Menajerlik yapmak

CİDDEN PARA KAZANIR MI?: Menejerlerin çok kazandığına ama yine de gelirlerinin çoğunu kendi eserleri olan sanatçılar için harcamak zorunda kaldıkları da doğrudur.

Menajerlik iş olarak meslekler içerisinde en karmaşık olanıdır diyebiliriz. Menajerlik yapmak belki çoğu kişinin hayalini kurduğu meslek dallarından biridir. Kim istemez ki önemli bir sanatçının ve ya tanınmış popiler bir kimsenin her şeyine hakim olmak onunla tüm gününü geçirmek. İnsana paranın yanında şöhreti de kazanabildiği menejerlik mesleği hayali olarak insana heyecan verse de sanıldığı gibi kolay bir meslek değildir. Bu iş diğer mesleklerde olduğu gibi okulunu oku diplomanı al ve çalış anlamına gelmez. Bu iş için her şeyden önce piyasayı çok iyi bir şekilde bilmek gerekir. Hayatında hiç sanatçının bulunduğu ortamlarda bulunmamış bir kişi sadece okumakla bu işi yapamaz. Bu işi için yurt dışında okulu varsa da dediğimiz gibi bu işi tecrübe isteyen bir işitir. Bunun için sanatçılar genelde menejerlerini şirketin yönlendirdiği kişilerden veya kendi tanıdıklarının her şeylerini bilen kimselerden seçerler. Çünkü bir menajer her şeyden önce sanatçıyla haşir neşir olacağı için sanatçıyı iyi tanınması  ve bu camiadan iyice haberdar olması gerekir. İşin özü budur.

Menajerlik Yapmak İstiyorum Ne Gerekiyor?

Menajerlik mesleği için her şeyden önce tecrübe gerektiğini vurgulamıştık. Menajerlik yapmak istiyorum ne gerekiyor sorusunun cevabını yukarıda sizlere biraz anlatmaya çalıştık. Menajerlik için ilk kural piyasadan haberdar olmaktır. Bu iş için yurt dışında sertifika veren programlar vardır. Buradan belge alabilirsiniz. Ama tek başına bu yeterli değildir. Bir menejer tüm organizasyondan sorumludur. Sanatçının ve bulunduğu camianın ortamını iyi bilmeyen biri menejer olamaz. Menajer tüm organizasyonu yapacağı için çalışma şartlarını girilip çıkılacak yerleri iyi bilmezse işini güzel yapamaz. Tüm bu çalışmaları yaparken sanatçı sahne ye çıkana kadar her şeyi hazır etmesi gereklidir. Örneğin sanatçının çalıştığı ortamı ayarlamak, sahne organizasyonunu yapmak ve tüm bu işleri yapmak menejerin görevidir. Eğer menajer bu işleri ve ortamları iyi bilmezse çok aksilikler olabilir. O yüzden sanatçılar genelde menajerlerini tanıdıkları kişilerden ya da çalıştıkları iş yaptıkları kişiler arasından seçerler.

Menajer Olursam Ne Kadar Maaş Alırım?

Menajer olan kişi çalıştığı sanatçıya göre ücret alır. Menajer olursam ne kadar maaş alırım sorusunun net cevabı yoktur. Bu işten ciddi anlamda çok para kazanan kişilerde vardır. Daha düşük kazananlarda vardır. Örneğin çok şöhret olmuş bir sanatçının menajerliğini yapan  kişiler henüz bu iş için yolun başında olan kişiler bir değildir. Belli bir yere gelmiş bir sanatçı ile çalışan bir menajer sanatçı ne kadar kazanırsa o da o derecede komisyon alır. Bu sayede ayda on milyardan fazla para alan menajerler de bulunmaktadır. Belli bir maaş karşılığında çalışanlar da vardır. Yani bu tamamen popüler olmakla alakalıdır. Bu yüzden bu işlerde usta olmak istiyorum diyorsanız bu ortamlar konusunda okuyarak bilgi edinemezsiniz. Sosyalim her yere girer çıkarım diyorsanız belki kendinizi zamanla geliştirebilirsiniz. Ama yine de çok zor bir iştir ve bu işte tutunmak için bu ortamlara gayet vakıf olmak gerekir.

Menajerlik İş Olanakları

Menajerlik için piyasada çok sanatçı bulunmasına rağmen bu işin üstesinden gelebilecek kişilerin yetişmesi için gereken ortamlar pek yoktur. Menajerlik iş olanakları işi kavrayıp yaptığında gereken ölçüde vardır aslında. Ama dediğimiz gibi bu iş tamamen tecrübeye bakıyor. Sıradan hayatında hiç bu ortamlara girmemiş biri iş konusunda çok zorlanabilir. Ama bazı kişiler kıvrak zekası ve kendini sevdirebilme özelliği ile sempatik bir kişiliğe sahip olanlar, Yani ortamlar uyum sağlamak konusunda zorlanmayanlar bu işi de kavrayabilir diye düşünüyoruz. Eğer böyle bir kişiliğe sahip olduğunuzu düşünüyorsanız işe önce bu camiayı tanımaktan başlayabilirsiniz. Bunun için sanatçıların bulundukları yerlerde çalışabilir ve bu ortamları daha yakından tanıyabilirsiniz. Kendinize güveniyorsanız bu işte güzel paralar kazanabilirsiniz.

“Menajerlik yapmak” üzerine bir yorum

Yorum yapın