Neden evden çalışmak çok popüler oldu?

Bu makaleyi yazmamın sebeplerinden ilki bana gelen mailllerden ve gerçek hayattaki sorulardan birçoğu bu konunun enine boyuna ölçülmesini istemesidir. Öncelikle bizim bu makalemizi “Evden çalışmanın dezavantajları ve avantajları” başlıklı sıradan, tırt intetnet makaleleri ile karıştırmamanızı talep etmekteyim.

OKUMANIZ GEREKEN ÇOK ÖNEMLİ NOT: SİZLERDEN İŞ VERME VAADİ İLE TEMİNAT, KAPORA VEYA BENZERİ ÜCRETLER TALEP EDENLERE SAKIN KANMAYIN, BU KİŞİLER İŞ ARAYANLARI DOLANDIRMA AMACI GÜDEN ADİ SAHTEKARLARDIR!!

İlk olarak yazımda toplumun en büyük üreticilerinin ne yönde yatırım ve tahmin yaptığına, ne yönde olumlu ya da olumsuz beklentilerinin olduğuna değinmek istiyorum. Şimdi gidin ve Google’a “Fortune 500 Türkiye” yazın ve de karşınıza çıkanlardan ilklere tıklayın. Ne gördünüz? Ülkenin ekonomik anlamda neredeyse her sektörden lokomotifi olan şirketler orada değil mi? Peki size şimdi bir tür bakış açısı ile o listeye birkaç dakika bakmanızı istiyorum…

Gördüğünüz şirketlerin hatırlayabildiğiniz reklam kampanyaları nerede ve nasıldı

?

Birçoğunun reklamını rastgele facebook’ta gezinirken, Google amcaya bir konuda danışmak üzere girdiğiniz web-sitelerinde veya tv’lerde gördüğünüzü biliyorum.

Peki bu reklamlardan bankacılık üzerine olanların konusu neydi??

-“Oturduğunuz yerden evden pat diye kredi çekebilirsiniz” tarzında sürüyle reklam konusu hakimdi bu bankacılık sektöründe değil mi?

Peki ya dev perakende devlerinin reklamlarına baktığınızda ne görüyorsunuz?

-“Artık mağazamıza gelmenize gerek yok ….. sitesinden beğendiğiniz ürünü, beğendiğiniz beden ölçüsünü eğer üstünüze oturmazsa 3 gün içinde etmek koşuluyla evden, oturduğunuz yerden satın alabilirsiniz” tarzı şeyler demeye getiren binlerce reklam aklınıza geldi değil mi?

Peki ya ev geliştirme sektörü ne diyor?

Artık ikea marka ürünleri 50 000 çeşit ürününlerin barındığı internet mağazamızdan oturduğunuz yerden evden alabilirsiniz

Artık daha fazla örnek vermek istemiyorum. Şu anki ekonomik rotanın ne yönde olduğunu top 500’deki amiral gemilerinin rotalarını reklamlar aracılığı ile inceleyerek rahatlıkla analiz edebiliyoruz…

Şu sıralar dünyanın neresine giderseniz gidin top 500’ün çizgisinin aynı olduğunu göreceksiniz.

Öyle ki bu devlerin EN BÜYÜK ÖZELLİĞİ; dev olmasını sağlayan en büyük artısı “HEP BERABER HAREKET ETMESİDİR“. Yani bir politika aldıklarında bu politikanın gerekliliklerini hep beraber yerine getirirler ki; alt sınıftan başkaca küçük ve orta büyüklükteki şirketler onların iktidarını sallantıya uğratamasın. Ya da kendi içlerinde çatışmaya cevaz vermemek için bu yöntemi izlerler.

Zannediyor musunuz ki Fiat Otomotiv gibi alt sınıfa ve orta sınıfa araç üreten sıradan bir araç üreticisi Porsche’nin yarış arabalarının hatlarına, kıvrımlarına çok benzeyen hatlara sahip bir Fiat marka araç üretemez!!!

İsterse bal gibi de üretir, üstüne de tereyağ gibi de satar…

Ancak hep derler ya “bilmediğiniz ya da göremediğiniz şeyler var yeğen” diye. İşte burada bu gibi şeylerde hakikaten bilmediğiniz şeyler var. Az çok kalemine güvenen kıvrak bir yazar olarak sizi bu konuda temin ederim ki Porsche kıvrımlarına sahip bir Fiat marka arabayı Porsche’nin 5/1 fiyatına satmak üzere Fiat Otomotiv rahatlıkla üretebilir.

Peki böyle bir şey yaptığında kimin çıkarı zedelenir?

Porsche firmasının çıkarları bu gibi bir durumda çok fena zedelenir değil mi… Yeni Fiat’ın bu hamlesinden sonra satışları ciddi anlamda düşer değil mi?

Zira orta sınıfa araç üreten bir firma artık Porsche’nin yaptığı şeyi rahatlıkla yapar hale gelmiştir. Bu da Porsche’yi özel kılan, farklı kılan hiçbirşeyin kalmaması anlamına gelmektedir.

Peki bunun gibi şirket çatışmalarını önleyen şeylere biz ne diyoruz?

UZLAŞI VE ORTAK POLİTİKA İZLENMESİ KÜLTÜRÜ

İşte bu sebeple top 500’ün reklamlarını izleyin sayın girişimciler. Çok şeyleri reklam yapmak pahasına ifşa edeceklerini, ne yönde ilerlediklerini açığa çıkaracaklarına emin olabilirsiniz. Zira bunu gizleyemezler. Zira satış ve alış artık nerede ve ne şekilde yapılıyorsa rotaları da o yönedir…

Sonuç olarak evden çalışmak çok popüler oldu; çünkü top 500’ün talebi, seyri, politikası evden alışa ve satışa yönelmiştir… Bu sebeple de evden iş olanakları fevkalade genişlemiş ve de çoğalmıştır. Ekonomide reklamlar ne derse tüketici de onu der. Tüketici de ne derse doğru olan odur. Tüketici şu sıralar evden alım-satıma yönelme aşamasında…

Siz girişimcilere tavsiyem; tren kaçmadan bu evden çalışmanın popüler furyasını kaçırmayın derim. Aksi takdirde; sonradan feci şekilde değerlenecek fakat şu anda ucuz olan bir arsayı satmış gibi hissedeceksiniz. Her şey zamanıda iken makuldür. Sonradan birçok şey için ne yazık ki geç olacaktır. Sizlere güvenimiz tam, bu yazıyı okuyacak kadar araştırma ve azim içerisinde iseniz zaten bu özelliğiniz sizi başarıya götürmeye yetecektir.

Yorum yapın