Nasıl para bulabilirim?

Nasıl, nereden, ne şekil hızlı biçimde para bulabilirim diye kutsal Google’da aradığınız zaman karşınıza yüksek ihtimalle kredi siteleri, bankalar, kılıfına uygun suç işleyen birtakım ne idüğü belirsiz tefeciler çıkabilir. Kaptırmayın paranızı…

Biz parlakfikirler her zaman vatandaşlarımızın TÜMÜNÜ, en ücra köşelere kadar düşündüğümüz için sizler için bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettik.

find money photo

Ayrıca merak etmeyiniz hiçbir tanıtım, örtülü reklam ya da uyduruk bir ürünü ya da hizmetin pazarlamacılığı girişiminde bulunmayacağım bu yazımda. Tamamen sizler için menfaat gözetmeksizin yazıyorum bu yazıyı.

Eğer ki kısa zamanda para arıyorsanız sizlere çok özel, yüksek geri dönüşüm oranı olan, kaliteli bir method söyleyeceğim. Şimdi; kemerlerinizi bağlayın, sigaranızı yakın ve arkanıza yaslanın.

Çabucak ve kısa yoldan sermayesiz, az sermaye ile para kazanmak ve bulmak istiyorsanız ihtiyacınız olan şeyleri sıralıyorum:

• Bir adet akıllı telefon veya laptop

• Bir adet Google Adwords hesabı

• Bir adet toptan satış yapan (yurtiçi veya yurtdışına olabilir) vergi levhasına kayıtlı esnaf ya da herhangi bir üretici

• Bir adet akbil

• Bir adet takım elbise

• Bir adet saat

• Bir adet ekran ışığına karşı koruyucu gözlük (opsiyonel)

• Bir adet evrak çantası

• Bakımlı ve taranmış saçlar

• Bir adet defter ve tükenmez kalem

• Bir adet siyah ya da kahverengi iş ayakkabısı

• Kırmızı kravat (kırmızı şart)

—————————-

Dalga geçmeyin malzemelerle 🙂

Malzemeler hazır ise başlayabiliriz sevgili parlakfikirler okuru. Korkmayın, merak etmeyin sizleri nitelikli dolandırıcılık yapmanız için de eğitmiyorum. Yapacağınız iş tamamen yasal ve hukuka uygun.

1) İlk önce takımımızı giyip, saçlarınızı bakımlı hale getiriyoruz. Ardından saatimizi giyeceğiz. Saatin çok şatafatlı olmaması önemlidir. Ardından evrak çantası, kalem, defter, laptop ile beraber dış görünümüzü tam takır hale getiriyoruz. Tam bir kapitalist gibi görünmelisiniz ki sistem sizi kabul edebilsin. Üzerinizdeki “fu… the system” yazan anarşist t-short’ü çıkarınız lütfen.

Ayrıca kravatın renginin kırmızı olmasına özel önem gösteriniz lütfen; bana güvenin bu konuda. Kırmızı rengin insan ve sürü psikolojisi üzerindeki harika etkisini fevkalade bilen biri olarak sizi temin ederim ki kırmızı kravat ile mavi kravat arasındaki “bilinçaltı değişimi” dağlar kadardır!

Şu yazıma da bi bakıp çıkınız ki fikir sahibi olunuz: iş için uygun dış görünüş, giyim nasıl olmalı?

Yine dış görünüş açısından özel önem vermeniz gereken bir diğer konu takım elbise renginizdir. Lacivert bir takım giymeniz sizin sistemin adamı olduğunuz imajına katkıda bulunacaktır. Siyah rengi ziraatçiler giyer genelde, gri rengi ise yaşlı iş adamları giyer. Koyu lacivert ikisinin ortası en ideal olanıdır.

Bakın “pazarlama ve dış görünüş herşeydir“. Sizin bu yola çıkarkenki mottonuz bu olacak. İlk önce bu mottoyu kafanıza kazıyın lütfen.

2) Şimdi yapmanız gereken Google Adwords ile ilgili kısa bir eğitim kitapçığı okumak ve adwords hesabınızı iyice kurcalamak. Ne hangi işe yarar, ne yaparsanız nasıl olur iyice anlamanız lazım. Bu konuda en az 2-3 gün ustalaşmanız gerekmektedir. En az 7.5 saatinizi bu eğitime ve ustalaşmaya ayırınız. Elbette 1 sene uğraşsanız da yine de öğreneceğiniz şeyler olacağı için Adwords’ün genel mantığını öğrendikten sonra daha fazla öğreneceğiniz şeyleri “TECRÜBE” yoluyla öğrenmek üzere sonraya bırakınız. Zaten birçok önemli detay tecrübe olmaksızın öğrenilmeyeceği için bu hareketine etik olarak yanlış bir kısmı da yok. Ayrıca şu yazıya da muhakkak göz atınız: “internetten dijital pazarlama şirketi kurmanın incelikleri”

3) Şimdi yapmanız gereken oturduğunuz yerdeki üreticileri veya toptan satıcıları ziyaret etmek. Bu ziyaretinizi yaparken çok kasmayın. Tek sıra halinde son derece rahat ve cool olarak dükkanlara gidiniz. Mümkünse sabahın erken saatlerinde dükkanlar ve ofisler yeni açılmış iken bu ziyaretleri yapınız. Dengeleri ve teraziyi burada iyi tutturmanız lazım. Eğer ki dükkanlar tam yeni açılmış ise onlara da dokunmayın ve sahipler, işletmeciler oturduktan, yerleştikten sonra geliniz. Aksi halde tam iş başında iken bu ziyareti yapmanız kötü sonuçlara gebe olacaktır.

4) Ziyaret ettiğiniz dükkan sahibine satmak istediği ürün veya hizmetleri çok daha kolay ve rahat pazarlama imkanınız olduğunu ve Google pazarlama konusunda uzmanlaştığınızı, başkada birşey bilmediğinizi söyleyin. Yani sizin tek bir alana ölesiye fokuslanmış bir kişi olduğunuzu görebilsin dükkan sahibi.

5) Dükkan sahibine kendinizi az çok düzgünce takdim ettikten sonra onun ürün ve hizmetleri hakkında bilgi edinin ve satış konusunda sıkıntısı olup olmadığını sorun. Emin olun %90’ından fazlasının her zaman satış konusunda bir sıkıntısı çıkacaktır. O sebeple içiniz rahat olsun ve özgüveninizi sakın ola kaybetmeyin. Kendinize sık sık içinizden şu cümleyi tekrarlayın “Ben tek bir alanda uzmanlaşmış orta zekalı bir insanım“.

6) Dükkan sahiplerinden bazıları refleksiv olarak sizi tersleyebilir. Bunu sakın şahsi algılamayın. Hatta bu tepkiyi tamamen lehihinize çevirin. Dükkan sahibi öfkenelir gibi olduğunda ona şu sihirli tümceleri söyleyin: “Efendim, ben zannettiğiniz gibi nitelikli dolandırıcı ya da üçkağıtçı değilim, sizden para istemeye değil, sizin adınıza çalışmaya ve size ekstradan kazandırmaya geldim, hizmetin karşılığında paramı da siz kazandıktan sonra alacağım” deyin. Bunu dedikten sonra dükkan sahibinin “Allah allah nasıl olacakmış o iş, anlat bakayım” tribine girmesini bekleyin. Bunu dedikten sonra onun ürün veya hizmetini Google Adwords aracılığı ile tamamen uzman ve usta eller tarafından pazarlamak istediğinizi tane tane aklına yatacak şekilde tekrardan anlatın. Hatta elinize bir kağıt alın ve şekiller üzerinden gösterin ki unutmasın ve dükkan sahibinin o kalın kafasına girebilsin. Türkiye’deki dükkan sahiplerinin kafa yapısını “çerezlerimiz sayesinde anonim olarak görebildiğimiz” için sizleri temin ederim ki birçoğu fanatik ve sabit fikirli muhafazakar kişilerden oluşmaktadır. O sebeple bu karakter yapısının zorluğunu bilerekten bu konuşmanızı yapmanız gerekecektir.

Bu karakter yapısı hakkında bilmeniz gereken en önemli bir diğer husus asla size karşı hemencecik ikna olara “evet dememeleri”. Onların ilk etapta sizi terslemesine ve hayır demesine izin verin. Onların psikolojik olarak galip gelmesini ve tatmin olmasını sağlayın ve anlatmış olduğunuz kağıdınızı kartvizitinizle beraber dükkanda bırakıp gidiniz. Emin olun birçoğu akşama ya da 1 hafta sonraya kadar size sonradan telefondan kendileri dönüş yapacaktır. Yani ikanın psikolojisi gereği onlara psikolojik zaferler sunun ki onlarda sizinle çalışmak istesinler. Bu hal ve vaziyet insanoğlu’nun bilinçaltında yatan bir korunma refleksi ve tartışmaları kazanıp güçlü hissetme ihtiyacından ileri gelmektedir. Yani hedef kitlenizin bir tür aşırı gelişmiş zekaya sahip hayvan olduğunu; iyi yanlarının yanında kötü yanlarının da olduğunu aklınızdan çıkarmayın sevgili parlakfikirler okurur.

7) Dükkan sahibi sizi sonradan aradığında tamamen dürüst ve sözlerinizi tutar şekilde onun yanına gidiniz ve onunla beraber haraket ediniz. Hatta onun bilgisayarını kullanınız. Tüm bunlar iknanın psikolojisi gereğidir. Hatta dükkan sahibine biraz samimi olduktan sonra “samimi hitaplarla” hitap ediniz. Bu durum istemsiz şekilde sizin onun yakını olduğunuz sanrısı ve ilizyonu yaratacaktır. Bu durum da bilinçaltından gelen bir güven, pozitif duygu silsilesini harekete geçirecektir. Bakın bu taktiği usta satıcılar yapıyorlar. Ayrıca hedef kişinin yerel ve geleneksel inanışlarını bilmenin ve ona göre hareket etmenin inanılmaz gücünün de farkında olmalısınız. Şu yazıya göz atın: “yerel ve geleneksel metaların pazarlamadaki rolü

8) Önce ilgili ürün ve hizmetin pazarlanacağı bir internet sayfasını wordpress yazılım altyapısı kullanarak oluşturunuz. Şimdi ise dükkan sahibinin satmış olduğu ürün ve hizmetlerin alakalı olduğu anahtar kelimeleri “negatif anahtar kelimeleri” de yazaraktan Adwords’e girmeniz. Ödemeyi ise dükkan sahibinin kartından yapacaksınız. Geri dönüşler ve satışlar da doğrudan dükkan sahibi namına olmalı. Sakın ola tüm bu aşamalarda dükkan sahibinden para istemeyiniz. . Çay, kahve, çikolata, yemek bile isteyebilirsiniz ama tek kuruş para istemeyiniz! Her aşamada onun namına, onunla birlikte hareket ediniz. Arada bir bazı aşamaları hızlı ve pratik bir şekilde yapmalısınız ki sizin yapmış olduğunuz işin bir emek, bilgi, çaba ürünü olduğu ilizyonu kuvvetlensin. Bu durum esasında bir ilizyon bile değil; siz gerçekten de bilgi ve çabanızı satarak çift taraflı kazandırmada bulunmuş olacaksınız. Ancak dedim ya insan psikolojisi sağolsun insanların çoğu hele ki esnaflar; sizin bilginizi hamallık yapmadığınız sürece önemsemez ve değer vermez. O sebeple hamallık yapıyor gibi görünmeniz önemlidir. 4 yılda 5000 sayfa kitap okunması sonucu yazılabilen bir dilekçenin sahibi avukata “bir dilekçeye 600 lira mı verilir Allahsız” diyen zihniyet ile bu zihniyet aynıdır. Küçümsemek ya da ukalalık yapmak için söylemiyorum. Anlamamız için söylüyorum, yani hal ve vaziyet böyledir, ona göre davranın. İlizyondan başka çareniz yok. Gerçekleri göstermek için bile ilizyona ihtiyacınız var.

9) Satışlar 2. 3. gün yavaş yavaş gerçekleşecektir. Bu satışlar gerçekleştikçe dükkan sahibi ile ortak sevinme eylemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Yani ortak dıçuygulara sahip olursanız adam iyiden iyiye sizi evladı belleyecektir 🙂 Unutmayın pazarlamaya giden yolların en başlıcası ortak duygulara sahip olmaktan ve birlikte üzülemekten, sevinmekten, coşmaktan geçer!

10) Dükkan sahibi ile beraber satışlar arttıkça yemeklere, çay içmelere, ki içmelere gitmeniz gerekmektedir. Eğer ki paranız var ise bu yemeklerden, çaylardan, içkilerden bazısını siz ısmarlayınız. Borçlu hissetirmek güçlü bir ilizyondur.

11) Dükkan sahibi satışlardan gelen ücret ödemesini aldığı zaman ondan para isteyiniz. Bu parayı da sakın ola onu zarara uğratacak şekilde ve kardan mahrum bırakacak şekilde istemeyiniz.

12) Bu dijital pazarlama işini sürekli olarak dükkan sahibi adına sizin yapabileceğinizi ve aynı şekilde belirli minik ücretler üzerinden ufak ufak ödemeler alabileceğinizi söyleyiniz. Dükkan sahibinin yaşlı olması, üşengenç olması ve size olan gönül bağı olması sayesinde bu teklifi memnuniyetle kabul edeceğinden emin olunuz. Bu teklifi yaparken de yepyeni ve daha karlı, ucuz dijital pazarlama yöntemleri bulduğunuzu söylerekten yapmalısınız ve nitekim gerçekten de zamanla yepyeni ve daha kaliteli yöntemleri tecrübe ile keşfetmelisiniz… CPL yani cost per lead sistemi ile çalışmanızın şeffaf olması ve iki tarafın da menfaatine olması açısından daha işlevli olacaktır. Bu sayede dükkan sahibinin sizi kazıklamasının da önüne geçmiş olacaksınız. Zira çalıştığınız dükkanlar arttıkça takip etmeniz de zorlaşacağı için bu sistem daha sağlıklı olacaktır. Reklamınız karşılığı müşteri iletişim numarasını yazar ve siz her getirdiğiniz iletişim numarası karşılığı sabit cüzi ödeme alırsınız bilmeyenler için CPL sisteminin ne olduğunu öğretmiş olayım. Yani doğrudan satış karşılığı yüzdelik yöntemden ziyade bu yöntemi kullanmanız sürdürülebilirlik açısından çok önemli ve işe yarar olacaktır. Her daim dükkan sahibinin yanında olmayacağınız için sonradan bu yönteme geçmeye ikna etmeniz işe yarar olacaktır. Bu yönteme geçebilmek için ise ne kadarlık reklam harcamasıyla ortalama ne kadarlık kazanç, kar elde edilebildiğini dükkan sahibi açısından ilk aylar ölçebilmeniz gereklidir. Aksi halde onu ikna etmeniz zorlaşacaktır.

————————-

Arkadaşlar insanlar bu ülkede Google’a yeterince güvenmiyor, İnanmıyorlar. Ancak sizin göreviniz bu hareketlerinin yanlış olduğunu ve muhafazakar bir bakış açısıyla hareket etmenin zararlı olduğunu yaşlı Anadolu insanına göstermektir. Google’a güveniniz. Göreceksiniz sizi de iş ortaklarınızı da boşa çıkarmayacaktır ve iş dünyasının kurallarının yeniden yazılmasını, yeni geleneklerin, işlerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Bu yeni sistemler eski sistemlerimizden katbekat daha verimli ve karlıdır. Yeter ki deneyin ve denettiriniz.

Nasıl para bulabilirim diye serzenişte bulunacağınıza bir kez olsun yukarıda kısaca ve kabaca anlattığım yönde harekete geçmeniz, somut adımlar atmanız sizi inanılmaz rahatlatacak ve parasal yönden hayatınıza yeni bir sayfa açmanızı sağlayacaktır. Para bulmak için ille de bir işe girmeniz gerekmemekte. Artık teknoloji ve dijitalleşme sizlere kendi işlerinizi yüksek sermayeler olmaksızın kurma imkanı tanımakta ve bu imkanı sağlıklı şekilde kullanmaktan geri durmayınız lütfen.

Hem ayrıca birçoğunuzun okuduğu okulların tabiri caiz ise “çöp” olduğunu ve üniversiteler artık işlevsiz, elverişsiz ve yetersiz kaldığı için kendinize yaratıcı, üretken ve başka başka yollar çizmekten başka çareniz yok. Unutmayın, sizin en büyük silahınız yaratıcılığınız ve üretkenliğiniz olacak…

üniversite bitiremeyenlere iş imkan ve olanakları ve “üniversite bitirmeyenler hangi işlerde çalışabilir?”
yazılarıma da göz atabilirseniz kendinize uygun ve para bulmanızı sağlayabilecek iş imkanları elde etmeniz kolaylaşacaktır.

“Nasıl para bulabilirim?” üzerine 7 yorum

  • Aynen öyle sevgili dostum; insanların bu sistemde sermayesiz para kazanmak için şekilden şekile girmekten başka çaresi yok.

   Sistem pazarlama üzerine döndüğü için “ne şekil göründüğünüz” esasında ne olduğunuzdan çok daha önemli hale geliyor…

   Cevapla
 1. Hocam yararlı paylaşamınız için teşekkür ederim. Para bulmak için ya da kazanmak için yapabileceğimiz şeyler arasından en iyi hakikaten dijital pazarlama dünyasına adım atmak. Ben de birçok arkadaşıma bunu anlatmaya çalışıyorum ama başaramadım. Sizin yazınızı onlara okutacağım. Belki bir nebze olsun kafalarından şimşekler çakar ve bazı ayrıntıların farkına varırlar. Hep böyle faydalı ve yararlı yazılar yazın. Sağlıcakla kalın.

  Cevapla

Yorum yapın