Norveç’te Oturum / Çalışma İzni Almak İçin Hangi İşler En Uygun?

Tek cümle ile: “Efsane ülke cidden…

norway photo

Norveç Neden Süper Ülke? 

Son iki – üç yıldır Norveç’in adını daha sık duyar olduk. Esasında tarihi Vikingler’e dayanacak kadar kadim bir tarihe sahip olan Norveçliler, bu zamana kadar izole olmayı başardılar. Modernliği ve konforu sessizlikte ve sadelikte bulan Norveç, dünyada refah seviyesi en yüksek ülkelerin başında geliyor. Birçok ankete göre ise 1. sırada. Onu bir ”dünya cenneti” kılan birçok özelliği var. Suç oranları çok düşük. Zengin fakir arasında uçurum değil bir karışlık mesafe var. Bu mesafe de hemen hemen hiç görünmediği için fark edilmiyor çoğu zaman.

Norveç bir Avrupa ülkesi olmasına karşın Avrupa Birliğine üye değil. Diğer bir İskandinavya ülkesi İzlanda gibi. Buna ekonomik bir tedbir ve politik bir tutum diyebiliriz. Aynı zamanda demokratik bir tercih de diyebiliriz. Zira Norveç’te referandum yapıldı ve halkın çoğunluğu Avrupa Birliğine üye olmak istemediği yönünde oy kullandı.

Bunun nedenlerin biri ekonomik. Norveç, dünya balıkçılık sektörünün zirvesinde yer alıyor. Eğer Avrupa Birliğine üye olursa, bu alandaki liderliği riske girecek. Talepler çoğalacak, iş hacmi küçülecek ve en fenası şirketler, aracılar, balıkçılar çoğalacak. Bu da kaynağın daha fazla dağılması ve kazancın bir hayli düşmesi demek.

çok yüksek insani gelişmişlik” listesinde ise 62 ülke yer alıyor ve Norveç bu listede de 1. sırada. Öyleyse gelin biraz bu anlata anlata kimselerin bitiremediği Norveç’te hangi işler kurulabilir ya da yapılabilir. Bu yazımız çift yönlü okumalara açık bir konu. Norveç’te oturum izni de çalışma izni de almak isteyenlerin işine yarayacak bilgiler vereceğiz. Ve bununla birlikte hem kurulacak hem de yapılacak işlerden bahsedeceğiz.

Norveç’teki huzurlu ortam, ticari başarıları ve istikrarı, gelir eşitliliğini, karşılıklı hoşgörü ve saygı gibi niteliklerin tamamını bünyesinde barındırıyor. Sadece Orta Doğu ülkeleri değil, diğer Avrupa ülkeleri ve Amerika ile de mukayese edilemeyecek bir dinginlik ortamı, söz konusu. Şu sıralar 7 kıtadan onlarca ülkenin vatandaşları da çalışma ve oturma izni almanın yollarını arıyor. Bu nedenle işiniz en azından ”istatistiki” olarak zor olacaktır. Yine de bizden alacağınız tavsiyelerin işinize yarayacağını düşünüyoruz.

Köyden Kurtaracak ve Dünyaya Açılmayı Sağlayacak İşler

 

Norveç’te İş Kurmak Neden Mantıklı? 

Dünya genelinde yaşadığımız onca talihsizlik, kaza ve afetten sonra sadece iyi şeylerden bahsedeceğimiz ender başlıklardan birindesiniz. Bu nedenle Norveç’te iş kurmanın neden mantıklı olduğunu maddeler halinde, sıra sıra, keyfini çıkararak yazalım. Dünyada bu kadar güzel, insani, hukuki ve huzurlu yerlerin olması bizi her açıdan motive etmeli.

1- Hayat pahalılığı ve enflasyon yok denecek kadar azdır. Bu da halkın alım gücünü doğrudan etkiler.

2- Parası değerlidir ve fazladır! Kimseden sakınılmaz. Herkes çalıştığının hakkını fazlasıyla alır. Bu nedenle iç turizm ve eğlence sektörü bir hayli gelişmiştir. İnsanlar evlere kapanmak yerine dışarıda vakit geçirir. Dışarısı demek sizin açacağınız restoran demektir aynı anda.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Kanada'da Çalışma Vizesi İçin Hangi İşler En Uygun?

3- Her İskandinavya ülkesi gibi Norveç’in de mutfak kültürü fazlasıyla gelişmiştir. Norveç’te özellikle balık yemeklerinin çeşitliliği ve her birinin çok lezzetli olması balık restoranlarının da fazlasıyla iş yapmasını sağlamıştır. Siz de balık restoranı açabilir ve paraya para değil Norveç Kronu demeye başlarsınız.

4- Vergileri, birçok Avrupa ülkesine göre daha düşüktür. Devlet girişimcilerin önünü açacak birçok projeyi destekler.

5- Bir şirket çatısı altında ya da başkasının emrinde çalışmak arasında da neredeyse hiçbir fark yoktur. İş yerlerindeki hiyerarşi kişisel hırslara dayanmaz. Herkes birbirine fazlasıyla saygılıdır. (Birkaç münferit vakayı saymayacaksak) Bu da iş stresinden ve anksiyete bozukluğundan çok çok uzak bir iş yaşamınız olacağı anlamına geliyor. Mobbing yok. Düşük maaş yok. Patron baskıları yok.

Lüks Restoran Açmak İsteyenlere

Norveç’te Oturum / Çalışma İzni Almak İçin Hangi İşler En Uygun? 

1- Araç Tamir Şirketi: 

Diğer her ülkede olduğu gibi Norveç’te de arabalara büyük ilgi var. Her icat kendi pazar piyasasını oluşturur. Kullanılabilirlik, sürdürülebilirlik gibi temel ihtiyaçlara yanıt veren icatların başında da arabalar geliyor. Araba demek yolculuk, kolaylık, işe geç kalmamak, istediğin vakit istediğin yerde olabilmek, kısaca özgür olabilmek demek. Norveç de üst üste 2 yıl dünyanın en özgür ülkesi seçildiğine göre, herkesin altında bir araba var demek. Hem de taka tuka değil lüks arabalar. Ama lüks arabaların da tamire ve bakıma ihtiyacı olur. Bu nedenle bu Kuzey ülkesinde araç tamir şirketi açmak, son derece parlak fikirlerden biri olabilir.

2- Emlakçılık: 

Dil konusunda yetkin biri iseniz, yani bir Norveçliyi bir evi satın alma ya da kiralama konusunda başarılı olacak kadar Norveççeye hakim iseniz bu ülkede emlakçılık yapmanızı öneririz. Norveç halkının refah seviyesinin çok yüksek olması birden fazla eve sahip olmalarını da kolaylaştırıyor. Yazlık, Kışlık ve Hobi Evi gibi seçenekler mevcut. Bu da emlakçılığın mesleklerden biri olmasını sağlıyor haliyle. Ama dediğimiz gibi dil yetkinliği şart. Zira emlakçılık öyle kem küm ile yapılabilecek mesleklerden biri değil. Bu sadece Türkiye’de değil, dünyanın her yerinde böyle.

3- Tuvalet Temizleme Şirketi: 

Temel ihtiyaçlardan gitmeye devam edelim öyleyse. Norveç’te tuvalet temizleme şirketi kurmak da önümüzde 20 yıl içerisinde birçok girişimcinin hayata geçireceği projelerden biri olacak. Sadece tuvalet temizleme değil hava temizleme sistemleri ve böcek ilaçlama firmaları da yükselişe geçecek.

4- Serbest Çevirmenlik: 

Notveççe ve İngilizce bilen kişiler, (İngilizce zaten artık 2. ana dil diyebileceğimiz evrensel ve kitlesel bir boyuta ulaştı. Bu nedenle ”Norveççe” bilenler dememiz kafi olabilirdi.) bu İskandinav ülkesinde hiçbir kuruma bağlı kalmadan serbest çevirmenlik yapabilir. Hiçbir kurumun çatısı olmamak, mali açıdan çok daha özgür olmanızı sağlar. Zaten talep çok fazla olduğu için bir şirkete girerek kazanabileceğiniz azami kazançları kendi ellerinizde aşağı çekebilirsiniz. Serbest çevirmenlikte yapacağınız işleri kendiniz seçebilir ve aynı anda birçok şirketle çalışabilirsiniz. Bu da ekstra getiri demek.

5- Restoran Açmak:

Temel ihtiyaçlar aynı zamanda ticaretin de vazgeçilmez pazarlarını oluşturur. İnsanın günde 3 öğün yemek yemesi zaruri bir ihtiyaç iken restorana gitmesi de sosyal bir ihtiyaçtır. Aynı zamanda iş yemekleri de restoranlarda yenir. Bu nedenle modern dünyada, her zaman her ülkede restoranlara ihtiyaç duyulacaktır. Serbest pazarın en serbest olduğu sektörlerden biri gıda sektörü. Bunun için birçok farklı sektörle yolları kesişiyor. Tüm bu ihtiyaçlar ve talepler göz önünde bulundurulduğunda Norveç’te restoran açmak da en makul seçeneklerden biri gibi görünüyor.

“Norveç’te Oturum / Çalışma İzni Almak İçin Hangi İşler En Uygun?” üzerine 2 yorum

  1. Merhaba ben 25 yıldır tekstil üretim sektöründeyim iş elbiseleri,sağlık personel kıyafetleri,bay bayan elbise üretiminde tecrübe sahibiyim norveçte iş kurup yerleşmek istiyorum bu konu ile iletişim kurmak istiyorum

    Yanıtla
  2. selamlar. kapitalim var. 20 senelik makine mühendisiyim. ısıtma havalandırma sıhhi tesisat makine tamir konularında çok tecrübeliyim. şirket kurup bu işleri yapmak yerine bu işler haricinde bir restoran falan kursam oturum alabilir miyim?

    Yanıtla

Yorum yapın