Maden mühendisliği iş olanakları

Maden mühendisi olmak gibi bir düşünceniz varsa, maden mühendisliği iş olanakları ister istemez sizin için önemli hale gelir. Ülkemizin madenlerle donanmış olması, maden mühendisliğini popüler bir meslek haline getirmektedir. Maden mühendisi olanlar, ülkemizde özel şirketler başta olmak üzere Türkiye Kömür İşletmeleri’nde, Maden Tetkik Arama Enstitüsü’nde, Karayolları’nda, Türkiye Demir Çelik İşletmeleri’nde, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nde ve yine çimento fabrikaları gibi çeşitli özel kuruluşlarda iş bulabilirler. İş alanı oldukça geniş bir paydada seyreden bu sektör, geçerliliği ve sürekliliği olan bir sektördür. Madenlerin birkaç yıl içerisinde tükenmesi, sona ermesi gibi bir durum söz konusu değildir. İnsanlık tarihi boyunca madenler her zaman önemli olmuştur. Bazı madenler, bazı madenlere üstünlük sağlayabilir fakat maden ihtiyacı ve arayışı hiçbir zaman son bulmaz. Bu yüzden her zaman istihdam edilmek üzere yetiştirilmesi gereken madencilere ihtiyaç vardır.

Maden Mühendisliği nasıl olunur?

Ülkemizde maden mühendisliği eğitimi veren yirminin üzerinde okul, üniversite vardır. Bu bölümlerden mezun olan öğrenciler, maden mühendisi unvanını kazanırlar. Bu unvanı kazanmanın başka bir yolu yoktur. Maden mühendisliği, lisans akademik derecesiyle bitirilen üniversitelerde kazanılan bir derecedir. Dışarıdan diploma ya da sertifika programlarına katılarak maden mühendisi olmak imkansızdır. Ülkemizde eğitim veren kurumların ilgili bölümlerinden mezun olan öğrenciler maden mühendisi olabileceği gibi, dileyen öğrenciler yurtdışında eğitim veren üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olarak da maden mühendisi olabilirler. Bu noktada kayıt olunacak yabancı üniversitenin YÖK tarafından tanınıp tanınmadığı mutlaka soruşturulmalıdır. Ülkemizdeki Yüksek Öğretim Kurumu tarafından tanınmayan yabancı üniversitelerin vereceği diplomalar, ülkemizde geçerli olmayacaktır. Bu nedenle her ne kadar yurtdışında senelerce maden mühendisliği okusanız bile, ülkenize geldiğinizde maden mühendisi olarak anılmayabilirsiniz.
Maden Mühendisi Para Kazanır Mı?
Maden mühendisi para kazanır mı? Maden mühendisleri, en az diğer mühendisler kadar, iyi bir kurumda çalışmaları halinde iyi paralar kazanabilirler.

Maden Mühendisinin İş Olanakları

çok geniş bir çerçevede seyreder. Özel kurumlar, çeşitli işler dolayısıyla maden mühendislerine ihtiyaç duyabilir. Bunun yanı sıra devletin birçok kurumu yine her sene belirli miktarda maden mühendisini istihdam etmektedir. Maden mühendisleri hem devlette, hem de özel sektörde çalışabilirler.
Maden mühendisliği iş bulabilir mi?
Maden mühendisliği iş bulabilir mi? Maden mühendislerinin hem devlette, hem de özel sektörde çalışabiliyor olması, onların iş bulma oranlarını arttıran bir unsurdur. Maden mühendisleri, aradıkları takdirde diğer mesleklere oranla daha rahat iş bulabilirler. Bu noktada hem mesleki hem de meslek dışı donanımınız çok önemlidir. Eğer kendinizi yetiştirdiyseniz, dil biliyorsanız ve alanınızda başarınızı üniversite eğitiminiz boyunca kanıtladıysanız, çok iyi yerlerde iş bulabilirsiniz. Yurtdışı kaynaklı bazı madencilik firmaları maden mühendislerini aylık on bin dolar gibi yüksek miktarlarla istihdam edebilmektedir. Bu şirketlerin aradığı şartlar ise çok da zorlu şartlar değildir. Yabancı dil şartı ve iyi bir akademik geçmiş, sizin üniversite eğitimi sonrasında hemen, yabancı bir şirkette, iyi bir maaşla işe başlamanız için yeterli olacaktır. Bunun için notlarınızı eğitiminiz boyunca iyi bir seviyede tutmalısınız.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Piyanistlik Mesleğini Yapmak

“Maden mühendisliği iş olanakları” üzerine 2 yorum

  1. Cumhurbaşkanımızın Hedef 2023 politikasında en etkili görev yapacak bölümlerden bir tanesi MADEN MÜHENDİSLİĞİ olacaktır… O yüzden kesinlikle gelecek vaat eden önemli ve güzel bir bölümdür. İş imkanı sıkıntısı şu an yoktur. İleride ise aranan en değerli mühendis olacaktır.

    Cevapla
    • Eski Enerji Bakanımız Taner YILDIZ ”İnşallah ileride yurt dışında Maden Mühendisi ithal etmek zorunda kalmayız” demiştir. Buda geleceğin en garantili mesleği olacağının vurgusudur…

      Cevapla

Yorum yapın