Mermer ve granit işi yapmak isteyenlere

Bazı iş fikirleri vardır yapılış tarzıyla, hitap ettiği kitle, vs. tarzıyla her şeyiyle yepyenidir. Bazı iş fikirleri ise epey süredir yapılmakta olan, bilinen ve klasik olmasına rağmen birçok yeni fikirden daha çok kazandırır. Eğer doğru bir şekilde yaparsanız mermer ve granit işi de bu bahsettiğim türden iş fikirleri arasında bulunmaktadır.

Öncelik mermer ve granit işinin ne olduğundan bahsedelim: Hemen hemen her inşaat türünde mutlaka ihtiyaç duyulan, camların hemen altında bulunan mermerler dışında birçok banyo, mutfak dekorasyonunda da epey kullanılan iki tür taş vardır: Mermer ve granit…:) Dolayısıyla bu iş; inşaat sektörü var oldukça ve insanlar güzel, estetik banyo-mutfak tasarımlarına ihtiyaç duydukça varlığını koruyacaktır.

Eğer bir işletme kurup mermer ve granit döşeme işini yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç husus vardır tabii. Sizin için bu konuda terübeli olanlardan topladığımız bilgiler doğrultusunda birkaç ana madde hazırladık:

1)Sermayeniz müşteriye tatmin edici miktarda seçenek sunabilecek kadar yeterli olmalıdır.

Kısıtlı bir sermaye ile ve son derece dar bir ürün yelpazesi ile işe başlamak riskli olabilir. Birincisi; fazla seçeneğiniz olmadığı için müşteri kitleniz epey küçülecektir. Bunun bir yan etkisi olarak; insanlar sizi arayıp da istedikleri ürünün sizde olmadıklarını öğrendikleri zaman kötü bir ilk izlenim olacaktır ve aynı müşterilerden tekrar iş almanız zorlaşacaktır.

İkincisi; Bir müşteri sizden A ürünü aldıktan sonra bir de B ürünü getirmenizi isteyebilir. Eğer sizde B ürünü yoksa bu durum karizmanızı ciddi anlamda çizecektir ve yükselişinize zarar verecektir.

2)Bu çok önemli: Sizinle çalışan ustalar işini aksatmayan, savsaklamadan yapan ve işinin ehli insanlar olmalıdır.

Tamam malı siz temin ediyor olabilirsiniz. Ustaya da maaşını verip onu da siz gönderiyor olabilirsiniz. Ama insanlar size; gönderdiğiniz ustaların yaptıkları işin kalitesine göre not verirler. Yok Ahmet Bey aslında iyi iş yapıyormuş ama gönderdiği usta yanlış yapmış falan dinlemezler. Bu yüzden; çevresinden yeterince referansı olan, meslek camiası tarafından sevilen ve tecrübeli insanlarla çalışmaya bakın.

3)Aynı ustalarınız ve personelinizde olduğu gibi; temin ettiğiniz malların da kaliteli olması ve müşteriyi memnun etmesi çok önemlidir.

Yeni bir inşaat yapılıyor ve mermer-granit işini siz yapıyorsunuz diyelim. Binanın her şeyi çok iyi; sadece mermerler ve granitler kötü çıktı ve bir süre sonra bunu belli etmeye çalıştı. Çalıştığınız insanların size olan güvenlerinin nasıl bir anda dibe vuracağını tahmin edebiliyor musunuz? Bu yüzden malzemeleri temin ettiğiniz yerler de kendini ıspatlamış, kaçak göçek iş yapmayan ve işinin ehli yerler olmalıdır ki; başarılı bir iş fikri daha hayata geçsin…;)

4)Lojistik ve teslimat gibi konularda bir sıkıntı yaşamamanız için yeterli ulaşım imkanlarınız ve işin bu olan çalışanlarınız olmalıdır.

Kötü işçilik ve kötü mal haricinde mermer-granit işini büyütmenizi engelleyecek en önemli durumlardan biri de malın söylenen zamanda teslimatı, tedariği gibi konularda aksamalar yaşamanızdır.

Yeni bir inşaatta her şey hassas bir planlama ile ilerler. Mermer granitten tutun da su ve doğal gaz tesisatına, boyaya sıvaya kadar her iş yapılması gereken zamana ve kuruma, dinlenme, vs. amaçlarla bekletilmesi gereken sürelere göre planlanır ve ustalar, işçiler bu planlamaya göre işlerini yapar. Eğer siz bir tedariği geciktirerek bu planlamanın aksamasına sebep olursanız; mermer ve granit iş fikrinizin istikbali açısından pek iyi olmayacaktır…:)

Aynı şekilde inşaat olmayan; şu an ikameti bulunan evlere, iş yerlerine de ustaların geleceğini söylediğiniz zamanda ulaşmalarını sağlayamazsanız, evde oturanların veya iş yerlerinde çalışanların planlarını bozmuş olursunuz ve iyi bir izlenim bırakamazsınız.

Özet: Mermer ve granit işini nasıl yaparım?

Bu önemli hususlardan sonra bir özet geçersek arkadaşlar; mermer ve granit işine başlamak için yeterli bir sermayeyi bulduktan sonra; dükkan ve işletme sahibi olmak için gereken bürokratik aşamaları tamamlamanız; sizinle çalışacak usta, şoför, ofis elemanı, vs. personel alımını yapmanız, ulaşımınızı aksatmayacak şekilde araçlarınızı ayarlamanız gereklidir. Bundan sonrası ise tamamen sizin doğru pazarlamanıza ve müşterilerinize vereceğiniz güvene bağlıdır.

Önümüzdeki yazılarda farklı iş fikirleri ile tekrar karşınızda olacağız, hoşça kalın…

“Mermer ve granit işi yapmak isteyenlere” üzerine 2 yorum

  1. SAKAOGLU MERMER; memnuniyetiniz istikbalimizdir 10 senelik tecrubemizle hizmetinizdeyiz adres:d100karayolu uzeri turkdemirler petrol yani Çerkeş/CANKİRİ

    Cevapla

Yorum yapın