Muhasebe Ofisime Nasıl Müşteri Çekebilirim

Muhasebe ofisi açtım nasıl müşteri çekerim diye düşünenler için kısa bir rehber yazı hazırlamış bulunmaktayız sizin için…

accounting photo

Gün geçmiyor ki sektöre yeni isimler kazandırılmasın. Kendinize piyasada yer edinebilirsiniz, mesleğiniz her neyse kendinize güvenip bir girişimde bulunun, başlamak bitirmenin yarısıdır nede olsa. Gerisi muhakkak gelecektir. Hem bizde size yardımcı oluruz korkmayın. Mesela bugün bir muhasebecinin açılışını verelim.

Eğer bir muhasebeciyseniz, resmi işlemleriniz tamamlandıysa, usule uygun, belge işlemleriniz bittiyse hadi size bir ofis açalım ve bu ofisi müşterilerle azına kadar doldurup taşıralım.

Bu iş için uygun mekân bence Osmanbey veya Beyazıt tarafları. Gayet geniş bir sektöre ve kitleye sahip bir yer, muhakkak sizi gören olacaktır. Bir ofis tutalım, sıfırdan yapalım, içini güzel güzel döşeyelim. Aslan yattığı yerden belli olur sonuçta. Ofisiniz kalitenizi yansıtacaktır, bu sebeple ofisinize gelenlerin beğenmesi için kendi standart zevkinizle döşemeyin. Belki zevksizsinizdir belli mi olur. Araştırın, örneklerine bakın ve güzel bir ofis ortamı yaratın. Gelen insana güven versin, muhasebe işinde güven çok önemli. Bunun için benimde en sevdiğim renk olan maviyi kullanabilirsiniz. Renklerin insanlar üzerinde ki etkileri yadsınamaz. Bu arada muhasebeciliğin detaylarını daha önce ele aldığımız yazımızın linkini de buraya bırakalım.

https://parlakfikirler.org/muhasebeci-olmak-istiyorum/

Şimdi ofisimizi boyadıysak, dayayıp döşediysek, içinde önce kendimiz huzur bulduysak, hazırsak müşteri çekmek için neler yapabiliriz bir bakalım.

Önce çevrenizden başlayın. Kendinizi iç içe geçmiş 3 halkanın içinde ve tam ortasında görün. Önce size en yakın çevreyi çekmelisiniz, sonra o en yakın çevreye en yakın çevreyi, böyle dalga dalga büyümelisiniz. Muhasebecilik hoşlandığım bir meslek dalı değil. Ama siz bir kere olmuşsanız yapacak bir şey yok. Bize de yardımcı olmaya çalışmak düşer. Bu ve buna benzer “mali müşavirlik” gibi meslekler güven isteyen meslekler. İnanılmaz bir muhasebeci dolandırıcılığı korkusu var insanlarda maalesef. Bunu bu hale mesleği kötü kullananlar getirdi. Siz başta iyi olduğunuzu kanıtlamalısınız. Sizi en iyi çevreniz tanır, bu sebeple çevreyle başlayacaksınız işe. Aileniz, aile dostlarınız, mahalleniz, arkadaşlarınız derken bir bakmışsınız dolmuş etrafınız. Etrafınızı doldurduktan sonra yeni kitlelere yöneleceksiniz elbette. Bunlar şirketlerden özel randevular almak ve kendinizi tanıtmaya çalışmak olabilir. Ama sırada reklamlar var.

ALT BAŞLIKLAR (istediğinize tıklayıp ışınlanabilirsiniz) :

Reklamsız Olmaz

Reklamsız bakkal bile yok artık. Bu şu demek reklam yapmalısınız. Broşür bastırabilirsiniz. Sunduğunuz hizmetleri ve fiyat bilgisini içeren. Kartvizit zaten olmazsa olmaz. Bu tarz bir meslekle ilgilenen bir insanın profesyonel bir kartvizitinin olması gerekir muhakkak.

İnternet sitesi çok önemli, resmi unvanınızla resmi bir site yaptırmalısınız. Sitenin biz kimiz kısmına, alta küçük bir şekilde vergi numaranızı ve ticaret sicil numaranızı yazabilirsiniz, güven verebilir. Biz resmen varız demektir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Çiçek Yetiştirip Satarken Daha Çok Kazandıracak 5 Tüyo

Facebook’ta sayfa açmaktan artık bahsetmek istemiyorum. İnanılmaz bir kitleye ne kadar yeni sosyal mecralar türerse türesin hala Facebook sahip. Yani kitleniz inanılmaz artar. Facebook üye sayısı bakımından büyürken içerik bakımından da yenilenmeyi unutmamış. Sayfa oluşturduktan sonra ürün ekleme, sayfa için reklam verme gibi güzel butonlarda eklemiş ve işe yarayacağından eminim.

Linkedln adlı sayfayı araştırıp üye olmanızda da yarar görüyorum. Facebook tarzı bir sayfa değil sadece beyaz yakalılar var. Düzgün bir profille Linkedln de yer almak iyi bir itibar kazandırır, güzel bir profil çizer, çevre sahibi olmanızı sağlayabilir. Yeni hesaplar oluşturmak ne kadar sıkıcı olsa da aksatmamalısınız derim.

Tabela Reklamın En İyisidir

Ofisinizin camına, girişse önüne, neresi müsaitse orasına tabela asmalısınız. Kapı müşterisi önemli. Sizi tanımıyor olabilir, merak ettiği soruları sormak için, ilk girişte size iş verecek olmasa bile, işletmesiyle ilgili bazı sorular sormak için gelenler olabilir. Muhasebecisinden memnun değildir, sizin tabelanızda güzeldir, göz alıcıdır, insanı çağırıyordur davetinizi kabul eder ve içeri girer müşteri. Sizinle sohbet eder, muhabbet eder belki bir daha gelir, belki birine tavsiye eder. Bilemezsiniz, hazırlıklı olmak gerekir her şeye. Ayrıca yeni müşterilerinize, arkadaşlarınıza ve ya artık her kimse birisine telefonla adres tariflerinde de tabela önemli. Yerinizi belli ediyor sonuçta, daha ne olsun.  Vergi masrafını göğüsleyeceksiniz artık.

Çok Bilinmez Ama Mail Çalışması Yapın!

Mailing hazırlayın, mail çalışması yapın. Benim işimi çok görmüştü. Bunun için güzel birkaç fikir verebilirim. Öncelikle hitap ettiğiniz sektörleri belirleyin. O sektörlerin internet sitelerinde toplu iletişim bilgileri oluyor. Adres, mail, telefon numarası her şeyleri oluyor. Bunu bir excell listesine dökebilirsiniz. Daha sonra o listeye tarih ve not diye iki sütun daha eklemelisiniz.

Muhasebenin inceliklerini, yapmak istediklerinizi, sunacağınız hizmetleri belirten profesyonel bir mail yazın. Sonra bu bulduğunuz mail adreslerine bu maili gönderin. Gönderdiğiniz tarihi tarih kısmına atın. Geri dönüş alırsanız notunu da yine not kısmına yazmalısınız bir ay sonra geri dönüş alamadıklarınıza yeni bir mail atarsınız ya da telefonla arayıp taciz edersiniz. Taciz dediysek korkmayın canım şakacıktan. Arayıp “size tanıtım maili atmıştık elinize ulaşıp ulaşmadığını teyit etmek isterim” diyerekten konuya girebilirsiniz. Akmasa da damlıyor emin olun. Benim sektörüm çok başka olsa bile ben bunu yaptım ve güzel bir üretim elde ettim. Tavsiye ederim ve umarım yardımcı olabilmişimdir.

 

Yorum yapın