Masaj Salonu Açmak İsteyenlere – Röportaj

Röportaj

İstanbul – Beyoğlunda 7 yıldır masaj salonu işleten S. F ile masaj salonları hakkında konuştuk.

– Son yıllarda Türkiye’de masaj salonlarına olan ilginin artışını nelere bağlıyorsunuz?

– Bunun birden fazla nedeni var. İlk ve bence en büyük neden insanların üzerindeki baskının artması. Adam zengin de olsa fakir de olsa, bir yerin müdürü de en alt kademedeki çalışanı da olsa büyük bir stres yüküyle yaşıyor. İşler yetişecek mi, istediğim gibi olacak mı tarzında sorular insanın kaskatı kesilmesine neden oluyor haliyle. Masaj salonları, stres ve kaygı ile baş edemeyen insanların uğrak yeri oldu. Çünkü bu tür salonlar tam anlamıyla pratik çözümler sunan birer merkez. Tabi işinin ehli terapistlerle çalışıyorsanız. İlginin artmasındaki bir diğer neden ise insanların masaj olgusuna artık bambaşka bir algıyla bakması. Bunda medyanın da etkisi büyük oldu. Önceden masaj dendi mi akla klasik İsveç masajı ve sporcu masajından başka bir şey gelmezdi. Bugün insanlar artık çok daha bilinçli. Her mevcut sorun için bir masaj türünün olduğunu biliyor. İşin sağlık boyutunu göz ardı etmedikleri için de masaj salonlarına olan ilgi arttıkça artıyor.

 

– İşinin ehli olan terapistler dediniz. Başka türlüsü mümkün mü? Yani işinin uzmanı olmayan masörlerin çalıştığı salonlar da var mı?

– Çok fazla var. Merdiven altı diye tabir ettiğimiz masaj salonları sertifikasız terapistler çalıştırıyor. Daha ucuza, tamamen rastgele yapılan masaj hizmetleri sunuluyor bu yerlerde.

 

– Peki insanlar neden buraları tercih ediyor?

– Neredeyse yarı yarıya daha ucuz çünkü. Bu tür yerlere giden müşteriler, öncelikle fiyata bakıyor. Hijyen, uzmanlık çok da önemli değil. Maksat masaj yapılmış olsun.

 

– Sertifikasız terapist çalıştırmak suç değil mi?

– Hem suç hem de etik değil. Tespit edilen yerler önce para cezasına çarptırılıyor. Bir daha yakalanırlarsa mühürleniyor yerleri. Ama her sektörde birtakım çakallıklar dönüyor zaten. İnsan, her şeyin sahtesini, ucuzunu üretebilir. Bunları yapan insanlar da, potansiyel müşterilerini ”kampanyalar” ”süper indirimler” tarzında basmakalıp vaatlerle kandırıyor.

 

– En çok tercih edilen masajlar neler?

– Son yıllarda hamile masajı oldukça revaçta. Son derece hassas ve dikkatli olunması gereken bir masaj türü. Hatta bu masajı yapabilmek için tek sertifika yetmiyor. Özel olarak bir de hamile masajı eğitimi görmeniz ve sertifikası almanız gerekiyor. Doğumu kolaylaştırdığı için tercih edilen bu terapi yönteminin psikolojik faydaları da göz ardı edilemez.

 

– Thai masajı da büyük ilgi gören terapilerden biri. Gerçekten etkili bir masaj mı?

– Uzak doğunun en etkili masajlarından biri evet. Biliyorsunuz Çin, Tayland gibi ülkelerde masaj bir terapi değil kültürdür. Sadece Türkiye’de değil, dünya genelinde yoga ve meditasyon gibi şeylerle ilgilenen kişiler Thai masajı yaptırıyor. Bizim salonumuzda da yaptırılan bu terapinin her fiziksel hem de psikolojik faydaları mevcut. Haftada 2 kez Thai masajı yaptıran müşterilerimiz var. Bu masajdan sonra hayata bakış açım değişti, stresten tamamen kurtuldum diyen insanların sayısı da oldukça fazla.

 

– Aromaterapi masajlarında ne tür kremler ve losyonlar kullanıyorsunuz?

– Çoğu ithal, piyasada rağbet gören ürünler. Hepsinin Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olmasına da dikkat ediyoruz tabi ki. Biraz önce bahsettiğim merdiven altı işletmelerde cilde çok büyük zararı dokunan 3. sınıf yağlar kullanılıyor. Masaj deyip geçmemek lazım. Bu her şeyden evvel sağlık için yaptırılan bir şey. Kullandığınız yağdan çalıştırdığınız terapistin deneyimine kadar her konuda ince eleyip sık dokumalısınız. Müşteri sağlığı ve memnuniyetini önemseyen her yer de bunlara dikkat etmeli.

Masaj Salonu Açmak Neden İflas Ettirmez? 

Masaj hem rahatlama hem psikolojik baskılardan arınmayı sağlıyor. Bununla birlikte başta boyun ve eklem ağrıları olmak üzere birçok farklı fiziksel rahatsızlığın giderilmesi ve önlenmesinde etkili bir araç olarak tatbik ediliyor. İnsanların çok yönlü şikayetlerin ve taleplerine cevap veren masaj hizmetleri, 2020 yılı itibariyle popülerliğini korumaktadır. Birbiri ardınca açılan masaj salonlarının her birinin iş yapması da bunun en büyük kanıtlarından biri olsa gerek.

Masaj salonları neden iflas ettirmez sorusuna karşılık öne sürülecek cevaplar bunlarla sınırlı değil. Birçok farklı masaj türü var ve her biri yaş, cinsiyet, sağlık durumu gibi birçok farklı parametreler göz önünde bulundurulduğunda büyük bir popülasyona hizmet veriyor. Yani böyle bir masaj açtığınız takdirde geniş bir müşteri potansiyeliniz olacak demektir. Spor salonlarında eklemini zedeleyenler ve amatör ya da profesyonel olarak spor branşlarından biriyle ilgilenenler sporcu masajı yapmak için bu salonlara akın ediyor. Hamilelerin ağrılarını azaltan ve çok daha sağlıklı doğum gerçekleştirmelerini sağlayan hamile masajları bu salonların sunduğu hizmetlerden bir diğerini oluşturuyor. Sıcak taş ve Thai masajı gibi otantik terapileri merak edenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Cilt bakımı ve yenilemesini sağlayan spa türü masajlar özellikle kadınlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Şu İş İlgini Çekebilir:  KAHVE DÜKKANI AÇMAK(KAFE AÇMAK)-Karlı marjı ve maliyeti nasıl?

Tüm bunların toplamında, bu kadar çok seçeneğin bu kadar çok elzem ihtiyaca cevap verebildiği bir sektör bulmak her zaman kolay olmaz. Bu nedenle masaj salonları iflas ettirmez savını rahatlıkla öne sürebiliriz. Tabi uzman terapistlerle çalıştığınız ve tüm hizmetleri profesyonel kademe verdiğiniz takdirde.

massage photo

Masaj Malzemeleri Neler? 

Özellikle sıcak taş masajına olan ilgi her geçen gün arttığı için yurt dışında (Uzak Doğu’dan) sadece bu masajlarda kullanılan özel taşlar getirmelisiniz. Aksi takdirde müşterilerin ‘sıcak taş masajı var mı?’ sorusuna ‘hayır’ cevabını vereceğiniz için müşteri kaybına uğrarsınız. Bunun dışında aromaterapi masajında kullanılan bitki özlü birçok yağ ve krem var. Bunlar onlarca farklı çeşide ayrılıyor. Siz mümkün olduğunca fazla seçeneği salonunuzda tutun ki gelen talep ve istekleri boş çevirmemiş olun. Bu yağlardan en çok tercih ve talep edilenleri ise kakao, jojoba ve badem yağıdır.

Salonun girişine birkaç tane de masaj koltuğu atabilir, müşterilerinize daha girişte bu şekilde hoş geldin diyebilirsiniz. Bunun dışında havlu ve masaj yatakları temel masaj malzemelerini oluşturuyor.

İşten eve geldiğinizde kendinizi yorgun mu hissediyorsunuz? Arada bir bana şöyle bir masaj yapan olsa da kendime gelsem dediğiniz oluyor mu?

ÇOK ÖNEMLİ UYARI NOTU: Şu masaj salonlarını açtıktan sonra yere kartvizit atmayı bırakın. Millet başka bir yer zannedip abuk subuk teklifler için arayabilir. İlla reklam yapacaksanız video reklam yapıp profesyonel ve kurumsal bir imaj çizmelisiniz. Tesisinizin çalışanlarından ziyade tesisinizin içeriğini, ekipmanlarını ön planda tutmalısınız.

Eğer böyle düşünceleriniz varsa ve dinlenmek isteyen insanlarında sizin gibi serzenişlerine şahit oluyorsanız masaj salonu açarak hem kendinize hem de çevrenizdekilere bir iyilik yapabilirsiniz. Masaj salonu açmak her ne kadar garip bir iş gibi gelse de bu işi kanuna göre yaptığınızda size de kazanç getirecek saygın bir meslek alanı haline geliyor. SPA merkezi ya da terapi merkezi olarak da düşünebileceğiniz masaj salonu açmak için bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor.

Masaj Salonu Açmak Karlı Mı?

Masaj salonu günlerin yorgunluğunu birkaç saatlik terapilerle atlatmak isteyenler için en ideal mekanlardan birisi. Yurt dışında ve tatil mekanlarında masaj salonu olarak değil de terapi ya da SPA merkezileri olarak geçen masaj salonları çok fazla insan tarafından tercih ediliyor. Usta masörlerin bulunduğu bir yerde ise masaj seçeneklerinden yararlanmak isteyenlerin sayısı oldukça fazla. Masaj salonunuz eğer kaliteli bir hizmet sunarsa ve müşterilerinizi gün geçtikçe artırmaya başlarsanız kısa sürede harcamalarınızı iki, üç, dört hatta daha fazla kata kadar katlayabilirsiniz.

SONUÇ OLARAK; somut konuşmak gerekirse  bu iş doğru yerde yapılırsa son derece karlı olacaktır. Halkının refah seviyesi yüksek olan yerlere bu işletmeyi açınız.

 

Masaj Salonu Açmak İçin Gerekenler

Günümüzde masaj salonu açmak için gerekli yerlerden belgeleri toplayıp izin almanın dışında bu sektörde doğru bir şekilde ilerlemeniz de gerekiyor. Masaj salonu açmak için yapmanız gerekenler ise şunlar:

Sektörü İnceleyin!

Masaj salonu açmak için ilk olarak sektörü incelemeniz gerekiyor. Masaj sektöründe neler oluyor? Hangi şehirlerde masaj salonu açmak daha karlı? Hangi sokaktaki insanlar masajdan yararlanmak istiyorlar gibi birçok soruyu araştırarak sektörünüzde inceleme yapmaya başlayabilirsiniz. Masaj hizmetlerinde hangi yöntemleri deneyeceğinizden tutunda sektörünüzdeki önde gelen firmaların sunduklarını da araştırarak sizde kendinize bir yol izleyebilirsiniz.

massage photo

Masaj Salonu İçin Yer Belirleyin!

Masaj salonu için kendinize ilk olarak bir mekan belirlemeniz gerekir. Bunun için hangi mahallelerde hangi insanların daha fazla masaja ihtiyaç duyduğunu araştırarak mekan bulabilirsiniz. Bununla birlikte masaj salonunuzu doğru bir şekilde dekore ettiğinizde de müşterilerinizin ilgisini çekebilirsiniz.

Gerekli Yerlere Başvuru Yapın!

Masaj salonu açmak için resmi işlemleri halletmeniz gerekir. Bunun için internet üzerinde çok fazla bilgi bulunuyor. Ancak katı kurallardan oluştuğunu da söylemeden geçemeyeceğim. Başvurularınızda her şeyi en ince ayrıntısına kadar anlatmayı unutmayın. Belgelerinizi tam olarak sunun.

 

Masaj Hizmetlerinizi Geliştirin!

Masaj salonu açmak her ne kadar kolay gibi görünse de bu salon için mutlaka güvenilir ve kaliteli masörler bulmanız gerekiyor. Masör bulmak ise sanıldığı kadar kolay değil. Bunun için ilan vermeniz ve biraz da masaj nasıl yapılır öğrenmeniz lazım. Eğer isterseniz sizde masajın nasıl yapıldığını öğrenerek masaj yapmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca masaj salonunuzda sunmuş olduğunuz bütün hizmetleri de güncellemeniz ve daha cazip kılmanız lazım. Bunun için evlere masaj hizmeti, ofislere masaj hizmeti gibi seçenekler sunmalısınız. Hatta basit masaj teknikleri gibi bilgiler veren bir kurs bile açabilirsiniz.

Masaj Salonu Açmanın Maliyeti Nedir?

Masaj salonu açmak için çok büyük harcamalar yapmanıza gerek yok. Sadece kendinize özel bir mekan bulmanız ve birkaç iç düzenleme ile masör bulmanız yeterli. Eğer işinizde kaliteli bir çalışma yaparsanız emin olun harcamalarınızı kat kat artırabilirsiniz. Masaj salonu açmak için yapacağınız harcama 50.000 TL ile daha üzeri fiyatlarda değişebilir. Ancak şehrinizin kira fiyatları, bulacağınız masöre yapacağınız ödeme, mekanınızın büyüklüğü gibi birbirinden farklı etmenlerden dolayı harcamalarınızda değişecektir. Ancak hizmetinizdeki kalite ile saati 100 TL gibi bir masaj ücreti alabilirsiniz. Bu da günde 10 kişiye bile masaj yapsanız kısa sürede harcamalarınızın amorti etmesi demek.

“Masaj Salonu Açmak İsteyenlere – Röportaj” üzerine 7 yorum

 1. Masaj salonu açmak ile ilgili vermiş olduğunuz bu değerli bilgiler adına teşekkür ederim. Biz de masaj salonu işletmeni olarak bu alanda girişimcileri destekleyen ve fikir sahibi olmalarını sağlayan kişi/kurum/fikirleri alkışlıyoruz.

  Cevapla
 2. 15 yıllık masörüm modern masaj salonu projem var ama sermayem yok potansiyeli yüksek bir bölgede projeyi yatırımcı ile kurmak istiyorum. Yasal ve Resmi statüde kurulacak.

  Cevapla
  • Pandemi sonrası KKTC Girnede masaj salonu açmak istiyorum.turizmin canlanacağı döneme denk getirecem.iş hakkında çok fazla bilgi sahibi değilim. 05320514133 whatsaptan bana ulaşıp bilgilendirirseniz memnun olurum.

   Cevapla

Yorum yapın