Lüks Süpermarket Açmak

Herkese merhaba. Bu yazımızda lüks süpermarket açmanın tüm niteliklerini ve bu marketlerin işleyiş biçimlerini siz, değerli okurlarımızla paylaşacağız. Lüks süpermarketler kimleri müşteri kitlesi olarak belirler? Yani bir bakıma kimlere hizmet etmek amacıyla kurulur? Bu soruların yanıtlarını arayacağız. Bununla birlikte nerelere açılabileceğini, açılış maliyetini ve tahmini gereken sermayeyi ve kazançlarını yine siz değerli okurlarımızın bilgisine ve beğenisine sunacağız. Lüks süpermarket açmış ya da açacak olanların nasıl daha fazla müşteri çekebileceğini vereceğimiz altın değerindeki tüyolarla sizlerle paylaşacağız.

Öyleyse arkanıza yaslanın ve parlak fikirlerin bir diğer konusunun içine usulca süzülün. Başlıyoruz.

supermarket photo

Lüks Süpermarketlerin Müşteri Kitlesi Kimlerdir? 

 • Adında bulunan lüks ibaresine bakarak rahatlıkla söyleyebiliriz ki toplum ortalamasının çok üstünde bir gelire ve sermayeye sahip insanlara hizmet etmek, lüks süpermarketlerin birincil hedef kitlesini belirler. Örneğin normal bir süpermarkette golf malzemeleri satılmaz. Ancak lüks süpermarketlerde golf malzemeler, tenis raketleri ve birçok zengin sporunun araçları, alet ve gereçleri satışa açık durumdadır. Bu noktada belirtebiliriz ki zenginlerin uğraş yeri olan lüks süpermarketler, sattıkları ürünlerin doğrudan zenginlere ve onların yaşam tarzlarına uygun olarak seçerler.
 • Örneğin İstanbul’u ele alalım. Bugün on sekiz milyonun yaşadığı bu büyük kentte, süpermarketler de yapıları ve doğaları gereği, tam olarak maddi durumların ortaya çıkardığı çevresel faktörlere göre konumlanmıştır. Bu ne demektir? İki ayrı semti ele alıp değerlendirelim. Hiç şüphesiz ki Fulya semti ile Bağcılar semti ekonomik ve ticari gelişim açısından birbiriyle mukayese edilmeyecek kadar farklılıklar gösteren iki semttir. Dolayısıyla çevresel ve ekonomik durumlar o semtlerin süpermarketlerini de doğrudan etkiler. Bir semtin gelişmişlik düzeyi o semtte, o bölgede, o coğrafyada nerelerin satılabileceğini de belirler. İki tarafın etkileşimli ticari atakları en sonunda süpermarketlerin hedef kitlesini de belirgin kılmaktadır. Bir Marcocenter süper marketi ile bir Bim marketinin arasındaki farklar, o iki markette satılan ürünlerin markasını, fiyatını ve genel olarak marketlerin genel yapısını değişken kılar.
 • Hedef kitlesini meslek olarak nitelendireceksek eğer daha aydınlatıcı olabiliriz. Örneğin iş adamları, politikacılar, futbolcular, spor antrenörleri, müzisyenler, kısacası bu ülkede hızlı bir şekilde çok para kazandıracak mesleklerde üretim yapıp hizmet veren herkes otomatik olarak lüks süpermarketlerin hedef kitlesidir. Pahalı ürünler elbette ki zenginlere satılır. Zira o ürünleri zengin bireylerden başkası alamaz.

supermarket photo

Ultra Lüks Süpermarket Açmak İçin Gereken Sermaye Ne Kadardır? 

 • Oldukça lüks bir alt yapıya, en kaliteli ışıklandırma ve geniş bir personel gücüne ihtiyacınız olacak. Lüks bir alt yapı ve geniş bir personel ekibine duyulan ihtiyaç öncelikli olarak hacimsel bir zorlamadır. Lüks süpermarket öyle iki adımda dolaşılıp on – on iki tane reyondan ibaret olan bir market biçimi değildir. Bu nedenle bazen iki katlı bile olabilen lüks süpermarketler, geniş bir ürün yelpazesine ve hizmet detayına muhtaçtır. Bu nedenle bunu sağlamak adına oldukça geniş bir alana ihtiyacınız olacak. Bu alanın kirası ya da satın alma opsiyonu ise epey masraflı olacaktır. Bunun dışında toptan alınan ürünlerin tam ücret ödemesi için de kenara epey bir para ayırmanız gerek. Tüm bunların yanında ciddi anlamda çok sayıda ve profesyonel bir ekibe ihtiyacınız olacak. Büyük bir yatırım olan süpermarkette işinizi şansa bırakamazsınız. Bunun için en az 50 kişilikten oluşan ve depo, temizlik, reyon ve kasada görev almak üzere deneyimli, işini severek ve layıkıyla yapan bir eleman bütünlüğüne ihtiyacınız olacak. Marketin kendisinin sigortası epey tuzluya patlayacaktır. Bunun dışında su giderleri için alt yapı, depo ve tüm marketin ışıklandırması da ekstra masraflar.
 • Son olarak nedense market ve süpermarket bütçeleri ve sermayesi hesaplanırken güvenlik hep atlanır. Oysa güvenliğe harcanan para günümüzde hatırı sayılır ölçüde bir ödemedir. Büyük bir alanın kontrolünü ve güvenliğini elinizde tutmanız gerekir. Bunun için onlarca kamera iş başında olmalı. Aynı zamanda o kameraların takibini yapan bir ana monitör odası da. Onun dışında herhangi bir hırsızlık ya da şiddet suçunun önüne geçmek için de sayıları 5 ile 10 arasında güvenlik personellerini de maaşlı ve sigortalı olarak işe almalısınız.
 • Görüldüğü üzere lüks süpermarket açmak her babayiğidin harcı değil. Kenara en az 300.000 lira para koyarak ilerlemelisiniz. Bu da tabi kağıt üstündeki hesaplamalara göre yapılan ortalama miktardır. Yola güvenle ve kazanmayı hedefleyerek çıkıyorsanız tahmini sermayeniz en az 300 bin lira olmakla birlikte, daha fazlasını da gözden çıkarmaya hazırlıklı olmalısınız. Bu nedenle gereken sermaye olarak size vereceğimiz miktar 400 bin ile 600 bin arasında olacaktır.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Süpermarket Açma İşi Nasıl? Devlerle Rekabet Saçmalık Mı?

 

Lüks Süper Marketlerin Tahmini Kazancı Ne Kadardır? 

 • Piyasanın altın değerindeki bir kuralı vardır. O da ne kadar harcarsan o kadar kazanırsın kuralıdır. Normal bir süper marketin günlük cirosu 4 bin ile 6 bin lira arasındadır. Ancak sizin açacağınız ve faaliyette tutacağınız lüks süpermarketin günlük cirosu, satışların iyi gittiği her gün 20 bin lira dolayında seyredecektir. Eh o kadar para harcadınız, kazanmanız hakkınızdır.

 

Lüks Süper Marketler Nasıl Daha Fazla Müşteri Çekebilir? 

 • Bir lüks süper market açtınız. İşleriniz de çok şükür yolunda gitmiyor. Buna rağmen daha fazla mı kazanmak istiyorsunuz? Öyleyse parlak fikirler olarak size altın değerinde birkaç tavsiyemiz olacak. Buyurun:
 • Dükkanın içini pahalı organik ürünlerle doldurmanın önemi kavranmalı ve bir an önce uygulamaya geçilmelidir. Bilindiği üzere organik ürünler, son on yılda gerek ülkemizde gerekse dünya çapında ün salmış ve revaçta kalmıştır. Bunun için organik ürünler adına ayrı bir reyon açılmalı, orada sağlık ve biti bilimi konusunda bilgi sahibi üst düzey yöneticiler çalıştırılmalıdır. Bu sayede o organik ürünleri satın almak isteyen müşterilerin soruları anında cevaplanır, satış işlemleri de daha kolay ve hızlı gerçekleşir. Organik ürünler az bulunan ve değerli ürünler oldukları için fahiş fiyata satılabilmektedir. Aynı zamanda müşterileriniz zengin kesimden ve üst tabakadan olacağından onlar için sağlık, harcanan paradan daha kıymetli olacaktır. Bu nedenle ne kadar pahalı satarsanız satın illa ki alıcılar bulunacaktır.
 • Hiçbir ürünü ucuza satmamanın yarattığı havayı yakalayın. Böylece potansiyel müşterileriniz kasadan evlerine doğru giderken kazıklanmış hissinden uzak olacaktır. Pahalı ürün eşittir kaliteli ürün algısıyla, ne kadar fazla para harcarlarsa o kadar kaliteli hizmet aldıklarının farkında olacaklardır. Market işi aynı zamanda bir algı yönetimidir. Bunun için gelen müşterilerinizi her daim kıymetli ve değerli hissettirmeye bakın. Onlar değerli hissettikçe siz daha da zenginleşeceksiniz.

supermarket photo

Lüks Süper Marketler Nerelere Açılabilir? 

 • Avmlerin sirkülasyonundan faydalanmak için onların kiralık ya da satılık dükkanlarına ve pek tabi özellikle giriş katlarına lüks süpermarketler açılabilir. Örneğin Mecidiyköy’deki Cevahir İş Merkezi buna uygun bir alandır. Onun dışında yapacağınız araştırmalar ve incelemeler ile birlikte, daha çok zengin semtlerin ve muhitlerin ortak yaşam alanlarında açacağız lüks süper marketler çok geçmeden akın akın müşteriyle dolacaktır.
 • Bunun dışında İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerin dışındaysanız bulunduğunuz kentin meydanlarına ve işlek caddelerine lüks süpermarketler açabilirsiniz.

 

Herkese hayırlı kazançlar dileriz.

Yorum yapın