Nike Bayiliği Almak Karlı Mıdır?

Hepinize merhaba sevgili parlak fikirler okurları! Bu yazımızda bir dünya markası olan Nike markasının bayiliğini almanın tüm inceliklerini ve püf noktalarını konuşacağız. Bununla birlikte bu noktalardan bayilik almanın karlı olup olmadığı hususunu da masaya yatıracağız.

sport shoe photo

 

Bilindiği üzere Nike, bir dünya markası. Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’dir. Bu büyük ve zengin ülkeyi merkez edinen Nike kurulduğundan itibaren adını hızla duyurmuş ve başta Avrupa olmak üzere birçok önemli merkeze şubelerini açmıştır. Şubelerini açma noktasına ise ya kendi mağazalarını açarak ya da başka ve bağımsız girişimcilere bayilik vererek ulaşmıştır.

Nike 1971 yılında kurulmuştur. Henüz genç bir şirkettir. Öyle ki yüzyılları devirmiş mağazalar zinciri vardır. Ancak Nike, başarıyı erken yakalayan ve genç olmasına rağmen tüm dünyada adını duyurmuş özel ve popüler bir markadır. Sadece 45 yaşında olan Nike firmasının neden bu kadar popüler ve başarılı bir işletme olduğu konusuna birazdan değineceğiz. Böylece bir mağazadan bayilik almak isteyen genç girişimcilere de bu noktada yol göstermiş olacağız.

Nike’ın başlangıçta iki kurucusu bulunmaktadır. Bunlar Amerikalı genç iş adamları olan William J. Bill ve Philip H. Knight iki serbest girişimcidir.

Nike, genel olarak bir giyim sektörü olarak yola çıkmamıştır. Daha geniş perspektifte her alanda ürün üreten firmaların aksine onlar sadece spor ayakkabı ve spor giysisi üretmekle yetinmişlerdir. Yetinmek derken sakın ola ki pazar paylarını düşük ve pazar alanlarını dar tutmak anlamı çıkmasın buradan. Bazı büyük firmalar alanlarını en öncesinden belirler. Bu bir tür şirket politikası ve plan program derecelendirmesidir. Daha yola çıkmadan evvel böylesi bir planlama, daha sonra pazar payı alanında etkin derecede rol alma ve Nike gibi ismini her yerde duyurmuş vizyonlu bir marka haline gelme başarısını sağlar. Zamanında çuvallayan, iflasın eşiğine gelen ve nitekim iflas eden birçok büyük firma da vardır ki; onlar her alanda her derecede üretime ağırlık vermişler ve nitekim bunun altından kalkamamışlardır. Sonuç ortadadır. 45 yıllık bir spor giyim mağazası, daha 50 yılı devirmeden adını büyük markaların hizasına yazdırmıştır. Bu noktada belirtmemiz gereken asıl nokta tam olarak budur. Nike firmasından bayilik almak isteyen girişimciler ve yatırımcılar, sadece spor giyim alanında hizmet verecekleri için herhangi bir şüphenin ve kaygının altında ezilmemeleri gerekmektedir. Bazen büyük olmak için seçici olmak gerekmektedir. Tıpkı Nike’ın hizmet vermek için sadece spor giyim mağazası alanını seçmesi gibi.

Nike Markasından Bayilik Açmak İçin İstenen Şartlar:

 • Öncelikli olarak personel sayınızı belirlemeli ve giderek artışa yönelik bir rakamda karar kılmalısınız. Bunun minimum oranı 5’tir. Yani Nike firmasından bayilik almak için istenen ilk şart yola en az 5 kayıtlı, sigortalı, resmi personel ile başlamak olacaktır.
 • Mağazanın kaç metre kare olacağına da Nike genel merkezi karar vermektedir. Öyle ya eğer böyle bir yaptırım olmasaydı civarda küçücük Nike mağazaları da boy gösterir. Bu da herhalde adını dünya standartlarının üstünde tutan büyük bir firmanın en son isteyeceği şeydir. Zira küçük mağaza, hem gösterişsiz hem de küçük düşürücü bir unsur olarak göze çarpacak bu da marka imtiyazının zedelenmesine yol açacaktır. Nike markasından bayilik aldığınızda mağazanın 200 metre ve kapalı bir alanda olması gerekmektedir. Böylece dünyanın zıt uçlarında bile açılan Nike mağazalarının standart bir ölçütü ve görsel estetiği otomatik olarak sağlanmış olacaktır.
 • Bir yönetici ile anlaşmanız gerekecek. Bu yönetici deyim yerindeyse özerk bir yönetici olacaktır. İçeride tamamen size bağlı ve sizin mağazanız çıkarlarına hizmet edecek olsa da genelde tamamen Nike firmasının genel merkezine bağlı olacaktır. Böylece hem haberleşme hem de gerekli raporlama işleri açısından genel merkez ile sizin mağazanız arasında bir köprü vazifesi de görecektir.
 • Sloganı, marka renkleri ve marka amblemi olmak üzere her şey fotokopide çekilmiş gibi aynı olmalıdır. Mağazanın iç ve dış tasarımları da aynı şekilde genel merkeze ve dünyanın diğer Nike mağazalarına uygun olmalıdır.
 • Son olarak sabit bir ücret vermelisiniz. Buna yazımızın sonunda değineceğiz.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Karlı 5 Steak House Bayiliği Firması

 

Nike Bayiliği Almak İçin Gereken Tahmini Sermaye:

Her ne kadar mağazanın iç – dış tasarımları ve hacmi dışarıdan yönetilip kararlaştırılmış bir standartta olsa da içeride ne kadar ürün olacağına siz karar vereceksiniz. Aynı şekilde en az 5 personel çalıştırabilirsiniz. Ama bunun azami bir ölçütü yoktur. Tamamen kendi isteğinize göre 20 ya da 30 tane personel de çalıştırabilirsiniz. Bu nedenle şimdi burada vereceğimiz sermaye miktarı tamamen tahmini olacaktır. Ortalama olarak Nike bayiliği almak için gereken tahmini sermaye 70 bin lira ile 100 bin lira arasında değişkenlik gösterebilir. Bununla birlikte tamamen kendi iş disiplininize ve vizyonunuza göre bu rakam daha da artabilir.

Nike Firmasından Bayilik Almalı Mıyım?

Öncelikli olarak Nike, bir dünya markasıdır. Gereken parayı denkleştirip bayilik almak için gereken yasal prosedürleri yerine getirirseniz açacağınız bayi ile birlikte otomatik olarak bir dünya markasının mağazasını işletiyor olacaksınız. Bu da kendi kendinize hiçbir şey yapmadan büyük bir reklam kampanyasından faydalanıyorsunuz demektir. Öyle ya Nike’ın adını ve o meşhur amblemini gören herkes, kendi ayaklarıyla içeri girecektir. Nike, merkez üstü olan Amerika’da İngilizce bir reklam yayınlasa bile bu dolaylı olarak sizin mağazanızın da tanıtımı olacaktır. Bir de ek olarak Nike gibi dünya devi markaların birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de Türkçe reklamlar yayınlattığını da biliyoruz. Yani siz oturduğunuz yerden, reklama sıfır para harcayarak ülkemize ve dünyaya düzenli aralıklarla tanıtılacaksınız demek oluyor o.

Nike, rahatlığıyla tanınan bir markadır. Özellikle ayakkabı konusunda. Rahat bir ayakkabı bakmak isteyen herkesin aklına ilkin Nike gelir. Futbolcu, basketbolcu, tenisçi ayırt etmeksizin tüm sporcuların ortak dostudur Nike. Bu rahat ayakkabıları satarak rahat rahat para kazanabileceğiniz bir markadır Nike.

Son olarak Nike markasının birçok futbol kulübüne sponsor olduğunu da unutmamak gerek. Hem de öyle az tanınan, ortalama takımlara değil. Manches United ve Barcelona gibi dünya devi futbol takımlarının resmi sponsorudur Nike. Bu da demektir futbolu yakından takip eden herkes Nike markasını, amblemiyle ile birlikte sık sık görmektedir. Ülkemizde bir futbol cenneti olduğuna göre, Nike markasından bayilik almak, bir tercih değil bir lükstür. Size bol bol kazandıracak bir lüks hem de.

Nike Markasından Bayilik Almanın Zorlukları Nelerdir?

Başlığa aldanıp da zorluklarla haşır neşir olacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Nike, tıpkı ürettiği ayakkabıların rahatlığı gibi bayilik verme hususunda da son derece rahat bir firmadır. Karşılaşacağınız tek zorluk, bu dev markanın bayiliğini alırken ve mağazacılığını istikrarlı bir şekilde sürdürürken karşılaşabileceğiniz mali zorluklar olacaktır. Zaten maddiyatı denkleştirmeden böylesi büyük bir firmadan bayilik alamayacağınız için, getireceği zorluklar da her daim aşılabilir zorluklar olacaktır.

Nike Markasının Bayilik Ücreti Ne Kadardır?

Ne internette ne önerilen inceleme yazılarında buna dair net bir bilgi yoktur. Bu nedenle parlak fikirler olarak size bu konuda net bir rakam vererek yanlış yönlendirmek istemeyiz. Bu ücreti net olarak öğrenmek istiyorsanız ilgili firmanın halkla ilişkilerine telefon ya da mail aracılığıyla ulaşmanız daha mantıklı ve garanti olacaktır.

Nike bayiliği alıp nike mağazası açmak karlı mıdır?

Bu konuda net rakam verebilmek mümkün değildir. Kesinlikle sizin maharetinize bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Kalkıp burada kar garantisi verecek halimiz yok… Ancak elbette ki bu rakamlar semtten semte değişmekte olup ödediğiniz kiraya göre oynamaktadır. Ayrıca belirtmem gerekir ki işletmenizi kurduğunuz ilk zamanlarda bu rakamları elde etmeyi beklemeyin dükkanınızın oturması, kendine gelmesi, stabil müşteri çeker halde olması en azından 8 ayı bulacaktır. Sonuç olarak diğer yüzlerce iş fikri ile kıyasladığımızda nike mağazası açmayı karlı sayabiliriz…

“Nike Bayiliği Almak Karlı Mıdır?” üzerine 3 yorum

 1. Nike bayilik sartlarini az çok açıklamalarda öğrendik
  Lakin kar marjı ne kadar ve teminat ne kadar isteniyor

  Cevapla
  • Kar marjı ve teminat şartları güncel ve sürekli değişen bilgi olup detaylı ne en doğru bilgiyi öğrenmek için Nike Türkiye Genel Müdürlüğü’nü arayınız.

   Cevapla
 2. Bir çok global firmadan bireysel olarak bayilik alamazsınız , perakende piyasasında bilinen bir şirket olmalısınız ya da tek mağaza ile değil en az 4-5 mağaza ile işe girmelisiniz.
  Hali hazırda olan bayilerine mağaza açtırarak büyürler o nedenle çok kolay değil kendinizi kabul ettirmek

  Cevapla

Yorum yapın