Lüks Araç Kiralama Dükkanı Açmak – Röportaj

Herkese merhaba. Bu yazımızda size, lüks araç kiralama dükkanı açmanın inceliklerini ve genel hatlarıyla bilinmesi gereken özelliklerini paylaşacağız. Lüks araç kiralama dükkanı açmanın maliyetini, kuruluş için gerekenleri, sermaye için gerekli kredi imkanlarını konuşacağız. Bununla da kalmayıp lüks araç kiralama dükkanında hangi model ve tip arabalar bulundurulması gerektiğini, tahmini kazançlarını tartışacağız.

luxury car photo

Röportaj

Bugün, 4 yılı aşkın bir süredir İstanbul’un Ataşehir ilçesinde bir araç kiralama -ya da herkesin daha yaygın olarak kullandığı tabirle- rent a car dükkanının sahibi olan K. D. ile röportaj yaptık. Yalnız K. D.’nin işlettiği araç kiralama dükkanını, diğer dükkanlardan ayıran önemli bir fark var.  Buradan hem lüks hem de nostaljik araba kiralayabilirsiniz. Hem 2021 – son model hem de 70’lerin klas, spor, nostaljik arabaları.

– Nereden aklınıza geldi nostaljik araba kiralama fikri.

– Aklımda hem retro işler yapmak vardı. Altmışlar, yetmişler ve hatta seksenlere dair her şeyi çok severim. O dönemin arabalarını da. Bu nedenle, bizden araba kiralayan müşterilerimiz arabalarına binip geçmişe seyahat edebilsinler istedim.

– Peki o dönemin arabalarını nasıl temin ettiniz?

– İkinci el araba piyasası tabiri caizse kaynıyor. Bu nedenle bulmam çok zor olmadı. Ancak şunu da söylemeliyim ki arabaların tamamının bakımı yapıldı. Biz çünkü önce güvenlik sonra nostalji dedik. Ancak elzem olmayan şeyleri de arabanın havasını ve ait olduğu zamanı bozmasın diye koymadık. Mesela 72 model bir arabanın içinde navigasyon olmasın dedik ve koymadık. Ama her arabamızda çocuk koltuğu var örneğin.

– Lüks araba kiralamaya bütçesi yetmeyenler bu arabaları mı kiralıyor?

– Evet, tam olarak öyle. Dahası parası olsa bile gidip nostaljik olanını seçiyor. Merak ediyor. Ya da o dönemlerin arabasıyla ilgili bir anısı var. Geçen biri geldi mesela, aa aynı benim 30 sene önce aldığım ilk araba dedi. Sırf nostalji olsun diye onu kiraladı.

– Ticari zekanıza hayran kalmamak elde değil. Peki, halk arasında eski arabalar için söylenen bir tabir vardır. ”Taka tuka” diye. Bu tip arabaları kataloglarınızda görenler ön yargıyla yaklaşmıyor mu?

– Biz her arabanın en güzel renklerde, cilasını da yapmak koşuluyla piyasaya sürdük. Sitemizde de her aracımızın fotoğrafları var. Taka tuka diyen lüks arabalarımızın kataloglarına bakabilir. Bizde her bütçeye ve her beğeniye uygun seçenekler var. Çünkü böyle olmak zorunda. Daha fazla kişiye hizmet götürmek isteyen her girişimci, potansiyel müşterilerinin bütçesine ve zevklerine göre hareket etmeli.

– Peki, son zamanlarda sıklıkla duyuyoruz. Rent a car dükkanından kiraladığı arabayı sorunlu ya da arızalı bir şekilde geri getiren müşterilerle iş yeri sahibinin arasındaki kavgaları. Hatta bazı kavgalar daha büyüyüp silahlı saldırıya bile dönüştü. Sizin başınıza bu tarz talihsizlikler ya da kötü olaylar geldi mi?

– Biz, sektörün zorunluluğundan dolayı çok fazla insanla muhatap olmak zorunda kalıyoruz. Bir de araba kiralamak farklı bir. Domates, peynir falan satmıyorsun. Müşterine verdiğin şey emanet bir de. Tam bir satış gerçekleşmediği için hiçbir zaman ”benden çıktı artık” deme rahatlığın yok. Müşteri arabayı geç getirse sıkıntı, arızalı getirse sıkıntı. Bir yerini vurdurup getirse sıkıntı. Ancak bazıları yol açtığı hasarı karşılamak istemiyor. Bazıları ise aldığımda böyleydi diyerek yalana başvuruyor. Bu da hiç istemediğimiz halde bazen tatsızlık yaşamamıza neden oluyor.

– Çok rağbet var mı peki araba kiralamaya?

– Evet var. Son dönemde özellikle şoförlü araç kiralama furyası başladı diyebilirim. İstanbul’a ilk defa gelen iş adamları mesela. Adamın zamanı kıymetli. Gelmişken birçok yeri görmek ve birçok işini de halletmek istiyor. Bakıyor ki taksiyle dolmuşla olmayacak. Eh İstanbul da kocaman bir şehir. Bu nedenle şoförlü araba kiralama ihtiyacı duyuyor. İnşallah şu pandemi tamamen bittikten sonra işlerimiz eskisi gibi açılacak. Ancak şu anki durum da kötünün iyisi olduğu için çok fazla şikayet edemem.

Lüks Araç Kiralama Dükkanı Açmanın Ortalama Maliyeti Nedir? 

  • Tam olarak bir maliyet hesabı çıkarmak, okurlarımızı yanlış yönlendirmek olacaktır. Ancak minimum bir hesapla, açacağınız en küçük bir araç kiralama dükkanı size en başta 125.000 – 150.000 lira gibi bir rakama patlayacaktır. Başlangıç için sermayenizi bol tutmanız gerekebilir. Tabi ayıracağınız sermaye, araç kiralama filonuzun kaç metre kare büyüklükte olacağına ve dükkanınızda asgari düzeyde kaç araba bulunduracağınıza bağlı olarak değişecektir. Bu nedenle size sermayeden önce sağlam bir plan gereklidir. Çoğunlukla, işler kendilerine ayrılan sermayelerin karşılayamadığı bir oranda farklı gelişir. Hele ki söz konusu olan lüks araç kiralama dükkanı gibi yüksel ölçekli ve plana değer bir alanda bir girişimcilikse, uzun bir hazırlık ve plan dönemi geliştirilmeli; akabinde tespit edilen sermayenin toplanmasına ve bir araya getirilmesine başlanmalıdır. Bu iş için oluşturacağınız sermaye sizin işe başlama teminatınız olacaktır. Bu teminatı güvenli bir bakış açısıyla düşünmen ve onaylamak ise, iyi bir planlamaya dayanacaktır.

luxury car photo

Lüks Araç Kiralama Dükkanı Açmak İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir? 

  • Öncelikle bu işin gerekli olan yasal prosedürleri ve kesin kuralları öğrenmenizde fayda var. Örneğin devletin getirdiği yasaya göre, açacağınız kiralama dükkanının en az 80 metre kare olma zorunluluğu vardır. Bu bilgiyi en başta bilmeniz, kiralama dükkanı açmak için yer baktığınızda size çok faydalı olacaktır. Bir yer ne kadar uygun ve iş yapar durumda olursa olsun 80 metre kareden azsa, söz konusu dükkanı açmanız mümkün değildir.
  • Bina çekme mesafesinde (bu, binalara çok yakın demek oluyor) herhangi bir araç bulundurmamanız gerekmektedir. Bu nedenle seçeceğiz bölgenin, insanlar yaşam alanlarına biraz uzak olması gerekmektedir. Zaten etrafınıza baktığınızda onlarca lüks araç kiralama dükkanının, daha çok sanayi bölgelerinde ya da şehrin çıkışlarında olduğunuzu görürsünüz. Motorsiklet ve bisiklet de dahil olmak üzere hiçbir araç, binaların yakın mesafesinde bulundurulmamalı ve iş yerinizin herhangi bir şikayetle muhatap tutulmaması sağlanmalıdır.
  • Yer ile ile ilgili kuralları öğrendikten sonra yapmanız gereken bir vizyon belirlemek. Tam olarak kimlere hizmet vermek istediğinize karar vermelisiniz. Lüks araç kiralama dükkanları iki temel prensiple çalışırlar. Bir türleri, genelde şirketlere uzun vadeli araç kiralama stratejisiyle hareket eder. Müşterilerinin yüzde seksenini şirketler ve o şirketler adına araçları kiralayan bireyler oluşturur. Diğer tür ise daha çok tercih edilen türdendir. Bu türler, birey odaklı bir hizmet anlayışını benimserler. Kişi gelir bir ya da en fazla birkaç günlüğüne aracı kiralar. Şirketler toplu ve birçok araç birden kiralarken, bireyler tek tek ve kısa süreliğine göre kiralarlar. İlk başta daha karlı olan şirketler için çalışmak olsa da, birçok şirketin düzenli olarak kayıtlı olduğu ve araç kiraladığı dükkanlar mevcuttur. Siz ise yeni bir dükkan olarak önce adınızı duyurmak ve kendinizi piyasanın içinde kabul ettirmek durumunda olacaksınız. Bu da en az 3 -4 yıl gerektiren bir tecrübeyle sabit olacaktır. Bu nedenle açacağınız araç kiralama dükkanının en azından ilk başta birey odaklı olmanıza dikkat edin. Namınız yürürse, sadece bireyler değil büyük şirketler de sizin dükkanınıza yürüyecektir.
  • Filonuzun kapasitesini iyi hesaplayın. Tüm işlemler bittikten sonra da her zaman filonun güvenliğinden ve temizliğinden emin olun. Orası, müşterilerinizin sizden önce araçları görecekleri yer olacaktır. (Hazır yeri gelmişken söyleyelim, araçlarınızı dükkanının arkasına değil önüne koyun. Yani caddeye bakan yüzde araçlarınız görülmeye hazır olsun. Böylece uzaktan geçen biri bile sizin araç kiralama dükkanınız olduğunu fark edebilir. Bu da sizin için daha çok müşteri potansiyeli demektir.)Bu nedenle hem filo sahasınızın hem de araçlarınızın temizliğinden emin olmalısınız. Orada, arabaların içinde bir sokak köpeğinin bulunması bile müşteriyi ilk intibada rahatsız edebilir. Aynı şekilde kiralanmaya hazır araçların, temizliğini de düzenli aralıklarla denetlemeli ve gerekli durumlarda lazım olan hamleleri yapmalısınız.
  • Araç kiralama dükkanınızın yeri, belki de en önemli faktördür. Bu nedenle genelde diğer ulaşım araçlarına yakın olan yerde iş yerinizi açmaya dikkat edin. Biri uçaktan mı iniyor? İlk sizi görmeli. Biri tren yolculuğunun sonuna mı geldi? Siz onun alternatifi değil, tek geçerli tercihi olmalısınız. Aynı zamanda araç kiralama piyasasının oldukça rekabetli olduğunu bilmeniz gerekir. Bu nedenle mümkün olduğunca sayıda lüks araç bulundurmanız gereklidir. Ne kadar çok araç seçeneği  o kadar çok satış ihtimali olacaktır. Bu sayede araçlarınızı daha ucuza kiralayabilir, müşterilerinizin ayağını dükkanınıza alıştırmış olabilirsiniz.
  • Filonuzu mutlaka sigortalattırmanız gerekecek. Bu nedenle iş yeri açma ruhsatından hemen sonra dükkanı açmak gibi bir hataya düşmeyin. Önce ruhsat, sonra sigorta, sonra iş. Sigorta acentalarına vb. kurumlara giderek filonuza en uygun ve en hızlı nasıl sigorta yaptıracağınızı öğrenebilirsiniz.
  • Web sitenizi açmayı unutmayın. Ayırdığınız sermayeye göre ya dükkanı açmadan önce ya da dükkanı açtıktan sonra ilk 6 ay içerisinde internet siteniz hazır olmalıdır. Çoğu araç kiralama fikri aniden, çabucak verilir. İnternet de bu çabukluğa en hızlı cevap veren yegane araçtır. Bu nedenle, sizi araştıranlar ilkin internette görmelidir. Aynı zamanda yolda kalanlar, araçları bozulanlar ya da planları son dakikada değişenler için de ulaşılmanız kolay olacaktır böylece.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Yetiştirmesi En Karlı 7 Ağaç Türü

Lüks Araç Kiralama Dükkanınızda Tahmini Kazancınız?

Başlarda adınızı duyurmanız ve piyasadaki müşterilerinize güven ortamı oluşturmanız zaman alacaktır. Bu nedenle bu süreçte dükkanınızı döndürecek kadar kazanmanız garantidir. Daha sonra işler büyüdükçe (araç kiralama dükkanları her zaman büyük bir büyüme potansiyeli taşır) kazancınız da aylık en az 10.000 – 15.000 lira olacaktır. Söz konusu olan arabalarsa ve Türkiye sınırları içindeyseniz kazanmak, an her zaman an meselesidir.

luxury car photo

Lüks Araç Kiralama Dükkanınızda Hangi Tipte ve Modelde Araçlar Bulunmalıdır? 

  • Burada marka vermemiz her türlü yanlış yönlendirmeye açık olacağı için marka vermek yerine çeşitli fikirler verebiliriz. Öncelikle filonuzda her daim genç arabalar bulundurmalısınız. 2016- 2015- 2014 üretimi araçlar her zaman müşterilerin ilgisini çekecektir. Dükkanınız için söz konusu olan arabaları kiralamış da olsanız, satın almış da olsanız bu altın kuralı unutmayın. Genç arabalar hem estetik hem de güven açısından müşterilerinize daha cazip gelecektir.
  • Ek olarak her tipte araç bulundurmaya özen göstermelisiniz. Örneğin kimi şoförler otomatik vitese alışıkken bazıları manuel vites araçtan başka bir şeyi kullanamaz. Bu nedenle özellikle vites alanında her iki tip müşteriye de cevap verecek araçlar bulundurmaya ekstra önem vermelisiniz.

Tüm bunların dışında daha fazla kar elde etmek için çift vardiya çalışarak dükkanınızın 24 saat hizmet vermesini sağlayabilirsiniz. Araç kiralama dükkanları için rekabet günden güne kızışıyor. Bu nedenle, her zaman farklı fikirlere açık olun ve açacağınız dükkan ile birlikte gözle görülür bir fark yaratın.

Herkese keyifli sürüşler dileriz.

Yorum yapın