Mavi Jeans Bayilik Almak İsteyenlere-(İnceleme Yazısı)

Hepinize merhaba sevgili parlak fikirler okurları! Bu yazımızda yine çok tanıdık ve ünlü bir markanın bayilik bilgilerini sizinle paylaşacağız. Sıfırdan dükkan açmak yerine büyük ve ünlü bir markanın bayiliğini almak, son derece makul gelebilir insanlara. Öyledir de. Tek dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gereken nokta hiç şüphesiz ki iktisadi temellidir. Öyle ya sıfırdan bir marka değeri yaratmak uzun vadede daha fazla para gitmesi demektir. Mavi Jeans gibi dünya çapında bir markanın bayiliğini ve temsilciliği almak ise bir kere yüksek meblağda para vermeniz ve akabinde rahat etmeniz anlamına gelmektedir.

jean photo

Kot pantolonun tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Hatta diyebiliriz ki ilk çıkış noktası 1850’lerde ortaya çıkmıştır. İlk yaratıcısı ve tasarımcısı Levi Strauss adında bir Amerikalı’dır. Daha öncesinde kot pantolonunda kullanılan kumaş, çadırlarda kullanılmaktaydı. Çadırları oluşturan bu temel kumaşın son derece rahat ve ”giyilebilir” olduğunu gözlemleyen Levi daha sonra aynı kumaşı pantolon haline getirerek ilk satışlarını gerçekleştirir.

Kot pantolon, bugün 2016 yılı itibariyle hala en çok giyilen ve tercih edilen giyim türlerinin başında gelir. Bunun en büyük nedeni çok fazla rahat ve sportif bir ürün olmasıdır. Aynı zamanda hiç kuşku yok ki bu kadar sık giyilip de ”ütü istememesi” çok büyük bir avantajdır. Ütü, hem hanımların hem erkeklerin, özellikle bekar erkeklerin korkulu rüyasıdır. Bu nedenle kot pantolonu kendisine 166 yılık tarihinde milyonlarca kullanıcı ve tüketici bulmuştur. Başta sadece öğrenciler giyiyor olsa da çok geçmeden her meslek erbabından, her kesimden ve en önemlisi her yaştan insanlar kot pantolon giyerek günlük yaşamlarına karışabilmektedir. Bugün 18 yaşında bir üniversite öğrencisi de, 50 yaşındaki bir emlakçı da, sosyal sınıf, yaş ve medeni durum gibi hallere bakmaksızın aynı kot pantolonun aynı türünü giyebilmektedir. Demek ki ek olarak her yere uygun olması da kot pantolonun satış grafiğini doğrudan etkilemiştir.

Tüm bunların toplamında kot pantolonu ve kot ürünleri mağazası açmadan her açıdan mantıklı ve ticari açıdan başarı endekslidir. Hele ki bu Mavi Jeans gibi hem yerel hem de dünya çapında üne sahip bir markanın bayiliğini almaktan ileri geliyorsa.

Mavi Jeans’in kuruluş yeri İstanbul’dur. Sait Akarlılar adlı genç bir girişimci tarafından hayata geçirilen bir projedir. Henüz çok genç bir mağazalar zinciridir. 1991 yılında kurulmuştur ve henüz 20 yaşına girmeye hazırlanmaktadır. Ancak genç ve aktif bir enerjiyle donatılmış şirket politikaları sayesinde daha 20 yılını doldurmadan dünyanın birçok ülkesinde hayran kitlesi ve tüketici alanı oluşturmayı başarmıştır.

Bugün Mavi Jeans denilince akla sadece İstanbul ve Türkiye şubesi gelmemektedir. Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, Hollanda, Kanada, Belçika, Rusya ve Avustralya gibi ülkelerde hem mağazaları hem showroomları bulunmaktadır. Aynı zamanda üretimini kot pantolonla başlatan Mavi Jeans daha sonra kendi baskılarına özel tişörtler de üretmiştir. Bunun dışında Mavi Yayınları adı altında kitap basımına ağırlık veren Mavi Jeans, bugün milenyum çağında çok yönlü ve çok uluslu bir şirket izlenimi vermektedir.

Mavi Jeans Markasından Bayilik Alma Şartları Nelerdir? 

  • Bayilik almak için yapmanız gereken ilk şey, başvuru yapmaktadır. Bir mail ve akabinde hazırlanan bir sözleşme ile ”Ben, bir girişimci ya da yatırımcı firma olarak Mavi Jeans bayiliği almak istiyorum” konseptli bir başvurudur bu. Akabinde gerekli şartlar ve ortam değişkenleri hazır olduktan sonra ilk aşama tamamlanır.
  • Mavi Jeans bayiliği almak için bu markanın uygun gördüğü metre kare ölçütlerine uygun bir mağaza açmanız gerekmektedir. Tam olarak kaç metre karelik bir mağaza istendiğini gerekli şartlar ve aşamalar kaydedildikten sonra öğrenebilir ve işleme geçebilirsiniz.
  • Aynı zamanda her bayilikte olduğu gibi Mavi Jeans bayiliğinde de olmazsa olmaz kurallar vardır. Bu kurallar, Mavi Jeans legosunun ve isminin mağazada görünüyor olması, mağazanın iç ve dış tasarımının diğer mağazalar ile eş değer tutulması gibi tam bir bayilik özelliği gösteren etmenlerin tekrarlanması gerekmektedir. Siz, sıfırdan bir marka değeri yaratmıyorsunuz. Var olan markanın temsilciliğini yapıyorsunuz. Her bayilik, hem temsil etmek hem de o temsil üzerinden iki tarafın çıkarları üzerinden para kazanmak demektir. Sizden istenen şartlar da hem genel merkezin çıkarlarını hem de kendi çıkarlarını ortak paydada götüren ve karşılayan şartlar olacaktır.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Butik Otel Ruhsatı Nasıl Verilir?

Mavi Jeans Bayilik Ücretleri 

Bu konuda net bir rakam veremiyoruz. Şirket politikaları gereği bayilik veren özellikle giyim firmaları, istedikleri rakamı daha sonra özel görüşmeler ve yazışmalarda beyan etmektedir. Bu nedenle burada size vereceğimiz herhangi bir rakam akıllarda yanlış sorulara ve yanılgılara yol açabilir. Tüm bunların toplamında bayilik almanın henüz halkla ilişkiler sürecinde sizden talep edilen ücreti öğrenebilir ve bütçenizi ona göre son olarak şekillendirebilirsiniz.

Mavi Jeans Dükkanı Açma Maliyeti 

Bu, biraz da hangi şehirde ve hangi yoğunlukta bir yere açacağınıza göre şekillenir. Zira her ne kadar mağazanın metre karesini siz değil genel merkez belirlese de iç dinamiklerde siz tamamen özgür kararlar verebilirsiniz. Bu kararların neticesinde de ortaya bir maliyet raporu çıkar. Parlak fikirler olarak diyebiliriz ki başlangıç için en az 50 bin ile 60 bin lira gibi bir bütçe oluşturmanızda fayda var. Bu hem dükkanının açılışına gidecek, bir mağaza kiralamak, çalışacak en az 6 -7 personel tutmak, güvenlik sistemlerini oluşturmak; hem de mağaza içinde satılacak ürünlerin teminatı için gidecektir. Neyse ki reklama hiç para harcamayacaksınız. Bayilik almanın en avantajlı yanı da budur zaten. Siz sadece bir temsilci olarak hareket edersiniz. Reklam ödenekleri ve benzeri harcamalar hem genel merkezden tedarik edilir ve onların yaptığı reklam doğal olarak sizin ve mağazanızın da reklamı olur.

Mavi Jeans Bayiliği Almak Karlı Bir İş Midir? 

Eğer her şey düzgün, yerinde ve doğru yapılırsa elbette ki çok karlı bir iştir. Mavi Jeans bugün, biz sadece en önemli ülkelerini saymış olsak da, 50den fazla ülkede mağazası ve temsilciliği bulunan devasa bir markadır. Bu büyük markanın isminden, logosundan ve ışıltılı geleceğinden faydalanmak için ondan bir bayilik almayı başarmanız gerekecektir. Zaten işin en zor kısmı o bayiliği almak ve edinilen başarıyı sürekli hale getirmektir. Ticarette sağlanan istikrar ancak çok çalışmak ve güncel kalabilmekle gerçekleşebilir.

Aynı zamanda Mavi, Jeans sektöründe ilk defa Türk ismi kullanma cüretini gösteren ve Türk ismini tüm dünyada duyuran bir markadır. Böylece işin hem iktisadi kısmında kalmayacak; aynı zamanda ulusal bir gurur yaşayacaksınız.

Bugün sokağa çıktığımızda her 5 kişiden en az 3ünün kot pantolon ve kot ürünler giydiğini görmekteyiz. Bu nedenle satış yapmama gibi bir durumunuz, bir riskiniz olmayacak. Sadece daha fazla ve daha az satış yapacağınız gerçekliği bu. Sektör, her zaman genişlemeye müsait. Bu, tamamen nüfusa bağlı olarak gelişen bir değer. Zira kot pantolonun ve Mavi Jeans’in karşısında henüz rakip oluşturabilecek rahatlıkta ve genişlikte bir başka alternatif ürün bulunmamaktadır. Sektörde rakipsiz ve benzersiz olarak, Mavi Jeans’in dillere destan marka değerinin gölgesi altında kazanmaya ve daha fazla kar elde etmeye devam edeceksiniz.

“Mavi Jeans Bayilik Almak İsteyenlere-(İnceleme Yazısı)” üzerine bir yorum

  1. Merhabalar ben avusturya graz sehrinden yaziyorum bueda vutuk bir avm var ve burda mavi jens subesi acmak istiyorum bu konu da tam olarak ne yapmam gerekiyor saygilar

    Yanıtla

Yorum yapın