Nasıl Ayda 60.000 TL Kazanabilen Büyük Bir Esnaf Olunur?

Okumanın verdiği güzellikler bir yana ben esnaf olacağım diye kendinize bir yol çizmişseniz ve alanında sürekli kazanç elde eden bir esnaf olmak istiyorsanız bu artık hayal değil. Eskiden beri bilinen bir gerçek var ki esnaflık dediğimiz işin belli bir geliri olmaz ve risklerle dolu bir sektör olmasından dolayı da her ay belli bir gelir elde edemeyebilirsiniz. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki esnaflıkta çok önemli bir detay vardır: İsterseniz çok kazanabilirsiniz.

Çok kazanmak esnaf olsun olmasın herkesin hayali ancak bu işin nasıl olacağı konusunda bir fikri olan var mı bilmiyorum. Ama sizler için her zaman kazançlı çıkan bir esnaf olmanın en basit yollarını sıralayacağım. Bana ‘’Madem kazanan bir esnaf olmanın yollarını açıklayacaksın o zaman neden sen bu yazıları yazarak zaman kaybediyorsun? Git esnaf ol dediklerini yap ve kazanmaya başla.’’ diyenler olabilir. Ancak balık tutmayı bilenler için balık sayısının önemi yoktur. Bu nedenle sizlerde balık sayısına takılmadan balık tutmanın inceliklerine odaklanırsanız emin olun daha çabuk sonuca varırsınız.

Elinizde ne kadar para olursa olsun siz çalışmadıkça elinizdeki bütün paralar tek tek ortadan kaybolacak ve açlık, sefalet hatta işsizlik içinde kıvranmaya başlayacaksınız. Dünyanın neresine giderseniz gidin ‘’Hazıra dağ dayanmaz.’’ lafını duyacaksınız. Bu nedenle esnaf olduğunuz günden itibaren hazırlarınıza güvenmemeyi bilmeniz gerekiyor. Hazıra güvenmeyen bir insan içinde en önemli ayrıntı ise her zaman ne olursa olsun daha fazlası için çalışmak olacaktır. Bunu para kazanma hırsı olarak görmeyin. Çünkü siz para kazanmak adına değil bu işi nasıl daha karlı bir hale getirebilirim derdi ile dertleneceksiniz. Eğer hazırsanız nasıl ayda 60.000 TL kazanabilen büyük bir esnaf olunur bunun ayrıntılarına geçelim…

big money photo

Çalışmadan Kazanamazsınız!

Esnaflığa eminin çoğunuz ufak bir dükkan dediğimiz yerlerde başladınız ve zaman içerisinde daha büyük dükkanlar haline geldiniz. Bu süreç içerisinde eğer gerçekten çalışmanın hakkını veren esnaflar olmuşsanız iş yerinizde en az o kadar büyümüştür. Ancak siz bir esnaf değilseniz ve bu işe girişmeyi düşünüyorsanız dünyanın hiçbir yerinde değişmeyen tek gerçekten haberdar olmanız gerekir. Bu gerçek ise “ÇALIŞMAK’’ dediğimiz ve çoğu insanın en zor alan diyerek baktığı kısmı oluşturuyor. Esnaflık hayatı üniversite sınavlarında olduğu gibi sınav zamanı çalışılabilecek bir alan değildir bayanlar, baylar. Bu sektöre girdiğiniz andan itibaren gerçekten kendinizi vermeli ve günü gününe çalışmalısınız. Büyümek adına neler yapabileceğinizi düşünmekten tutunda müşterilerinizle olan ilişkilerinizden ürünlerinizi nasıl seçeceğinize kadar hemen her alanda çalışmalısınız ki ayda 60.000 TL kazanmaya başladığınızda “Haydan gelen Hu’ya gider’’ hesabı bir durum yaşamayın ve kazancınızı rahat rahat yiyin.

Birikim Her Gelişmenin Temelidir!

Ufak bir esnaf dükkânınız varsa ya da bu tür bir işe girişecekseniz kesinlikle birikim yapmanız gerekir. Bununla ilgili bir örnek vermem gerekirse eskiden ufak bir beyaz eşya tamiri yapan esnaf bir abimiz zaman içerisinde birikimleri ile kendisine spot ürünler satan bir mağaza açtı. Daha sonrasında yine birikimler devam etti ve spot mağazasının üst katını da alarak geniş bir mağaza halini verdi. Daha sonra sattığı ürünlerden birinin bayiliği olmaya karar verdi. İşlerini sürekli birikimleri ile yönlendiren bir adres olması gerektiğini bildiği için birkaç markanın daha bayiliğini aldı. İşler açıldıkça açıldı ve bugün sadece beyaz eşya değil ev adına ihtiyaç duyulan ne kadar ürün varsa hepsini satan tam 5 katlı bir mağazanın sahibi haline geldi. Birikim bu abinin işlerinin temeliydi. Çünkü binayı çıkmak için bir temele ve temelinde bina olması için birçok malzemeye ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaçların beslendiği alan ise birikimlerdir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Lüks Araç Kiralama Dükkanı Açmak - Röportaj

Risk Alın!

Esnaflık biraz da risk demektir. Çünkü risk almadan büyümek kolay değildir. Esnaflıkta size çok büyük işler gelebilir ya da çok büyük satışlar yaptığınızda yüksek kazançlar elde edeceğinizi düşünebilirsiniz. Bunun için biraz cesaret ve biraz da risk sever yapıda olmanız gerekir. Ancak bütün riskleri alırken A, B, C,…. Z planı dediğimiz bütün planları yaparak bu işe girişmeniz gerekir. Aksi halde riskler size 60.000 TL kazandırmak yerine 60.000 TL kaybettirebilir.

Satış Alanınızı Genişletin!

Şimdi esnaf olarak bir düşünün. Bir şubenin kazandığı para ile 10 şubenin kazandığı para birbirine eşit midir? Elbette değildir. 10 şubenin elde ettiği gelirler bir şubenin elde ettiği gelirden daha fazlasını elde eder. Bu nedenle 60.000 TL için bir yerine birkaç koldan çalışma başlatmanız gerekir. Mesela çok büyük bit toptancısınız ve şehrinizden aylık olarak 10 milyar civarı kazanç elde ediyorsunuz. 2 şehre daha bayilik verdiniz ve kazançlarınız arttı. Bununla birlikte internet denilen ortama da şubenizi açarak 2 şubenizin getirisinin daha fazlasını da buradan elde edebilirsiniz. Bunun gibi çeşitli örnekleri kendi çalışma alanlarınız içinde verebilirsiniz. Biraz reklam kokulu çalışmalar ve biraz da internet yardımı ile satış alanınızı genişletebilirsiniz.

big money photo

Yatırım, Yatırım, Yatırım!

Ufak bir esnaf dükkanınız olsa bile ayda 60.000 TL kazanabileceğinizi biliyor musunuz? Eğer bir dükkândan aylık olarak genel bir kazancınız varsa hemen kazançlarınızı yatırım haline getirin.

  • İnternet üzerinden Forex’e başlayabilir,
  • Arsa, dükkân, ev türü yerler alarak kira ya da satış yapabilir,
  • Borsaya giriş yapabilir,
  • Farklı bir alanda yeni bir iş kurabilirsiniz.

Bu tür yatırımları artırabilirsiniz. Ancak yatırım yaparak ayda 60.000 TL üzerinde de kazanç elde edebileceğinizi unutmayın. Nasıl ayda 60.000 TL kazanabilen büyük bir esnaf olunur diye düşünüyorsanız çalışmayı elden bırakmayın ve sonuna kadar her fikri değerlendirin.

 

Yorum yapın