Macaristan’da İş Kurmak

Merhaba parlak fikirler okurları. Bugün yine bambaşka bir ülke ile karşınızdayız. Gün geçmiyor ki yeni bir ülke yeni iş imkanları ile bizi cezbetmesin. Bugünkü sıraya gelen ülkenin adı: “Macaristan“. Macaristan hakkında size yeterli bilgileri vereceğiz. Ama öncesinde yurt dışında iş kurarken dikkat etmeniz gereken anahtar kodları bir kere daha hatırlatmak istiyoruz.

Hungary photo

Özellikle gideceğiniz yer bir Avrupa ülkesi ise orada ciddi manada dikkat etmediğiniz takdirde sınır dışı edilme ihtimaliniz bile var. Bazı konularda katılar yani! Şimdi Macaristan’ı baz alarak önce Avrupa ülkelerinde dikkat edilecek belli başlı hususlar başlığımız ile sizi baş başa bırakmak istiyoruz. Keyifli okumalarınız olsun efendim.

Avrupa Ülkelerinde Dikkat Edilecek Belli Başlı Hususlar 

1- Sokak temizliği: Avrupa’da önce uyarı, sonra para cezası ve sonra sınır dışı edilmenize kadar gidecek olan belli başlı sokak kuralları var. Bunları önceden bilmeniz sizin de o ülkedeki işiniz için de mümkün mertebe faydalı olacaktır. Örneğin sokağın ortasına çöp attınız. Bunun bir yetkili kişi tarafından tespit edilmesi takdirinde epey başınız ağrıyacak demektir. Bunun için bu ülkedeki sokak kurallarını unutun. Orada belediyecilik had safhada ve sokaklarına, caddelerine olanca titizlikle yaklaşıyorlar.

Hele ki sokağa tükürmek, sümkürmek gibi insanlık dışı eylemleri orada yapanlar öyle bir ayıplanma ile karşılaşıyorlar ki! Varın gerisini siz düşünün.

2- Görgü kuralları: Bu yan başlığa görgü kuralları dedik ama asıl dikkat edilmesi gereken nokta başka. Macaristan bir Orta Avrupa ülkesi ve buradaki insanlar aynı kuzeydekiler gibi epey soğuk nevale! Yani kardeşim, biraderim sıfatı ile yaklaşamazsınız buradaki insanlara. Gel bir öpeceğim, bir sarılacağım diyemezsiniz aynı zamanda. Bu nedenle ki orada bir başka türlü yalnızlık ile karşılaşabilirsiniz.

Size tavsiyemiz mümkün mertebe ortaklarınızla, güvendiğiniz arkadaşlarla Macaristan’ın sınırlarına dayanmanız ve orada küçük bir Türkiye birliği kurmanız. Hani alakasız bir şehirde alakasız bir hemşehri derneği ya da dayanışma derneği kurulur ya. Siz de Macaristan gibi iklimi ve insan ilişkileri sert geçen bir ülkede böylesi bir yardımlaşma ve dayanışma derneği kurabilirsiniz.

3- Yasalar esnek değil katı: Orada yasalara biraz uymamak gibi bir lakırdı dahi yok. Katılar var ve kendilerini her alanda hissettiriyorlar. Yani Türkçe’de bir deyim var ya hani: Azıcık gebe olunmaz diye. Aynı şey Avrupa’daki kurallar ve haklarda da geçerli. Şimdi haklara bir göz atalım.

4- Haklar: Haklarınızı bilerek gidin. Ve asıl dikkat etmeniz gereken nokta orada bir iş sahibi, yani bir işveren ya da patron konumunda olacaksınız asla ama asla bünyeniz altında çalışan işçilerin haklarını yemeyin ya da göz ardı etmeyin. Diyelim Türk bir girişimcisiniz ve altınızda da Macar işçiler çalışıyor. Onların haklarını bir şekilde gasp ederseniz ya da örneğin bizim memlekette bir sürü patronun yaptığı gibi sigortalarını yapmazsanız gider şikayet ederler. Bu ise lisansınızın iptaline kadar giden sancılı bir sürece gireceğiniz anlamını taşır.

Avrupa’da iş yapmak istiyorsanız Türkiye’deki kuralları unutun arkadaşlar. Ve bu kurallar öyle içe işlemiş durumdadır ki orası size biraz sert ve sıkı gelebilir. Ama disiplin olmadan da başarı, başarı olmadan da para gelmiyor arkadaşlar. Bunu da katı surette unutmamakta fayda var.

İşte Macaristan’ın bir sokağı. Sokakların temizliğine bakar mısınız? Sanki bir filmden alınmış gibi. Oysa ki günlük gerçeklik kesitinden bir kare sadece bu. Oraya giden yurttaşlarımızın şaşkınlıkla karşıladığı bir gerçeklik zaten bu. Umarım biz de temizlik ve titizlik konusunda oradakiler kadar özenli ve nizamlı davranırız.

Şu İş İlgini Çekebilir:  SPOR SALONU AÇMAK-Karlılık-Gereken Sermaye-Zorlukları

İzlanda’da Kurulabilecek İşler biraz daha kuzeye çıktığımızda ise dünyanın ve ülkelerin iyice değiştiğini görüyoruz. Bu ülkelerden biri de İzlanda. Peki İzlanda’da kurulacak işler neler? İzlanda’da iş kurmak için neler gerekiyor? Bu ve buna benzer tüm sorularınızın reel ve hakiki cevapları parlak fikirler farkıyla sadece yazımızda. Şimdiden bol verimli okumalar.

Hungary photo

Macaristan’ı Biraz Tanıyalım 

Macaristan’ın doğa güzelliklerinden ya da tarihi hoşluklarından bahsedecek değiliz burada. Asıl bilmeniz gereken bir noktayı size takdim etmek için attık daha çok bu başlığı. Macaristan’ın sınır komşularını biraz tanıyalım ve tanıtalım. Örneğin Avusturya ve Slovenya bu ülkenin batısında.

Avusturya’nın ise biraz coğrafi bilgilerimizi tazeledikten sonra Almanya’ya komşu olduğunu hatırlıyoruz. Bu da birçok açıdan avantaj demek. Şimdi birincisi Almanya’da birçok gurbetçi arkadaşımız var. Bu da zamanla birlikte Avusturya ve Macaristan gibi bölgelere göç ettiklerini gösterir. Ki zaten öyle.

Bu da Macaristan gibi biraz farklı bir ülkede tanıdık ve yerli dostlarla kolay iletişim kurabileceğiniz insanlarla haşır neşir olacağınız anlamını taşıyor.

Bir de bununla birlikte bana komşularını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim gibi bir coğrafi özlü söz söyleyebiliriz. Macaristan’ın ne kadar gelişkin bir ülke olduğunu sadece komşularını baz alarak söyleyebiliriz. Macaristan’ın hiçbir yerden denize bir sınırı yok. Ama ortada ve güvenli bir görünümü var.

Bununla birlikte bu ülke ile ilgili bilmeniz gereken bir diğer şey de dünyanın en iyi 10. dinamik ekonomisine sahip ülke olması. Bu da işsizliğin sıfır, yoksulluğun çok az olduğunu gösterir. Ve de dinamik bir ekonominin olması sürekli olarak değişime ve yeniliğe açık olmak anlamını taşıyacaktır.

Son olarak yakında Macaristan’ın Euro para birimine geçeceğini de duyuralım.

Brezilya’da İş Kurmak İsteyenlere adlı makalemizi de buraya bırakalım. Brezilya ile ilgili tecimsel ve kültürel alanda bilmek istediğiniz her şeyi yazımızın içinde bulabilirsiniz. Kim bilir Macaristan’a bakarken belki de Brezilya ile ilgili bir bilgi ilginizi çekecek ve orada iş kurmaya karar vereceksiniz. Şimdiden keyifli okumalar diliyorum.

Macaristan’daki En Yüksek Sektörler Neler? 

Macaristan, tam bir ithalat ve ihracat ülkesi. Bu bağlamda Macaristan’da iş kurmak ile ilgilenecek kadar Macaristan ile iş yapmaya da yoğunlaşabilirsiniz. Bir ihracat – ithalat şirketiniz varsa ve henüz Macaristan hakkında bu kadar teferruatlı bilgilere sahip değilseniz çok da geç sayılmazsınız.

Peki Macaristan ile nelerin ihracatı ve ithalatı yapabilir? Öncelikle söylememiz gerekiyor ki Macaristan tam bir makine cenneti. Ülkemizde bulunmayan ama çağı yakalamak adına bulunması elzem olan makinelerin tedariğini bu ülkeden yapabilir, karşılayabilirsiniz.

Bununla birlikte elektronik alanında da ciddi bir üretim söz konusu Macaristan için. Oradan belli başlı elektronik ürünleri ithal edebilir ve burada üstüne kar payı koyarak satabilirsiniz. Yine aynı şekilde ülkemiz de elektronik eşyaların ve cihazların üretiminde çağ atlamak üzere. Sadece ithalat ile değil ihracat ile de önce cebinizi sonra kasanızı doldurabilirsiniz.

Macaristan eski bir krallık. Tıpkı Danimarka gibi. Bununla birlikte sokaklarında şatolar ve eski kralların tunç heykelleri ile karşılaşmanız epey olası. Yani orada sadece paraya değil aynı zamanda sanata ve sanat tarihine de doyabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kuracağınız işin ne olduğuna sıkı bir planla karar vermek ve çok da vakit kaybetmeden Macaristan’ın sınırları içerisinde işinize start vermek.

Macaristan ile ilgili olarak dilimiz döndüğünce sizi bilgilendirmeye ve yolunuza ışık tutmaya çalıştık. Bir başka yazıda görüşünceye dek şimdilik hoşça kalın.

Yorum yapın