Matbaacılık yapmak istiyorum

Matbaacılık mesleği ilk söylendiğinde kulağa hoş çağrışımlar getirir. Günümüz sektöründe de ihtiyaç olduğu düşünülebilir. Matbaacılık yapmak istiyorum diye düşünüyorsanız bu o kadar kolay bir iş değildir. Matbaa açmak istiyorsanız öncelikle bu iş hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu konuda yetişmiş bir eleman ve bu meslek işle donanımlı olmanız en birinci şarttır. İkincisi maliyeti biraz pahalıdır. Belli miktar birikiminiz olmadan açmanız zordur. Bunun için ya para biriktirmeniz ya da kredi çekmeniz gerekir. Kredi riskli olabilir. Çünkü matbaa dükkanı açtıktan sonra en az beş altı ay gelir beklemeniz gerekir. İlk etapta sizi zorlayabilir ama sabırlı olursanız ilerleyen zamanlarda para kazanabilirsiniz.

print house photo

Kitap Okumak Neden Daha Zengin, Zeki Ve Zehir Gibi Olmamızı Sağlar? matbaa demek kitap demek. Matbaanın bulunması ve yaygınlaşması ile birlikte kitap okuma oranları artarak günümüzdeki gerçekliğe erişmiştir. Kitap okumak neden daha zengin, zeki ve zehir gibi biri olmanızı sağlar sorusunun cevapları ayrıntılı bir şekilde yazımızın içinde. Şimdiden bol keyifli okumalar.

Matbaacılık Para Kazandırır mı?

Matbaacılık sektörü riskli bir iştir. Matbaacılık para kazandırır mı diye sorduğunuzda yukarıda da bahsettiğimiz gibi para kazandırması biraz zaman ister. hemen ilk açtığınızda çok para kazandırmasını beklemeniz sizi hayal kırıklığına uğratabilir. O yüzden bu işten ilk etapta para beklememeniz tavsiye edilir. Sebat ederseniz ve kendinizi kanıtladıysanız ileriki zamanlarda para kazanmaya başlayabilirsiniz. Dediğimiz gibi bu iş sabır ve istikrar isteyen bir iştir.

Matbaa Açmak İçin Gerekenler

Matbaa açmaya karar verdiğinizde bazı belge ve prosüdürlere ihtiyaç duyarsınız. Matbaa açmak için gerekenler şöyle sıralanabilir;

-Matbaa açmak için öncelikle matbaanızın ismini tescillemeniz gerekir. Bunun için şirket ile tescilleyebilirsiniz. Bunun için gereken evrağı doldurmanız yeterlidir.

-Matbaa açmak için gerekli araçların alınması gerekir. Matbaa makinesi, ciltleme ve bunun gibi matbaada olması gereken edevatları temin etmeniz gerekmektedir. Ne kadar çok bu iş için malzemeniz varsa bu işte o kadar hizmet veririsiniz ve kendinizi daha iyi kanıtlarsınız. Müşterilerde sizin dükkanınıza daha çok gelir. Bunun için iş hacminizi genişletmeniz gerekir.

-Matbaa açmak için uygun kiralık yer bulmanız gerekir. Öyle çok şatafatlı büyük yerlere ihtiyacınız yok. Yeterince işinizi görecek vitrininizin olması yeterlidir. Sonrasında gereken malzemelerinizle birlikte dükkanınızı açma çalışmaları yapabilirsiniz.

-Tüm bunları yapabilmek için yeterli miktarda sermayeye sahip olmanız gereklidir. Çünkü hepinizin bildiği gibi bu işler ancak sermaye ile olur. Sermaye için de en az 15 – 20 milyar arası sermayeniz olması gereklidir. O da en küçük işletme için. Daha büyük matbaa açmak istiyorsanız çok daha sermayeniz olması gereklidir.

-Belediyeden form alıp doldurarak gereken ruhsatı olmanız gerekir. Çünkü ruhsatsız hiçbir iş yeri açılamaz. Bunun için ruhsat belgeniz olması şarttır. İzinsiz dükkan açmaya kalkmanız sizi ileride sıkıntıya düşürebilir. O yüzden ruhsatsız iş yapmamaya özen göstermeniz tavsiye edilir.

Yayın Evlerinin Geleceği Parlak Mı? adlı yazımız hepimizin bildiği bir bilgiyi baz alarak burada sunuluyor. Her yayın evi en az bir matbaa ile çalışmak zorundadır. Yayın evlerinin geleceği parlak ise bu aynı zamanda matbaaların da geleceğini ilgilendirdiği için başta tüm matbaacılar olmak üzere tüm kitap severlerin okuması gereken bir yazı olarak yukarıda sizi bekliyor.

print house photo

Matbaa Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Matbaa açmak riskli bir iştir. O yüzden öncesinde bu riski göze almanız gerekir. Matbaa açarken dikkat edilmesi gerekenler vardır ve bunlara dikkat etmeniz sonrasında sıkıntı çekmemeniz için önemlidir. Örneğin matbaa açacaksanız sermayesiz işe başlamanız son derece risklidir. Bankalardan kredi çektiğinizde her ay düzenli parayı yatırmanız gerekir. Ama bu işte en az ilk altı ay para beklememeniz gerekir. Matbaa açılırken kendinizi kanıtlamanız müşteri çekme açısından önemlidir. Ruhsatsız iş yapmamanız tavsiye edilir. Tüm bu saydığımız şartları taşıdığınıza inanıyorsanız siz de matbaacılık sektörüne atılabilirsiniz. Dediğimiz gibi bu iş için önce kendinize güvenmeniz inanmanız da gerekir. İlk aylarda para kazandırmıyor diye ümitsizliğe kapılmamanız gerekir. Her iş yerinde bu böyledir. Bunun için sabır ve sebat çok önemlidir.

 

Matbaacılık Ölüyor Mu? 

Ülke olarak karanlık gelecek ibareleriyle sarsılmış durumda. Bu haliyle günlük diyaloglarımıza ve iletişimlerimize de yansıyor. Nasıl yansıyor? Pek tabi hep olumsuz, hep menfi anlamlara gelen konular üzerinde konuşarak. Adeta sadist bir kişilik çeşidiyle sürekli olarak bu ölüyor mu, şu ölecek gibi sorular soruyoruz sürekli olarak birbirimize.

Bu ölüm merakı mesleklere de yansıyor haliyle. İnsanlar geleceği hep karanlık ifadelerle ve ihtimallerle andığı için mesleklerin de yaşama şansı en azından algılarda giderek azalıyor. Böyle bir başlık açmamızın ana nedeni bu. Peki matbaacılıkla ilgilenen arkadaşlarımızı meslek hayatlarında tam olarak nasıl bir gelecek bekliyor? Artarak mı devam edecekler yoksa başka türlü bir kader onları ve mesleklerini bulacak?

Bu yönde iki farklı görüş var. Birinci görüş matbaacılığın giderek siber hale gelen okuma biçimlerinden sonra giderek düşeceği. Adeta şimdiden kitap okuma oranlarına bakılırsa haklılık payı da yok değil hani. Kitaplar, birer meta halinde satılan ürünlerdir. Elle tutulabilirler. Bir fiyatları, bir cismani karşılıkları vardır. Ancak onun tam karşısında şimdi e-kitap seçeneği var. İnsanlar artık kitaba yüksek paralar vermek yerine bilgisayarlarına ya da akıllı telefonlarına merak ettikleri ve okumak istedikleri kitabı çok daha ucuz bir rakama ve çok beklemeden indirebiliyorlar.

Bu durum henüz yaygınlık kazanmış olmasa da yıldan yıla popülerlik kazanıyor. Modern insan, çantasında tuğla kalınlığında kitaplar taşımayı çağ dışı bulmak üzere. Her şeyi telefona sıkıştıran mekanik algı, yakında kitaplara da bir fazlalık olarak düşünmeye başlayabilir. Bu da e-kitap okumalarının hız kazanması ve matbaalarının işlerinin azalması anlamına gelecek!

Ancak bunun en az 50 yılı var. Bir elli yıl daha yaşayan sevgili parlak fikirler okurları gönül rahatlığıyla matbaacılık yapmak istiyorum diyerek bu piyasaya girebilirler. Çünkü matbaacılık çok yönlü bir meslektir. Şimdi matbaacılığın tam olarak hangi yönlerde üretim yaptığını ve kazanma oranları olduğunu sizlerle paylaşacağız.

İnternette E-Kitap Yazıp Delicesine Para Kazanmak birileri internette e-kitap yazıp delicesine para kazanırken bu işe en çok bozulanlar yayın evi sahipleri ve matbaacılar oluyor. Biri kağıtla iş yapıp üretimini ve geçimini bu yolla sağlarken, bir diğer taraf tamamen dijital ortamda masrafsız, kağıtsız ve daha az emekle çok daha fazla para kazanabiliyor. Makalemiz her iki tarafta olanların da mutlaka okuması gereken bir yazı. Bakalım bu konuya dair olan görüşlerimiz, yazımızı okuduktan sonra değişecek mi?

Matbaacılığın Üretim ve Satış Yönleri Nelerdir? 

Matbaacılık kaba anlamıyla bir baskıcılık işidir. O nedenle bir kağıtta olanın çoğaltılması halinde yani kağıt ve çoğaltma işinin olduğu her alanda üretim yapabilir. Bu da matbaacılığın çok geniş yelpazede üretim ve satış gerçekleştirmesi anlamına gelir.

Zaten görmüyor muyuz her matbaaya girişimizde büyük makineler harıl harıl çalışıyor. Oradaki personelleri boş otururken görenimiz çok azdır. Çünkü sürekli bir şekilde iş gelir matbaalara.

Yayın evlerinden gelir çoğunlukla iş. Kitaplar basılacaktır. Bu rakam, genelde 1000 adettir. Ama örneğin yazar ünlüyse bu baskı 150.000 – 200-000 rakamlarına kadar ulaşır. Bu da matbaa için adeta altın değerindedir. Bu nedenle genelde her büyük ya da büyümek isteyen matbaanın çalıştığı, çalışmak istediği yayın evleri vardır.

Bunun dışında fotokopi işi de matbaacıların işindedir. Basarak çoğaltmak ya da fotokopi çekerek çoğaltmak. Amma illa ki çoğaltılacak bir şeyler. Hemen hemen hepimizin de çoğaltılacak bir şeyi olur. Bu bazen kimlik olur, bazen 300 sayfalık bir kitabın kendisi, bazen de bir kağıda yazılmış bir not.

Matbaacılığın zor yanı da tam olarak bu noktada başlar. Günde bazen 12 saate varan ağır çalışma koşulları vardır. Bu işe yeni girecek olanlar için bir uyarımız ve tavsiyemiz olsun bu da. Oturarak ve bol mola vererek yapabileceğiniz bir iş alanı değildir matbaacılık sektörü. O nedenle yorulmayı, uzun mesai saatlerini göze alıyorsanız bu işe girin deriz. Yoksa kapanan bir diğer matbaacılardan biri olursunuz.

Yorum yapın