NETWORK MARKETİNG NEDİR?

Network marketing nedir?Network marketing nedir?

İyi pazarlar arkadaşlar. Umarım rahat ve huzurlu bir hafta sonu geçirmişsinizdir. Yeni bir haftaya başlarken sizlere son yılların en popüler kazançlı girişimlerinden birinden bahsetmek istiyorum: Network marketing.. Türkçe tabiriyle ağ pazarlama olarak da bahsedilen network marketing; yıllardır bilinen sermaye, işletme, bayiilik gibi satış unsurlarını adeta camdan aşağı atan; şimdi adını yeni yeni duyurmaya başlasa bile 21. yüzyılın ortalarında dünya ticaretine yön verecek bir trenddir. Teknik kısmından ve işleyişinden bahsetmeden önce “Network marketing nedir?” ve “Network marketing nasıl yapılır?” gibi soruları cevaplamaya çalışacağım.

 

Network marketing; genel tanımıyla bayiilik kavramını ve üst üste binen kar miktarlarını ortadan kaldıran, arkadaşlarınıza memnun olduğunuz bir ürünü tavsiye etmeniz ve arkadaşınızın o ürünü satın alması üzerine para kazandığınız bir yöntemdir. Örneğin bir kozmetik markasından memnun kalıp ürünlerini kullanmaya başladınız ve network marketing yapmak üzere de anlaştınız. Bir arkadaşınız veya yakınınız da sizin tavsiyenizle bu kozmetik ürünlerini kullanmaya başladı. Normal ticarette bu ürünleri satın almak için ilgili bayiiye gidecek ve oradan satın alıp sadece bayiinin kazanmasını sağlayacakken, network marketing aracılığıyla satın alması durumunda ise hem daha ucuza alışveriş yapıp, hem de sizin kazanmanızı sağlamış olur. Daha ucuz olmasının sebebi ise fabrikadan bayiye kadar süren o komisyon üstüne komisyon zincirinin aradan çıkarılmasıdır. Network marketing ile sadece bir tavsiyeniz sayesinde bayii de siz olursunuz, komisyonu da siz alırsınız.

Şimdi de temel olarak network marketingin işleyişinden ve bu kazançlı girişim ile yapabileceklerinizden bahsedelim:

 1)NETWORK MARKETİNG YAPMANIZ İÇİN HERHANGİ BİR SERMAYEYE İHTİYACINIZ YOKTUR. BEĞENDİĞİNİZ BİR MARKANIN ÜRÜNLERİNİ KULLANMANIZ VE ARKADAŞLARINIZIN DA BU ÜRÜNLERİ KULLANMASINDA İKNA OLMASINI SAĞLAMANIZ YETERLİDİR.

 

-Bunu bazıları arkadaşın arkadaşı düdüklemesi gibi kaba şekillerde değerlendiriyor ama bence tamamen alakasız bir durum..:) Siz o arkadaşınıza söz konusu tavsiyeyi verdiğiniz zaman zaten gidip ilgili dükkandan o ürünü satın alacak. Sizin tavsiyenizle aldığında ise hem daha ucuza alacak, hem de sizin kazanmanıza yardımcı olacak.

 

2)NETWORK MARKETİNG İLE TEK KAZANAN SİZ OLMAZSINIZ. TAVSİYENİZLE EKİBE KATILAN KİŞİLER DE BU İŞE GİREBİLİRLER.

 

-Demek ki arkadaşın arkadaşı kazıklaması gibi bir durum söz konusu değilmiş..:)

 

3)AYRICA KAZANCINIZ BİZZAT YAPTIĞINIZ SATIŞLARLA SINIRLI DEĞİLDİR. SİZİN REFERANSLARINIZLA GELEN KİŞİLERİN YAPTIĞI SATIŞLARDAN VE ONLARIN SONRADAN BULDUĞU KİŞİLERİN SATIŞLARINDAN DA PAY ALIRSINIZ.

 

network marketing
network marketing, size oturduğunuz yerden gelir getirebilir

-Bunun ne kadar olacağı çalıştığınız firmaya, sattığınız ürüne göre yoğun değişiklikler gösterse de bir süre sabrettikten sonra geometrik artış (3-9-27-54 kişi gibi) sayesinde oturduğunuz yerden aylık ciddi bir kazancınızın olması mümkündür. Kazançlı meslekler arasında nadir bulunur bir fırsat..;))

 

4)EN GÜZEL YÖNÜ DE; NETWORK MARKETİNG İŞİNDE GERÇEKTEN, AMA GERÇEKTEN SADECE ÇOK ÇALIŞAN KAZANIR.

 

-Yapacak yetenekte olduğunuz bir işe sermayeniz olmadığı için girişemediğinizi düşünün. Ya da altından kalkabilecek yetenekte olduğunuz bir mevkiye sırf patronun akrabası olduğu için yarım akıllı bir şımarığın geldiğini… Network Marketing ile böyle bir olasılık kalmıyor arkadaşlar. Kim daha çok çalışırsa, kim daha hızlı ve daha kaliteli bir ekip kurarsa; o daha çok kazanır. Net…

 

5)ŞU AN İÇİN TEK DEZAVANTAJINA GELECEK OLURSAK; HER SEKTÖR VE HER ÜRÜN İÇİN UYGULANABİLMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR.

network marketing her geçen yıl daha da yaygınlaşmaktadır
network marketing her geçen yıl daha da yaygınlaşmaktadır

-Aşinalığı olanlar bilir zaten; network marketing tarzı satışlar daha çok kozmetik, temizlik, süs, vs. küçük ve kişisel ürünlerin satışında uygulanmaktadır. Ama bunun dışında network marketing sisteminden esinlenerek uygulanan birçok emlakçılık, yatırımcılık yöntemi de vardır tabii…

 

Umarım “Network marketing nedir?” sorusunu yeterince açıklayabilmişimdir arkadaşlar… Geleceğin en parlak ve en kazançlı girişimlerinden biri olduğu için; network marketing konusunda sizlere yararlı olabileceğini düşündüğüm unsurları yazı dizisi haline getireceğim. Bir sonraki bölümde görüşmek üzere, hoşçakalın..:)

Yorum yapın