Mühendislikte Para Kazanmanın Sırları

Mühendislikte para kazanmanın sırlarını vermemiz için öncelikle mevcut mühendislik dallarını sıralamamız ve o dallardaki mühendislerin görevlerini, yükümlülüklerini, iş alanlarını sayıp tahlil etmemiz gerekmektedir. Başlığımızda beyan ettiğimiz üzere mühendislikte para kazanmak hem kolay hem zordur. Kolaydır çünkü mühendis olmak da bu mesleği icra etmek de belli bir birikim gerektirir. Toplumlarda mühendis olmanın belli bir ağırlığı vardır. Önem açısından bir doktorla, bir öğretmenle eş değer tutulmaktadır. Kız isteme törenlerinde bile, ”beni ne doktorlar, ne mühendisler istedi de vermediler” gibi bir söylem, yaygın bir söylem olduğuna göre, mühendislik, herkesin olamayacağı; ama olunca da para kazanma ve yükselme şanslarını zorlamasının gerektiği bir meslek olarak karşımıza çıkıyor.

Mühendislik, genel bir tanım. Biri mesleğinizi sorduğunda mühendisim derseniz ikinci soru akabinde gelecektir. Ne mühendisi?

Ne mühendisi olduğunuza göre, para kazanma olanaklarınız, iş sahasında nasıl davranmanız gerektiği de şekillenecektir. Bununla birlikte, genel olarak bir mühendisin de dikkat etmesi gereken püf noktalar, atılması gereken adımlar ve izlenilmesi gereken yollar vardır. Öncelikle meraklıları için mühendislik dallarını ve iş sahalarını sıralayalım:

mü1

Mühendislik dalları ve görevleri: 

Ziraat Mühendisliği – Adı kolay kendi zor mühendislerin başında gelmektedir. Uzmanlıkları bitkisel ve hayvansal üretime dayalıdır. Bitkisel üretimle, en karlı, en doğal ve en sağlıklı alanlarda sebze, meyve ve endüstriyel üretimi sağlamak ziraat mühendisinin işidir.

Makine Mühendisi – Akıllara Cem Yılmaz’ın esprisini getiren mühendislik dalı. Ne mühendisisin? Makine? İyi de hangi makine? Makine mühendisleri, insan hayatını kolaylaştıran her türlü makine ve proses üretiminden sorumludur. Mühendisliklerin arasından en çok icada yakın meslek dalı özelliğindedir.

Endüstri Mühendisliği – Bütünleşik olarak tabir edilen sistemlerin mühendisliğidir. İnsan, para, makine gibi potansiyel enerjileri sistem içerisinde işleyerek kullanılabilir ve tüketilebilir ürünlere dönüştüren endüstri mühendisi denmektedir.

Kimya Mühendisliği – Çoğu ilacın yapımın üretiminden kullanma aşamasına kadar olan süreçte etkin rol oynayan mühendislerdir. Beyaz önlüklerle çeşitli fabrikalarda ve kimyasal üretim merkezlerinde onları kapalı kapılar ardında birçok maddeyi kontrol ederken görürüz.

Elektrik Mühendisliği – Diğer mühendisliklere göre en geniş alana hitap eden ve sektörün en geniş alanında hizmet veren mühendislik çeşididir. Haberleşmeden elektronik ürünlerin çiplerine kadar envai çeşit elektrik konularında baş rol oynamaktadırlar.

İnşaat Mühendisliği – Ülkemizde en çok sevilen, beğenilen ve rağbet edilen mühendislik dalıdır. Üstünden geçip gittiğimiz köprüler onların sorumluluğundadır. Kilometrelerce yolun yapımında onlar mevcuttur. Şehrin alt yapı çalışmalarında inşaat mühendisleri çalışmaktadır.

Bilgisayar Mühendisliği – Küçükken birçoğumuzun ”büyüyünce ne olacaksın bakalım” diye sorulduğunda şak diye cevap verdiği mühendislik dalıdır. Ancak ismine aldanıp sadece bilgisayar ile ilgili olmadığını bilmekte fayda var. İçinde yazılım ve algoritma bulunan her türlü sistemin içinde yer alırlar.

Uzay Mühendisliği – Ülkemizde uzay ile ilgili bilinen herhangi bir çalışma olmadığından, uzay mühendisleri ile ilgili vereceğimiz her bilgi biraz eksik, biraz gereksiz olacaktır. Biz yine de uzay mühendislerinin ne yaptığını ve ülkemizde ne yapmaya çalıştığını bilelim. Dünya çevresindeki uzaydan, dünyamızda kullanılmak suretiyle enerji ve teknolojik hizmetler elde etmeye yarayan mühendislik dalına, uzay mühendisliği denilmektedir.

müh 2

Gelelim mühendislikte para kazanmanın sırlarına, tüyolarına. İşte iyi bir mühendis olmanın ve mühendis olarak para kazanmanın çeşitli yolları ve tüyoları.

 • Başlangıç olarak Bill Gates’ten alıntı yapalım: ‎İyi bir mühendis olmak istiyorsanız, sınavlara çalışmaya daima geç başlayın; bu size zaman yönetimini ve acil durumlarla başa çıkmayı öğretir. Bu bol nükteli ve ironi barındıran söz, bize iyi bir mühendis olup nasıl para kazanacağımızı da dolaylı olsa da göstermekte. İyi ve kazanan bir mühendis, acil durumlara başa çıkmayı bilmelidir. Çelikten sinirleriniz olmalı, psikolojiniz her daim yüksek olmalı. Telaşlı, tez canlı insanlar için mühendislik ne iyi bir iş kolu ne de kazançlı bir meslek dalıdır.
 • Yeni bir mühendisseniz dikkat etmeniz gereken ilk nokta tabii ki de iş görüşmesidir. İş görüşmesinde asla alacağınız maaşa dair pazarlık yapmayın. Nasıl ki para konuşan bir doktor ya da öğretmen sevimsiz ve itici görünecekse, mühendis de o derece sevimsiz ve itici olacaktır. Henüz yolun başındayken, parayla değil mesleğinizle ve öğrenmeyle ilgili olduğunuzu göstermelisiniz. İşinizi iyi ve verimli yaptığınız sürece, siz paraya değil para size gelecektir.
 • Az önce mühendislik dallarını açıklarken de belirttiğimiz üzere, mühendislik aynı zamanda bir mucitlik işidir. Bu nedenle, bu işten para kazanmak isteyenlerin yaratıcı zekalarını geliştirmeleri ve canlı tutmaları gerekmektedir. Bir mühendisin alanında getireceği bir yenilik, yapacağı yeni çeşit bir makine ya da araç, onu hem iş alanında ileriye götürecek; hem de maddi alanda başarıya ve zenginliğe taşıyacaktır.
 • Yüksek hassasiyet. Mühendislerin yaptığı işler, hayatımıza doğrudan kolaylık getirecek işlerin tamamını oluşturmaktadır. İnşaat mühendisinin yapacağı bir köprü, kimya mühendisinin geliştireceği bir ilaç; doğrudan gündelik hayatımıza etki eden faktörleri kapsamaktadır. Bu bağlamda, mühendisler işlerini çala kalem yapma lüksüne sahip değildir. Bu nedenle anti parantez olarak belirtilmelidir ki, mühendisler parayı düşündüğü kadar işlerini iyi yapmayı da düşünmelidir. Nasıl ki daha fazla para için günlük limitinden daha fazla kalp ameliyatına giren bir kardiyolog, riskli ve sağlıksız bir eylemin içindeyse, mühendisler de kapasitelerini ve iş sahalarının el verdiği imkanları çok zorlamamalıdır.
 • Planlı davranmak ve çalışkan olmak: İyi ve kazanan mühendis devamlı olarak üreten ve zihnini çalışır vaziyette tutan bir mühendis olmalıdır. Bir makine mühendisi, sürekli olarak yeni makinelerin, bir kimya mühendisi en yeni bileşenlerin peşinde olmalı. Bir inşaat mühendisi iseniz, daha az betonla daha uzun ve sağlam bir köprü yapmanın hedefinde olmalısınız. Bu nedenle yüksek miktarda planlı davranmak, proje bazlı düşünmek ve harekete geçmeden önce teoride de bilgi alanında da adım adım ilerlemek gerekmektedir.
 • İdealist olmaktan çekinmemek gerek. Her zaman en ileriyi düşünenler, iyi ve kazanan mühendisler olur. Mühendislik, yaratmak ve geliştirmek demek madem; bu bağlamda idealize edilmiş koşullarda, riskten, denemekten, üretmekten çekinmemek gerekmektedir. Kazanan bir mühendis, kaybetmeyi göze alan, yeri gelince kaybetmeyi kabullenen ama yılmayan mühendislerdir.
 • Sahaya anında adapte olmak, sahayı bilmek gerekmektedir. Mühendislik de tıpkı doktorluk gibi okul biter bitmez başlayan ve okulla pek de ilgisi olmayan bir meslek dalıdır. Bu nedenle kazanan bir mühendis olmak isteyen adaylar, okullarındaki başarılarını anında unutup sahadaki başarılarına odaklanmalıdır. Mühendisler, kağıt üstünde kazanmaz. Gerçekten kazanan mühendisler, sahadan korkmayan, sahayı yenebilen mühendislerdir.
Şu İş İlgini Çekebilir:  PARA KAZANDIRAN MESLEK ARAYANLARA 15 FARKLI SEÇENEK

En çok kazandıran mühendislik dalları: 

 • müh 3

  Ülkemizde de dünyada da en çok kazanan mühendislik dallarının başını inşaat mühendisliği çekmektedir. Her zaman yapılacak bir yol, bir köprü; geliştirilmesi gereken alt yapı sistemleri vardır. Hele ki ülkemiz bir inşaatlar ve şantiyeler ülkesi olduğundan; inşaat mühendisleri son yılların en çok kazandıran mesleklerinden biri olmaya devam ediyor.

 • Kimya mühendisliği de en çok kazandıran diğer mühendislik türüdür. İlaç sektörünün içinde yer alan bu tür mühendisler, geliştirdikleri bileşimlerle, yeni ilaçların piyasaya sürülmesindeki aşamada etkin rol oynamalarıyla en çok kazanan olmaya adaylar.

“Mühendislikte Para Kazanmanın Sırları” üzerine bir yorum

 1. İnşaatmı kazandırıyormuş ? Gülerim buna o kazananlar inşaat mühendisleri değil mütteahitler karıştırmayın tabi 25 yıllık özelde mühendisseniz bir zahmet oda kazanır

  Cevapla

Yorum yapın