Offshore Ülkelerde Düşük Sermaye İle Finans İşi Yapmak

Hepinize merhaba. Bu yazımızda finansal bir konu olan “offshore ülkede finansal iş kurmak” üzerinde siz sevgili parlak fikir okurlarını bilgilendirip yönlendireceğiz.

offshore photo

Bilindiği üzere dünya genelinde olsun ülke içinde olsun düşük sermaye ile finans işi yapmak son derece zor bir hale gelmiştir. Buna kaynakların tek bir elde toplanması ve nüfusla beraber işsizler ordusunun da artması eklenince içinden çıkılmaz bir hale bürünmüştür durum. Mevcut tablo umutsuzluğa doğru giderken, yeni bir iş tanımı ve bankacılık faaliyeti hız kesmeden gerçekleştirilmiş ve girişimcilere, yatırım şirketlerine kucak açmıştır. Bu kucak açışın genel adı offshore adı verilen yeni bir tür finansal destektir.

Peki konuya vakıf olmayan okurlarımız için adım adım gitsek daha makul olacak. Öncelikli olarak offshore ne demek? Kelime anlamı kıyıya uzak, kıyıdan uzak anlamlarını içermektedir. İş piyasasındaki anlamı ise vergiden uzak anlamı taşımaktadır. Kıyı eşittir vergi; uzaklık eşittir her ikisine birden. Böylece söz konusu vergilerin altında ezilen ve o vergilerin yüzünden iş yapamayacak hale gelen nice şirket nefes almaya ve yatırım yapmaya kaldığı yerden devam edebilmektedir. Peki böylesi uygun ve yardım sever bir iş anlayışından faydalanmak için neler gerekmektedir? Şimdi bunları öğrenip finans işinin püf noktalarına değinmeye başlayabiliriz.

Offshore hizmetlerinden faydalanmak için neler gerekmektedir? Dayatılan şartlar nelerdir?

Offshore ülkelerinde ya da bölgelerin şube açmak istiyorsunuz diyelim. Bunun için ilk yerine getirmeniz şart açık ve basittir. O da şudur ki bankanın konsolide var olmayan ya da gözükmeyen sermaye yeterliliği standart oranının minimum oranda %12 kadar olması gerekliliğidir. Bu ne demektir? Kavramlardan uzak, daha güncel bir dille ve örneklerle ilerleyelim. Böylece konuya vakıf olmayan okurlarımız da, ileride bir gün ya da şimdiden şirket sahibi olurlarsa böylesi bir kaynağın faydalarından ve içeriğinden haberdar olabilirler. Yani kısacası bu offshore kaynağından faydalanmak için yeterli olduğunuzu şirket bünyesinde ve şirketlerin toplamında göstermeniz, bir nevi kanıtlamanız gerekmektedir. Böylece offshore ülkelerinin az ya da hiçe yakın vergilendirme şansından faydalanabilirsiniz. Ancak önce bunu hak ettiğinizi göstermeniz istenecek sizden. Tıpkı tipik ve klasik olarak bir bankadan kredi istediğinizde, o bankanın sizin kredi borcunuzu ödeyeceğinizi bir şekilde kanıtlamanızı istemesi gibi. Sonuç olarak karşılıklı iş yapacaksınız. Birlikte finansal bir örgütlenme ile bağ kurup söz konusu ülkelerin içinde istihdam yaratacaksınız. Onlar sizden az vergi alarak kolaylık sağlamış olacak; siz de o ülkenin içinde şube açarak istihdam yaratacaksınız. Böylece karşılıklı çıkar ilişkisinin temelleri atılmış olacak.

Şimdi gelelim ana konularımızın başlıklarına. Sırayla devam ediyoruz.

Offshore Şirket Kurulumu ve Firma Açmak: 

Offshore şirket kurulum firması açmak, her açıdan karlı bir girişim olarak akıllardaki soru işaretlerini ve şirket bünyesindeki kaygıları en aza indirgeyen bir temel unsur halini almıştır. Can yakan vergilerden tamamen kurtulduğunuz için çok daha bağımsız, girişken ve özgün işlere imza atmanıza olanak tanınıyor demektir. Böylece şirket olarak hareket alanınız genişleyecek. sermayenizin büyük kısmını vergilere değil de iş yapacağınız alanlara harcadığınız için başarılı olma şansınız aynı oranda artacaktır.

Bu tür firmalar açmak, son derece kolay ve basit görünmektedir. Söz konusu offshore ülkelere gidip yüz yüze bile görüşmenize lüzum yoktur. Mail ve internet yoluyla iletişim kurabilir, Offshore bünyesindeki avukatlar ya da mali müşavirlerle iletişim kurarak offshore şirket kurulumu firmasını açmanın ilk ve son adımlarını nihayete erdirebilirsiniz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  İş Kurmak için Dükkan Açma Kredisi Nasıl Çekilir ?

Gelelim ikinci başlığımıza.

Offshore Bankacılık Yapmak: 

Öncelikli bilinmesi gereken temel unsur şudur ki, offshore bankacılığın artı yönleri de vardır eksi yönleri de. Artı yönleri hiç şüphesiz ağır vergi beyanlarından ve yükümlülüklerinden tamamen olmasa da büyük bir kısmıyla kurtulmaktadır. Bunun içindir ki bu türden bankacılığın yapıldığı ülkelere ve bölgelere sektör içerisinde ”vergi cenneti” adı verilmiştir. Vergi cenneti olan bölgelerde offshore bankacılık yapmak ise finansal açıdan değerlendirmeye ve başarılara açık bir hale getirir.

Riskli yönleri de vardır. Sonuç olarak sizden bağımsız ve tanımadığınız ilişkileri ve toplumsal durumları olan ülkede iş yapıyor olacaksınız. Bu ülkede baş gösterecek bir iç savaş, darbe ve birtakım ekonomik krizler hesapları yerle bir eder. Evdeki hesap çarşıya uymaz sözü, offshore bankacılığın içinde yer alan bir durumun tam karşılığıdır. Sonuç olarak herhangi bir iç savaş ya da darbe gerçekleştirildiğinde herhangi bir ekonomik kural ve kaide ortada kalmaz. Olağanüstü hallerin ya da sıkı yönetimlerin ahvalleri ortaya çıkar. Bu da doğrudan ekonomik ayrıcalıklardan ve vergi muaflarından kazandığınız dezavantajları ortadan silebilir. En büyük risk budur. Bunun yanı sıra bir de ek olarak offshore bankasının genel merkezinin batması ihtimali de söz konusudur. Tarihte birkaç defa bunun büyük örnekleri ortaya çıkmış ve ortalığı baya bir kasıp kavurmuştur. Siz kendi içinizde bir offshore bankası olarak ne kadar işler ve pırıl pırıl olsa da ana çatınız başka bir ülkede ve o ülkenin merkez offshore bankasında olacaktır. O merkezin başına gelecek bir kaza ya da batış hikayesi, sizin de batacağınız anlamına gelir. Yine de mevcut serbest piyasa ekonomisinin hazırdaki şartlarına göre offshore bankacılığı açmak ve bu alanda faaliyet göstermek, günü kurtarıcı ve başarı merdivenlerini tırmandırıcı bir etkiye sahiptir. Denemeden ve içinde olmadan bilemezsiniz.

Offshore Kredi Veren Firma Kurmak 

Bankacılıktan ayrı olarak sadece kredi veren bir firma da kurabilirsiniz.

Yine aynı şekilde offshore olmayan ülkelerden bağımsız olarak birçok vergi sizin için hükümlü olmayacaktır. Bu sayede kredi seçenekleriniz çok daha rahat ve müşteriler açısından çekici olacaktır. Diğer türlü kredi veren firmalar, kendilerine dayatılan ağır vergilerden korunmak ve ilerlemek adına, bol faizli ve vade avantajları düşük olan krediler vermektedir. Bu da giderek azalan müşteriler ve kapanan, iflasın eşiğine gelen firmalar demektir. Ancak offshore kredi veren firma kurduğunuzda, ağır vergilerden ne kendinizi ne de müşterilerinizi sorumlu tutacak; bu sayede daha özgür, daha akıcı ve ekonomik açıdan daha kolay bir yolda ilerlemeye, yükselmeye devam edebileceksiniz.

Offshore kurumlarının bize sağladığı genel yararları da ele alıp yazımızı noktalayalım.

Offshore Kurumlarının Genel Olarak Faydaları Nelerdir? 

  • Vergi Kolaylığı: Normalde vergiler hep aynı oranda temellenir. Bu oran %20 şeklindedir. Cirosu milyonları bulan bir şirket de bin liralarda seyreden bir şirket de sonuç olarak aynı parayı vergi olarak ödemiş olur. Bu da hem kısa hem uzun vadede haksızlıklar doğurur. Zayıf olanı zayıflatırken, güçlü olanı daha güçlendirir. Ancak offshore kurumlarında vergi kolaylıkları, gelir ve ciroya göre şekillenir. Böylece otomatik bir rakam değil gelirine ve cirosuna göre vergi ödenmiş olur.
  • Gizlilik: Tüm harcamalarınız, gelir- gider tablolarınız bağlı bulunduğunuz merkez ile aranızda kalır. Finansal açıdan gizlilik, hem güvenlik hem de iş disiplini açısından elzem bir unsurdur. Offshore şirketlerinin ve kurumlarının sağladığı gizlilik ile kazanmak ve başarıya ulaşmak bir adım daha kolaylaşacaktır.
  • Son olarak kredi avantajları: Açacağınız bir offshore bankası ya da kredi veren firması ile müşterilerinize ve katılımcılarınıza çeşitli kredi avantajları sağlayabilirsiniz. Bu da daha çok tercih edilmenize ve kazanmanıza ön ayak olacaktır.

Yorum yapın