Mısır’da İş Kurmak İsteyenlere

Geliyor Mısır!

egypt photo

Mısır’da Turizm Sektörü ve Bu Alanda Yapılabilecek ÇILGIN İşler 

Başlığı böyle attık çünkü Mısır, ta İskenderiye döneminden beri bilinmeyen gizemlerle dolu bir ülke. Söz konusu turizm ve turist çekmek olunca da bu gizem her zaman için birinci satış ölçeği haline geliyor. Yıllardır sorulan ve asla tam manasıyla cevaplanamayan bir soru var. Piramitleri kim yaptı? Yani bu öyle derin bir soru ki rakı masasında da dillendiriliyor en ciddi arkeolojik ve kültürel toplantılarda da.

Piramitleri sadece fotoğraflardan görmek bile bu gizeme ortak demek oluyor. Ve insan elbette ki daha fazlasını görmek istiyor. Mısır’ın bir turizm yeri olmasındaki en büyük neden hiç kuşku yok ki piramitler ve onun bir türlü çözülemeyen gizemidir. İnsanlar bilgi sahibi olsun ya da fikir ileri sürebilsin diye bu kocaman yapıların yakınına geliyor. Onların fotoğraflarını çekip bir kere daha kendi iradesinden kat be kat büyük olan mevcudiyetlerin önünde saygı duruşunda bulunuyor.

Piramitleri kim yaptı bilemiyoruz ama onların nasıl yapıldığını görmek her yıl milyonlarca turist akın akın Mısır’a geliyor. Mısır’da iş kurmak isteyen arkadaşlar da turizmi es geçmemek zorundalar. Peki nedir bu Mısır’da kurulabilecek ya da yapılabilecek ÇILGIN işler. Çılgın diyoruz çünkü Mısır dediğimiz ülke zaten çılgın bir ülke. Oranın turizmi ile ilgili yapılacak her türden iş de çılgın olarak nitelendirebileceğimiz türden.

Bir kere bizim memlekette nasıl dolmuş sıraları ve otobüs ihaleleri konusunda çok büyük bir yarış var ya hani. Aynı şeyin Mısır’da da olduğunu söyleyebiliriz. Tek farkla. Orada motorlu taşıtlar yerine develer var. Develerin olmasının ise iki nedeni var: Birincisi çöl ortamında motorlu taşıtlar vasıfsız ve işlevsiz kalıyor. Bu da develere yönlendiriyor insanı. İkinci neden ise develerin her zaman için doğuya özgü bir renk olması, bir süs olması. Sırf sırtında fotoğraf çektirip Instagram hesabına atmayı bekleyen milyonlarca turist var. Oryantalizm dediğimiz şey de budur zaten. Biz Türkleri Amerika’da hala deve sırtında sananlar var bir yanda. Bir yanda ise deve sırtında taşımacılık yaparken parayı kıran Mısırlı yerliler.

İşte size ilk çılgın iş önerimiz bu noktada şekillenmeye başlıyor. O bölgede gerekli izinleri alıp temasları sağladıktan sonra 4 -5 deve satın almak ya da kiralamak ve onları oraya gelen insanların taşımacılığında kullanmak inanılmaz keyifli ve bol kazançlı bir iş kapısı olarak göze çarpıyor. Develerin üzerinden sırf insanların farklı seyahat etmeye merakları dolayısıyla çok ama çok para kazanabilirsiniz. Bu öneriyi de size sadece parlak fikirler veriyor. Aklınızda bulunsun.

egypt photo

İşte şu manzara… Şu manzaranın karşısında kim birkaç onluk Euro ya da Dolar verip devenin üstünde gitmek, o tarihi ve mistik kokuyu deve sırtında yaşamak ve keşfetmek istemez. Oraya gittiğinizde gerekli iletişimleri sağlayıp kontakları kurduktan sonra develerle ilgili işlere atılabilirsiniz. Mesai saatinizin dışında ise gizemli çöllerin kumunu kendiniz de develerle birlikte arttırabilirsiniz. Gaye Su Akyol’un Develerle Yaşıyorum albümünü de kulaklığınızla dinleyerek kat edeceğiniz yollar, size önce huzur sonra bolca para getirecektir.

Marjinal İnsanlar Neden Ekonomik Olarak Birbirini Desteklemeli düşünün ki babanızın ya da patronunuzun yanına gidiyorsunuz. Ben Mısır’da iş kurmak istiyorum diyorsunuz. Önce bir şaşırıyorlar sonra da sorma gereği duyuyorlar: Ne işi kuracaksın diye soruyorlar. Siz de develer diyorsunuz. Birkaç deve satın alıp oranın ulaşımında kullanacağım. Size en hafif tabirle marjinal diyecekler, sizi ve olası işinizi size unutturmaya çalıştıracaklar. Siz kanmayın. Marjinal kişiler marjinal işleriyle en başında her zaman için parasızlık, fakirlik çekerler. Bu da marjinal insanların neden ekonomik olarak birbirini desteklemeleri gerektiğini bize bir kere daha gösteriyor. Diğer nedenleri de öğrenmek isteyenler için yazımız hemen yukarıda. Şimdiden bol marjinal okumalar diliyoruz!

Şu İş İlgini Çekebilir:  Sadece İstanbul'a Yönelik Aynı Gün Teslimatlı Kargo Firması Kurmak

egypt photo

Mısır’da Arkeoloji 

Eski filmlerden de gördüğümüz üzere Mısır demek bir yandan kazmak demek. Çünkü bin yıllık medeniyet söz konusu. Ve o medeniyetin de henüz çok dar bir hacmine sahibiz. Bu nedenle Mısır topraklarının birçok kısmında profesyonel ve disiplinli olarak arkeolojik kazılar yapılmaktadır. Eğer idealist bir arkeolog iseniz burada yapacağınız bir diğer iş de arkeoloji olacaktır. Devlet destekli oraya gitmeniz mümkün. Bunun sınırlarını zorlamak ise tamamen size kalıyor.

Yeni ve farklı olana meyiliniz varsa ve gizemli olan her unsur sizi çekiyorsa Mısır’da arkeolog olmak, arkeoloji alanında yapılabilecek en uç seviyeye varmak demektir. Kazdıklarınızın sonunda bulduğunuz tarihi eserler ve tarihi güzellikler ise hem işinize daha bağlı olmanızı sağlayacak hem de ödüllerle size maddi kazanç olarak geri dönecektir.

Gün ya da yıl geçmiyor ki Mısır’da bulunan yeni bir ”şey” insanları hayrete ve şaşkınlığa düşürmesin. Bu görsel de onlardan sadece biri. Sırlarla, mumyalarla, piramitlerle dolu olan bu ülkede kazıcılık yapmak, kaşif olmak ve bunu ticarete döküp para kazanmak işten bile değil. İşten bile olmayan bir şeyi iş olarak kurup bundan para kazanmak ise dünyanın en keyifli keşiflerinden bir diğeri olsa gerek. Belki bu topraklarda bulacağınız bir yeni eser, birçok sırrı da açığa çıkaracaktır.

İsveç’te İş Kurmak İsteyenlere rotayı güneyden kuzeye çekelim ve İsveç’te iş kurmak isteyenlere de bir şans tanıyıp onlara yol gösterelim. İsveç’te iş kurmak isteyenlerin bilmesi gereken her şey yazımızın içlerinde sizi bekliyor. Kah İsveç, kah Mısır. Neresi olursa olsun Allah hepinize hayırlı kazançlar nasip etsin.

Mısır’da Sahil Turizmi 

Mısır’ın kuzey tarafı tamamen denize bakar. Yani öyle bir ülke düşünün ki güney ve orta kesimleri tamamen çöl ama yukarı gidildikçe mis gibi deniz havası geliyor. Mısır’ın turizm kenti ise Şarm El Şeyh.

Ve bu bölgede kuracağınız sınırsız işler var. Hazır Türkiye’de turizm sıkıntılı bir süreçten geçiyorken, aklında turizm işi yapmak isteyenler için Mısır kapılarını açmaya hazır. Orta kesimlerindeki kültür ve tarih turizmi had safhada iken kuzeyde de bir otel işletmeciliği yapabilirsiniz örneğin.

Aynı zamanda bahsettiğimiz ülkede balıkçılık da yoğun bir şekilde yapılıyor. Deniz ve deniz ürünleri alanında bir şeyler yapmak isteyen arkadaşlar Mısır’ı ve Şarm El Şeyh bölgesini değerlendirebilirler.

5 yıldızlı otellerde mi gözünüz var? Ya halihazırda var olan bir otelin ruhsatını alıp işletmek isteyebilir ya da sıfırdan bir beş yıldızlı otel inşa edebilirsiniz. Bunun için Kahire tam olarak randıman alacağınız bir yer olarak göze çarpıyor.

Mısır ile ilgili son olarak bilmeniz gereken bu ülkenin tekstil alanında alıp başını gitmiş olmasıdır. Sadece iç üretim ve dağıtımında değil dışa ihracat olarak da kaliteli kumaşlarını çok rahat bir şekilde pazarlıyor Mısır. Siz de buradaki kaliteli ve kusursuz kumaşları satın alıp kendi ülkenizde ve farklı ülkelerde satışa çıkarabilirsiniz. Ama kendi elinizdeki tekstil ürünleri bu ülkeye satmakta zorlanacaksınızdır. Zira buradaki tekstil pazarı doymuş durumda. Eh bir de adamların zaten kalitesi had safhada. Bulunmaz Hint kumaşları belki de Mısır’da bulunmuştur.

Hepinize bu sıcak ve gizemli ülkede hayırlı iş kapıları diliyoruz.

Yorum yapın