Manav açmak istiyorum Karlı Mı?-Değer Mi?

Manav Açmak Boş Bir İş Mi? 

Üniversiteli işsizlerin artması, alım gücünün düşmesi, en güvenilir sektörlerin dahi fire vermeye başlaması, yılların emektar dükkanlarının bile kepenk kapatması… Gidişat böyle iken herkes işsizlikten, başkalarına yük olmaktan ve en önemlisi parasız gezmekten kurtulmak için alternatif iş fikirlerine yöneliyor. Bu işlerin ortak özelliklerinden biri, belki de en önemlisi uzmanlık gerektirmeyen bir iş olmaması. Çok fazla teferruatlı olmaması da mümkün mertebe talep edilen özelliklerden bir diğeri. Böyle bir dönemde her iş ”yapılabilir” gibi geliyor. Çaresizliğin verdiği psikolojik yılgınlık da bunun bir numaralı tetikleyicisi.

fruit photo

Uygun bir yerde küçük de olsa bir manav dükkanı açmak, belki bir ortak bulmak ve bir toptancı ile anlaşıp sebze meyve getirmek ve onları satmak… Görüldüğü üzere manav açmanın çok da zor bir yanı yok. Çünkü en başta uzmanlık gerektirmiyor. Sebze meyvelerin iyi olup olmadığını aklı çalışan herkes anlar. Ancak yine de günümüz şartlarında manav açmak fikri birçok insana çok da ”matah” bir şeymiş gibi gelmiyor. Pek tabi haklı olarak. Bir kere bu işi evvel zamandan beri yapanlar köşeleri tutmuş durumda. Sektör doyma noktasına gelmiş. En büyük zorluklardan ve engellerden bir diğeri ise sebze ve meyve fiyatlarındaki dengesizlik. Önceleri en yoksul aileler bile kış aylarında elma, portakal, mandalina alma konusunda en ufak bir sıkıntı yaşanmazdı. Meyve içerdiği C vitamini ve akşam yemeklerinden sonra yenme alışkanlığıyla ekmek kadar temel bir besin kaynağı idi. Ancak günümüzün değişken ekonomik parametreleri, alım gücünün yarı yarıya düşmesi, meyve ve sebzeleri temel tüketimden alıp lüks tüketim ürünü haline getirdi. Bu durumda artık günlük olarak değil haftalık olarak meyve yemek mümkün oldu.

Haliyle manavlar da eskisi kadar iş yapamaz oldu. Hani hiç olmadığını vurgulamak için kullanılan bir deyim vardır: ”Sinek avlamak.” Siz de manav dükkanı açtığınızda kasalarda, reyonlarda satılmaya satılmaya çürümüş meyve-sebzelerin üstünde uçuşmaya başlayan sinekleri avlayabilirsiniz.

Manav Açmak Cidden Karlı Mı?

Manavların bir başka çeşidi olan tanzim satış noktaları açmak çok daha karlı olabilir. Bu dükkanlar günlük satış yapıyorlar ve sebze – meyveleri her daim taze oluyor. Aynı zamanda sürümden kazanma politikası uygulayıp az kar oranları ile ama çok kişiye satış gerçekleştiriyorlar. Eğer bu tarz bir dükkanı stratejik bir öneme sahip bir yerde açabilirseniz dükkanınız vızır vızır işler. Haftada bir de halk günü yapıp belli başlı ürünlerde ekstra indirim yaparsanız manav açmanın ne kadar karlı olduğunu bizzat yaşayarak deneyimleyebilirsiniz.

Ticarette uğraşılması gereken en önemli iş kollarından biri de gıda sektörüdür. Bu sektörün riskleri fazla olduğu gibi kazancı da fazla olacaktır. İnsanlar geçen senenin kıyafetlerini giyebilir veya ihtiyaçlarını bir süre erteleyebilir. Fakat yeme içme durumunu asla engelleyemez. Bunun içinde gıda satışı olan her işletme eninde sonunda karlı bir yatırım olacaktır. Günümüzde en yaygın olan gıda işletmelerinde biri de manav açmaktır. Manavlar eskisi gibi küçük alanlarda olan işletmeler değildir. Her ne kadar süpermarketlerin içindeki manav reyonları manav sektörünü etkilese de manav dükkânları hala varlığını sürdürmektedir. Çünkü manavlarda bulunan ürünler marketlerde bulunmamaktadır. Özellikle de bu ürünlerin tazeliği ve doğallığı müşteriyi çeken en büyük özellik olmaktadır.

fruit photo

Manav Açmak İçin Gerekenler

Manav açmak için gerekenler arasında ilk manav dükkânının açılacağı yer ve dükkânın fiziki yapısı önemli olacaktır. Herhangi bir bölgede boş duran veya kirası elverişli dükkân var diye manav dükkânı açılmaz. Bunun için özenli bir dükkân seçilmelidir. Dükkân seçiminden sonra ise belediye ile meslek örgütlerine başvurmanız gerekmektedir. İşletmenin bağlı olacağı belediyenin ilgili bölümüne başvuru yapmak için ilk olarak belediyenin internet sitesinden iş yeri açma formunu doldurmanız gerekir. Bu form sayesinde aynı zamanda gerekli evrakları öğrenir ve randevu sistemiyle de belediyede görüşeceğiniz birimden randevu almış olursunuz. Belediyeden iş yeri açma ve çalıştırma izni alındıktan sonra esnaflar ve sanatkârlar odasından da gerekli belgelerin alınması gerekecektir. Manav dükkânlarında ayrıca bölgenin ziraat odası ile gıda mühendisleri odasından da gerekli izinlerin alınması ve bu kurumların istedikleri şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

Manav Açmak Para Kazandırır mı

Öncelikle şunu bilmeniz gerekir ki gıda sektöründe para kazanmama gibi bir durum olmaz. Fakat hala aklınızda manav açmak para kazandırır mı diye bir soru varsa, bunun cevabı, evet olacaktır. Tabi kazançtan beklediğiniz miktarda önemlidir. Birkaç ay içinde milyonlar kazanıyım, yaşam şartlarım bir anda değişsin gibi bir para kazanma durumu söz konusu olmaz. Fakat uzun vadede iyi paralar kazanabilirsiniz. Hele bir de manav dükkânı kendi mülkünüz ise kazancınız daha da artacaktır.

Manav Açarken Bilemem Gerekenler

Daha önce hiç iş yapmadığınız bir alanda iş yapacaksınız, kesinlikle bir bilenden yardım almanız gerekmektedir. Bunun için daha önceden manav işletmiş biri veya tamamen profesyonel iş uzmanlarından destek alınabilir. Manav açarken bilmem gerekenler arasında en önemli olan ne diye sorarsanız alacağınız cevap kesinlikle satacağınız ürünlerin kalitesi ve doğallığı olacaktır. Diğer manav dükkânlarından ayıracak en önemli fark satılacak ürünlerin çeşitliliğinde ve kalitesinde olacaktır. Ayrıca alacağınız ürünlerde aracı kullanmadan direkt olarak üreticiden almak işletmenin yararına olacaktır. Sebze meyve üreticileri hakkında bilgi toplamanız ve üreticilerin satış fiyatlarını öğrenmeniz gerekecektir. Ayrıca nakliye masraflarını en aza indirmek için işletme bünyesinde küçük bir kamyonet bulunması da yarar sağlayacaktır.

Manav Açmanın Püf Noktaları

Her işletmenin işleyişi için belli püf noktalara ihtiyacı vardır. Manav açmanın püf noktaları ise öncelikle hizmet kalitesini ve hizmet ağını geniş tutmaktır. Yani manav bünyesinde evlere servis imkânı kesinlikle olmalıdır. Bu hizmet sayesinde işletme daha fazla kazanacaktır. Diğer bir nokta ise manavda satılacak olan ürünlerin çeşitliliği son derece fazla olmalıdır. Mesela tropikal ürünler, kış sebze ve meyveleri, doğal ürünler, bilinmedik tatlar gibi meyve sebzelerin olması diğer manavlardan farklılık yaratacaktır. Ayrıca sadece perakende satışlar değil, belli işletmelerin meyve sebze tedarikçiliği de yapılabilir. Ayrıca küçük kamyonetler ve çalışanlar ile çevre ilçelerde gün içinde dolaşılarak satış yapılabilir. İşletmenin en önemli püf noktasını ise mali durum oluşturacaktır Her zaman hazırda ürün alımı yapacağınız belli miktarda bir birikiminiz olmak zorundadır. Çünkü satışını yapacağınız meyve ve sebzeler kış şartlarından ilk etkilenen ürünler olmaktadır. Bu ürünlerin fazla alınıp depolanması gibi bir durum söz konusu değildir. Saklama süreleri kısa olacaktır. Bu yüzden her ürünün zamanında alınması gerekir bu da her zaman için nakit para bulundurmaya bağlıdır.

Arkadaşlar; sonuç olarak sizlere son olarak diyebilirim ki manavlık zanatiyle geçim temin etmek istiyorsanız evvela bu işin çıraklığını ve kalfalığını öğrenmeniz lazımdır. Mesela sosyete manavı mı olacaksınız? Yoksa halkın manavı mı? Kısacası bu işte sağlam bir birikim ve tecrübe şarttır. Tonlarca meyve ve sebzeyi tedarik etmek bile epey zor bir iştir. Sağlıcakla kalın, bu günlük bu kadar…

Sosyete manavı açmak

Sosyete manavlarının normal manavlardan farkı; ürünlerini en üst kalitede raflarına dizip fiyatını da bir o kadar yükseltmiş olmasıdır. Yani normal manavlardaki ürünlerin en iyileri, albenili olanları, lezzetli olanları buralardan alınır ve bu sosyete manavlarına dizilir. Arnavutköy Beşiktaş’taki sosyete manavı bunlardan biridir. Gidip görmek isteyenlere tavsiye ederim. İşi lüks formata taşıyıp gelirinizi katlama imkanınız bu doğrultuda her zaman vardır.

Manav dükkanının içinde dikkat edilmesi gereken ayrıntılar

Ayrıntılar, can kurtarır. Ekonomiye yön verir ve bazı durumlarda daha ileri gitmeyi sağlar ya da daha geri gitmeye neden olur. Bu nedenle manav dükkanı deyip geçmemekte fayda var. Hele ki o manav dükkanı bizzat bize, yani size aitse.

Kendi hayatımız ve gözlemlerimizin bize gösterdiği üzere manav dükkanlarında müşterileri doğrudan ileri derecede rahatsız eden birkaç unsur var. Bu unsurları burada yazarak ve parlak fikirler okurları bu noktada ikaz ederek, var olan müşterinizi kaybetmemek ve daha nicelerini kazanmak adına birkaç ayrıntıya daha dikkat etmek lazım.

İlk ayrıntı şudur. Örneğin üzüm reyonu. Kilosu 4 lira. Belli başlı manavlar hep aynı çakallığı yaparak hep fazla tartıp ”abla / abi 5 liralık oldu” deyip oldu bittiye getirir ya da getirmeye çalışır. Müşteriler, bu tutumdan hoşlanmaz. En azından öncesinde kendilerine sorulmasını ister. Meyve ve sebzeler tartılarak fiyat kazandığı için, kimi manavlar bu durumu lehine çevirmeye çalışır. Hazır fazla tartmışken ya da düz hesap olsun gibisinden küçük hesaplar yaparlar. Ancak gözlemlerimiz gösteriyor ki bu tutum, doğrudan müşterileri rahatsız ediyor ve bir daha o manavdan alışveriş yapmama kararına kadar götürebiliyor. Ne olursa olsun tartmadan önce müşterilerin fikirleri alınmalı ve mümkün mertebe onun istediği kiloda ya da fiyatta ürün sunulmalıdır. Bunun dışında birkaç lira fazla kazanmak için ansal müdahalelerde bulunmak kısa vadede kazandırıcı olsa da, uzun vadede dediğimiz gibi müşteri kaybına ve daha büyük zararlara yol açmaktadır.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus, sebze ve meyve satıldığı için manavlarda çok fazla sinek ve börtü böcek olmasıdır. Bunun dikkatini göstermeyen manav dükkanlarında, özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde çok çirkin ve rahatsız edici manzaralar görülmektedir.

Bunun dışında genelde manavlarda görülen bir diğer özensizlik de eldiven kullanmadan söz konusu meyve ve sebzeleri tartmak ve paketlemektir. Bunu bir kasap yapsa son derece rahatsız oluruz. Bir manav yapınca da son derece rahatsız olan müşteriler vardır. Ne olursa olsun satılan bir gıda ürüne çıplak elle dokunmak görüntü ve hijyen açısından kötüdür.

Manav dükkanı açacaklar ya da hali hazırda böyle bir dükkanı olanlar bu türden küçük ayrıntılara dikkate alırlarsa daha büyük kazanımlara yelken açabilirler.

Mobil Uygulama Üzerinden Evlere Doğrudan Paket Servis Mümkün mü?

İster semt manavı olun ister mahalle. Artık mobil uygulama üzerinden evlere doğrudan paket servis yapmak mümkün. Bu uygulamayı milyonlarca kişi kullanıyor ve her geçen gün daha da artacak gibi görünüyor. Siz de modern teknolojinin hem satıcılara hem de alıcılara sunduğu avantajları değerlendirerek, dükkanınızın çok daha fazla sayıda müşteriye hizmet etmesini sağlayabilirsiniz.

Bunun için başlangıçta iki motosiklet ve kurye size yeterli olacaktır. Akıllı telefonlar üzerinden alınan siparişleri yarım saat içerisinde verilen adreslere göndererek çok yönlü bir hizmet sunabilirsiniz. Hizmetin oturma süresince bir profesyonel ile çalışmanızı öneririz. Sisteme kayıt yaptırmak, uygulamanın incelikleri ve kullanım biçimleri gibi konularda alacağınız her yardım, bu hizmet türünün hiçbir şekilde aksamaması için yeterli olacaktır.

Mobil uygulamaya şu anda İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde geçiş var. Siz bulunduğunuz şehirde, ilçede, hatta köyde bir ilke imza atarak bunu ilk başlatan manav olabilirsiniz. İlkler riski göze alanlardır. Ancak riski göze alanlar, büyük kazanç rakamlarına erişirler.

Manavdaki Ürünlerin Tarla Hikayelerinin Yazılması Satışları Arttırır mı?

Manavdaki ürünlerin tarla hikayelerinin yazılması her yönüyle satışları arttıran bir diğer etki olacaktır. Halk, satın alacağı ve sofralarına koyacağı ürünlerin hakkında ne kadar fazla bilgi sahibi olursa o ürünlere ve satıcıya karşı duyduğu güven de aynı oranda artacaktır.

Ürünlerin o manav dükkanına gelene kadar geçtiği aşamaların yazılı olduğu küçük levhalar hem Türkiye’de hem de dünya genelinde sıklıkla kullanılmaya başlandı. Bunun olumlu etkileri ve geri dönüşleri de hem satışlardaki artışla hem de müşteri yorumlarıyla kendini gösterdi. Ürün mahsulünün nereden geldiği, kaç günlük olduğu, hangi aşamalardan geçtiği müşterilerin merak ettiği temel konuların başında geliyor. Siz de müşterilerin bu yöndeki taleplerini karşılamak adına tarla hikayelerine sıklıkla yer verebilirsiniz.

Manavlarda Organik Reyonları Neden Artmalıdır?

Arz – talep dengesinde talep hiç olmadığı kadar arzı belirlemeye devam ediyor. Bunda da piyasadaki ‘organik ürünlere’ olan düşkünlük örnek olarak gösterilebilir. Artık herhangi bir hormon ile desteklenmemiş, daha uzun süre dayansın diye çeşitli katkı maddeleri ile şişirilmiş sebze ve meyvelerin artık istenmediği sonucuna ulaşabiliriz. Bu tür etkiler bir şekilde medyanın da desteğiyle ifşa oldu ve halk ne olursa olsun bunları yemek istemediğini beyan etti. Bunun sonucunda manavlarda organik reyon sayısını arttıranlar bu işten karlı çıktı.

Patatesten soğana havuçtan elmalara kadar her türlü sebze meyvede organik ve katkısız olana yönelmelisiniz. Bu sayede müşteri kitlenizdeki artış gözle görülür oranda olacaktır. En yakın köydeki üreticiler ile iletişime geçerek onlarla anlaşmaya varabilir, tüm komisyonculaı ortadan kaldırarak günlük süt satar gibi günlük sebze- meyve satabilirsiniz. Bu hem halkın sağlığını hem de kendi cüzdanınızı düşünmek adına yapılacak en mantıklı ve makul hamlelerden biri olacaktır.

Organik reyonlarınızın temizliği de son derece önemlidir. Kimi manavlar artık daha organik görünmek için midir bilinmez toz toprak içerisindeki kasalarını bir kere bile temizlemiyor. Sineklerin tepesinde üşüştüğü ürünler ne kadar doğal görünse de bir o kadar da sağlıksız görünüyor. Siz bu hataya düşmeyin. Manavınız hem hijyenik hem de organik bir görünümde olsun.

Yorum yapın