinin ödeyeceği ürünleri direkt es geçme yöneliminde. Ama mesafe az olursa satıcı tarafındaki siz kargo ücretini karşılayabilirsiniz. Ya da yakın mesafede olacağınız için kargo ücreti önemsenecek kadar fazla olmadığı için alıcının sizden alışveriş yapmasına mani olmayabilir.

Neler Satılabilir? 

Facebook ve Letgo gibi platformlarda kendi ürettiğiniz örgü ürünleri satışa çıkarabilirsiniz. Son dönemde örgü ürünlere olan ilginin arttığını söylemek mümkün. Civar ilçelere ve şehirlere birer ikişer gerçekleştireceğiniz satışlar beklentinizi karşılayacaktır. Potansiyel müşterilere sunabileceğiniz bir diğer seçenek ise özel, küçük plastik aksesuarlar olabilir. Sakın kafanızda sınırlamayın. Aklınıza gelebilecek her türlü aksesuara,  aklınıza gelebilecek her türlü insanın bulunduğu internette rahatlıkla alıcı bulabilirsiniz. Son olarak bulunduğunuz ilçe içinde yemek satışı gerçekleştirmeniz mümkün.

Şimdiden hayırlı kazançlar dileriz.

Yorum yapın