Lüks Restoran Açmak İsteyenlere

Merhaba arkadaşlar! Bu yazımız restoran ve lükslükle ilgili. İnsanları doyurmak bir zanaattır derseniz ve yemek yemeyi de yapmayı salt midevi olarak düşünüp karın doyurmak olarak nitelendiriyorsanız lüks restoran işinden bir o kadar uzaksınız demektir. Zira lüks restoran işi, tam olarak insanları doyurmak bir sanattır mottosu ile hareket eden girişimcilerin yükselen işidir.

İnsanlar lüks restoranlara sadece karınlarını doyurmak için gitmezler. Hani bir halk deyişi vardır. ”Eve gideyim de, buzdolabına bakayım da, sofrayı kurayım da aç karnımı doyurayım” derler. İşte bu bakış açısı yeri geldi mi soğanı ekmeğe katık edip keyif almak için değil karnını doyurmak, rahat etmek için yemek yiyen insanımızın gariban bakış açısıdır.

restaurant photo

Siz de bu bakış açısına sahipseniz size tavuk dönerci ya da buna benzer bir fast – food dükkanı ya da orta ayar bir lokanta açmanızı öneririz. Böylece aç karnını doyurmak için 10 – 15 liraya lokantanıza gelen müşterilerden kazandığınız paralarla aç karnınızı doyurabilirsiniz.

Ama lüks restoran işine girecekseniz evvela bakış açınızı değiştirmeniz gerekiyor. Her yemeğin mideden önce göze hitap etmesi gerektiğini, yemeği pahalılaştıran şeyin salt et miktarı değil o yemeğin sunuluş biçimidir. Biz birçok yazımızda zaten içinde bulunduğumuz çağın bir imaj çağı olduğunu beyan ettik. Bununla birlikte yemek dediğimiz ana beslenme kaynağımız olan şeylerin tümü de birer imajdır. Yemeğinin fotoğrafını çekip bunu kendi sosyal medya hesaplarından paylaşan insanların yer aldığı bir dünyada yaşıyoruz artık.

Gelişen ekonomi ile birlikte her tarafta orta ve yüksek ölçekte lüks restoranlar açılmaya başlandı. Çorlu gibi küçük bir ilçede bile sayısız lüks restoran örneği var. Ve sayıları artıyor. Sayıları arttığına göre de bir alıcısı, bir kitlesi var demek bu. O nedenle aklınıza bir endişe olmasın. Doğru bir yerin doğru bir merkezinde iyi tanıtımla açacağınız bir lüks restoran her daim full çeken masalarıyla size iş dünyasında hak ettiğiniz saygınlığı ve zenginliği getirecektir.

Lüks Restoran Açmak Karlı Mıdır? 

Bu nedenle tam bu noktada soracağımız lüks restoran açmak karlı mıdır sorusuna da olanca açık yürekliliğimizle cevap veriyoruz. Evet karlıdır arkadaşlar. Çünkü siz üç harcadığınızda üç yüz kazanabilirsiniz bu sektörde. Birincisi açık ve net şekilde lüks bir restoran açtığınız takdirde müşterilerinizin yüzde doksanı kökten zengin olacaktır. Yüzde onu da özel bir günün şık bir restoranda yemek yiyerek kutlamak isteyen orta sınıf olacaktır.

Ama siz sırf sunum ve pazarlama teknikleri için gösterdiğiniz ücretsiz marifetle birlikte şişik gelen hesapları gülümseyerek ödeyen zengin müşterilerinizden epey yüklü paralar kazanacaksınız. Unutmayın sattığınız şey kesinlikle sadece yemek değildir. Güzel bir gece, şık bir sınıfsal rahatlık ve görsele dayalı bir güven satıyorsunuz aynı zamanda. Onlara ev sahipliği yaparak onları lüks masalarda ağırlıyor ve kendilerini şanslı ve mutlu hissetmelerini sağlıyorsunuz.

O nedenle gereken yolları izledikten sonra bir lüks restoran açtığınız takdirde yüzünüz hem ticari hem de sosyal açıdan gülümseyecektir. Şimdi size lüks restoran açmanın iyi yanlarını ele aldığımız bir alt başlığımızla baş başa bırakıyoruz.

Restoranda Satışları Arttırmak İçin Teknikler adlı yazımızı da buraya bırakalım usulca. Restoranınız şık, lüks ya da orta düzeyde olabilir. Yıldızlı, yıldızsız, ödüllü, ödülsüz, bilinen veya uğrak yeri olabilir. Ama şunu unutmayın ki en tepede de en dipte de belli başlı taktikleri uygulamak zorundasınız. Yoksa mevcut müşteri sayısını arttıramaz ya da her zamanki popülerliğinizi koruyamazsınız. Restoranda satışları arttırmak için teknikler, parlak fikirler farkıyla yazımızda.

İşin Keyifli Yanları 

 • Birincisi klas bir işiniz olacak. Zengin ve saygın insanlardan oluşan bir müşteri kitleniz ile birlikte kaliteli şaraplar, kaliteli müzik, saygın ve dingin bir ortamda huzurla ve elit bir şekilde çalışıyor olacaksınız. Kavgası tartışması eksik olmayan lokantalardan değil, klasik müziğiyle, profesyonel garsonlarıyla tam bir hizmet ve para kazanma kurumu olacaksınız.

 

 • Her zaman için ünlü simalar lüks restoranınızda yemek yiyerek sizi şereflendirecektir. Şereflendirmekle kalmayıp aynı zamanda inanılmaz bir reklam yüzü olacaktır. Atıyorum X kişisi, sizin restoranda yemek yerken görüntülense, hayranları tarafından bilinse bu, ya da yemeğinizden ve sunumunuzdan memnun kalıp bir check-in yapsa, milyonlarca lira harcasanız da yapmayacağınız reklamı yapmış olursunuz. Bu işin en keyifli yanı budur işte. Ünlüler hem reklamınızı yapar, hem de üstüne bir de size para öder.

 

 • Bu iş sayesinde adını bile bilmediğiniz ve yemediğiniz yemekleri birinci ağızdan, yani mutfağından yeme şansınız olacak. Bu da en azından yemek kültürü alanında epey yol kat etmenizi sağlayacak.

 

Şöyle bir restoranı sadece işletmek değil, bunun bir parçası olmak, burada yemek yemek ya da buranın temizliğinden sorumlu olmak. Ne olursa olsun bir insanın nerede ne iş yaptığı tüm hayatını etkilediğine göre, böyle bir lüks restoran işine girdiğiniz takdirde mutlu, mesut, motivasyonu ve enerjisi yüksek bir hayatınızın olacağı aşikar.

Ünlüler Diyalog 

Ünlülerle diyalogunuzu çok iyi ve samimi tutmalısınız. Ve her yerin ünlülerinden kendinize bir seçki yapmalısınız. Örneğin sadece şarkıcılarla değil. Futbolcularla da, sosyetenin önde gelen isimleriyle de, gazetecilerle de ve önemli iş adamlarla diyaloğunuz olmalı. Çünkü bir ünlü demek on ünlü demektir. Ünlüler, genelde magazincilerden ve halktan uzaklaşmak için sabit yerlerde değiştirmeden adreslerini yemek yerler, takılırlar.

Sizin yerinizi mekanları beller ve ona uygun olarak mekanınızın müdavimi olurlarsa bu çok büyük bir şans olacaktır. Ünlülerin sizin mekanınızda bir check-in yapması ya da büyük markaların sizlerle anlaşması ve son olarak birinin gazetesinde ya da dergisinde mekanınızdan övgü ile bahsetmesi önlenemez yükselişinizin başlangıcı olacaktır.

Lüks Restoran Açma Maliyeti 

Bugün alelade bir tavuk dönerci ya da lokanta açmanın her şey dahil maliyeti 400 – 500 bin lira olarak lanse ediliyor. Ama sizin lüks restoranınız için önemli bir bütçeyi de başka yerlere yatırmanız ve oralara harcamanız gerekiyor.

Evvela kesinlikle dikkat etmeniz gereken çalışanlarınıza yüksek maaş vermenizdir. Bu sayede işinde uzman, profesyonel, duygularını ve sakarlıklarını işine karıştırmayan düzgün bir personelle çalışırsınız. Böylesi mekanlarda hata oranını en aza indirgemek gerek. Hata yaptığınız takdirde bu da çok kısa bir sürede kulaktan kulağa yayılır.

Lüks restoran açma maliyetini toplamda 800 – 900 bin liradan açabiliriz. Bu tamamen ne düşündüğünüze, aklınızdan geçenin ne olduğuna bağlı olarak değişen rakamlardır. Ama başta ne kadar harcarsanız sonunda o kadar kazanırsınız.

Biz böyle maliyetlerden bahsediyoruz ama yukarıdaki görseldeki gibi bir restoran açmaya kalkarsanız trilyonları önce gözden sonra banka hesabınızdan çıkarmanız gerekecek. Zira bu restoran anlayışında son noktadır. Bir akvaryumun çeperinde restoran açmayı fikir olarak bulana ayrı uygulayana ayrı tebrikler. Çıta, giderek yükseliyor.

restaurant photo

Dekorasyon En Büyük Gider Olmalı 

Tüm bunların toplamında yazımızın sonuna gelirken iki küçük hatırlatma ve bilgilendirme daha yapalım. Kesinlikle en büyük gideriniz dekorasyon olmalı. Zira lüks bir restoran olmanın kaçınılmaz bir kuralıdır bu. Ek olarak reklam ve pazarlama bütçesi hazırlamanızın da şart olduğunu hatırlatalım.

“Lüks Restoran Açmak İsteyenlere” üzerine 3 yorum

  • küfürlü yorumunun savcılığa şikayet edilmiştir. İyi günler dilerim. (yorumdaki küfürler silinmiş, ekran görüntüleri alınmış, şahitlere gösterimiştir. )

   Ayrıca erkeksen; gerçek adını soyadınla bu hakaretleri cep numarama yazsana 🙂

   Ancak çok yüksek ihtimalle kendi eliyle münasebet yaşamaktan yorulmuş bir ergen olduğun için böyle bir cesaret göremeyeceğim. Ancak yine de olsun…

   Saygılarımla
   Av Mehmet Görünmez

   Cevapla
 1. arkadaşlar istanbul anadolu yakasında kırmızı et toptancısıyız ağarlık restoran bazlı çalışıyoruz toptan kıyma veya hamburger köftesi üreticisiyiz asıl işimiz balıkesirde hayvancılık.dileyen olursa toptan kıyma fiyatımız 87tl dir ulaşmak isteyen olursa whatsapp üzerinden yazarsanız dönüş yapılacaktır 05308685188

  Cevapla

Yorum yapın