Mobilya Toptancılığı Yapmak

Günümüzde mobilya toptancılığı yapmak giderek yükselen bir ivmeye ve satış grafiğine sahip. Belli başlı mağazalara ve satış yerlerine toptan satacağınız mobilyalar ile ortalamanın üstünde bir kazanç elde edip gayet müreffeh bir şekilde hayatınızı idame ettirebilirsiniz. Elbette bu işin belli başlı zorlukları var. Ancak gıda ve tekstilde olduğu gibi mobilya sektörü de asla yıkılmayacak asal sektörlerden biri.

Mobilya hem temel ihtiyaç hem de dekorasyonların ham maddesidir. Bu çok yönlü talepler doğrultusunda üreteceğiniz mobilyalar dayanıklı olduğu gibi estetik bir geçerliliğe de sahip olmalıdır. Sizden toptan alınan mobilyalar müşterilerin beğenisini kazanmazsa çok yakın zamanda yükselen grafiğiniz aynı hızla yere çakılabilir.

Önünüzde iki seçenek bulunuyor. Ya birilerinden toptan aldığınız mobilyaları üzerine kar koyarak başka birilerine satacaksınız, ya da kendiniz üreteceksiniz. Yazımızın başında öncelikli olarak bu iki seçeneği değerlendirip daha sonrasında işin püf noktalarına da değinelim.

İlk başlığımızı atmadan önce sektör hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyen okurlarımız şu yazımıza da göz gezdirebilir:

Mobilya mağazası açmak

Nerelerden Mobilya Temin Edebilirim?

Piyasanın kurallarına göre oynamak ve sektöre bilinçli bir şekilde giriş yapmak istiyorsanız işe doğru soruları sormakla başlamalısınız. Bu nedenle ilk sorunuz – kendiniz üretmeyecekseniz şayet – nerelerden mobilya temin edebilirim olmalı. Türkiye’nin birçok farklı şehrinde mobilya üretim fabrikaları bulunuyor. Bu fabrikalar ile ister telefon ister internet / mail / Whatsapp üzerinden iletişime geçerek fiyat teklifi alabilirsiniz.

Ancak öncesinde piyasada en çok ne türde mobilyaların tercih edildiğini bir pazar araştırmasıyla öğrenmenizde fayda var. Sırf ucuz diye kimsenin rağbet etmediği, zevksiz ürünlere yönelmeyin. Fabrikaların fiyat tekliflerini aldıktan sonra seçiminizi sermayenize göre yapabilirsiniz.

Toptan mobilya alıp satmak işin kolay dolayısıyla kazançsız kısmı. Unutmayın ki serbest piyasa ekonomisinde bir iş ne kadar kolaysa kar oranı da aynı oranda azdır.

Mobilyacılık ile ilgili bir diğer yazımızı okumak için linke tıklayabilirsiniz: Mobilya Montaj İşi Yaparak Para Kazanmak

Mobilyaları Kendim Üretebilir Miyim?

Şayet mobilyaları kendiniz üretip satarsanız bu işten az beş kat daha fazla kazanırsınız. Böylesi bir işte ‘aracı’ değil ‘üretici’ olmak her açıdan daha avantajlıdır. Ama mobilya üretimi de başlı başına bir meslek sayılıyor. Yani örneğin otuz beş – kırk yaşından sonra ‘hadi ben biraz da mobilya üretip satayım’ bir durum mevzu bahis edilemez. Bu, tıpkı başka birinin ben bir kuaför dükkanı açıp insanları tıraş edeyim demesi gibi abuk olacaktır.

Mobilyaları üretirken ve satışa çıkarırken birçok farklı ayrıntıya dikkat kesilmeli, piyasayı ve müşterilerin beklentilerini çok iyi okumalısınız. Eğer doğru bir vizyonla hareket ederseniz, çok değil birkaç yıl içinde girişimleriniz meyvelerini verecektir.

Toptan Mobilya Üretiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

1- Güncel üretimlerde bulunmak:

 İlk okuduğunuzda ‘güncel üretim’ ifadesini yadırgayabilir, anlatım bozukluğu diye düşünebilirsiniz. Aslında değil. Güncel üretim demek sektörün modasını an be an takip etmek demektir. Nasıl ki insanların severek giydiği kıyafetlerin dönemlere yayılan modaları bulunuyor, aynı şey ev ve ofisleri süsleyen mobilyalar için de geçerli. Bu nedenle güncel üretim, klasik ve standart üretimden daha etkili olacaktır. Örneğin son beş yıldır ‘L’ koltuklar oldukça moda. Özellikle modern bir şekilde dekore edilmiş evlerde bu koltuklar sıklıkla kullanılıyor. Bunu baz alarak toptan olarak üreteceğiniz koltuklarda ağırlık vereceğiniz modellerin başında L koltuklar olmalı. Bunun gibi daha birçok örnek sayılabilir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Meşrubat Toptancısı olmak-Karlı mı?

Güncel üretimlerde sadece biçim değil renkler de ön planda tutulmalı. Son yıllarda özellikle İskandinav tarzı dekorasyonlar her kesimden insanın tercihlerini belirliyor. Minimal bir tarzda olan bu anlayışta krem, beyaz, gri gibi açık renkler sıklıkla kullanılıyor.

2- Hem dayanıklı hem estetik olması: 

Dayanıklılık ve estetik… Ürettiğiniz mobilyalarda önceliği buna vermelisiniz. Eğer birine fazla ağırlık verir diğerini arka plana atarsanız sektör içerisinde bocalama riskiniz bir hayli fazla. İnsanlar, evlerine ve ofislerine aldıkları mobilyalarla uzun bir süre geçireceklerini biliyorlar. Ancak satın aldıkları mobilyalar çok dayanıklı olmasına rağmen uyumsuz renkler ve ilgisiz desenler ile süslenmişse sonsuza kadar kullanabileceği bir mobilyayı dahi satın almak istemezler. Aynı zamanda cafcaflı ve gösterişli olan mobilyalar bir yıl bile dayanmıyorsa müşterilerin gündeminde olmaz!

3- Mağazalarla sürekli iletişim:

Toptan mobilyacılıkta insanlar ile değil firmalar ve mağazalar ile haşır neşir olacaksınız. Sadece birkaç mağaza ile çalışarak üretiminizi ve satış grafiklerini sınırlamayın. Kurumsal bir şekilde çalışmaya bakın ve bunu yaparken de internetin sınırsız olanaklarını değerlendirin. Şehrinizde yeni açılan mağazaları takip edin.  Onların mail adreslerine ulaşın ve üretmekte olduğunuz mobilyaların görsellerini estetik bir katalog içerisinde takdim edin. Bu şekilde adım adım ilerleyerek büyük başarılara imza atabilirsiniz.

4- Kişiye özel mobilya:

Bir yandan toptan mobilya üretirken bir yandan da kişiye özel mobilya imal ederek çok yönlü bir hizmet ekolü oluşturabilirsiniz. Beş yıl içerisinde hem Türkiye’de hem de dünyada kişiye özel mobilya furyası başladı. İnsanlar istedikleri ölçülerde, farklı dekorasyon fikirlerini üreticilere aktararak sıfırdan mobilya yaptırıyor. Siz de bu modaya kulak kesilip çok katmanlı bir hizmet standardı oluşturabilirsiniz.

Tek Bir Mobilya Türüne Odaklanmak Doğru mu?

Yaşadığımız çağ bir seçenekler ve alternatifler çağı. Bu nedenle tek bir mobilya türüne odaklanmak kesinlikle doğru değil. Sermayeniz ne kadar az olursa olsun koltuk üretebiliyorsanız üçlü kanepe de imal edebilirsiniz. Üretiminizi tek bir seçeneğe indirgemek ‘ben bu işten az para kazanmak istiyorum’ demenin bir başka versiyonudur. Bilakis kataloğunuzu ne kadar geniş tutarsanız o kadar fazla sayıda firma ve mağaza ile çalışabilirsiniz. Daha sonrasında hem mobilya hem aksesuar üreterek çok yönlü üretiminize aralıksız devam etme şansınız da bulunuyor.

Gelecekte Hangi Tip Mobilyalar Talep Görür?

Geleceğin insanı son derece pragmatik (yararcı) olacağı için evlerinde kullanacağı mobilyalarda da bu ilkeyi gözetecekler. Aynı zamanda konut sıkıntısı yaşanma riski her geçen gün arttığı için milyonlarca ev çok daha küçük ve dar hacimli olacaktır. Bu da biz istesek de istemesek de mobilyalarda minimal bir tarzın ortaya çıkacağını gösterir. En az oranda yer kaplayıp en fazla oranda yarar sağlayan mobilyalar geçerli olacaktır. Bunun dışında insanların beğeni düzeyleri toplumsal parametreler, medya ve diğer faktörlere bağlı olduğu için desen, renk gibi konularda nasıl mobilyalara rağbet edileceğini şimdiden kestirmek güç.

Teknolojik Mobilya Üretmek Mantıklı mı?

Akıllı ev sistemlerinin giderek daha fazla tercih edildiği günümüzde teknolojik mobilya üretmek kesinlikle mantıklı ve makul bir seçenektir. Bu mobilyaların en büyük ve fark yaratan özelliği insanların yaşamlarını maksimum oranda kolaylaştırmasıdır. O insan ki etrafındaki nesneler ne kadar kolaylık sağlarsa kendi hayatlarında da o kadar güçlükle uğraşıyor. Hal böyle olunca teknoloji destekli, tam otomatik, kumanda ile çeşitli özellikleri devreye sokulabilen mobilyalar üretmek ve satmak mutlaka hayata geçirilmesi gereken fikirlerin başında geliyor.

Kendi kendini toplayan yataklar şimdiden satış rekorları kırmaya başladı. Çekyatların çok daha üst düzey bir modeli olan ve hem yatak hem de oturma grubu olabilen mobilyalar da oldukça revaçta. Bunları baz alarak siz de zamanı gelince teknolojik mobilya üretmeye başlayabilirsiniz.