Lider Vasıflı, Zeki İnsanların Madde Madde 8 Özelliği

Pek çoğumuz zekanın doğuştan gelen bir yetenek ya da kabiliyet olduğunu var sayarız. Öncelikle bu yanlışlığı düzeltmeli. Zekilik, herkeste doğumundan itibaren refakat eden sabit bir unsur değildir. Öyle olsaydı bebekken aklımızda olan zeka miktarı oranında gelişirdik. Beynimizin yüzde 5’ine kadar kullanıyoruz. Kimi kaynaklara göre ise bu rakam yüzde üçe kadar düşüyor. Hal böyle olsa bile, kısıtlı olarak kullandığımız zeka alanı, her daim çeşitli şekillerde ve tekniklerle gelişime açık.

leader photo

İnsanlar kitap okuyarak düşünme biçimlerini, film izleyerek hafızalarını geliştirebiliyor. Demek ki sadece biyolojik ya da fizyolojik kaynaklara dayalı sanal ve sabit bir alan değildir beyin ve zeka. Buna bir de duygusal zeka, pratik zeka, sosyal zeka gibi kavramlar eklenebilir.

İş dünyasında zeki biri olarak anılmak istiyorsanız öncelikli olarak matematiksel zekanızı konuşturmalısınız. Bir roman yazarı tamamen sözel bir alanda ürün veriyor olsa bile yazdığı romanın kurgusunu tam oturtabilmek için matematiksel olarak çalışır kafası. Bir yöneticinin ya da müdürün şirket için verdiği her karar da yine matematiksel kökenlidir ve bu dinamizmle işler.

Şirketim Batıyor Ne Yapmalıyım Diyenlere Allah göstermesin ama şirketiniz batma seviyesinde vereceğiniz her karar doğrudan doğruya zekanızın soğukkanlılığına dolayısıyla matematiğine bağlıdır. Sakin olun, zekanızı konuşturun ve arada da bu makalemizi okumayı ihmal etmeyin.

Önce lider vasıflı, sonra lider olun!

İş Dünyasında Zeka Çeşitleri ve Uygulamaları 

Duygusal zeka: 

İki farklı ele alınan ve alınması gereken zeka biçimidir. İlk başta duygusal zeka derken olaylara verilen psikolojik tepkiler, olayların ve konuların analiz edilmesi, detaylandırma, plan yapma gibi tamamen sözel zekanın çalıştığı alandan bahsediyoruz. Şirketiniz, yatırımınız, girişiminiz ne kadar sayılar ve istatistiklere ilgili görünse de asıl iş olayların iç yüzünü iyi hesaplamaktan ve analizden geçer. Satış gerçekleştirmek istediğiniz halkın psikolojisini çözmek ve şirket için insanların uyumunu ve odaklanmasını sağlamak da duygusal zekanın ürünüdür.

Bunun dışında her çeşit duygusal karardan uzak durmanız gerekiyor. Yani duygusal zekanız duygusal davranmamalı

Sosyal Zeka: 

Sosyal zekanız sizin şirket içi dayanışmayı sağlayan ya da kopukluğa neden olan biricik zekanızdır. Sağladığınız ilişkiler, koyduğunuz kurallar ve yasaklar, özgürleştirici mi mahkum edici mi olduğunuzu ortaya çıkaran tüm tavırlar, sosyal zekanın bir dışa vurumudur.

Bunun dışında rakiplerinizle olan diyaloglarınız, müşterilerle şirket ve kurum olarak girdiğiniz iletişim biçimleri ve tüm bunlara gösterdiğiniz özen de sosyal zekanızın işlerliğini göstermektedir.

Pratik Zeka: 

İş dünyasında en fazla çalıştırmanız ve aktif tutmanız gereken zeka çeşidine pratik zeka denir. Pratik zeka sahibi biriyseniz ani verilmesi gereken kararlarda bile en doğruyu seçme başarısını gösterirsiniz. Bununla birlikte çeşitli acil durumlarda soğukkanlı ve kendinden emin görünerek sizinle birlikte çalışan personellere de sonsuz güven vermiş olursunuz.

Pratik zeka şirketinizin, yatırımlarınızın ve girişimlerinizin geleceğine yön veren, onlara bir anlamda anlam ve değer katan zekanız olacak. Saksıyı çalıştırın tabiri ne kadar kaba olsa da her zaman gerekli ve elzemdir.

Kitap Okumak Neden Daha Zengin, Zeki Ve Zehir Gibi Olmamızı Sağlar? adlı yazımızı okuduktan sonra zekanın bir sınırının olmadığı çeşitli romanlardan, inceleme ve araştırma kitaplarından, bilim kitaplarından ve biyografik eserlerden öğrenebileceğinizi görmüş olursunuz. Kitap okumak, kültürlü olmak her zaman için önceliğiniz olsun. Kültür, kazandırır!

Lider, işaret eden ve yol gösterendir.

leader photo

Lider Vasıflı, Zeki İnsanların Madde Madde 8 Özelliği

1- Nitelikli Öz güven:

Bu özelliğe neden ”nitelikli” sıfatını eklediğimizi açıklayarak başlayalım. Öz güven herkeste bulunur. Öyle ki adete bedava dağıtılmaktadır. Bu nedenle ”gereksiz” öz güvene sahip insanların nasıl saçmaladıklarını, kendilerini zor duruma düşürdüklerini ve çuvalladıklarını görürüz.

Önemli olan size ait olan öz güvenin tam randımanlı ve arka planlı olmasıdır. Eğer kendinize ve iş kafanıza olan güveninizin arkasında herhangi bir yapı taşı yoksa ilk ittirildiğinde yere düşer. Yere düşen bir öz güven ise, başarısızlığın simgesi haline gelir.

Öz güveniniz destekli ve alt yapılı olmalı. Her şeyden öte bir sebebi, bir garantisi olmalı. Kendime şu şu konularda güveniyorum çünkü… Diyerek arkasını getirebilmelisiniz. Yoksa kuru gürültü çıkararak, cilada iyi, içerikte sıfır bireylerden biri olursunuz ve düşüşünüz de elbet bir gün gerçekleşir.

2- Risk Alma Kapasitesi

Ne kadar risk alabilirsiniz? Hangi ölçeklerde ve tam olarak neye dayanarak? Cevaplarını biliyorsanız, hesabınızı iyi yapmışsanız gireceğiniz her risk, üstünde düşülmeye değer demektir.

Sırf ”ben risk almayı seviyorum ya” diyerek her riskli ortama, duruma, ihaleye kafadan, düşünmeden girerseniz, bu yıkımı getirecektir. Tıpkı hikayede anlatıldığı gibi. Hoca sorar. Risk nedir? Öğrenci sınav kağıdına sadece ”risk budur” yazar. Ve 100 üzerinden 100 alır.

Bir sene sonra aynı hoca başka bir derse girer. Sınav sorusu yine aynıdır. Risk nedir? Öğrenci yine ”risk budur” yazıp verir kağıdı hocasına. Ancak bu kez 100 üzerinden 0 alır. Hocanın cevabı müthiştir: Aynı riske iki kere girilmez!

Bu kısa hikayeden de anladığımız üzere aslolan riske girmek değil riske girme kapasitesi taşımak ve o kapasiteyi de gerekli yerlerde devreye sokmaktır.

Başarılı yatırımcıların başlıca 5 özelliği adlı yazımız zekasını ve lider vasıflı olma özelliğini kullanarak başarılı bir yatırımcı olmayı hedefleyenlerin taşıdığı 5 özelliği sizlere sunuyor.

3- Kültür

Bu ülkede kültür sadece bir mantar adı değildir sevgili parlak fikirler okurları. O nedenle başarılı ve lider vasıflı bir birey olmak istiyorsanız durmaksızın okuyun, izleyin, araştırın, gezin, fotoğraf çekin. İnsan kendine ait ne kadar kültürel yatırım yaparsa, onun ödülünü hayatının her alanında alır.

Meyve toplamak için önce ağacı tanımak gerekir. Ağacı tanımadan, bilmeden, okumadan, incelemeden ağaca çıkanlar ise meyve ile ödüllendirilmek yerine düşmek ile cezalandırılır.

4- Kontrol Mekanizması

Kontrol mekanizması eşittir baskı unsuru olarak addediliyor ve uygulanıyor. Siz gardiyan ya da hapishane müdürü değilsiniz. Lider vasıflı olmak da çobanlık yapmak değil önderlik yapmaktır. Bu nedenle yönetici olun. Baskıcı değil. Yol gösterici olun, eğitici değil.

Çalışanlarınıza öğretmen ya da patron gibi davranmak yerine lider gibi davranın. Bunun için zeka kadar ruh da gereklidir. Kontrol mekanizmasının içine baskılamaya yarayan pres makineleri yerine kalbinizi koyun ve inancınızla insanları onlara hissettirmeden yönetin.

Kendi Emekleri İle Sıfırdan Milyoner Olanların 7 Karakter Özelliği adlı makalemiz zeka ve lider vasıflı olmakla eş değer ilerleyen bir başka güzelliği, milyonerliği aktarıyor. Milyonerlerin 7 karakter özelliği arasında bakalım kaçı sizin özelliğinizle uyuşuyor?

5- Ekip Ruhuna İnanmak

Ben tek adamım, ben harikayım, ben şöyle müthişim demek yerine ekiple hareket etmeyi öğrenmeniz gerek. Yoksa dağ başında kendini lider ilan eden yalnız bir çobandan farkınız kalmaz. Önce bir ekibiniz, üstelik size değer veren ve inanan bir ekibiz olmalı ki sonra o ekibi yönetecek kabiliyette olduğunuzu onlara gösterebilesiniz.

Başarılarınız ortak, zaferleriniz kalabalık olsun. Böylece zekanızın altın kutlamalarını tek başınıza sıkılarak yapmak zorunda kalmazsınız.

Lider, herkesin dinlediği yerde konuşandır.

6- İstikrar

İstikrarı sağlamak. Önce rakamlarda, ivmelerde, istatistiklerde sağlamak. Her yıl bir tık üstüne koyarak ilerlemek. Dönüp geçmişe baktığında boşluk değil aşama kaydettiğini görmek.

Daha sonraki istikrar sahaları ise işinizin vizyonuyla olsun. Mesela şirketinizin için çalışan insanların senelik istikrarı mevcut kılınmalı. Çalışanları sürekli değişen ya da yenilenen bir şirketin yöneticisi olmak, sizi yenilikçi değil istikrarsız yapar örneğin. İstikrarı her alanda sağladığınız takdirde gerçek zekanıza ulaşmış olacaksınız.

30’undan Önce Bağımsızca Milyoner Olmanın Avantajları 30’unuza gelmeden önce milyoner olmak için ne kadar zekaya ve liderlik vasfına ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için yazımızı okuyunuz.

7- Vizyon ve Gelecek Tahlili

Ben müneccim miyim, ne anlarım gelecekten diye hayıflanmayın. Gelecek şimdinin kanıtlarıyla nasıl şekilleneceğini bugünden gösteriyor bize. Geleceği okumak, şirket bazında, girişim ve iş bazında mümkündür. Mümkün olduğu için yüksek zekalar onu okur ve ona göre hamlesini yapar. Kıt zekalılar ise geçmişe takılıp kalmıştır ve bırakın geleceği, şimdiyi bile doğru düzgün okuyup yaşayamazlar.

8- İş Bitiricilik

Yeteri kadar zeki ve lider vasıflı olduktan sona iş bitiricilik otomatik olarak peşi sıra gelecektir. İş bitiricilik her alanda kendini göstermeli. Bir ihaleyi kazanmak, ikinci bir şube açmak, terfi etmek gibi durumlarda, kendinizi göstermeyi bilmelisiniz. Kimse sizden daha mükemmel ya da şanslı değil. Şansınızı kendi ellerinizle inşa edeceğiz gibi, mükemmel olma yolunda da bildiğiniz gibi ilerlemek bir tek sizin elinizde!

Bir sonraki yazımızda yeniden görüşene kadar zeki ve lider vasıflı kalın!

Yorum yapın