Müşterinin İlla Ürün Almasını Sağlamak İçin 5 Psikolojik Taktik

Günümüzün en büyük problemlerinden biri satıcıların artık tüketicilere satış yapamaması. Bu sorunun altında ise müşterilerin eskisinden daha bilinçli olması yatıyor. Yani kişiler bir ürün alacağı zaman artık o kadar fazla inceliyor ki satıcılar bile ne yapacaklarını şaşırmış durumda. Bunun için size bir örnek vermem gerekirse geçenlerde girdiğim bir mağazada tüketici sınıfında olan ninemiz genç satıcıyı öyle bir şaşırttı ki sadece satıcı değil ben bile şaşırdım denilebilir. Kendisine ufak bir elektrikli süpürge almaya çalışan bu teyzemiz satıcıya öncelikle süpürgenin özelliklerini söylemesini istedi. Satıcı ise kendinden emin bir şekilde her şeyi anlattı. Ancak teyzenin içi rahat değil tabi süpürgelerdeki detayı da yakalamış durumda. Oğlum geri dönüşüm kampanyası başlatan bir marka vardı hatta bu marka düşük enerjide yüksek emiş gücü sunuyor. Bana o tür bir süpürge verebilir misin wattı düşük olsun, emiş gücü yüksek olsun, rengi mavi olsun, ergonomik olsun sürekli toz torbası almak zorunda kalmayım fiyatı da 500 TL’den yukarı olmasın… Bu konuşmanın daha devamı var ancak teyzenin yaşı 70’in üzerinde ve bu tür isteklerle ve bizim bile dikkat etmediğimiz kampanyalar hakkında bilgisi var. Müşteriler bu durumdayken varın satıcının halini siz düşünün.

müşteriye ürün nasıl satılır

Eğer sizde bu tür müşterilerle karşılaşıyor ve sürekli olarak müşterilerinize ürün satamamaktan yakınıyorsanız farklı yöntemler denemenizin vakti gelmiş demektir. Teknoloji bile bu kadar gelişirken ve her gün piyasaya yüzlerce ürün sunulurken siz hangi sektörde olursanız olun kendinizi yenilemeden kalıyorsanız hata yapıyorsunuz demektir. Müşterinin illa ürün almasını sağlamak için 5 psikolojik taktik sizlere de bal kaymak gibi gelecek ve müşterilerinize artık bir şeyler satmanın verdiği ayrıcalığı yaşayacaksınız.

  1. Bundan İyisini Bu Fiyata Bulamazsın!

Bir müşteri size geldiğinde sunduğunuz ürünü öyle bir anlatmalısınız ki dünyanın en iyi ürününü satıyormuş gibi davranmalısınız. Ancak siz ne anlatırsanız anlatın müşteriler hep genel bir piyasa araştırması yapmayı ihmal etmezler. Bunun içinde mağaza mağaza gezerler. Ancak siz bu durumu önlemek ve giden müşteriyi bile bir süre sonra dükkânınıza geri getirerek bir şeyler almasını sağlamak istiyorsanız ‘’Bundan iyisini bu fiyata piyasada bulamazsın.’’ gibi çok iddialı bir söz kullanmanız lazım. Psikolojik olarak bu sözü kullandığınızda ne kadar iddialı olduğunuzu ve ürününüzün ne kadar arkasında durduğunuzu göstermiş olursunuz. Bu psikoloji ile dışarı çıkan bir insan ise sürekli gezdiği yerlerde sizin bu lafınızdan dolayı aklının bir köşesinde satmak istediğiniz ürünü tutacaktır.

  1. Sizin İçin Bir Ayrıcalık Yapabiliriz!

Müşteriler her zaman özel olmak isterler. Bu nedenle de özel olduklarını hissettikleri ve kendileri ile ilgilenen insanlar olduğunda daha kolay bir şekilde ürün alırlar. Mesela müşterilerinize satacağınız ürünlerin kabarık bir fiyatı varsa ve müşterinizin boş çıkmasını istemiyorsanız yapacağınız 5-10 TL’lik bir indirim bile sizi tercih etmelerine neden olabilir. Ancak maddi durumdan önce sizin için bir ayrıcalık yapabiliriz önemli olan sizin istekleriniz ve siz bizim değerlimizsiniz mantığını işlerseniz rahat edersiniz. Bazı dükkânlara girildiğinde satıcılar ya iticidir ya da hemen araya fiyatları girdirerek müşterilerin daha ürünler hakkında düşünmeden fiyata yoğunlaşmalarına neden olurlar. Ancak siz öyle olmayın ve siz bizim için özelsiniz, size bir ayrıcalık yapmayacağız da kime yapacağız fikrini verin.

  1. Ben Size İyisinden Başkasını Vermem!

En güçlü psikolojik taktiklerden biri olan ben size iyisini veririm, kötü mal satmam düşüncesi hem sizi müşteriye yakınlaştırır hem de en pahalı ürünlerinizi dahi satmanıza yardımcı olur. Çünkü insanlar kendilerine iyi mal satan bir adresi asla kaybetmek istemezler. Ancak sattığınız ürünlerin de gerçekten iyi olması gerekir. Müşterileriniz sorun yaşadığında geri gelmezler ancak doğru bir adres ile karşılaşmışlarsa ve satıcı karşısındaki kişilere bu düşünceyi aşılamışsa işler daha kolay olacaktır. Ben bile o sana gelmez bak bu daha iyi diyen bir abimizin her lafını dinleyerek tek seferde dükkanın yarısından çoğunu sırf güvenden dolayı alıp çıkan bir insanım. Benim gibi neyin nereden geleceğini uzun uzun hesap edenleri dahi bu düşünce ile yoldan çıkarabilirsiniz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Olabilecek en fazla sayıda müşteriyi ve çalışanı aynı anda memnun edebilmek

müşterinin illa ürün almasını sağlamak

  1. Elimde Son Kaldı!

Müşteriler her zaman az kalan ürünleri almaya daha meyillidirler. Çünkü herkes bundan alıyorsa biz neden almayalım düşüncesine sahip olurlar. Hele bir de ürünler hakkında çok fazla fikri olan biri ile karşılaşmamışsanız ve ya kararsız bir kişiyle karşı karşıyaysanız bu taktik kesinlikle işe yarar. Az kalan ürünler ve elde son kalan ürünler daha uygun fiyatlı gibi görünebilir ve son kaldı sana bunu daha uyguna veriyorum dediğinizde müşteriler emin olun mest olmuştur. Sizde bu taktik ile müşterilerinizi memnun ettiğiniz gibi ürünlerinizi satmanın farkını yaşayabilirsiniz. Bu işi abartmak adına ‘’Stoklarla Sınırlı’’ ya da ‘’Son İndirimler’’ gibi ilgi çekici başlıklarla reklam yapmanız da satış yapmanıza fayda sağlayacaktır.

  1. Duygusal Olun!

Bu nasıl olacak ben nasıl satış yapacağım diyorsanız hemen açıklayayım ki satış yaparken sadece mantığa hitap etmek yetmiyor. Bir kıyafet mi satıyorsunuz size çok yakışacak ve daha genç görünmenizi sağlayacaktır türünde bir söz ile müşterinizin duygularına da hitap edebilirsiniz. Bir beyaz eşya satıyorsanız evinizde daha rahat kullanırsınız sürekli olarak bozulan bir ürün nedeniyle maddi sıkıntı da yaşamak zorunda kalmazsınız gibi fikirleri karşı tarafa vermeniz daha fazla satış yapmanızı sağlar. Kendinizi iyi hissettiğinizi de karşı tarafa yansıtırsanız emin olun bu iş olmuş demektir. Bu nedenle elinizden geldiğince duygulara da hitap etmeye çalışın.

“Müşterinin İlla Ürün Almasını Sağlamak İçin 5 Psikolojik Taktik” üzerine 2 yorum

  1. çok güzel bir site bulduğuma inanıyorum.tam aradığım gibi. tecrübeler anlatılmış. yaşım kücük olmasına rağmen kendimi geliştirmek için uygun bir yer. yazılar sade ve uzatılmadan tam verilmek istenen düşünce anlatılmış. yazanın(yazanların) elleri dert görmesin. devamı dileğiyle 🙂

    Cevapla

Yorum yapın