Mail Listesi Oluşturmanın İş Kurarken Faydaları

Bugün yine yararına inandığım ve kullandığım bir konu üzerinde, değim yerindeyse sohbet edeceğiz. Yararına inandığım şeyi savunmaktan ziyade kullandığım ve faydasını gördüğüm şeyi savunmak, onun hakkında yazmak çok daha rahat ve kolay benim için. Bugün yeni bir işletme kurarken mail listesinin faydalarından bahsedeceğiz.

Mail listesi gerçekten önemli ve detaylı bir konu. Mail listesi hazırlarken alanınızın hitap ettiği sektörleri iyi bilmelisiniz. Bu cümlenin açıklaması örneğin, bir sigorta acentesiyseniz, doktor sorumluluk poliçesinin tanıtımını öğretmenlere atamazsınız demek. Tabi ki bu çok uç bir örnek oldu ama birbirine yakın sektörlere hitap ettiğiniz ürünler konusunda dikkat etmelisiniz. Örneğin bir mesleki sorumluluk sigortasını doktorlara da, avukatlara da yönlendirebilirsiniz ama hekim sorumluluk sigortasını sadece doktorlara yönlendirebilirsiniz. Hangi sektörün neye ihtiyacı varsa o alanla ilgili mail hazırlamalı o maili doğru listeye göndermelisiniz.

Mail metni oluştururken hitap şekline, açıklayıcı olmaya, tekrara düşmemeye, yazım kurallarına, büyük harfin bağırmak anlamına gelerek her yerde kullanılmaması gerektiğine dikkat etmelisiniz. Yazı tipi, boyutu, belirginliği çok önemli gözükmese de aslında profesyonelliğinizi kanıtlamak adına önemli. Küçük ve önemli detaylar. Sizi, ürününüzü, işinizi açıklayan, okuyanı çok boğmayan, okunması için kısa ve öz olan mail metninizi oluşturmalısınız. Kendinizden pay biçerek mail içeriğini çok uzun tuttuğunuzda okunmayacağını bilin. Biz de bize uzun mailler, mesajlar atıldığında bakmadan geçiyoruz çünkü. Zaten alanı doğru kullanırsanız detaylı bilgi için, soruları için müşteri sizi arayacaktır. Sonra bu kısa ve öz mail metninizi listenize tek tek göndermelisiniz. Benden küçük bir tavsiye mail ayarlarınızda okundu ve okunmadı bilgisini aktif tutun. Bu birazdan vereceğim bir başka küçük tavsiye için yararlı olacak. Mail metninizi listenize iletirken, listenize iki adet tarih ve not kısmı koyun. Yani listeniz bence şöyle olsun;

Sıra No TCK / VRG Ad Soyad Adres Branş İletişim Bilgisi Tarih 1 Not 1 Tarih 2 Not 2

 

Listenin tarih 1’e kadar olan kısmını dilediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Benim anlatmak istediğim müşterinize mail attığınız tarihi kayıt edin. Maile dönüş alırsanız olumlu veya olumsuz notunuzu da kayıt edin. Mailiniz okunmadı ibaresi gelirse o şirketin mailinizi okumadığını kayıt edin veya okudu ama dönüş olmadı gibi kayıtlar tutun. Daha sonra belli aralıklarla geri dönüş yapabilirsiniz. Mailinize yanıt almadığınız takdirde o firmayı aramak isteyebilirsiniz. Tarih 2’ye arama tarihini, not 2’ye aramanın sonucunu yazabilirsiniz. Bu gibi kalabalık listelerde not almak çok önemli, firmalar, insanlar karışır çünkü. Neden olsa söz uçar yazı kalır.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Hurdacılık Yapmak ve Bunu Profesyonel Anlamda Sürdürmek

Mail listesi nasıl hazırlanır diye sorarsanız, Google amcaya sorun derim. Sektörlere göre çoğu firma Google kayıtlarında mevcut. Örneğin; İstanbul’da ki rent a carlar listesi yazarsanız hepsinin bilgisine ulaşırsanız. O bilgileri kendi listenize işlemek biraz sıkıcı veya uzun sürebilir. Bu yüzden bu mail listeleri, işinizi faaliyete geçirmeden önce, boş zamanlarınızda yapacağınız bir çalışma olmalı. İşinizi kurduğunuzda veya işlerinizi şahlandırmak istediğiniz dönemde patlatmalısınız. Resmi mail hesabınızdan -ki bu hesabınızın imzası da bir o kadar önemli, iletişim bilgilerinizin, şirketinizin adının, logosunun bulunması gerekir- atacağınız mail, doğru alanda doğru kişiye hitap ediyorsa dönmeme oranı hiç denebilir.

Mail çalışmasının avantajı ofisinizde olduğunuz yerden pazarlama yapmanızı sağlar. Dışarıya çıkacak vaktiniz ya da konumunuz yoksa ve işiniz başınızdan aşkın değilse oturduğunuz yerden müşteri kazandırır size. Bulunduğunuz şehrin dışında da müşterileriniz olmasına, tanınmanıza yarar. Bu gerçekten ve özellikle yeni kurulmuş bir firma için çok önemli bir detay. Başımdan geçen bir örnekle bunu açıklayayım.

Broker şirketinde işe başlayalı 4 ay olmuştu. Yeni kurulmuş bir şirketti ve açıkçası çok bir müşterisi yoktu. Bende boş boş oturmak istemiyordum ve bir mail çalışması yapmak geldi aklıma. Asansör sorumluluk üzerine bir mail hazırladım ve asansörcülere bunu göndermeye başladım. Arayıp soranlar oluyordu, fiyat çalışması yapmamızı isteyenler oluyordu fakat hiçbir teklif, çalışma, sonuca bağlanamıyordu. Bir süre sonra sonuçlanamamasının sebeplerini araştırdığımda doğru alana mail atmadığımı fark ettim. Asansör üretim firmaları asansör sorumluluk sigortası yaptırmazlar. Bu sigortayı asansör sistemini kullanan hastaneler, okullar, siteler, plazalar yaptırır.

mail-listesi

Ama daha sonra kendime üzerinde profesyonel olduğum trafik ve kasko sigortaları alanı için bir mail metni hazırladım. Rent a car listesine yöneldim. Excelle tek tek liste yaptım ve mailleri göndermeye başladım. Bu mail doğru adreslere ulaştı ki mart ayında 40.000 TL’lik üretim yapmıştım. Ofis elemanı olduğum için dışarı çıkma yetkim yoktu. Bende masa başında boş kaldığım zamanlarda kendi müşteri portföyümü oluşturmuştum. Ofis telefonları susmamaktaydı ve bir süre sonra yetişemeyecek konuma gelmiştik. Mail metinlerine dönüş almayacağınızı düşünmeyin eğer listenin faydasını görmüyorsanız, bir yerde hata yapıyorsunuzdur. Çünkü 100 kişilik bir listede olumlu veya olumsuz en az 60 kişiden dönüş alırsınız. Sadece alanı iyi belirlemeniz ve iyi bir mail metni hazırlamanız gerekiyor.

Yorum yapın