Maden Suyu Üretmek – Röportaj

Tüm okurlarımıza selam. Bu yazımızda yine yepyeni bir iş fikri ile karşınızdayız. Maden suyu üretip satmak. Onlarca yıldır hem ülkemizde hem de dünyada bir numaralı içeceklerden biri olarak tüketilen maden suları hem sağlıklı hem de keyifli içecekler sunuyor. Özellikle midesiyle ilgili problem yaşayan kişilerin akşam yemeklerinden sonra bir şişe tüketmeyi alışkanlık haline getirdiği maden suları dünya genelinde en çok tüketilen 5 -6 içecekten biri.

Yazımızın hemen başında hala insanların neredeyse yarıdan fazla yaptığı bir hatayı düzelterek başlayalım. Hala insanların büyük bir kısmı soda ile maden suyunu aynı içecekler sanmakta, bu iki kelimeyi de eş anlamlı iki sözcük olarak düşünmektedir. Bu, tamamen yanlış bir bilgi olup soda ile maden suyu arasındaki hem üretim biçimi hem de içerik olarak farklılıklar bulunmaktadır. Sodanın üretimi çok daha basit olup sadece karbondioksit içermektedir. Herhangi bir ölçekteki suya karbondioksit eklediğiniz takdirde soda üretmiş olursunuz. Soda aynı zamanda temizlikte de sıklıkla kullanılan bir malzemedir.

Maden suyunun üretimi ise çok daha zor ve külfetlidir. Yeryüzünün metrelerce aşağısındaki katmanlardan özel cihazlar ve ekipmanlar ile çıkarılır. Sodadan en büyük farkı ise yüksek oranda mineral içermesidir. İnsan vücuduna sağladığı tüm faydalar da bu mineral çokluğundan ileri gelir. Piyasaya maden suyu üreteceğim niyetiyle girip soda üretecek arkadaşlara şimdiden duyurulur.

Röportaj

Kırklareli şehrinde bir maden suyu fabrikasının müdürü olan K. D ile maden suyu üretip satmak üzerine mini bir röportaj gerçekleştirdik. Röportajımızı yemeğinizi yiyip maden suyunuzu yudumlarken keyifle okuyabilirsiniz.

– Hoş geldiniz. Artık klasikleşmiş bir sorudan başlayalım. Maden suyu ile soda arasındaki fark ya da farklar nelerdir?

– Fark çok basit. Sodanın içinde sadece karbonat ve karbonhidrat vardır. Karbonatlı su da bu nedenle soda sayılabilir. Maden suyunun içerisinde ise başta potasyum ve sülfat iyonları olmak üzere birçok mineral bulunuyor. Bunun dışında soda tamamen yapay yollardan elde edilen bir içecekken, maden suyu yüzde yüz organik.

– Öyleyse ”soda” kelimesi günlük hayatta yanlış kullanılan bir kelime.

– Evet, diğer birçok kelime gibi soda da yanlış telaffuz ettiğimiz kelimeler arasında yer alıyor. Ben de yeni tanıştığım biri bana mesleğimi sorduğunda maden suyu işindeyim demiyorum artık. Direkt soda diyorum. Yoksa illa ki ”soda yani” diye bir onaylama cümlesi geliyor arkasından.

– On yıl öncesine kadar, maden suyu ya da soda dediğimizde aklıma bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az marka gelirdi. Bugün ise, onlarca marka çıktı. Bazıları kalıcı olmayı başarırken bazıları rekabete daha fazla dayanamayıp iflas bayrağını çekti. Maden suyu piyasasındaki bu ani değişimin temel nedenleri ne sizce?

– Öncelikli olarak insanların maden suyu tüketme alışkanlığı çok fazla arttı. Önceden, sadece çok çok acil durumlarda, mideyi rahatlatmak ya da şişkinliği gidermek için içilen maden suyu, artık günlük hayatımızın bir parçası haline geldi.  Önceki yıllarda sadece sağlık içilen bir içecekten bahsediyoruz. Günümüzde ise serinlemek için, ağız kuruluğunu gidermek için ve daha birçok nedenle maden suyu içen insanlar var. Hatta yemeğin yanında bile tüketenler var. Hal böyle olunca talep inanılmaz bir seviyeye ulaştı. Talebin olduğu her yerde sadece tekelleşme görülmez. Marka çeşitliliği de görülür. Bu da piyasalara onlarca farklı markada maden suyunun çıkmasının en temel nedeni.

– Sizin müdürü olduğunuz fabrika yalnızca sade maden suyu üretiyor. Bunun nedeni iktisadi mi yoksa bir şirket politikası mı?

– Öncelikle bu soruyu sorduğunuz için çok teşekkür ederim. Çünkü siz sormasanız da ben bu konudan bahsetmek niyetindeydim. Sorunuza cevabım şirket politikası. Sadece sade maden suyu ürettiğimizi duyan müşteriler başta bunun bir ekonomik yetersizlik olduğunu düşünüyorlar. Hatta bazıları meyveli maden suyu ”üretemediğimizi”, yani beceremediğimizi zannediyor. Fakat tabi ki nedeni bu değil. Hem ben hem de iş ortaklarım, yıllardır gıda sektöründe çalışıyoruz. Ve neyin ne olduğunu hem teknik hem de pratik açıdan, tüm yönleriyle biliyoruz. Maden suyu ile meyve aromasının yan yana gelmemesi gerektiğini bilecek kadar tecrübemiz var en azından. Bu asitsiz kola ya da hidrojensiz su üretmek kadar saçma bir şey. Zira maden suyu, doğaldır ve içinde şeker yoktur. Siz bunun içine herhangi bir aromatik bir şey kattığınızda tüm minerallerini öldürürsünüz.

– Bir ara medyada da geniş yankı bulmuştu. Meyveli maden sularının aslında sağlığa faydadan çok zarar verdiği yönünde haberler vardı. Bazı bilim insanları da bu yönde açıklamalar yapmıştı.

– Meyveli maden suları zararlıdır diyerek hedef göstermek istemem. Fakat yararlı değildir diyebilirim. Çünkü maden suyunun üretilme amacı, midedeki asit oranını dengelemektir. Ancak meyvede bulunan fruktoz, bilakis midede asit üretilmesine neden olur. Bu nedenle bazıları meyveli soda içtiğinde daha da rahatsız hisseder. Bunun nedeni tam olarak meyve şekerinin midede asit üretimini tetiklemesidir. Biz maden suyunu mide sağlığına iyi gelmesi için üretiyoruz. Bu nedenle de her zaman sade, yani olması gerektiği gibi üretmeye devam edeceğiz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Organik Çikolata Üretip Satmak-Karlı Mı?

Doğal Maden Suyu Kaynakları Nerelerde?

Bu ön bilgileri aldıktan sonra doğal olarak (en az suyun kendisi kadar) soracağınız ilk soru doğal maden suyu kaynakları nerede sorusu olacaktır. Maden suyu, tabiat ananın bize bahşettiği mucizelerden bir diğeridir. Tamamen kendi şartlarında ve doğal olarak yer altı kaynaklarında ve katmanlarında oluşur. Belli başlı bir oluşum süreci yoktur. Yani bir maden suyu şu şu kadar sürede oluşabilir gibi bir beyanatta bulunmak yanlış olacaktır. Çünkü oluşumlarını belirleyen faktörler bir coğrafyadan diğer coğrafyaya farklılık gösterir. Yoğunluğu ve miktarını belirleyen parametreler de mevcuttur.

Türkiye’nin coğrafi açıdan çok şanslı ve zengin bir konumda olduğu söylenegelir. Bunun bir diğer kanıtı olarak maden suyu oluşumlarının fazlalığını örnek gösterebiliriz. Bu nedenle maden suyu üretip satmak en karlı iş fikirlerinden biri olarak hayata geçirilebilir. En çok çıkarıldığı bölgelerin başında ise Ege Bölgesi geliyor. Bunun dışında Orta ve Kuzey Anadolu da mineral su kaynakları bakımından oldukça zengin olarak ifade ediliyor. Kaynakların sayısı bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir. Sürekli kendini yenileyen bu kaynakların toplamda 200’den fazla olduğunu bilmeniz, bu işin beklediğinizden çok daha kısmetli ve bereketli olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Ek olarak bunun için Madensuyu Üreticileri Derneği ile irtibata geçebilir. Bu dernek Türkiye’de aktif olarak faaliyet göstermekte ve üreticilere büyük ölçekli yardımlarda bulunmaktadır. İletişim kurmak için hem telefon hem de interneti aktif olarak kullanabilirsiniz.

Maden Suyunu Cam Şişelere Koyup Marka Yaratmak

Öncelikle Parlak Fikirler ailesi olarak size mutlaka ama mutlaka cam şişe öneriyoruz. Cam şişe sağlıktır ve maden suyu gibi doğal bileşenlere sahip bir içeceğin ancak bu tür şişelerde satılmasının uygun olduğunu bilmek gerekir. Türkiye’de ve diğer bazı ülkelerde plastik şişelerde maden suyu satma girişimleri olsa da bunlar istedikleri başarıyı elde edememişlerdir. Zira plastik şişeler hem kullanışsız hem de sağlıksızdır. Maden suyunun içindeki mineralleri gün be gün azaltma gibi bir riskleri de bulunuyor.

Üretimine başladığınız maden sularını şişeleyerek kendi markanızı yaratabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en temel nokta, akılda kalıcı, kolay ve maden suyunu tanımlayacak bir marka adı bulmaktadır. Piyasadaki tüm maden suyu markalarını bir tarayıp kendi marka listenizi oluşturun. Daha sonrasında marka değeri yüksek maden sularını piyasaya sürerek yüksek kazançlar için ilk adımı atmış olun.

Maden Suları Tanıtımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Parlak Fikirler ailesi olarak sizin yerinize en doğru soruları sormaya çalışıp cevaplar arayarak en doğru sonuçlara ulaşmanıza yardımcı oluyoruz. Bu sorulardan biri ‘tanıtımında sağlık ve hijyen mi yoksa besin değeri mi ön planda tutulmalı’ sorusudur. Bize kalırsa her yaş için sağlıklı ve bilinçli beslenmenin giderek önem kazandığı günümüzde sağlık vurgusu yapman en mantıklı ve makul seçeneklerden biri olarak karşımızda duruyor. Aynı zamanda ‘el değmeden üretim’ – ‘yüzde yüz hijyenik üretim‘ gibi sloganlarla da içeceklerin temizliği ön plana çıkarılabilir.

Bir de sonuç olarak çoğu kimse maden suyu alırken besin değerlerine bakmaz. Sağlıklı mı, doğal mı, cam şişede mi genel geçer ve pratik unsurlara bakar. Bu nedenle her türlü reklam ve tanıtımda öne çıkaracağınız yegane unsur sağlığa göndermelerle dolu olmalı.

Maden Suyu Neden Faydalıdır?

Maden Suyu başındaki ‘Doğal’ sıfatını hak eden temel içeceklerden biridir. Tamamen doğa ananın bize bahşettiği ve doğal süreçlerden geçerek hazır hale gelen maden suları diğer doğal kaynaklar gibi zengin bileşenlerle doludur. Bu bileşenlerin başında ise yüksek oranda mineral geliyor.

Bu sular birçok farklı minerali bünyesinde barındırıyor. Bunların başında insan vücudunun ihtiyaç duyduğu sodyum, kalsiyum ve magnezyum gelmektedir. Kemik gelişimine doğrudan katkı sağlar ve dişlere faydaları da mevcuttur. Hazımsızlık gibi sindirim sorunları yaşayan kişiler özellikle akşam yemeklerinden sonra bir şişe maden suyu tüketerek bu yöndeki şikayetlerinden kurtulur. Vücut içerisinde doğal bir enerji üretimi de sağlayan bu suların tüketilmesini doktorlar ve beslenme uzmanları da tavsiye ediyor.

Maden Suyuna Doğal ve Organik Meyveler Katmak

Son yıllarda meyveli maden suları tüketiminde gözle görülür oranda bir artış yaşandı. Siz de piyasanın bu taleplerini karşılamak adına tamamen doğal ve organik meyveler katarak farklı maden suları üretebilirsiniz. En çok tercih edilen türlerinin başında limonlu ve elmalı geliyor. Ürünlerin şişesinde organik vurgusu yapmayı ihmal etmeyin.

 

Yorum yapın