Meslek Rehberi Sitesi Kurmak

Hepinize merhaba sevgili parlak fikirler okurları. Bu yazımızda yine bir başka web- sitesi proje üzerine bilgiler, yorumlar ve istatistikler paylaşacağız.

Hepimizin bildiği gibi söz konusu meslek olunca, seçimler, tercihler ve kararlar son derece zor olabiliyor. Hele ki Türkiye gibi kozmopolitik ve her açıdan karışık bir memlekette. Meslek seçmek, o mesleği layıkıyla yerine getirmek ve en nihayetinde o mesleğin içerisinde önce başarıyla terfi etmek, sonra da emekli olmak, hepimizin aklından geçen ancak çoğumuzun başaramadığı bir sistemler bütünü.

directory photo

ÖNEMLİ NOT: Eğer bu tarz bir site kurarsanız rehberde yer almak istemeyen ve kişisel verilerini saklamak isteyen kişilere hızıca bunu sağlayabilmelerine imkan verin.

Bundan hiç kuşku yok ki ilk aşama çok önemli. Yani meslek seçme aşaması. İçine girdiğimiz ve bazen zorla itildiğimiz meslekler ömrümüzün en az 30 senelik kısmını kapsıyor. Yani bir meslek seçtikten sonra onun izinden gitmek, eğer ki seçtiğimiz meslek bize göre değil ise, tam bir angaryaya, kahreden bir pişmanlığa sürüklüyor. Bunun için genç yaşta öğrenciler birbiri ardına zor sınavlara sokuluyor, senelerce test kitapları ve ders notlarıyla boğuşuyor. Bir de tüm bunların sonunda yapmak istemediği, sevmediği, beceremeyeceği meslekleri seçmek zorunda bırakılan bireyler mutsuz iş ortamlarında senelerini geçiriyor.

Yine bununla birlikte mesleklerin doğru işlevleri, güncellenen akademik bilgilerini takip etmek, o mesleğin içerisindeki bireylerin çoğu zaman ya umurunda olmuyor, ya da imkanları dahilinde. Tüm bu sorunların ve soru işaretlerinin kapsamında internet bir kere daha fonksiyonel bir araç haline geliyor ve meslek rehber siteleri kuruluyor. Şimdi öncelikle meslek rehberi sitelerinin hangi işlere yaradığını göreceğiz.

Ama öncelikle Şehir Rehberi Sitesi Kurarak Para Kazanmak adlı makalemiz, başka bir rehberlik hizmeti olan, şehir rehberliği üzerine ders niteliği taşıyan bir yazı olmakla birlikte, kaybolan ve kaybolmaktan korkan gezi severler için yazılmıştır. 🙂

Meslek Rehberi Sitelerinin Kullanıcılara Yararları 

  • Henüz öğrencilik aşamasındayken kafası karışık çocuklar ve gençler için meslekleri tanıma ve kavrama derecelendirmeleri açısından kılavuz niteliği taşır. En ham ve ansiklopedik mesleki bilgileri, hangi meslek hangi işi nasıl yapar ve ortalama ne kadar kazanır gibi soruların cevaplarını vererek daha yolun başında, kafa karışıklığı yaşayan öğrencilerimizin bu aşamayı atlatmalarına olanak tanır. Böylece çocuklar öğretmenler arasında cevaplanmayan ya da yanlış yanıtlanan sorularla mekik dokumaktan kurtulur ve alması gereken bilgileri yerinden ve en sağlıklı bir şekilde almış olur.
  • Bununla birlikte bir üniversiteden mezun olmak, artık o mesleği yapmaya hazır hale gelmeye yetmiyor. Bu sadece ülkemizde değil, dünyanın en gelişkin ülkelerinde de böyledir. Zira bir meslek alanında her zaman güncellenen bilgiler olmaktadır. Örneğin bir doktorun bilmesi gereken ilaçların farmokolojik özelleri, artık şu şu ilaçların satılmadığı gerçeği gibi bilgiler bu tarz sitelerde yer alır. Böylece doktorlar tedavülden kalkan ilaçları yazmaz örneğin ve buna benzer engeller ve yanlış anlaşılmalar da ortadan kalkar.

 

Meslek Rehber Siteleri Kazançlı Mıdır? 

  • Tüm bu yukarıda verdiğimiz bilgilerin ışığında gönül rahatlığıyla diyebiliriz ki meslek rehbet siteleri son derece kazançlıdır. Çünkü tıklanmama gibi bir ihtimalleri yoktur. Meslek öncesi fakülte ve sınav dönemi olsun, mesleğin başları olsun, hatta kendi mesleklerinde uzmanlıklarını kanıtlayanlar olsun, herkes ama herkes bu tür rehber sitelerinden faydalanmak için böyle yerlere giriş yaparlar. Dolayısıyla kullanıcı, üye ve takipçi sayısı konusunda bir sıkıntı yaşamazsınız. Web- sitelerinde söz konusu gelirleri belirleyen ilk unsur ne kadar katılım olduğudur.
  • Katılımınız bol olacağı için reklam almak ve sponsor bulmak konusunda hiçbir sorun yaşamayacaksınız. Örneğin doktorluk sayfasına özel tıp sektöründeki özel şirketlerin reklamını alabilirsiniz. Ya da hukuk alanında rehber niteliği taşıyan bir yazının hemen kenarında bir özel avukatın küçük bir reklamı yer alabilir. Yani meslek rehber siteleri hem reklam almaya müsait alanlar taşır hem de bunun büyük bir potansiyelini bünyesinde barındırır.
  • Kazancınız katlanarak artacaktır. Yeter ki meslek rehberliği öznelinde doğru ve reel bilgiler verin ve hata yapmayın.

E-Ticaret Sitenizde Göze En Çok Göze Çarpacak Olan 5 Minik Detay başlıklı yazımız da minik detaylar ile birlikte e-ticaret sitenizi nasıl daha aktif, daha canlı ve kar oranı daha yüksek bir yer haline getireceğinizin pek de minik olmayan büyük işaretlerini vermektedir. Yolu değil işaretleri takip edin ve kazanmaya kaldığınız yerden devam edin.

Meslekler çeşit çeşit olunca seçenekler de çok oluyor.

Meslek Rehberi Sitesi İçin Gereken Sermaye Ne Kadardır? 

Meslek rehber sitesi için gereken sermaye ortalama bir site açma masrafı kadardır. Bunun için ekstradan para harcayarak bir değer oluşturacağınız temel unsurlar tasarım ve reklam olacaktır.

Hepimizin bildiği üzere bir sitenin tıklanma oranı ve beğenilme potansiyeli her şeyden önce tasarımıyla, grafikleriyle ve hızıyla alakalıdır. Kimi siteler tasarıma ve görsel güzelliklere ağırlık vererek veritabanını zayıf tutarlar. Bu da ”ah ne kadar harika site” deyip akabinde içinde rahatça ve hızla hareket edemeyen kullanıcıların anında o siteyi terk etmelerine neden olur.

Aynı şekilde bazı siteler de veritabanına süper yüklenip grafik ve tasarımları zayıf tutar. Bu da zevksiz ama hızlı bir site inşa etme sürecine delalettir.

Siz gereken sermayeyi minimum 5 bin liradan tutup gerekli ölçeklerde birkaç bin daha eklemeyi göze alarak bir sermaye totali oluşturun. Başta harcayacağınız para ne kadar fazla olursa ileride kazanacağınız paralar da o kadar fazla olacaktır. Bunu unutmamakta fayda var.

E-ticaret sitesi kurup zengin olmak başlıklı yazımız da başka bir site yönetimi yaparak zengin olma hayalleri kurup planları yapanlar için özel olarak kaleme alınmıştır.

Meslek Rehberi Sitesi Kurmanın ve Geliştirmenin Zorlukları Nelerdir? 

  • En başta hata yapma payınız yok. Meslekler hakkında yapacağınınız, kaleme alacağınız ya da kaleme alınmasına izin vereceğiniz yazıları sıkı bir denetimden geçirmek zorundasınız. İnsanlar sizi rehber belirleyip paylaştığınız bilgileri ciddiye ve merkezlerine alacak ve sizden aldıkları bilgileri arka plan alarak harekete geçecektir.
  • Bu tür hareketlerin toplum bazında başarılı noktalara değmesi için, sizin paylaştığınız her mesleki bilgiyi yerinde ve reel kılmanız gerekmektedir. Aynı zamanda güncellemeleri de zamanında yapmalı, ancak hızlı olayım derken hatalı bilgiler de dolup taşmamalısınız.
  • Tüm bunların toplamında oldukça sorumluluk isteyen bir iş sizi bekliyor. Bir e-ticaret sitesi açıp fiyat konusunda 10 lira eksik ya da fazla yazabilirsiniz. Bu matematiksel ve teknik bir hatadır. Sonuç olarak kurtarılma ve telafi edilme şansı vardır. Ancak iş mesleki noktaya gelip dayandı mı, hata yapma olasılığınız da imkanınız da pek azdır.

 

Meslek Rehber Siteleri İçin Gereken Mesai Ne Kadardır? 

En başta işi sıkı tutmak zorundasınız. Özellikle sitenin kurumu, tasarımı ve geliştirilme aşamalarında bazı geceler uykusuz kalmayı da göze almalısınız. Ancak bu sadece meslek rehber siteleri için geçerli değil, üzerinden para kazanmayı hedeflenen her site için geçerli bir süreçtir ve kolay atlatılır.

Ancak bir süre sonra insanlar kendileri kayıt yaptıracağı için neredeyse hiç mesai gerekmeyecektir. Ondan sonra sadece denetleme ve kontrol etme işlemleri için sitenizde gezinecek ve uzun mesai saatlerinden keyifli keyifli kurtulmuş olacaksınız.

Yorum yapın