Mali Müşavir Olmak İsteyenlere

Yazılarımızı takip eden sevgili okurlarımıza tek tek merhaba! Bu yazımızda mali müşavir mesleğinin tüm detaylarını hep birlikte inceleyeceğiz. Mali müşavirlerin iş olanaklarını ve maaşlarını madde madde analiz edeceğiz. Ayrıca mali müşavir olmak isteyenleri yapmaları gerekenleri kısa kısa notlar halinde sizlere sunacağız. Mali müşavirlik mesleği için var olması gereken nitelikleri, bu işte çalışanları zorlayan dezavantajları ve bu mesleğin gelecek durumunu sizlerle paylaşacağız.

Öncelikli olarak konuya vakıf olmak adına önce mali müşavirlerin içinde bulunduğu görevleri ve yaptıklarını maddeler halinde inceleyelim:

Mali Müşavir Hangi İşleri Yapmakla Mükelleftir? 

 • SGK primlerinin ve vergilerin ödenip ödenmediğini denetlemek, takiplerini yapmak; gerekli durumlarda ödemeyen vatandaşlara gerekli ikazların yapılmasını sağlamak. Önceden elden toplama işinde de olan mali müşavirler gelişen bankacılık hizmetleriyle birlikte, gelen ve geciken ödemeleri bankalar üzerinden takip ederler.

 

 • Vergiden ve söz konusu primlerden mükellef şahısları genelde telefonla ve bazen mail ile bilgilendirmek; gecikme ya da eksik ödeme durumlarında gerekli uyarıları yapmak.

 

 • Mali tabloların hazır hale gelmesini sağlamak ve onları aylık ya da yıllık raporlar halinde düzenlemek. Bu noktada da yine mükellefler ile birlikte çalışırlar.

 

 • Çeşitli vergilerin Maliye Bakanlığı’na bildirilmesini sağlamak. Bu vergiler sırasıyla: Geçici vergi, Damga vergisi, Kurumlar vergisi, Katma değer vergisi, Yıllık gelir vergisi olarak sıralanabilir.

 

 • Aylık iş gücü çizelgelerinin hazırlanmasından da sorumludurlar. Bu çizelgeleri aylık periyotlar halinde İş-Kur’a gönderirler.

 

 • Söz konusu vergi mükelleflerinin yanında her daim sigortalı çalışanlar mevcuttur. Hali hazırdaki sigortalı çalışanların çeşitli işlemlerinden de mali müşavirler sorumludurlar. Çalışanların ücret bordrolarının hazırlanması müşavirlerin başlıca işlerinden biridir. Aynı zamanda çeşitli işten çıkma ya da çıkarma durumlarında tazminatların hesaplanması ve çalışanlara vaktinde takdim edilmesi de sorumlukları arasındadır.

 

 • Sgk’ya bağlı iş yerlerinin açılış ve kapanışına dair gerekli ve resmi evrakların hazırlanması ve hazırlanan evrakların yasal yollardan gerekli yerlere zamanında ulaştırmak mali müşavirlerin görevleri arasındadır.

 

 • İş ve Sigorta Kanunları yapıları ve içerikleri gereği çok fazla terimsel ifadeler ve anlamlarla doludur ve normal vatandaşların anlaması epey zordur. Bu noktada mali müşavirler mükelleflerini, bu kanunlar kapsamında aydınlatırlar ve onlara yol gösterirler.

Mali Müşavir Olmak İçin Gerekenler Nelerdir? 

 • Mali müşavirlik mesleğini muhasebeciliğin yetki ve unvan olarak bir kat üstü olarak tanımlamamız sanıyorum ki yanlış olmayacaktır. İki farklı türü mevcuttur. Birincisi salt mali müşavir adıyla anılıp özel şirketlerin ve irili ufaklı firmaların mali işlerine bakan müşavirlerdir. İkincisi ise yeminli mali müşavirlerdir.

 

 • Yeminli mali müşavir olmak ise, normal bir mali müşavir olmaktan daha zor bir yolda ilerlemek demektir. Yeminli mali müşavirler devlet adına, devlete bağlı kamu kurumlarının mali işlerine bakarlar. Göreve başlamadan önce Asliye Ticaret Mahkemesi huzurunda resmi olarak yemin ederler.

 

 • Peki yeminli mali müşavir olmak için hangi yollarda ilerlemelidir? Öncelikle üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olunmalıdır. Bu bölümler ise çok çeşitlidir. Merak edenler için bu bölümleri şu şekilde sıralayabiliriz: -Hukuk Fakültesi  -Kamu Yönetimi  -Ekonomi  -İktisat Fakültesi   -İşletme Fakültesi  -Bankacılık  -Uluslararası İlişkiler  -Ekonometri

 

 • Saydığımız bu bölümlerden bir tanesini 4 yıllık olarak bitirenlerin önünde daha sonraki yol, staj yapmak olacaktır. Ancak staj için de sadece başvuru yeterli olmamaktadır. Staj yapmak için de ekstra bir sınava girmek gerekli olacaktır. Söz konusu başvurulara müracaat etmek için ikamet adresinizin bulunduğu ilin SMMM odalarına gitmeniz yeterli olacaktır. Daha sonrasında sınavdan yeterli puanı aldığınızda stajınız başlayacaktır.

 

 • Mali Müşavirlik, çok komplike ve diğer mesleklere oranla zor bir meslek olduğu için staj süresi birkaç aylık gibi kısa süreçlerde tamamlanmaz. En az staj süresi 3 yıllıktır. Hazır yeri gelmişken mali müşavirlik ile yeminli mali müşavirlik arasındaki nüansı da burada açıklayalım. Mali müşavirlik için bu türden yollar izlenirken yeminli müşavirlik için de iki farklı yol izlenebilir. İlk yol, üniversitelerin Hukuk veya Finans içerikli fakültelerinde belli bir sürede ve yetkideyseniz çeşitli başvuru işlemlerinden sonra yeminli mali müşavir olabilmektesiniz. İzlenebilecek ikinci yol ise, 10 yıl aktif olarak muhasebeci ve mali müşavirlik yaptıktan sonra yeminli mali müşavirlik için gerekli yerlere resmi başvurularınızı yapabilirsiniz.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Ekonomik Danışman Olmak İsteyenler İçin 7 Önemli Tavsiye

 

 • 3 yıl süren staj bittikten sonra da SMMM yeterlilik sınavına girilir. Söz konusu sınav 7 ders ihtiva eder. Bu derslerin geçme notları 50 puan ile derecelendirilir. Her ders için 2 yıl süreyle geçme hakkınız sizde saklıdır.

 

 • Bu sınavı da başarıyla verdikten sonra önünüzde uzanan yollar, tamamen hangi kanalda ne şekilde çalışacağınıza karar vermenizle ilgilidir. Yani tamamen size bağlıdır. İsteyen kendi muhasebe bürosunu açabilir. İsteyen denetim şirketi ya da denetim bürosu açıp bu alanda faaliyet gösterebilir. İsteyen ise imza yetkisi de cepte olduğu için istediği bir özel şirkette meslek hayatına başlayıp devam edebilir.

 

Peki bu kadar zor ve karmaşık bir meslek olan mali müşavirlerinin maaşları nasıldır? 

 • Yazımızın genelini okuyan herkesin de hemfikir olacağı gibi mali müşavirlerin sabit bir maaşı yoktur. Zira onlarca iş seçeneği ve çalışma stilleri mevcuttur. En temel ayrım – devlete bağlu kamu personeli olarak çalışmak ve özel şirketlerde tamamen serbest olarak çalışmak ile başlar. Akabinde, işlerin hangi kanada doğru açılacağı, hangi yönde seyredeceği ihtimalleri vardır. Bu açıdan baktığımızda mali müşavirlik, sürprizlere en açık mesleklerden biri diyebiliriz. Kendi bürosunu açıp iş kolunda faaliyet gösteren bir mali müşavir ile bir denetim bürosunda çalışan müşavirin maaşlarının aynı olması beklenemez.

 

 • Mali müşavirlerin dikkat etmesi gereken nokta, asgari ücretin altında bir işte çalışmamalarıdır. Zaten her iş geçerli olan bu kural, mali müşavirlikte sıkı bir şekilde denetlenen bir kural olma özelliği taşır. Asgari ücretin altında çalışan bir mali müşavir bağlı olduğu muhasebe odasından kınama cezası alabilmektedir. Aynı ihlal bir kez daha yapılırsa işten men edilmeye kadar gidebilmektedir.

 

 • Mali müşavirliğin epey zahmetli ve zor bir iş olduğunu söyledik. Bu açıdan doğru bir orantıyla bir mali müşavir gün içinde ne kadar mesai yapıyorsa o kadar çok kazanabilir dememiz yanlış olmayacaktır. Bir mali müşavir çok zengin olabilirken, bir başkası ortalamanın altında bir hayat sürdürebilmektedir. Bu tamamen işi alış biçimine, biraz da mali işlerdeki kurnazlığa bakmaktadır.

Mali Müşavirlerin İş Olanakları Nasıldır? 

 • Birçok açıdan çeşitlilik içeren bir meslektir. Bu nedenle bir mali müşavirin kolay kolay işsiz kalması söz konusu değildir. Yeter ki bu mesleği yapmak isteyenler, aynı şekilde hangi yönde ilerleyeceklerini bilsinler ve yollarında emin adımlarla ilerlesinler. Mali müşavirlik iş olananaklarını artırmak için kişinin yapması gereken en önemli manevra; varlıklı ve zengin denilebilecek şirket sahipleriyle birebir diyaloğa girebileceği, konuşabileceği, içli dışlı olabileceği ortamlarda bulunmak olacaktır.

 

Mali Müşavirlikte Gelecek Var mı? 

 • Her şirketin, her kurumun illa ki muhasebe ve mali tablolarla işi vardır. Bu nedenle bu meslek, geleceğin de temel mesleklerinden biri olmaya devam edecektir. Mali müşavirliği, kalın duvarlarla örülü bir memurluk olarak düşünün. Tıpkı hukuk ya da sağlık sektörü gibi, mali işler de her daim devam edecektir. Dolayısıyla müşavirlik de.

 

Mali Müşavirlerin Dikkat Etmesi Gerekenler? 

 • Hiçbir şekilde sahtekarlığa gidilmemelidir. Normal bir mali müşavir, istemli ya da istemsiz rakamlarda bir hata yaparsa ilk başta uyarı alır ya da kınanır. Ancak yeminli müşavirler direkt olarak işten men edilirler. Bu nedenle yüksek konsantrasyon ve iş ahlakı isteyen bir meslek dalıdır.

 

 

 

 

“Mali Müşavir Olmak İsteyenlere” üzerine bir yorum

Yorum yapın