Mali Müşavirlik Ofisine Müşteri Çekmenin 5 Gizemli Yolu

Mali müşavirlik ofisine müşteri çekebilmek için yapabileceğiniz en kritik hamleleri bu yazımızda anlatacağım. Her gün değişik konular üzerinde yazı yazmak ufkumu genişletmekle birlikte kafamı da karıştırsa da yazmayı seviyorum, umarım sizde bizi takip etmeyi seviyorsunuzdur. Bu gün ise tamamen rotamızı değiştirerek, mali müşavirlik ofisine nasıl müşteri çekebiliriz onu konuşacağız. Mali müşavir kime denir diye küçük bir araştırma yapalım önce.

Araştırmayı yaparken gözlerim kanadı resmen. Mali müşavirler aslında ne kadar yoğun, sorumluluk sahibi, önemli kişilermiş bunu anladım. Bir işletmenin giderlerini, gelirlerini kayıt eden, işletmenin devlete karşı olan hesabını tutan, vergi işlerini halleden, resmi bir kişi mali müşavir. Muhasebeciden daha yetkili, daha üst düzey, daha geniş görevleri var. Bence çok zeki insanlar çünkü ben olsam her şeyi elime yüzüme bulaştırırdım. Bazen bazı insanlar için neden bu mesleği seçmiş ki diye düşünüyorum. Her şeyi bilmek zorunda mali müşavirler bu hiç kolay değil. Ofise müşteri çekebilmenin dışında gelen müşteriyi tutmalı, memnun etmeli önce. Yeri geldiğinde bir hukukçu olabilmeli, yeri geldiğinde bir matematikçi. Bence çok zor bir meslek. Ancak bu mesleği hakkıyla göğüsleyen mali müşavirlerimiz, nasıl reklamsız müşteri çekebilir şimdide bunu inceleyelim.

 1. Tabela Şart

Reklama kaçmayacak şekilde kendinizi topluma göstermek önemli, ister home ofis tarzı bir ofisiniz olsun, isterseniz de plazada bir ofisiniz olsun camdan o tabela sarkmalı. Cadde üstüyse dükkânın önüne o tabela konacak muhakkak. Kapı müşterisi dediğimiz kitle tabelaya geliyor sonuçta. Evet, bir işletme açtığınızda işletme açma giderleri haricinde eğer tabela asıyorsanız ona da vergi veriyorsunuz ama dediğimiz gibi özellikle cadde üstü bir dükkâna sahipseniz o tabela asılacak. Buna değer yani. Zaten düşünsenize hiç bilmediğiniz bir sokaktasınız, toplantınız var ve adresi bulmaya çalışıyorsunuz. Gömleğinizin düğmeleri koptu, hem koşup hem tabelaları okuyorsunuz, bir terzi bulabilmek için. Ve o tabelayı gördüğünüzde kendinizi mutlulukla içeri atıyorsunuz. Somut veya soyut hizmet hiç fark etmez, tabela içeri soru sormak için bile olsa birilerini çeker emin olun.

 1. Kartınız Kaliteli Olmalı

Kart bastırmak çok önemli bir konuymuş. Yeni yeni fark ediyorum. Sadelikten hoşlanıyorum diye bir gerekçe yok, utanmayın, komik bulunur sanmayın, olabildiğince çarpıcı bir kart bastırın. Kartta işinizle ilgili ne kadar detay olursa o kadar iyi. Yardırın gitsin, Ancak kartınızın üzerine

 • Muhasebe Tutulur
 • Gelir-Gider Dengelenir
 • Sorularınız Varsa Arayın!
Şu İş İlgini Çekebilir:  Muhasebe Ofisime Nasıl Müşteri Çekebilirim

gibi ifadeler yapıştırmayın çünkü bunlar reklama kaçıyor…

Sizde herkes gibi mavi rengini tercih edin. Mavinin bir bildiği vardır. Güven ve huzur verir. Sloganınız olsun. Kartınızı herkese dağıtın sonra telefonlarınız susmasın. E tabi işiniz öle ayaküstü, telefon üstü bir iş değil, ofisinize ziyarete gelirler herhalde.

 1. İnternetsiz Olur Mu Hiç?

İnternet kullanmadan müşteri çekilir mi? Rekabet, rekabet, rekabet… Sosyal medyada kendinize yer edinmelisiniz. Örnek vermem gerekirse gayet ciddi, resmi, sadece iş adamlarının ve piyasanın ele alındığı Linkedln bu iş için biçilmiş kaftan. Girin yeni insanlarla tanışın, sizi tanımalarını sağlayın, sohbet edin. Resmi bir internet sitenizin olmasını da tavsiye etmekle birlikte can damarlarımızdan biri olan Facebook’u da unutmayalım. Facebook’ta sayfa açıp listenizi beğendirebilirsiniz. Onlarında listelerini beğendirmelerini rica edebilirsiniz. Bu tarz sayfalar için çeşitli reklam verme yöntemi geliştirdi Facebook. Yani Facebook artık eski Facebook değil. Her geçen gün gelişiyor. İş yerinizin reklamını, tanıtımını yapmanız için gayet güzel bölümler açmış. Küçük bir ücret karşılığı özel olarak reklam vermenizi de sağlayan birçok özellik geliştirmiş. Muhakkak göz atmalısınız derim. Paylaşımda bulunmayı asla kesmemelisiniz. Ofisinizde çalışma halindeyken resim paylaşın, görsünler. Davet edin, gelsinler.

 1. Davetleri Kullanın

Davet demişken davet etmekle olmaz, davet almakta gerekir. Meslek kulüplerine üye olun. Aslında düşününce bu saçma, mesleğiniz kulübüne üye olmayın. Orada herkes mali müşavir, kime neyi tanıtacaksınız. Mali müşavire ihtiyaç duyulan mesleklerin kulüplerine üye olun. Büyük şirketlerin davetlerine katılın. İnanın nereden ne çıkacağı hiç belli olmuyor. Üye olduğunuz yerlerin genelde aylık toplantıları olur, onları sakın kaçırmayın. Yeni insanlarla tanışmak zorundasınız. İnsanlarla uğraşmak zor ama bağlantılar böyle böyle kuruluyor ve bu bağlantıları kurmak zorundasınız. Sonuçta amacınız ofisinize reklm yapmadan müşteri çekebilmek.

 1. Yakın Çevrenize İşinizi Olmasa Bile Kendinizi Reklama Kaçmayacak Şekilde Gösterin

Aslında şuana kadar yazdığımız her şey reklamdan geçiyor. Reklam önemli ama reklam kadar yasalar da önemli. Malum reklam yasağı varsa uymak zorunasınız. Yakın çevrenizle iyi ilişkiler kurmak ve sosyal olmak sizin için faydalı olacaktır.

Umuyorum ki ofisi reklam yapmadan doldurabilmişizdir :).

“Mali Müşavirlik Ofisine Müşteri Çekmenin 5 Gizemli Yolu” üzerine 2 yorum

 1. Serbest Muhasebeci, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Ve Yeminli Mali Müşavirlerin Çalışma Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik
  Tabela Asılması Zorunluluğu
  Madde 15 – Her meslek mensubu; işyerinin bulunduğu binanın herkesin kolaylıkla görebileceği biçimde bir yerine, sadece adı ve soyadı ile meslek ünvanını taşıyan bir tabela asmak zorundadır.
  Birden çok meslek mensubu çalışmalarını ortaklık bürosu veya şirket şeklinde birleştirdikleri takdirde; tabelaya ayrıca ortaklık bürosu veya şirket ünvanı yazılır. Ayrıca ortaklar ad ve soyadları ile ünvanlarını da tabelaya yazabilirler.

  Reklam Yasağı
  Madde 45 – Meslek mensupları; iş elde etmek için, açık ve kapalı dolaylı veya dolaysız yöntemlerle reklamlarını yapamazlar ve yaptıramazlar.
  Meslek mensuplarının; tabelalarına, kartvizit, rapor ve bunlara benzer diğer yazışma kağıtlarına; meslek unvanlarını, iletişim araçlarının numaralarını, açık adreslerini yazmaları reklam sayılmaz.
  Bunlardan başka hususların yazılması reklam sayılır ve yasaktır.
  Meslek mensupları, unvanlarını kullanarak mesleki konularda ve bilimsel nitelikte, gazete ve dergilerde devamlılık arzetmemek üzere yazı yazabilirler. Yayıncılık yapamazlar.
  Sadece iş tekliflerinde kullanılmak ve yazılı, sözlü ve görüntülü yayın araçları ile yayınlanmamak üzere kendilerinin, ortaklık veya şirket kuruluşlarında görev yapan diğer meslek mensuplarının öz geçmişlerini kapsayan tanıtıcı broşür bastırabilirler. Bu broşürlerde evvelce veya halen iş yaptıkları müşteriler açıklanamaz.
  Kendileri veya mesleki ortaklık veyahut şirketleri adına işin gerektirdiği ciddiyet ve boyutta eleman arama ilanı verebilirler.
  İş ilişkisinde bulunduğu firmalar adına bu ilanları veremezler.

  Cevapla
 2. Arkadaşlar meslekte defter için en önemli faktör çevre, ikna kabiliyeti ve deneyim gerisi tırıvırı.

  Cevapla

Yorum yapın