Nalbur dükkanı açmak istiyorum? – Röportaj

Nalbur Dükkanı Kazandırır Mı?

Günümüzün ihtiyaçlarını göz önünde bulundurulduğunda nalburların, manavlar, marketler ve kasaplar kadar gerekli olduğu sonucuna varabiliriz. Tadilat, tamirat, boya ve daha birçok farklı işte kullanılan gereçler nalbur dükkanlarından ve web sitelerinden satın alınabiliyor. Bu iş kolunda güncel olanı takip etmek, dükkanın kataloğunu periyodik aralıklarla yenilemek ve mutlaka online mağazalarda da satış yapmak gerekiyor.

tools photo

Örneğin Virüs salgınından sonra cerrahi maske ve bone satmaya başlayan birçok nalbur dükkanı oldu. Tamir ve tadilat işlerinde kullanılan malzemelerde hızlı değişimler ve yenilenmeler yaşandığı için  ürün seçeneklerini sürekli güncellemekte fayda var. En kullanışlı modeller uygun fiyatlarla satışa çıkarıldığı takdirde nalbur dükkanları ortalamanın çok üstünde gelir sağlayacaktır.

Röportaj

Tam 22 yıldır İstanbul’un Ataşehir ilçesinde nalburluk yapan Ömer Amca ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

– Önceden her köşe başında, her mahalle arasında bir nalbur dükkanı olurdu. Şimdi diğer birçok dükkan gibi nalburlar da ana caddelere doğru kaydı. Ancak bununla birlikte dükkan sayılarında da gözle görülür oranda bir azalma yaşandı. Tüm bunların nedeni nedir sizce? Nalburluk kabuk mu değiştiriyor?

– Önceden millet, bakkallar marketler tarafından yutuluyor diye ah vah ederdi. Şimdi sıra diğer dükkanlarda ve iş kollarında. Artık marketler, sadece bakkalları değil, kasapları, nalburları, bilcümle meslek kollarını yutmaya başladı.

 

– Nalburluk da yakına ölmeye yüz tutmuş meslekler arasında yerini alabilir mi?

– Aldı bile. Nasıl ki ben dükkanımda çok amaçlı silikon satıyorum, koca koca marketler ve mağazalar da çok amaçlı hizmet veriyor. Giriyorsun kapıdan içeri. Kat kat çıkıyorsun. Hem çayını çorbanı peynirini, hem eve lazım olan diğer her şeyini alıp evine dönüyorsun. Ya da ana caddede bir tur atıp iyi ışıklandırılmış olan, her haliyle müşteriye ”beni seç” diyen dükkanlara giriyorsun. Bizim gibi küçük dükkanlar da son demlerini yaşıyor maalesef.

 

– Sondan başladık madem, öyleyse ilkten devam edelim. Bu mesleğe nasıl başladınız?

– Baba mesleği. Rahmetli babam, hem çok şefkatli bir baba, hem de çok iyi bir usta idi. Çivileri, makasları, silikonları, tek tek, bıkmadan usanmadan bana anlattı. Sadece bunları değil, esnaflığı da öğretti bana.

 

– İyi bir nalbur, her şeyden önce iyi bir esnaf olmalıdır – diyebilir miyiz?

– Şimdiki gençlerin okuduğu bölümlerden birinin adı yanılmıyorsam halkla ilişkiler. Halka ilişkini, iletişimini her zaman samimi ve dostane tutacaksın. En önemlisi doğal ve adil olacaksın. Bizde bir söz vardır: ”Ramadan Aga geldi yok hiç ekmek, Şaban Aga geldi ver 3 ekmek” diye. Yani birine 1 liradan verdiğin çiviyi diğerini 50 kuruştan verirsen ne olur?

 

– Ne olur? Siz söyleyin lütfen.

– Çiviyi 50 kuruşa sattığın kişiye kıyak geçmiş olmazsın ama çiviyi 1 liraya sattığın müşteriye haksızlık etmiş olursun.

 

– Konuşmamızın başında tüm iş kollarının iç içe geçtiğinden dem vurduk. Peki bu durumda, nalbur ile hırdavatçı dükkanlarının arasındaki fark da ortadan kalkmadı mı? Yani siz de pekala dükkanınızda çeşitli kaynak makineleri, transpaletler ya da jenaratörler satabilir misiniz?

– Satamam. Daha doğrusu satabilsem bile, buna imkanlarım el verse bile satmak istemem. Birincisi benim dükkanımın metrekaresi belli. Bu yaştan sonra yeni bir dükkan telaşıyla da uğraşamam. İkincisi, esnaf, bilmediği, tanımadığı ürünü, aleti, makineyi satmamalı. Çünkü ürününü bilmeyen esnaf  er ya da geç müşteriye karşı mahcup olur. O saydığın makinelerin tamamı ayrı bir uzmanlık alanı. Benim küçük dükkanımda nalbur malzemeleri sattığım kişiler belli.

 

– Daha büyük bir dükkan tutsanız örneğin? Ufak ufak yeni ürünler, aletler satmaya başlasanız?

– 15 yaşında bir torunum var. Sık sık dükkana gelir. Nalbur malzemelerine de epey meraklı. Belki onun için bu fikirler çok daha cazip olabilir. Ama dediğim gibi belli bir yaştan sonra risk almak, aldığın riskle kalmak demektir. Ya da biz babamızdan, ustamızdan böyle gördüğümüz için böyle konuşuyorum.

 

– 22 yıllık bir deneyim ile birlikte bugünkü ustalara, çıraklara, nalburlara neler tavsiye edersiniz? Başarılı bir esnaf olmak için nelere dikkat etmeliler?

– Her zaman, her koşulda dürüst olsunlar. Müşterileri kapmaya ya da avlamaya değil anlamaya çalışsınlar. Sattıkları şey bir çivi bile olsa, onun çeşitlerini, özelliklerini, kısacası her şeyini bilsinler. Ancak bu şekilde gerçek anlamda para ve müşteri kazanabilirler.

Nalbur Dükkanında Satılabilecek Yeni Ürünler

Cerrahi maske dışında yüz koruyucu siperlik gibi hem boya hem de tamirat yaparken kullanılabilecek çok yönlü ve ergonomik maskeler de kataloglara eklenebilir. Toplumumuzun değişen alışkanlıklarından biri artık evlerinin belli başlı işlerini ustalara yaptırmak yerine kendileri yapıyor. Aynı zamanda dekorasyon fikirlerini hayata geçirmelerine yardımcı olacak birçok farklı malzeme ve ürünü de hem reel hem de sanal piyasada satışa çıkarabilirsiniz.

Kamusal kullanımlar için özel olarak üretilmiş dezenfektan stantlarının aktif satışını gerçekleştirmemeniz için hiçbir neden yok. Dezenfektan standlarına olan ilgi her geçen gün artıyor. Bu ilginin kaynağında hala etkilerini sürdürmekte olan salgın var. Salgın tamamen bitse bile günlük hayatımızın içerisinde bu tür dezenfektan kabinlerini daha fazla görmeye başlayacağız. Siz de yeni bir nalbur dükkanı açmak ya da mevcut dükkanınızı yenilemek istiyorsanız işe ürün yenilemekle başlayın. Emin olun bu zorlu piyasa şartlarında sadece tavan boyası ve çivi satarak tutunmanız pek olası görünmüyor.

Gerekli yerlerden izin alıp gerekli firmalarla iletişime geçerek dijital ürünlere de yer verebilirsiniz. Günümüz imkanlarında bir e-ticaret sitesi açmak için astronomik rakamlar ödemenize gerek yok. Sermayenin çok az bir kısmını online mağaza açmaya ayırabilir, bu süreçte profesyonellerle çalışabilir ve dükkanınızdaki yeni nesil nalbur ürünlerini sanal pazarda da satışa sunabilirsiniz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  KAHVE DÜKKANI AÇMAK(KAFE AÇMAK)-Karlı marjı ve maliyeti nasıl?

Nalbur demek hırdavatçı demektir. Çivi, tornavida, matkap gibi yapı malzemelerinin satıldığı nalburiyelerde inşa etmekle ilgili olan her şeyi bulabilirsiniz. Böyle bir dükkan açmak istiyorsanız belli başlı hususları önceden bilmeniz gerekmektedir. Önünü görmeden yani ışığı görmeden hareket etmek bir girişimciye yakışmaz. Girişimci dediğimiz adam plancı olmalıdır. Gece gündüz yazıp çizmeli, önemli kişilerle diyalog halinde olmalıdır. “Connections” dediğimiz bağlantılarını geliştirmelidir. Neyse konumuza dönelim, alt tarafı nalbur açacağız “effective connections”‘a gerek yok:))

tools photo

A) Nalbur dükkanı nasıl açılır ve nelere dikkat edilmelidir?

1) Nalburiye açarken esaslı bir esnaf olacağınız asla unutmayın. Bu demektir ki civar halkı bulunduğunuz bölgenin haritasını bile size soracaktır. Kuruyemişçi 1 numara siz iki numara olacaksınız bu konuda.

2) Şaka maka hırdavarçı açacaksanız dükkanınız inşaatçilere, amelelere ve de müteahhitlere yakın olmalı. Hatta müteahhitlerle aranızı iyi tutmanız sizin yararınıza olacaktır. Nitekim en büyük müşteriniz onlar olacaktır. Bu adamları tavlamak için “kurbayı yavaşça ısıtma taktiği” kullanmalısınız. Yani en başta fiyatları en düşükten açacaksınız. İnşaatçi dostlarımız size alıştıktan sonra yavaş yavaş fiyatları arttıracaksınız. Ta ki onlar mevzuya çakana kadar, baktınız sizden kopuyorlar yine düşürün en başta sonra tekrar yükseltin ücretleri.

3) Yok agresif reklam politikasıymış, yok iş planıymış. Bırakın Allah aşkına. Sen nalbursun oğlum. Büyük düşün biraz. Yapacağın iş belli. Dükkanını kiraladığın mevkiye dizeceksin envanteri. Sonra işini ehilce yapıp cironu artırmayı hedefleyeceksin. Zamanala inşallah büyür gider işlerin.

4) Arkadaşlar dalga geçtiğimiz falan zannedebilirsiniz de bu nalburculuk işi hakikaten sizlere sıkı paralar kazandırabilir. Ürünlerinizi toptancılardan, tedarikçilerden, distirbütorlerden temin edebilirsiniz. Geriye kalan şey de sizin pazalama yeteneğinize ve güvenilirliğinize kalmış bulunmaktadır.

5) Nalbur dükkanı açmak için gereken belgeler fiksdir. Söz konusu dükkanın krokisi, itfaiye raporu, kira mukavelesi gibi belgelerle belediyenin yolunu tutmanız yeterli. Diğer belgeleri zaten onlar size söyleyecektir. Ben burada tekrar tekrar zikredip yazmaktan usandım. O sebeple kalabalık yapmayacağım.

6) Nalbur dükkanınızı yeni gelişmekte olan bölgelere ve inşaatlerin, restorasyonların bol olduğu bölgelere açmanız sizin için müşteri çevresi bulmak adına yararlı olacaktır.

7) Bir nalbur dükkanında elemanlarınızın çok da sempatik ve yakışıklı olmasına gerek yok. Nihayetinde bir pastane işletetmeyeceksiniz. Yeter ki hangi eşya nerede ve nasıl kullanılır, fiyat karşılaştırması nasıl yapılır bilsin. Gerisi zaten fazla beklenti içinde olmak olur. Ancak tabi bir Bauhaus ya da bir Koçtaş olmak istiyorsanız işte o vakit bu elemanlar harbi karizmatik olmalı. Zira bu tarz büyük ev geliştirme dükkanlarına sadece erkekler değil bayanlar ve sosyetikler de gelmektedir. Yani kısacası bu durumda müşterilerinizin beklentilerine gör hareket etmek durumundasınız.

B) Nalbur dükkanı açmak para kazandırır mı?

Bu sorunun cevabı işinizin büyüklüğüne ve niceliğine göre değişmektedir. Genel itibariyle 50-60 bin TL gibi rakamlara orta halli bir yapı dükkanı açabilirsiniz. Ancak tabi ki bu rakam milyon dolarlara kadar tırmanabilir, daha merkezi bir yerde daha büyük çaplı olarak çalışmak isterseniz. Bu merkezlerin başında ise İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük metropoller geliyor. Böylsi yüksek nüfuslu kentlerde aynı caddede hatta aynu sokakta iki nalbur dükkanı bile tam olarak istedikleri rakamlara ulaşarak iş yapabilirler. Ancak iş küçük il ve ilçelere gelince değişecektir. Böyle yerler hem az nüfusa sahiptir hem de oranın sakinlerinin alışveriş alışkanlıkları geleneğe dönüşmüştür. Hep aynı marketten ya da kasaptan alışveriş yaptıkları gibi hep aynı nalbura giderler. Böyle yerlerde sıfırdan bir nalbur açmak ise büyük oranda risk barındırıyor.

Sözün kısası nalbur dükkanının para kazandırıp kazandırmayacağı hem sermayenize hem de konumuna bağlıdır.

Nalburda Satılabilecek Boya Çeşitleri

2020 yılı itibariyle dükkanınız ne kadar küçük olursa olsun satışa çıkardığınız tüm ürünlerde belli başlı oranlarda çeşitliliğe gitmelisiniz. Potansiyel müşterilere sunacağınız çoklu seçenekler kafa karışıklığı yaratmak yerine müşterilerin çoğunu alışveriş yapma, satın almaya yönlendirecektir. En çok çeşitliliğe gidebileceğiniz ürünlerin başında ise boyalar geliyor. Son yılların favori boyası ise su bazlı boyalardır. Su bazlı boyalar hem çabuk kuruması hem de sağlığa zararlı olmaması nedeniyle müşterilerin bir numaralı tercihi olmaya devam ediyor. Akrilik esaslı olan bu boyalar yüzeylerin korunmasında da son derece etkilidir. Hem bu tür boyalara dükkanınızda ağırlık verin hem de satın alma aşamasında kafa karışıklığı yaşayan müşterilerinize bu tür bilgiler sunarak onların daha emin bir şekilde sizden alışveriş yapmalarını sağlayın.

Boyaların türleri de kadar renkleri de ayrı bir öneme sahip. Onlarca farklı renge sahip olan zengin bir kataloğunuz olsun. Bu sayede gelen müşterileri eli boş döndürmemiş olursunuz.

Nalbur Dükkanında Satabileceğiniz Diğer Ürünler

Boya dışında fırça, tiner gibi boya badana işlerinde yardımcı olabilecek tüm ekipmanlar da farklı türleriyle dükkanınızda müşterilere sunulmalı. İnce eleyip sık dokuyan müşteri tabanı için çeşitlilik demek artı puan demektir. Bunun dışında çekiç, pense, tornavida ve envai çeşit çivi de dükkanınızda mutlaka bulunmalı ve stoklar erimeye başladığında yeniden sipariş edilmelidir.

Günümüzde nalburlarda her derde deva dükkanların başında geliyor. Sizin de müşterilerinizin isteklerini tam manasıyla karşılamak için talep ve ihtiyaçları yerinde gözlemlemeniz gerekiyor. Örneğin birkaç müşteri üst üste bir ürün sordu ve sizde yok. Hemen sipariş edip dükkanınıza getirin. Cephe macunları, boya sökücüler ve rulo fırçalar da son yıllarda giderek artan bir talep oranıyla satın alınıyor. İnsanlar artık boya badana ve tamir tadilat işlerini daha fazla oranda kendileri yapıyor.

Dükkanınızda satıp sürümden kazanacağınız diğer ürünler arasında zımparalar, boru anahtarları ve matkap uçları yer alıyor.

Nalbur Dükkanlarının Geleceği Var Mı?

Nalbur dükkanları uzun süreler daha halka hizmet sunmaya devam edecek. Marketler, manavlar ve kasaplar nasıl ki toplumun elzem ihtiyaçlarına cevap veren temel dükkanlarsa nalburlar da tam olarak öyledir. Planınızı yapın, sermaye ve dükkan açacağınız yeri belirleyin ve dükkanınızı açın.

“Nalbur dükkanı açmak istiyorum? – Röportaj” üzerine 13 yorum

 1. Merhaba hocam
  2018 yılında nalbur açma fikri nasıl sizce yani iş yürür mü ?
  Dolar 4 .60 ın altına düşmüyor sürekli yükseliyor piyasa çok durgun diyorlar 🙁
  Sizin fikriniz benim için değerli 🙂
  Yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

  Cevapla
 2. Merhaba
  Sizce yapı market olarak açılmış bir firma kendi internet satış sitesini mi kurmalı yoksa pazarda lider konumda bulunan internet satış siteleri aracılığıyla mı satış yapmalıdır

  Cevapla
 3. Ben 25 yaşında bir bayan olarak nalbur açıyorum çok iş fikri vardı kafamda ama hepsini yerinde deneyimledim manav dedim meyve bozulur pazarcı fiyatı kırarsa benim malım çöp olur pastane dedim müşteri beğenmese bittin mağaza zaten bi çok insan net üzerinden sipariş vermekte fırın açmak yada tandır ekmeği için dükkan açmak bide nalbur vardı kafamda ama şuan netim nalbur açıyorum allah nasip ederse mart 25 den snr müşterilerime satış yapıcam elin işindense kendi işimin işçisi olurum ve ben yanlız açıyorum kimse yok arkamda kimseye de ihtiyacım yok allah yeter bana…

  Cevapla
  • Öncelikle hayırlı olsun bol kazançlar. Dükkanı nerede açıyorsunuz ve ne kadar sermaye ile başladınız?

   Cevapla
 4. Merhaba bende 100 bin sermaye ile bir nalbur açmayı düşünüyorum sizce yeterli mi yoksa fazlamı bu konuda fikir verirseniz sevinirim.

  Cevapla

Yorum yapın