LOKMACI DÜKKANI AÇMAK- NEREYE AÇMALIYIM?-KARLI MI?

Özünde aslında annelerimizin geleneksel çok önceden beridir yaptığı lokma son dönemde ülkemizde trend haline gelen bir iş fik dönüşmüştür. Ancak bu iş fikrine hatta  doğrusunu söylemek gerekirse hatırı sayılır bir sektör haline gelmesinde ki bir sebepte bilindik lokmanın çikolata sosuyla buluşmasıdır.

Yeni nesil lokma, artık yeni kullanılagelen adıyla lokma tatlısı sadece Türkiye’ye ait bir lezzet olmamakla beraber farklı kültür ve coğrafyalarda da barınan bir çeşit geleneksel yeme ürünüdür. Geleneksel lokma son yani son dönemde kullanılamasııyla lokma tatlısı Yunanistan’dan Arabistan’a kadar farklı coğrafyalarda farklı tariflerle ufak nüanslarla meydana gelen bir hamurlu bir besindir.

Lokma özünde maya,un,su ve tuz ile yapılan hamur karışımının kızgın sıvı yağda kızartılmasıyla ve ardından şerbetle de tatlandırılarak son halinş alan lokma tatlısı son dönemlerde şerbetle tatlandırmanın ardından çikolata sosu ile de içi doldurularak ‘’yeni nesil’’ lokma tatlısı halini almıştır. Geleneksel şekilde hazırlanan lokma tatlısının içine çikolata sosundan farklı olarak da kremada eklenerek farklı damak zevklerine hitabı sağlanabilmektedir. 

Gelelim asıl konuya yeni nesil lokma tatlısı son dönemlerde caddelerde sıkça gördüğümüz, az önce yazımızın başında da bahsettiğimiz şekilde sektör haline gelen lokmacı açmak karlı mıdır sorusunun cevabına bakalım…

Lokma, özünde basit şekilde hazırlanan bir çeşit tatlıdır. Pek çok fazla hammadde gerektirmeyen bu tatlı çeşidi için çok nitelikli ustalara da ihtiyaç duyulmamaktadır. Büyük bir yığılma olmasının sebebi de lokmacı dükkanı açmanın kendi çapında niteliğine göre büyük kazançlar elde ettiğinin göstergesidir. Bayilikler için girişimcilerin yarışması da bir diğer göstergedir.

Lokmacılık sektörünün 2019 yılı başlarında meydana gelen cirosunun yaklaşık 60 Milyon TL civarında olduğu da ekonomik dergilerin sayfalarını karıştırdığımızda görmekteyiz. Sosyal medyanın da gücü sayesinde çok fazla insana tanıtarak çok fazla sürüm sağlayarak fazla ciro meydana gelmesi kaçınılmazdır.

Porsiyon fiyatı ortalama 15 TL olan lokma, bir porsiyonda 8 adet şeklinde servis edilmektedir. Bu şekilde meydana gelen porsiyondan yüzlerce satıldığı düşünüldüğünde de günlük cironun büyüklüğü göze çarpmaktadır. Bir porsiyon lokmanın maliyeti de 15 TL gibi fiyata satıldığı düşünüldüğünde kar marjının da farkı ortaya çıkmaktadır.

Özellikle işlek bir caddenin köşe başında açıldığını varsayarsak günde 100 komik bir sayı bile kalabilir. İşlek bir caddeden büyük şehir düşünüldüğünde neredeyse yüzbinlerce insan geçtiği hepimizce aşikardır. Bu yüzbinlerce insanın geçişinde olan cadde de bu denli göze ve damağa hitap eden bir lokma tatlısı hatta hepimizin sevdiği çikolata sosu ile de birleştiği görüldüğünde yemeden tadına bakmadan asla oradan geçememeyi sağlamaktadır. Bu sebeple de yapılan cironun ve karın ne kadar olacağı olumlu anlamda tahmin bile edilemez.

İllaki büyük bir şehirde çok işlek bir cadde de olmasına da gerek yoktur bizce. Çünkü bu denli önemli ve yoğun bir cadde ve şehir ciddi kira maliyeti anlamına gelir. Bu sebeple küçük Anadolu şehirlerinde de yapılan masraflar ve kira maliyeti düşünüldüğünde caddeden yüzbinlerce insanın değil de yüzlerce insanın geçmesi de yine ciddi ciro ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Gelelim bir diğer soruya….

LOKMACI DÜKKANI AÇMANIN MALİYETİ NEDİR ?

Öncelikle lokmacı dükkanı açmak için yüksek metrekareli bir dükkana asla ihtiyaç yoktur. Günümüzde artık insanlar küçük butik mekanlara daha çok ilgi duymaktadır. Büyük devasa dükkanlardan artık tüm tüketiciler sıkılmış durumdadır.

Lokmacı dükkanı için 40-50 m² alan siz girişimciler için gayet yeterli olacaktır. Bunun fazlasını inanın yıllardır iş fikirleri araştıran insanlar olarak inanın fazla olarak görüyoruz.

Lokma tatlısı meydana getirmek için ortalama bir mutfak tarzında bir alan yeterli olmaktadır. Lokmanın hamur haline geldikten sonra kızartılma aşamasına geçildikten sonra kızartma makinesi için ortalama 1000 ile 2000 TL arası bir maliyet ile bu gereksinim halledilmektedir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  TANTUNİCİ AÇMAK KARLI MI ?

Kullanılacak tezgahın fiyatı ise boyutuna göre değişir. Ancak biz parlak fikirler editörleri  olarak yaptığımız Pazar araştırmasında kullanışlı ve sağlam bir tezgahın maksimum  maliyetlisi 1000 TL bir maliyetle  çözüme kavuşturulmaktadır.

Lokma tatlısını yeni nesil lokma tatlısı haline getiren asıl  ihtiyaç olan mutfak elemanı ise Krema Dolgu Makinasıdır. Bu Krema doldu Makinasının Maliyeti ise kalitesine göre değişmekle birlikte ortalama 2000 TL ile 4000 TL arasında değişmektedir.

Masa ve sandalye maliyeti ise büyüklüğe ve kaliteye göre değişiklik göstermektedir. Dükkanın büyüklüğü ve şekli masa sandalye ebatı ve dizaynında büyük rol oynamaktadır bu sebepten sizlere ortalama bir maliyet sunmamız gerçeği yansıtmayacağından sizleri yanıltıcı bilgi vermek istemeyiz ancak fikir vermek gerekirse zincir marketlerde ve ev eşyaları satan toptan büyük mağazalarda her bütçeye göre masa ve sandalye mevcuttur. Bu maliyeti de bütçeye göre tedarik etmek mümkün kılınılabilir.

LOKMACI DÜKKANI NERELERE AÇILABİLİR ?

Lokmacı dükkanı özellikle genç nüfusun sürekli barındığı konumlarda daha çok iş yapma olanağına sahiptir. Yeni nesil lokma tatlısı özellikle sosyal medyadan reklam yoluna gidilerek insanlara ulaşabilme imkanına sahiptir. Bu sebepten sosyal medyayı en çok kullanan genç nufüs ve öğrenci kesiminin vaktini geçirdiği lokasyonlara kurulması güzel satış yapma imkanı verecektir.

Özellikle dükkanın konumu deyim yerindeyse ayakaltı bir köşe başında olması satışlarda ciddi rol oynamaktadır. İnsanlar gelip geçerken sizin lokmacı dükkanınız görmesi o an aklında olmayan yani satın alma ile oradan geçmeyen ancak dükkanı gördüğü için oradan geçerken bir 10 dakikasını ayırıp sizin dükkanınıza uğraması muhtemeldir. Bu sebeptendir ki dükkanın lokasyonu ve hatta cephesi bile önemlidir. Büyük cepheli dikkat çekici şekilde reklam dizaynı yapılmış lokmacı dükkanın yüzbinlerce insanın geçtiği caddeden müşteri toplama olasılığını bir hayli artırabilme potansiyeline sahiptir.

Son olarak yıllarca iş fikirlerine kafa yormuş parlak fikirler editörleri olarak sizlere birkaç püf noktası vermek istiyoruz. Çünkü siz değerli parlak fikirler okurlarını çok seviyoruz!

Lokmacı dükkanınızın reklam faaliyetleri çok büyük önem taşımaktadır. Son dönemde sosyal medyanın gücü hepimizce ortadadır. Lokmacı dükkanınıza anlaştığınız bir sosyal medya fenomenin davet edip işletmenizin reklamını sosyal medyada yapmanız satışlarınızda ciddi derecede artış sağlamanızı sağlayacaktır.

Reklam ve pazarlamaya ayrılan bütçe hiçbir zaman boşuna değildir. İşletmenizi ilk açtığınız zamanda harcadığınız meblağlar ilerleyen zamanlarda maddi olarak sizlere çok güzel maddi dönüşler sağlayacaktır.

Şimdiki zaman reklam ve etiket dünyasıdır. Müşterilerinize sizin lokmacı dükkanınıza gelmenin ayrıcalık olduğunu hissettirdiğiniz anda aylık gelirinizin büyük bir şirkette CEO maaşıyla eşdeğer olması kaçınılmazdır. Bu dediğimizde ancak pazarlama ve reklamla olacak bir iştir. Bunu da son dönemlerde sosyal medya kullanarak çok rahat bir şekilde sağlayabilirsiniz. Açacağınız 0 TL maliyetle gerçekleşen yani maliyetsiz olan bir sosyal medya hesabı sizi çok yükseğe taşıyacaktır. Ancak bu hesaplarınızı sürekli canlı tutmak, müşterilerinizle birebir ilgilenmek onları özel hissettirecek ve bir daha ki lokma tatlısı yeme isteğinde sizin lokmacınızdan başka bir yerde tatlı asla yiyememelerini sağlayacaktır.

Lafı çok fazla uzattık sevgili girişime aç parlak fikirler okuru, umarız sizlere yeteri kadar yardımcı olabilmişizdir.

Son olarak ne iş yaparsan yap onu doğru ve kaliteli yapmak çok önemlidir. Bugün görüyoruzki ne önceden değersiz ürün satanlar şimdi yurtdışına açılma planları kuruyor önemli olan işini düzgün doğru ve kaliteden asla ödün vermeden yapmak ardından maddi kaygılarınız zaten yerini huzura ve rahata bırakacaktır…

Önemli not: Son zamanlarda özellikle Beşiktaş yöresinde lokmacı dükkanlarının sayısı epey fazlalaştı. Piyasadaki arz talep dengesi her ne kadar hala korunuyor olsa da bu durum biraz sallantı yaratıyor. Yeni girişimcilere uyarı olarak buraya yazıyorum.

 

 

Yorum yapın