Okuyucuların Bayılacağı Harika Makaleler Yazabilmek İçin Tüyolar

• Düşük Sermayeler İle (2000-3000TL) Yatırım Yapmak Mümkün!-Sanal Parayla Ücretsiz Deneyin!-İlandır

Merhaba arkadaşlar. Bugün okurların bayıla bayıla okuyacağı harika makaleler nasıl yazılır, nelere dikkat edilmeli, nelere özen göstermeli gibi soruların yanıtlarını tüm açıklığıyla sizlerle paylaşacağız.

Bilindiği üzere makalenin iki manası var. Bir gerçek edebiyat dünyasında, tamamen kanıtlara dayalı, neredeyse yoruma tamamen kapalı bu yazılar edebiyatın bir türüdür. İnsanlara internet için makale yazıyorum dediğinizde bu tür bir edebi alana kayabiliyor akılları.

İnternet makaleleri de gerçek ve güncel bilgilere dayalıdır. Ancak bir edebi türden ziyade internette kimi konulara açıklık ve aydınlık getirmek için yazılan, edebi türden uzak, insanlara pratik ve akıcı bilgileri sunan yazılara da makale denmektedir. Önce bu yol ayrımında bu kelimenin iki farklı manasını birbirinden ayıralım ve başımıza gelecek kafa karışıklıklarından kendimizi sıyıralım.

Hayranlık uyandıran makaleler yazmak için düşünmek de önemlidir.

Türkiye Okumuyor 

Bu, bir gerçek. Türkiye aydınından tutun da en alt kademelerindeki insanlar dahi kimse okumuyor. Okumak, onlara sıkıcı, çağ dışı ve saçma geliyor. Yapılan bir araştırma Türkiye’de kitap sayısının artmasına ek olarak ters bir döngüyle okuyanların sayısının giderek azaldığını gösteriyor. İstatistikler asla yalan söylemez parlak fikirler okurları. Aynı zamanda gözlemlediğimiz gerçekler de birebir kendileriyle örtüşür.

İş, sadece kitapta da bitmiyor. Örneğin Avrupa’nın herhangi bir ülkesinin herhangi bir şehrinde bir metroya binseniz bile orada oldukça fazla sayıda insanın kitap okuduğuna tanıklık edebilirsiniz. Ancak son yapılan veri analizlerine göre Türkiye’de kişi başına yıllık bir kitap düşüyor.

Söz konusu okumak ve okutmak olunca kitaplardan başlıyoruz. Ancak hiç dikkatinizi çekti mi? Bir de bunun gazete versiyonu var. Önceden kahve önlerinde, mahalle önlerindeki esnaflarda, ve hayatın birçok alanında birçok insanın ellerinde gazete düşürmediklerini görürdük. Şimdi artık bu da azalıyor.

Bunun nedeni hiç kuşku yok ki artık ellerimizin başka bir cihazla dolu olması. Ellerimizle birlikte zihinlerimiz de pek tabi. Bu yeni cihazın adı, akıllı telefonlar. Ve internet. Koca koca adamlara zıpır oyunlar oynatan, komik videoların sayısız ve saatler süren tıklanmalarına yönlendiren bu yeni cihaz, artık insanları kitaplardan, gazetelerden ve okuma alışkanlığından bir hayli uzağa itmiş durumda.

Nasıl Daha Hızlı ve Nitelikli İnternet Makalesi Yazılabilir? yazımızı okuduktan sona en hızlı ve en nitelikli şekillerde kaliteli içerik üretecek biçimde nasıl makale yazarı olabilirim sorusunun cevabını ayrıntılı bir şekilde öğrenmiş ve kavramış olacaksınız. Makale yazmayı gözünüzde büyütmeyin. Gerçeğe ve iş disiplinine bağlı olduktan sonra makale yazarlığı son derece keyifli bir üretim sahası ve iş koludur.

Parlak fikirlerle yola devam edin.

Okuma Alanı Dijital Ortama Taşınıyor 

Ancak enseyi karartmayalım. Okumak, tamamen silinen eski bir alışkanlık değil. Azalsa da biçim değiştirerek yoluna devam eden kült bir eylem kendisi. Okuma alanı, tamamen internet alanına taşındı.

İnsanlar telefonlarına genelde eğlenmek, yarışmak, oyunlar oynamak ve paylaşımlarda bulunmak için giriyor doğru. Ancak çekirdek kitle olarak tanımlayabileceğimiz %20lik bir kesim de araştırmalarını, okumalarını ve incelemelerini internet üzerinden yapıyor. Ayrıca bin yılın geleneksel kültürü de internet ile birlikte yıkılmış durumda. Kitap denilince, kağıt ve mürekkepten oluşan bir cisim geliyorken aklımıza, bugün artık e-kitaplar, sayıları epeyce fazla bir kitle tarafından indirilip telefon ve bilgisayar ekranlarından gerekli okumaları yapılıyor.

• Düşük Sermayeler İle (2000-3000TL) Yatırım Yapmak Mümkün!-Sanal Parayla Ücretsiz Deneyin!-İlandır

Ayrıca biliyorsunuz ki önceden her evin salonunda, içine hiç de bakılmayan ansiklopediler bulunurdu. Kafamıza takıldığımız bir soru oldu mu o kalın ve küflü sayfalara sahip ansiklopedilerden faydalanırdık. Ama artık böyle değil. Bir çocuk olsun, ev hanımı olsun, kerli ferli emekli bir amca olsun, herkes sormak, sorgulamak istediği konuları internet ortamında gerekli araştırmaları yaparak hızlı ve genelde gerçek bir şekilde yapabiliyor.

İnternette E-Kitap Yazıp Delicesine Para Kazanmak makalemizi okuduğunuzda sadece makale yazarlığı değil bir yazar kimliğiyle de e-kitap yazarak hem ünlü bir yazar hem de delicesine para kazanan bir insan olma hürriyetine ve güzelliğine erişebilirsiniz. Bizden söylemesi.

Söz uçar, yazı uçurur. Şimdi başlayın!

Okuyucuların Bayılacağı Harika Makaleler Yazabilmek İçin Tüyolar

  • Gerçek bilgilere dayalı makaleler yazmak. Asla hata oranı olan ya da yanlışlığa gebe makaleler kaleme almamalısınız. Eğer makalelerinizde verdiğiniz bilgilerden biri dahi yanlış çıksa, bu size olan güvenin bitme seviyesine ulaşması demektir. Bu nedenle araştırmalarınızı da yorumlarınızı da ölçülü ve gerçeğe dayalı bir şekilde reel ortamlardan hazırlayın ve sağlayın. Özellikle bazı makaleler iş dünyası ve sağlık konularındadır ki, insanlar bu bilgilerden güç ve feyz alarak gerçek dünyalarında atılımlarda bulunabilir. Onların geri döndürülemez hataların birinci dereceden sorumlusu olmak istemiyorsanız, gerçeklik ilkesine sıkı sıkı bağlı olun.

 

  • Yazım yanlışlarından itinayla uzak durun. Siz, kelime hataları ve noktalama işaretlerinin bolca yanlış kullanıldığı bir yazıyı okumaktan ne kadar keyif alırdınız? İşte kendinizi de okurların yerine koyun, kusursuz bir Türkçe ile, noktalama işaretlerine ve kelimelerin doğru yazılımına dikkat ederek, yazılarınızı öyle kaleme alın. Ayrıca gereğinden uzun, tumturaklı ve anlatım bozuklu cümlelerden de uzak durun. Sade, akıcı ve herkesin anlayabileceği dilden yazın ki, hedef kitleniz de genişlesin. Edebi ifadelerden mümkün olduğunca kaçının.

Nerelerde makale yazarlığı yapabilirim başlıklı yazımızdan sonra hangi internet adreslerinde makale yazarlığı yapabileceğinizi keşfedebilirsiniz. Bu türden makale yazarı isteyen ve talep eden sitelerine ulaştıktan sonra, onlara nasıl mail atabileceğinizi, hangi şartlar içinde çalışabileceğinizi de yazımızın içinde bulabilirsiniz.

  • Mizahi paylaşımları makalenize yedirin. Mizah, her zaman en zor üretilen sanat dallarından biridir. Bu sanatı en ciddi konulu makalelerinizin bile içine serpiştirirseniz hem okunaklı hem de keyifli okuma serüvenlerine davet edersiniz okurları. Mizahı yerinde ve tempolu kullanın. Aşırıya kaçarsanız bu sefer de insanalar yazının ciddiyetini kavramayabilirler. Ancak bazı ciddiyete kaçarsanız da bu sefer, insanlar bürokrasi havası alır ve arkalarına bilme bakmadan kaçar giderler.

 

  • Makaleniz güncel örneklerle dolu olsun. Böylece insanların kavraması ve yazının içine düşmesi daha kolay olur. Nasıl ki bir film izlerken kendi ülkesinden, kendi çevresinden, kendi hayatından izler gören bir izleyici filme daha adapte olursa, aynı şey söz konusu makaleler için de geçerlidir. Buradaki amacınız makalenin içine düşürmek olacaktır. Bunun için güncel örnekleri toplayın ve makalenizin aralarına sıkıştırın, serpiştirin.
  • Makaleniz ne çok uzun, ne çok kısa olsun. İnsanlar, uzun romanları okumadığı gibi uzun makaleleri de okumamaktadır. Çok kısa olursa da bu sefer yazının hakimiyeti dağılır. İnsanlar unutur gider.

Kitap Okumak Neden Daha Zengin, Zeki Ve Zehir Gibi Olmamızı Sağlar? madem ki konumuz okumak ve okutmak üzerine. Öylesine bu yazımız da okuyup zengin ve zeki olma yollarını yürümek isteyenlere gelsin.

Son Olarak…

Yazımızın bu noktasına kadar gelen okurlar için diyebiliriz ki bu okuduğunuz metin de bir makale örneğidir. Yazılarınızla hayranlık uyandırmak istiyorsunuz, yanlış ve yalan fikirden cüzamlıdan kaçar gibi kaçınmalısınız.

Ortalıkta bu kadar ikiyüzlü ve yalancı insan varken, en azından yazdıklarımız, okuduklarımız ve beslendiğimiz kaynaklar doğrucu Davut kesilsin. Bunun dışında, her şey okunmaya değerdir. Yeter ki işimize yarasın ve bize keyifli vakit geçirtsin.

Bir başka makalede görüşünceye değin hoşça kalın!

• Düşük Sermayeler İle (2000-3000TL) Yatırım Yapmak Mümkün!-Sanal Parayla Ücretsiz Deneyin!-İlandır • “Parlakfikirler” Yazarı Olabilir Ve Ek Gelir Elde Edebilirsiniz!-Editörlük Başvurusu İçin Tıklayınız.

3 YORUMLAR

Yorum yap

Lüften yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz