Melek Yatırım Alabilecek Girişimlerin Özellikleri

Merhaba sevgili parlak fikirler okurları. Bu yazımızda melek yatırım alabilecek girişimlerin genel özelliklerini sizlerle paylaşacağız. Buna bir nevi tüyo vermek de diyebiliriz. Zira melek yatırımdan faydalanmak bir ayrıcalık kazanmak ve söz konusu girişimlerin en iyi açıdan desteklenmesi ve finanse edilmesi demek. Bu açıdan baktığımız buradaki özellikleri, iş mottolarınız hale getirebilirsiniz.

angel photo

Zira melek yatırım fonuna her yıl binlerce baş vuru olsa da bunlardan sadece bu özelliklere uyanlar ve en iyileri tercih edilmektedir. Bu nedenle yazımızı hem büyük bir ciddiyetle okuyun hem de genel geçer iş piyasasında bir girişimin tam destek alması için nelere dikkat edip nelerden uzak durması gerektiğini de kavramış olacaksınız.

Bilmeyenler için önce melek yatırımın ne olduğundan kısaca bahsedelim. Melek yatırım eşleri ve benzerleri başka ülkelerde olan bir yatırım çeşidi. Bununla birlikte Türkiye’ye gelmeden önce başka gelişmiş ülkelerde uygulanıyordu hali hazırda. Türkiye’ye gelişi ise tam olarak 2013 yılında gerçekleşti.

Melek yatırımın ana kadrosunu özgün ve yaratıcı girişim işlerine tamamen fon ayıracak, onları finanse edecek serbest yatırımcılar ile genç, özgün ve kendini ifade etme şansı bulamamış gençlerin ve genç kalanların girişimlerini buluşturmak. Böylece birçok mükemmel proje sadece akılda ve dudakta kalmıyor, hayat bulma şansı buluyor. Böylece hem ülke, hem girişimci arkadaş, hem de projeye ya da girişim çeşidine güvenip de parasını ona veren yatırımcılar mutlu olacak.

Kısaca diyebiliriz ki para ile yeteneğin, maddiyat ile dehanın birleşmesine ön ayak oluyor melek yatırım. Bu ve buna benzer birçok fon sayesinde ülkeler ilerlemeye, sanayi, bilim ve sanat alanında birçok yeniliğe hizmet edebiliyor. Zaten girişimlerin asıl amacı da hem sahibine para kazandırmak hem de söz konusu ülkenin hizmet ve ticaret ağına bir canlılık katmaktır.

Şimdi ilk başta yatırım desteği bulan girişimlerin nelere kadir olacağına dair kısa bir bilgilendirme sunacağız size. Bu sayede neden yatırım almak zorunda olduğunuzu da görecek ve bunun için artık daha da fazla vakit kaybetmeden yatırımcı ve fonlara başvuruyor olacaksınız.

angel photo

Yatırım almanın bir girişimci için neden bu kadar önemli olduğunu açıklamadan önce istenen tek şartın girişim örneğinizin ya da projenizin emsalsiz ve bu ülkenin iş kollarına da istihdamına da yardımcı olacak girişimler olmasıdır. Her girişiminin kökünde amme hizmeti vardır zira. Halkın yararına olmayan bir unsur, hiçbir zaman yatırımcılardan destek almaz. Çünkü onun halka açılımı da satışı da kullanışı da işlevsiz kalır. Bu nedenle söz konusu fondan yardım almak istiyor iseniz, bu şartları da gözden geçirmenizde fayda var.

Neden Girişimci Bağımsız Olmalı? adlı yazımızı da buraya bir yere bırakıyoruz. Zira girişimcinin hamurunda olan bağımsızlık duygusu, zaten size söz konusu yatırımların kapılarını açacak. Ancak bağımsız olduktan sonra insanları ve şirketleri ikna eden projelere imza atarsınız. Bu da sonun başlangıcı olur. Zaten piyasa içinde her şey belli bir oranda taklit ve klişe iken, sizin bağımsız olmanız hem başarılı hem de paralı olmanızda ilk adımı oluşturacak.

Bir Girişimci İçin Yatırım Almanın Önemi 

  • Ancak bu sayede girişimler hayat bulabilir. Hayat bulan girişimler ise, kafalarda kalmış, proje bazında kağıt üstünde kalmış girişimlerden evladır. Zira biri sadece hayal gücünün sınırları içinde kalmışken, biri gerçek manada hizmete ve satış işlemlerine açılmış demektir. Etrafta nice insan nice projelerle dolaşıyor. Ancak çoğu bunu herhangi birine açmaktan imtina ettiği için söz konusu girişimler kafada başlayıp kafada bitiyor. Bunun önüne engel olmak için yatırım almanın önemini kavramalı ve bunun gerçekleşmesi için atılım yapmalı.
  • Yatırım alan girişimler sadece yurt içinde değil yurt dışında da kendini göstermeyi hedefler. Zaten tarihte her girişim önce hayal, sonra plan, sonra gerçek şeklinde tezahür eder. Bunun başlatıcı olmak için hayallerinizi plana çevirmelisiniz. Planların gerçeğe dönüşmesi için ise yatırım ve destek şarttır.

Siz hele bir kanat çırpmaya başlayın. Ne kadar rüzgar estireceğinize, estirdiğiniz rüzgarlarla hangi pervaneleri döndüreceğinizi hayal bile edemezsiniz. Bunun için söz konusu girişimlerin yatırım almaya değer olmasından emin olmalısınız. İşte bunun için şimdi yazımızın devamı geliyor. Ancak melek yatırım alabilecek girişimlerin özelliklerini kavradıktan sonra konuya vakıf olabilir ve gereken özenleri göstermeye başlayabiliriz.

Melek Yatırım Alabilecek Girişimlerin Özellikleri

  • Teknolojik olmalı: İlk gözetmeniz gereken kural bu olmalı. Çünkü devir artık teknoloji devri. Teknolojik ürünlerin sahneye çıktığı ve diğer tüm ”manuel, çağ dışı kalmış” ürünlerin sahneden indiği bir döneme girdik. Bundan sonra yapay zekalar ve robotlar ciddi ciddi konuşulmaya başlamışken sizin girişiminizin ya öz bakımdan ya da biçim bakımından teknolojik unsurlar barındırması gerekiyor. Bunu göz ardı etmeyip kaale aldığınızda melek yatırım alabilecek ilk özelliği benimsemiş ve hayat geçirmiş oluyorsunuz.
  • Gelecek vaat etmeli: Öne sürdüğünüz girişim içerik ve biçim bakımından ne olursa olsun gelecek vaat etmeli. Şimdi iş görüp de on yıl sonra ciddiye alınmayacak bir girişim türü haliyle melek yatırım tarafından da desteklenmeyecektir. Zira gelecek vaat etmek demek, her zaman iş yapıyor olmak ve piyasa içinde istikrarı daim kılmak demektir. Bu nedenle gelecek vaat etmeyen işler her alanda olduğu gibi bu yatırım fonunda da çöp ve zaman kaybı olarak değerlendirilmektedir. Pek tabi haklı olarak. ———-Tek Adamlı Solo Girişimcilik Neden Yükseliyor? melek yatırım gibi bir destekleyiciniz olduktan sonra tek adamlı solo girişimcilikten siz değil rakipleriniz korksun. Zaten her şey teknolojinin ve sosyal medyanın hızıyla tek başına örgütlenerek yapılabilecek işlere dönüşmüşken, böyle bir fondan gerekli desteği aldığınız takdirde de başka birine ihtiyacınız olmayacak demektir. Yazımızı meraklıları için buraya bırakıyoruz. Şimdiden mis okumalar
  • Sektörde ilklerden olmalı: Her zaman için ilklerden biri olmak, herkesin dikkatini çekmek demektir. Finansörlerin, müşterilerin, pazar payında söz sahibi herkesin yoğun katılımını bekliyorsanız yapılmamış olanı yapmalı, sektörde ilklerden biri olmayı hedef almalısınız. Ancak bu sayede rakiplerinizden rahatlıkla sıyrılabilir ve piyasa içinde ilkleri başarmış herkes gibi zenginliğin ve başarının tadını çıkarırsınız.
  • İnovatif ve yenilikçi olmalı: Bunu yazımızın başından beri söylüyoruz zaten. İnovatif ve yenilikçi olmak, bu sektörün olmazsa olmaz kuralı zaten. Eskiye dayanan, klişe unsurları destekleyen ve sektör içinde herhangi bir yeniliği hedef almayan her proje, her girişim gerçekleşmeden bitmek zorunda artık. Çünkü zaten her yerde yeteri kadar fikir var. Artık insanlar 10 yaşından itibaren yeni şeyler üretmeye ve bunları paylaşmaya başlıyor. Bu manada eskinin izinden giderek herhangi bir başarı ölçeği yakalayamacağınızı söylememiz gerek.Melek yatırım fonundan faydalandıktan sonra girişiminizin adım adım gerçekliğe ve başarıya gittiğine tanıklık edeceksiniz. Birileri iyilik yaptıkça, melek olsun insan olsun her girişim layığını bulacak demektir.
  • Hızlı çıkış yapabilmiş olmalı: Her pop şarkıcısı ve her klip de yeni bir girişimdir mesela. Meseleye bu açıdan baktığımızda öne sürdüğünüz ve baş vurusunu yaptığınız girişimin tam randımanlı bir başarı sağlaması için hızlı çıkış yapabilmiş olması gerekiyor.

Yorum yapın