Nasıl Ev Tekstili ve Çeyiz Ürünleri Satıp Para Kazanabilirim

Ev tekstili ve çeyiz ürünleri satmak 90’larda son derece revaçta ve popüler olan bir işti. 90’ların sonunda ve 2000’lerin başında eski önemini yitirse de, bugün yine bu ev içi piyasası canlanır gibi olmakta. Biz de parlak fikirler olarak bu Türk kültürü ve gelenekleri açısından da son derece önem ihtiva eden bu konu hakkında bir yazı kaleme almak istedik.

Çeyiz yapmak tamamen bu topraklara ait eski ama güncel bir gelenektir. Amacı, yeni evlenen ve pek doğal olarak ekonomik durumları her şeye yetmeyen yeni evli çiftlere hediye olarak onu vermektir. Çeyizlerin bir kısmını gelin kızlarımız kendileri hazırlarken bir kısım da satın alınarak oluşturulur.

İşte yazımızı ilgilendiren hassas nokta da bu devreye girer. Siz böyle bir işe girmek için kolları sıvadığınızda, genellikle müşteri kitleniz 45  50 yaş üstü kadınlar ve ev hanımları olacaktır. Zaten bu işe girenler ve girecek olanların yaş ortalaması da budur. Durumlar ve şartlar bunu belirler zira. 50 yaşında emekli bir amcamızın, yeni evleneceklere yardımcı olmak ve biraz da para kazanmak için havlu ve benzeri işlerle uğraşmalarını görüntülü olarak düşünmek bile abes olacaktır çünkü.

Şimdi sırasıyla çeyiz olabilecek, çeyiz kabul edebilecek ürünlerin neler olduğunu kısa açıklamalarla maddeleyelim. Sonrasında bu işi evin içinde yürütecek ev hanımlarımız için onları kimlere nasıl satacağına dair genel ve geniş bilgiler verelim.

pat-3

Çift bornozları

Çeyiz Ürünleri Nelerdir? 

  • Patik: Kış aylarında ev içinde ve bahçe bölgelerinde soğuk betona karşı ayaklarımızı koruyan, tam bir anne icadı olan patik çorapları çeyiz ürünlerinde çok sık üretebileceğiniz ve kolay satabileceğiniz ürünlerin başında gelir. Patik örmek, nispeten küçük bir tekstil ürünü olduğu için sıkı bir çalışmayla günde birkaç çift bile örülebilir.

 

  • Havlu kenarı danteli: Mevcut havluları süslemek ve ev içi dekorasyona uygun hale getirmek adına estetize etmek de sizin işiniz olacak. Yeni evlenen genç kızlar evlerinin her köşesine çok fazla özen göstereceği için bu tür süslemelerle dolu havlular kapış kapana gidecektir.

 

  • Dantel masa örtüsü ve vitrin parçaları: Çalışacağınız çoğu parça, danteller üzerinden olacaktır. Dantel, hala fabrikasyon ürünlerin kapsamında değildir. Yani yine bir toplum değeri sözelliğiyle ”el emeği göz nuru” olarak nitelendirilir. İnsanlar da çeyizlerine böylesi ince işlenmiş ve zor bulunan nadir ürünleri katmak isterler zaten. Bu nedenle ne kadar çok uğraşır ve incelik gösterirseniz dantelli masa örtüleriniz ve aynı şekilde vitrin parçalarınız birçok ev hanımı tarafından kapış kapana şeklinde satın alınacaktır.

 

  • Bornoz takımları: Yeni evli çiftler, aynı şekilde bir takım olarak ilerlemek isterler. Bu nedenle birtakım giysi ve tekstil ürünleri tıpkı ikiz kardeşler gibi bir kullanmayı dilerler. Bornoz takımı alıp satma işi de, epey ilgi çekecektir. O bornozların renk ve biçim olarak tam bir ortaklık ihtiva etmesine özen gösterin, kafi.

 

  • Çarşaf ve Nevresim Takımları: Bu tür ürünlerin sektör içinde pazarlamacılar tarafından ele geçirildiğini bilin. Ancak zaten siz satış gerçekleştirdikçe, bir sabit müşteri kitleniz olacak, önceden sadece çeyizlik için sizden alışveriş yapanlar, daha sonra kendi evleri için de yine aynı şekilde sizinle irtibata geçecektir.

İkna Edici Satış Yaparken Hikaye Anlatmanın Önemi adlı makalemiz de size bu tür ürünleri söz konusu hanımlara satarken yardımcı olacaktır. Zira hanımlar dedikoduya bayılır. Dedikodu da sözlü edebiyat ve hikaye anlatma geleneğinin bir parçası olduğuna göre, çay kahve ve yemekli günlerde, konuşturun çenenizi, doldurun keselerinizi.

 

Ev Tekstili ve Çeyizlik Ürünler Satarken İzlenmesi Gereken Yollar 

  • Toptancı Bulup Anlaşmak: Nasıl ki bazı ürünleri el emeği göz nuru şeklinde kendiniz üretip imal edeceksiniz, yine satacağınız birçok ürünü de toptan bir şekilde alıp üstüne fark koyarak satmanız gerekecek. Burada unutmamanız gereken en önemli nokta, toptan bir şekilde alacağınız için ürünleri çok ucuza getireceksiniz. Bu bağlamda size kar getirecek olan tek disiplin, o toptan halde aldığınız ürünleri bir an önce elden çıkarmak olacak. Ne kadar hızlı satış o kadar geniş ölçekte kar demektir. Çünkü zaman geçtikçe, para ekonominin içinde değer kaybetmektedir.

 

  • Komşularla Arayı İyi Tutmak: Bir kere satabilmek için laf cambazı ve konuşmayı bilmek gerek. İkna yönteminizi kendi canlılığınız ve samimiyetinizle özgün bir hale getirip kimilerine tonton kimilerine güler yüzlü bir satış dili oluşturmalısınız. Sanki söz konusu mekanlarda bir çay içip soluklanmaya gelmişsiniz gibi davranıp satıcı kimliğinizi onlar ”yeni ne var” diye sorduklarında ortaya koymanız gerek. Öbür türlü kapı kapı dolaşıp iki üç günde bir insanların zillerine basarsanız, herhangi bir pazarlamacıdan farkınız kalmaz. Kendinizi ilk etapta bu yönünüzle tanıtın ve daha sonra genelde karşı taraf çağırdıkca onların misafiri olun.

Bu tür satışlarda sağlam bir çevreniz olmalı. O çevreyi çekirdek çevrenizi giderek büyüterek ve genişleterek kendi ellerinizle oluşturacaksınız. Kimseyle herhangi bir konuda polemiğe girmeyin ve her zaman anlayışlı bir tabiatla kadın toplanmalarının aranan yüzü olun.

 

pat-2

Dantelli havlu kenarları

  • Eşantiyon ürünler işe işten anlayan erbap müşterilere yatırım yapmak: Başlangıçta bazı ürünleri eşantiyon şeklinde tanıtım için verebilirsiniz. Verdiğiniz kişiler mahallede ve çevrede önemli konuma sahip olup genelde kendilerinde toplanan insanlar olmalı. Böylece verdiğiniz ürünler, çok daha kolay ve hızlı bir şekilde kulaktan kulağa yayılacak ve namınız böylesi stratejik bir manevrayla yürümeye başlayacak.

 

  • Ev hanımlarından telefon rehberi oluşturmak: Örneğin İstanbul’da mı yaşıyorsunuz? Önce kendi semtinizden ve kendi mahallenizden başlayın. Bir telefon rehberi oluşturarak samimi bir üslup da geliştirerek, asla pazarlamacı değil dost satıcı kıvamında bir imaj da çizmeyi ihmal etmeden, insanlara telefon edip onlara tekstil ürünlerinizden ve çeyizlik eşyalarınızdan bahsedebilirsiniz. Zaten işi yapan özne olarak kadın olacağınızdan, diğer kadınların üzerinden doğrudan pozitif bir etki uyandıracaksınız.

Bu maddede dikkat etmeniz gereken ana nokta, aynı numarayı defalarca arayıp onların gözünde kendinizi itici konuma sokmamak. Daha ziyade ”ben bir düşüneyim” diyerek konuyu muallakta bırakan kişilere numara bırakma yolunu izleyebilirsiniz. Semt semt ve mahalle mahalle hareket edeceğiniz için müşteri kaybı gibi bir ihtimalle haşır neşir olmayacaksınız.

pat-1

Kışın ayak dostu: Patik

  • Sık sık ev hanımlarına ürünlerin fiyatını yazan görüntülü whatsapp mesajı atmak: Son olarak izleyeceğiniz belirli satış yolu ve tekniği bu olacaktır. Whatsapp nedir ben bilmem gibi ani çıkış yapmayın sakın. Eğer bu işi yapacaksınız önce whatsapp nedir nasıl kullanılır, bunları öğrenmeli ve gerektiğinde potansiyel müşterilerinize de iletmelisiniz.

Zaten ibreler ve rakamlar gösteriyor ki artık ev hanımlarımız da Facebook ve Whatsapp gibi iletişim kanallarını hızlı ve seri bir şekilde kullanmaktadır. Siz de elinize yeni ürünler geldikçe onları fotoğraflayıp çeşitli Whatsapp gruplarına ve whatsapp kullanıcılarına bu görselleri oluşturabilirsiniz.

Oluşturacağınız görsellerde bir fiyat listesi oluşturmayı da ihmal etmeyin. Böylece bir taşla iki kuş vurarak hem yeni ürünleri hem de o yeni ürünlerin fiyatlarını tek karede ve tek seferde karşı tarafa iletmiş olursunuz.

Yorum yapın