Modellik İşiyle Para Kazanmak İsteyenlere

Model olmak deyince aklınıza neler geliyor bilmiyorum ama benim aklıma her zaman yeni elbiseleri tanıtan ve vücut ölçüleri harika olan bebek yüzlü mankenler geliyor. Tabi model olmayı bunlarla sınırlı görmemek lazım. Modellik işi son zamanlara giderek büyüyen pazarlama ve satış sektöründe en önemli ayrıntılardan birini oluşturuyor. Özellikle de giyim sektöründe kendine güvenen milyonlarca insanın modellik için başvuru yaptığını düşünürsek modellik aslında çok popüler bir meslek diyebiliriz. Boya, yaşa, kiloya bakmadan herkesin model olduğu bir zamanda yaşadığımız için bu işte kesinlikle başarılı ve bol kazançlı bir süreç geçirmek istiyorsanız bazı özelliklere sahip olmanız gerektiğini unutmayın. Modellik işiyle para kazanmak istiyorsanız işte ipuçları…

Model Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Model olmayı hayal ediyorsanız bir kere düzgün bir fiziğe sahip olmanız gerekir. Bakın illa 90,60,90 ya da baklava dilimleri dolu bir karın demiyorum. Düzgün bir fizikten kastım bakıldığında insanlara itici gelmeyecek ve kıyafetleri tam anlamıyla taşıyabilecek demek. Bunun içinde kilolu olmanız ya da çok zayıf olmanız zorun değil. Fiziğiniz düzgünse pek çok yerde iş bulabilirsiniz.

modellik yaparak para kazanmak

Modellik için gereken bir diğer özellik ise yüz güzelliği. Ya bu nerden çıktı? Önemli olan iç güzelliği diye söze başlayacak olanlar varsa hemen açıklayayım. Bazı meslekler insan gücü ile ilerler bazıları da yüz güzelliği ile ilerler. Modellik ise yüzün güzelliği ile ilerliyor maalesef bazen. Hemen yüz güzelliği demişsem de kendi kendinize üzülmeyin. Kimin bakışının dikkat çekeceği anlaşılmaz.

Modellik için bakışınızın, yürüyüşünüzün ve konuşma tarzınızın bile önemi vardır. Ayrıca almış olduğunuz eğitimler varsa modellik için gerçekten gerekli olacaktır. Modellikte fotojenik olmak yani fotoğraflarda istenilen ruhu bakışlarınızla ve duruşunuzla sunmak da gerekenler arasında. İnce bir meslek olmasından dolayı sizden ikametgah belgesi yerine farklı sağlık belgeleri isteyebilirler.

Disiplinli ve çalışkan biri olmanız da bu sektörde size gerekecek en önemli ayrıntılardan biridir. Bu olmadığında yakında sizi de gönderirler. Yarışmalarda ve ajanslarda da kendinizi gösterirseniz bu iş tam size göre.

Modellik Yaparak Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Modellik işinde para kazanmak için bir süreliğine iyi işler yakalamanız gerekir. Çünkü çekimlerde ve ya çeşitli işlerde yeterince para kazanmak adına her zaman elinizin altına büyük işler gelmez. Kaliteli ve bilindik bir firma ile çalışırsanız çekim başı 1000 TL ile 3000 TL arası alabileceğiniz gibi kendi halinde bir firmadan ise 200-300 TL gibi bir ücrette alabilirsiniz. Bu tamamen firmanıza bağlı.

Yukarıda da dediğim gibi çalışkan olduğunuzda kesinlikle kazanç sağlayabileceğiniz bir meslek haline gelecek olan modellik ilerleyen zamanlarda tanınmanızla birlikte podyumda bir kıyafeti taşımak adına sizlere 35.000-70.000 TL bile kazandırabilir.

modellik

Modellik İş İmkânları Nasıldır?

Şimdilerde gençlerin daha fazla rağbet ettiği alanlardan biri olan modellik kısa sürede kazanç sağlamaya yardımcı olduğu gibi tanınmayı da sağladığından dolayı pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. İş imkânları açısından da son zamanlarda hemen her kıyafet mağazasının ve iç çamaşırından tutunda çorap fabrikasının bile ürünlerini tanıtmak adına model kullandığı bir gerçek. Bu nedenle kişiler için iş alanı fazlası ile açık.

Bu işe girerek kazanç sağlamak isteyenler ilk olarak mankenlik ajanslarına başvurabilirler. Amatör çekimler yaparak internet üzerinde bulunan platformlarda paylaşabilirler. Çeşitli yarışmalara katılabilirler. Gazete ve internet üzerinde verilen ilanlara bakılarak iş başvurusunda bulunabilirler. Ayrıca toptancılara ve katalog sunuşu yapan büyük firmalara giderek modellik için başvuruda bulunabilirler.

Nasıl Başarılı Bir Model Olabilirim? 

Başarılı model olmak herkesin bildiği ancak başarısız bir model olmaktan daha iyidir. Sizi çok fazla insan tanımasa bile alanında başarılı bir model olmanız sürekli olarak müşteri bulmanızı sağlayacaktır. Ayrıca modellikte başarılı olmak istikrarında göstergesidir.

  • Modellikte başarılı olmak için model olacak kişi mutlaka kendine güvenmelidir. Çünkü bu işe girildiğinde herkes model olacak olan kişiye destek olmayabilir.
  • Başarılı olmak adına çok çalışılmalıdır. Çalışkan olmak kusurlarında zamanla ortadan kalkmasını sağlayacaktır.
  • Çevrenin desteğini almak da başarılı olmanın en önemli sırlarındandır.
  • Model olan kişi mesleğine ve kendine değer verdiğinde ve yaptığı işi önemsediğinde de başarı o kişiye kendiliğinden gelecektir.

“Modellik İşiyle Para Kazanmak İsteyenlere” üzerine 4 yorum

  1. Merhabalar kübra hanım ben filiz gürsoy izmirden yazıyorum. Nasılsınız umarım hayat sizede bir taraftan göz kırpıyordur.Yazdiklarınızi okudum inanın çok hoşuma gitti. Kendime güveniyorum ama bir iki sorunum var .Birinci ORTAPETİK engelliyim şükür yürüyebiliyorum sadece kısalık var ortabedik ayakkabıları bilirsiniz onları giyinip dengeliyorum.ikici sorunda bir kolumda hafifle hafif olmayan çiziklerin var.Diyer kolumdada kemik kayması var.Evet bunları yazdim sammi olduğum için. Isterseniz benimle ilk önce arkadaş olun görün benden modellik olurmu diye inceyelim. Ben 42 yaşındayım bu yaşıma gelene kadar kendimce çok savaşlar verdim kendimi bilmeden.Artik kendimi buldum bende kendim için bir şeyler yapmak güzel yaşamak istediğini hissettim.Tabi fiziksel engelim engel olmazsa.Telim,05458621346.SAYGILARIMLA.

    Cevapla

Yorum yapın